Trestní stíhání na objednávku? Špičky justice to vylučují, verzi premiéra naopak hájí Marie Benešová

Napsal/a Robert Malecký 27. dubna 2019
FacebookTwitterPocketE-mail

Lze v Česku objednat trestní stíhání? Jeden z pilířů veřejné obhajoby Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo naposledy ostře odmítl nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Naopak budoucí ministryně spravedlnosti Marie Benešová tvrdí, že skandalizace na objednávku možná je. Jak se k věci staví špičky české justice a advokacie, psal HlídacíPes.org v rámci své Mapy justice.

„Když bych si chtěla v Česku objednat trestní stíhání, jde to?“ zeptala se tento týden nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana ve vysílání Českého rozhlasu redaktorka Marie Bastlová. „To já nevím, to se ptáte špatně, poněvadž já to neumím. A podle mého názoru to nejde,“ tvrdí Pavel Zeman.

Nastupující ministryně spravedlnosti Marie Benešová tvrdí opak.

Pro prezidenta Miloše Zemana jako jeho poradkyně pro věci justice vypracovala analýzu, v níž údajně píše, že trestní stíhání v Česku objednat lze. Problém je, že tuto analýzu kromě samotné Marie Benešové a prezidenta nikdo nejspíš neviděl, veřejná není.

„Kdybych ji viděl, tak se vám k ní nějakým způsobem mohu vyjádřit, ale takhle se k ní těžko mohu vyjadřovat. Já mohu pouze říci na základě nějakých obecných principů, které zde máme a které uplatňujeme v naší práci, že musíme zahájit trestní stíhání, jestliže se hodnověrným způsobem dozvíme o tom, že měl být spáchán trestný čin. Pak postupujeme tak, že prověřujeme všechny věci, které jsou potřeba prověřit, ale rozhodně se nepostupuje na žádnou objednávku,“ říká Pavel Zeman.


OBCHODNÍCI SE STRACHEM

Nová publikace HlídacíPes.org mapující český i evropský POPULISMUS.

Více informací ZDE.


Slova o stíhání na objednávku padla loni v lednu, když sněmovna hlasovala o vydání Andreje Babiše. „Je to objednávka mafie, která tady kradla miliardy,“ prohlásil tehdy Babiš. Zisk padesátimilionové evropské dotace pro farmu Čapí hnízdo neprovázela podle Babiše žádná korupce ani podvod. „Žijeme v zemi, kde si můžete objednat stíhání a dostat pravděpodobně někoho do vězení,“ řekl.

Proti tomu se už dřívě ostře ohradil jak Pavel Zeman, tak další státní zástupci. Tvrdé vyjádření dala i Unie státních zástupců, jejíž stanovisko pro HlídacíPes.org rozvinul její prezident Jan Lata v rámci rozhovoru pro projekt Mapa justice.

„Nelze vyloučit nikdy nic, ale musíme si uvědomit, že trestní stíhání vede policie, konkrétní policista a nad ním vykonává dozor státní zástupce. A nad tím státním zástupcem vykonává tzv. dohled ještě jiný státní zástupce vyššího státního zastupitelství. A navíc žádný z těchto tří lidí si nemůže říct, že začne stíhat tohoto konkrétního člověka, ale tu kauzu přiděluje policistovi, dozorovému státnímu zástupci i dohledovému státnímu zástupci jeho vedoucí,“ řekl Jan Lata.

Namítá, že by muselo jít o rozsáhlý komplot. „Tady máme šest lidí, kteří rozhodnou a kteří mají dost zásadní vliv na to, kdo bude tu kauzu dělat a jak ji bude dělat. Takže čistě teoreticky, pokud by se těchto šest lidí spiklo, tak si dokážu představit, že by mohlo býti vedeno vykonstruované trestní stíhání. Ale to mně přijde natolik jako absurdní možnost, že si to dovoluji vyloučit,“ tvrdí prezident profesního sdružení státních zástupců.

Baxa: Nikdy bych si to nedovolil říct

Vysocí představitelé justice ve zmíněné sérii rozhovorů z loňského jara zmiňovali především neodpovědnost výroku premiéra ve vztahu k důvěře ve spravedlnost.

„To je velmi neodpovědný výrok, výrok paušalizující. Kdybych já jako vysoký představitel justice řekl, že se v Česku dá koupit usnesení vlády nebo přijetí zákona, tak by se do mě pochopitelně všichni pustili,“ řekl tehdejší předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa.

Sám by se podobného výroku prý nikdy nedopustil. „I kdybych se domníval, že některé vládní rozhodnutí, některý legislativní akt byl třeba ovlivněn ne zcela právním způsobem, tak bych si rozhodně nedovolil takto paušalizovat,“ říká Josef Baxa.

I čestný prezident Soudcovské unie Libor Vávra výrok premiéra hodnotil jako útok na právní vědomí veřejnosti. „Na druhou stranu to je nevýhoda pana premiéra v demisi. On prostě je podezřelý nebo stíhaný čili zase jako trestní právník na jakýkoliv jeho výrok koukám s odstupem. Je vystaven do krajní situace, která je velmi obtížná i pro člověka, který není mediálně nasvícen. Navíc on mediálně nasvícen je, že? To bychom se zase vraceli zpět, jestli zbytečně tu svoji osobní situaci nekomplikuje tím, že se snaží uspět v obou těch soutěžích, tzn. jak v tom trestním řízení, tak v té politické soutěži. Pak se samozřejmě dostává do těchto rozporů,“ říká Libor Vávra.

Sokol: Když to říká premiér…

V rozhovoru s advokátem a místopředsedou České advokátní komory Tomášem Sokolem byl otázce věnován širší prostor.

  • Lze podle vás v Česku koupit trestní stíhání?

(velký smích) Asi jo. Kdybych chtěl být úplně baziliščí, řeknu, že když to říkal premiér, tak je to asi pravda. Ale pochopitelně nemohu vyloučit, že se sejde úplatný policista s uplácejícím zločincem, který si na někoho jiného objedná trestní stíhání a oni ho zrealizují. Ale to, co je důležité vždycky ve všech takovýchto systémech, že to je věc, která by byla absolutním excesem. Není systémová – není jaksi možné si vzpomenout, že bych chtěl někoho dostat do maléru a zeptal bych se jednoho, druhého a oni by řekli, že to zařizuje tenhle, běž tam za roh, tam sedí, tomu se řekne a on už to zařídí. Stejně jako je možné si objednat vraždu, jako je možné si objednat jiný trestní čin, tak je asi možné objednat si i toto, ale je to exces z běžného chodu věcí a řekl bych, že je to mnohem výjimečnější než ony vraždy na objednávku. Těch je určitě mnohem více.

  • Zeptám se i na reverzní věc, která možná nevypadá tak závažně, ale v konečném důsledku by vlastně byla tímtéž: Je možné zařídit, aby naopak někdo stíhán nebyl?

To se zdálo v jedné době být poměrně reálnější, realizovatelnější, protože přeci jenom zahajovat trestní stíhání, vymýšlet si skutek, je něco jiného než se tvářit, že jsem něco neviděl nebo že to nepovažuji za trestný čin. Tam ten prostor je určitě mnohem větší a podotýkám, že tam hraje roli obrovská spousta faktorů. To může být tak, že někomu odeberou krev na zkoušku, jestli v ní má alkohol, a holt někdo zapomene zašpuntovat lahvičku a do rána to vyprchá. Může to být zdravotní sestra, může to být lékař, může to být někdo jiný, prostě tam ty mechanismy najednou ztrácejí průzračnost. U zahájení trestního stíhání je pod tím podepsaný nějaký policista, přezkoumává to nějaký státní zástupce, chce-li ten obviněný, aby to bylo přezkoumáváno, takže to je jaksi jiná záležitost. Ano, samozřejmě se hovořilo o tom, že policisté v některých věcech nepostupovali příliš agilně.

  • Jak by to v praxi mohlo vypadat?

Někdy je poměrně složité došetřit, jestli to trestný čin byl, nebo nebyl. Pokud bychom připustili, že někdo si dokáže zařídit, ať už z kamarádšoftu nebo za peníze, aby policisté nevyvíjeli příliš velké úsilí, tak zde ten prostor je asi jako v kterémkoliv jiném státě. Ale zase je to případ od případu. Já někdy říkám – pokud je někde na okrese drobná fackovačka a všichni zavřou oči a řeknou: to nic nebylo, to byl přestupeček nebo ani to ne, tak je to něco jiného než když si někdo myslí, že kapitán průmyslu, na kterého všichni vidí a na kterého přijde trestní oznámení pro něco zvlášť závažného, to dokáže lidově řečeno zdusit stejným způsobem. Ale možná i ten to někdy dokáže, záleží na tom, jak je to silné. Tady už se to potom stírá, protože tady zase byly případy, kdy někteří policisté chodili a říkali, podívejte se, co my máme. Dejte nám peníze nebo z toho bude trestní stíhání, přičemž to nikdy na trestní stíhání nebylo, ale zpanikařilý člověk občas podlehl. To už je spektrum takového podivného polosvěta, takové šedé zóny, kde bych připustil, že je možné leccos. Ale opět to není něco, o čem bychom mohli říct, že je to standardně systematické. Abych řekl: mně hrozí trestní stíhání, tak já půjdu tady za tím, ten mě zprostředkuje tamtoho a ten už ví, jak to zařídit, aby trestní stíhání nebylo. V takovém světě určitě nežijeme.

  • Jak vážná je podle vás situace, když z úst vysokých ústavních činitelů vůbec takové věty zaznívají. Je to útok na právní vědomí?

Popravdě řečeno mám pocit, že u spousty lidí to není útok na právní vědomí. Stejně jako u spousty lidí nechápu, jak by mohli mít mozkovou mrtvici, když nemají mozek, že? Takže ano, pro některé lidi to může být jakýmsi zneklidňujícím signálem, některé lidi to nechává úplně klidnými, protože neberou politiky vážně. Někdo, kdo je citlivější, se začne tou věcí intenzivněji zaobírat. Tudíž bych to nebral jako nějaký globální a absolutně působící útok na právní vědomí, bral bych to jako zneklidňující signál. A po pravdě řečeno, nenajímáme si politiky proto, aby nám vysílali zneklidňující signály, a už vůbec ne zneklidňující signály, které nejsou založeny na realitě.

  • Je to možná dané tím, že se premiér vyjadřuje ve vlastní věci. Ta situace je dle mého názoru lehce nenormální v tom, že tady je vláda, jejíž je předseda, ten má ministry vnitra a spravedlnosti, ti mají pod sebou policii a státní zastupitelství, které jsou ve věci činné a kruh je tím uzavřen. Vnímáte to jako nenormální stav?

Samo o sobě to, co jste popsal, tak ne. To je normální stav. Trochu nenormální je, když se do tohoto stavu dostane někdo, kdo je řekl bych součástí toho kontrolního mechanismu v širším slova smyslu. Tzn. předseda vlády asi má i jakési pravomoci vyvíjet tlak na své podřízené ministry, aby něco zkontrolovali, něco prověřili. Současně je tedy tím, který si stěžuje na to, že ten systém nefunguje, protože tím staví minimálně ty své ministry těch rezortů, kterých to týká, do trapné pozice, protože jim říká: „Tak podívejte se, vy to vedete tak, že někdo přišel a na mě si objednal trestní stíhání.“   No tak logicky ti dva ministři by se měli zvednout a měli by říct: „Šéfe, my to jdeme zařídit, protože tohle není možné.“  Tím nemyslím, že měli velet policii nebo státnímu zastupitelství. Pan ministr spravedlnosti říkal, že nemá žádné prostředky. To není pravda, on stejně jako já nebo kterýkoliv další občan tohoto státu má, pouze s větší intenzitou, možnost obrátit se na nejvyššího státního zástupce a požádat, aby ty výroky byly prozkoumány, aby pan premiér byl pozván k výslechu, aby podal vysvětlení a uvedl, v čem spatřuje to, co posléze verbalizoval. To samozřejmě nikdo v té věci neudělal, ale tu možnost pochopitelně mají. Jsou ve zvláštní pozici, že nic nedělají za situace, kdy jejich šéf kritizuje práci jejich rezortu.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)