Tvrdík popírá napojení svého šéfa na politické oddělení čínské armády. Tady je důkaz

Napsal/a Aleš Rozehnal 30. března 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

Ředitel čínské CEFC a poradce prezidenta Miloše Zemana Jie Ťien-ming v minulosti působil v Čínské asociaci pro mezinárodní přátelské kontakty (CAIFC). Jaroslav Tvrdík to popírá, čínská CEFC za to hrozí žalobou. Jde přitom o fakt, pro nějž důkazy dává sama čínská firma.

O tom, proč je otázka působení v Čínské asociaci pro mezinárodní přátelské kontakty (CAIFC) důležitá a jaké důkazy jsou k dispozici píše pro HlídacíPes.org právník Aleš Rozehnal.


Dalo by se čekat, že pokud nějaká společnost v České republice vstoupí do státem regulovaného bankovního byznysu a jejíž představitel se dokonce stane poradcem českého prezidenta, půjde o strukturu čitelnou, důvěryhodnou a prověřitelnou. Opak je však pravdou; některá fakta o  čínské společnosti CEFC  vzbuzují navíc značné pochyby.

Velkou záhadou je především samotný šéf představenstva CEFC a zřejmě vlastník této firmy Ye Jianming (v české transkripci Jie Ťien-ming).

Proč CAIFC budí vášně

Podle záznamů singapurských úřadů byl dříve předsedou představenstva Shanghai Zhen Rong, pobočky státní společnosti Zhuhai Zhen Rong, která byla sankcionována Spojenými státy za ropné obchody s Íránem.

Mnohem zajímavější je však to, že působil v Čínské asociaci pro mezinárodní přátelské kontakty (CAIFC). Což je zdánlivě nezávislá organizace, ale ve skutečnosti se jedná o propagandistickou platformu Politického oddělení Čínské lidové armády.

Pozoruhodné je, že poradce CEFC Jaroslav Tvrdík angažmá Ye Jianminga v CAIFC vehementně popírá: „Předseda představenstva CEFC ale v CAIFC v žádné pozici nikdy nepůsobil. Informace (…) nejsou pravdivé,“ řekl například Lidovým novinám.

Nabízí se tedy vysvětlení, že i Jaroslav Tvrdík by tuto etapu v životě Ye Jianminga považoval za problematickou. Svědčí o tom i první právní kroky, které v této věci podnikl.


Čtěte také.

Pátrali jsme po kořenech „Tvrdíkovy“ CEFC v Číně. Konečný vlastník je neznámý

Čínská nákupní horečka sílí. Po pivu a fotbalu mají přijít opravdové investice

Právní bojovníci na česko – čínské mediální frontě


 

V takzvané předžalobní výzvě, kterou advokát Radek Pokorný zastupující CEFC rozeslal do některých médií (a například i poslanci TOP 09 Marku Ženíškovi), je dokonce pasáž týkající výhrady k působení CAIFC zdůrazněna tučným písmem:

„Informace o předsedovi představenstva čínské CEFC (pan Jie Ťien-ming), o kterém se v citaci hovoří, je nepravdivá. Podle vyjádření klienta pan Jie Ťien-ming nikdy v organizaci CAIFC

CEFC životopis šéfa

nepůsobil,“ píše advokát Pokorný s tím, že následovat mohou občanskoprávní, ale i trestněprávní kroky.

Jenže – informaci, že Ye Jianming v CAIFC skutečně působil potvrzuje pohled do oficiálních dokumentů samotné firmy CEFC. Konkrétně do výroční zprávě CEFC International za rok 2012.

Na straně šest v profilu členů představenstva společnosti a u osoby Ye Jianming stojí: „Má skvělé zkušenosti v oblasti řízení velkých korporací. Mezi lety 2003 až 2005 pan Ye Jianming pracoval v CAIFC jako zástupce generálního tajemníka.“

Prodloužená ruka čínské armády

Oficiálně potvrzené to není, ale podle obecně sdíleného přesvědčení je Ye Jianming synem generála Ye Xuanning, což byl ředitel čínské vojenské rozvědky do roku 1998 a po dlouhou dobu byl prezidentem Carrie (Kaili) Group, která byla jedním z prvních podnikatelských impérií Čínské lidové armády.

Ye Xuanning je pak synem jednoho z největších čínských maršálů Ye Jianyinga. Vazba Čínské asociace pro mezinárodní přátelské kontakty a Čínské lidové armády je více méně zřejmá.

Vice-prezidentem CAIFC byl Xing Yunming, který byl šéfem čínské vojenské rozvědky, dalším vice-prezidentem byl Li Xiaohua, který je generálem Čínské lidové armády a zástupcem ředitele Politického oddělení Čínské lidové armády.

Vice-prezidentem byl rovněž Chen Zuming, který byl šéfem vojenské rozvědky před Xing Yunmingem. A konečně vice-prezident CAIFC je i Xin Qi, který je zástupcem ředitele vojenské rozvědky.

Vysoká účast bývalých představitelů Čínské lidové armády v CAIFC ukazuje, že se jedná pouze o prodlouženou ruku čínské armády, která má za úkol špionáž a propagandu.

Psychologie a propaganda

Mezi CEFC a Čínskou asociací pro mezinárodní přátelské kontakty existují i další vazby. Profesor Xu Jialu, který je předsedou poradního výboru CEFC a předsedou Čínského institutu pro kulturu při CEFC prosazující „znovusjednocení“ s Tchaj-wanem, zastává zároveň důležitou pozici v CAIFC. Profesor Dai Xu působící na Univerzitě obrany Čínské lidové armády je současně činný v pekingské pobočce CEFC.

CEFC navíc financuje základnu Politické správy Čínské lidové armády v Fuzhou, která vede psychologické a propagandistické operace proti Tchaj-wanu a spolupracuje s další organizací Politické správy ČLA nazývaná Nishan Forum.

Vzhledem k nejasné vlastnické struktuře CEFC, k nejasným vztahům CEFC k Čínské lidové armádě, respektive její rozvědce, nejasné minulosti předsedy představenstva tak není zcela jasné, zda CEFC není pouze dalším z podnikatelských impérií armády a Ye Jianming není pouze rudým princem, který se do vedení dostal na základě dynastického principu.


Projekt Pavučiny byznysu podpořil Karel Janeček.

Janecek-logo

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)