TOP 10 návrhů zákonů v roce 2015. Podívejte se na hlasování o EET, očkování dětí či důchodech

Napsal/a Kamil Gregor 30. prosince 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Rok 2015 je téměř za námi, pojďme se proto podívat, jaké nejdůležitější změny legislativy se odehrály v předchozích dvanácti měsících. Pomocí vizualizace deseti zásadních hlasování ze Sněmovny přitom snadno uvidíte, jak rozhodovali jednotliví poslanci i celé politické strany.

 

  • 1. Zavedení povinné evidence tržeb (EET)

Návrh na zavedení povinné evidence tržeb patří mezi nejkontroverznější legislativní změny, o nichž se nyní rozhoduje. Přišel s ním ministr financí Andrej Babiš a nyní je ve Sněmovně ve druhém čtení.

Vizualizace níže ukazuje výsledek hlasování o zamítnutí návrhu v prvním čtení. Poslanci, kteří hlasovali proti zamítnutí nebo se zdrželi, tedy podpořili zavedení evidence (zdržení se je totožné s hlasováním proti, protože zvyšuje kvorum hlasování, ale nepomáhá k jeho překonání).


Vizualizace je interaktivní – při najetí myší na ikonu poslance se zobrazí jeho jméno, příslušnost ke klubu v době hlasování, volební kraj a zvolená hlasovací možnost.
Výsledek hlasování, informace o sněmovním tisku na webu Sněmovny

Babišův návrh ukládám osobám a firmám vydávajícím účtenky (např. živnostníkům) povinnost odesílat elektronické údaje o každé transakci veřejné správě. Podle zastánců návrh zvýší příjmy státního rozpočtu a pomůže v boji proti šedé ekonomice. Podle odpůrců zvýší náklady firem a živnostníků a vytvoří možnost pro zneužití zasílaných dat.

 

  • 2. Omezení povinného očkování

Tento návrh patří mezi ty, které ve Sněmovně neprošly, i přesto je ale zásadní, a to pro zastánce i odpůrce povinného očkování. Podle dosavadní úpravy nesmí do školky docházet neočkované dítě (pokud není imunní nebo mu očkování škodí).

Během projednávání novely zákona o veřejném zdraví byl nicméně v Poslanecké sněmovně a následně i v Senátu podán pozměňovací návrh, který měl tento zákaz zrušit. Rodiče by místo toho pouze museli školku informovat, jaká očkování dítě absolvovalo. Reálně tedy šlo o snahu povinné očkování omezit. Podle zastánců povinné očkování chrání zdraví dětí, podle odpůrců jde o zásah do svobody rodičů.


Výsledek hlasování, informace o sněmovním tisku na webu Sněmovny

V Poslanecké sněmovně byl pozměňovák zamítnut, v Senátu byl ale schválen. Vizualizace výše ukazuje následné hlasování o novele zákona ve Sněmovně, kdy poslanci zamítli pozměněnou senátní verzi obsahující oslabení povinnosti očkovat a setrvali na té původní sněmovní, která očkování jako podmínku přijetí do školky zachovává.

 

  • 3. Zaměstnávání učitelů na celý rok

Novela zákona o pedagogických pracovnících z dílny ministerstva školství zakazuje zaměstnávat učitele jen na deset měsíců v roce, tzn. před prázdninami je propustit a opět je přijmout až na začátku školního roku. Podle zastánců návrh zlepší životní podmínky učitelů, podle odpůrců zvýší výdaje škol.


Výsledek hlasování, informace o sněmovním tisku na webu Sněmovny

 

  • 4. Zvýšení důchodu o 600 Kč

Jednorázové zvýšení starobních důchodů navrhla ministryně práce a sociálních věcí a i přes kritiku opozice měl nakonec podporu napříč celým politickým spektrem. Mediánový starobní důchod nyní činí asi 10 700 korun (tzn. že polovina důchodců pobírá nižší částku).


Výsledek hlasování, informace o sněmovním tisku na webu Sněmovny

Návrh podle zastánců pomůže zvýšit životní úroveň starobních důchodů, podle odpůrců je nesystémový a zvyšuje výdaje státního rozpočtu.

 

  • 5. Zavedení povinného zveřejňování smluv

Příslušný návrh ukládá většině organizací veřejné správy povinnost uveřejňovat plné znění všech smluv v elektronickém registru. Na smlouvy nezveřejněné v určené lhůtě se pohlíží jako na neplatné. Podle zastánců zvyšuje návrh transparentnost a pomáhá v boji proti korupci. Podle odpůrců povede ke zvýšení byrokracie.


Výsledek hlasování, informace o sněmovním tisku na webu Sněmovny

Zavedení povinnosti zveřejňování smluv v registru bylo navrženo už v minulém volebním období, překazily ho ale předčasné volby. Po nich byl návrh téměř okamžitě podán znovu skupinou předkladatelů napříč politickým spektrem vedenou poslancem Janem Farským z TOP 09. Prosazení zákona bylo oslavováno jako velký úspěch protikorupční iniciativy Rekonstrukce státu.

 

  • 6. Schválení asociační dohody EU s Ukrajinou

Zákonodárci v roce 2015 rovněž schválili znění asociační dohody EU s Ukrajinou, jež mimo jiné sbližuje legislativu Ukrajiny a EU, stanovuje pravidla pro výměnu informací v oblasti justice, umožňuje Ukrajině přístup k financím Evropské investiční banky či zakládá zónu volného obchodu.


Výsledek hlasování, informace o sněmovním tisku na webu Sněmovny

Podle zastánců dohoda pomůže modernizovat zemi, podle odpůrců zhorší vztahy EU s Ruskem. V každém případě je zásadní zejména vzhledem k pokračující povstalecké válce na východě země, kterou Rusko vojensky podporuje. Asociační dohoda může být předstupněm členství v EU, nemusí tomu ale nutně tak být.

 

  • 7. Zdražení cigaret

Nejen pro kuřáky je jistě důležitý návrh zákona o spotřebních daních z dílny ministra financí. Příslušný návrh zvyšuje spotřební daň tabákových výrobků, což může podle odhadů zdražit cigarety o tři až čtyři koruny za krabičku.


Výsledek hlasování, informace o sněmovním tisku na webu Sněmovny

Na spotřebních daních se ročně vybere asi 140-150 miliard korun, přičemž návrh má zvýšit výběr v roce 2016 o 3-4 miliardy. Podle zastánců vyšší ceny cigaret zvyšují příjmy státního rozpočtu, podle odpůrců snižují životní úroveň lidí, kteří jsou na cigaretách závislí.

 

  • 8. Zvýšení transparentnosti financování stran

Mezi další protikorupční návrhy patří novela zákona o sdružování v politických stranách a hnutích. Mimo jiné zřizuje nový úřad, který má mít na starosti kontrolu hospodaření stran, a ukládá stranám limity na výši hotovostních transakcí či povinnost používat transparentní účty. Návrh prošel v prvním čtení a nyní je ve výborech.

Vizualizace níže ukazuje hlasování o zamítnutí návrhu v prvním čtení. Podobně jako u hlasování o elektronické evidenci tržeb (nahoře) tedy platí, že poslanci, kteří hlasovali pro zamítnutí, byli proti návrhu.


Výsledek hlasování, informace o sněmovním tisku na webu Sněmovny

Podle zastánců pomůže omezit korupci, podle odpůrců zvyšuje byrokracii a výdaje státního rozpočtu. I tento tisk je podporován iniciativou Rekonstrukce státu, jež sdružuje protikorupční neziskové organizace v Česku.

 

  • 9. Zvýšení pravomocí zpravodajských služeb

Naopak korupci může potenciálně rozšířit novela zákona o zpravodajských službách. Ty by podle ní nově měly mít možnost např. zjistit majitele telefonního čísla. Omezí se rovněž ochrana údajů bankovním tajemstvím.


Výsledek hlasování, informace o sněmovním tisku na webu Sněmovny

Podle zastánců návrh pomůže v boji proti kriminalitě, podle odpůrců povede k omezení soukromí občanů.

 

  • 10. Snížení limitů pro pojišťovací provize

Poslední vybranou změnou legislativy je pozměňovací návrh k novele zákona o pojišťovnictví, který snižuje maximální možné provize, jež získávají zprostředkovatelé při prodeji finančních produktů, např. životního pojištění.


Výsledek hlasování, informace o sněmovním tisku na webu Sněmovny

Podle zastánců návrhu jsou provize, které platí klient, příliš vysoké. Podle odpůrců návrh omezuje svobodu podnikání. Nutno podotknout, že tento pozměňovák neprošel, což nakonec vedlo k rozkolu ve vládě, kdy ČSSD odmítla podpořit příslušnou novelu jako takovou.


 Čtětě též:

Datová analýza: Úsvit ve sněmovně hlasuje s pravicí, vláda nabrala přeběhlíky


 

Autor je datový analytik a politolog, působí v občanském sdružení KohoVolit.eu a na Katedře politologie Masarykovy univerzity v Brně.

Pokud se vám tento článek líbí, podpořte nás pomocí DMS na číslo 87777 s textem: DMS ROK KOHOVOLIT (cena 30 Kč, z toho 27 Kč pro KohoVolit.eu).

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)