Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Facebook Andreje Babiše,

TOP 10 návrhů zákonů v roce 2015. Podívejte se na hlasování o EET, očkování dětí či důchodech

Rok 2015 je téměř za námi, pojďme se proto podívat, jaké nejdůležitější změny legislativy se odehrály v předchozích dvanácti měsících. Pomocí vizualizace deseti zásadních hlasování ze Sněmovny přitom snadno uvidíte, jak rozhodovali jednotliví poslanci i celé politické strany.

 

  • 1. Zavedení povinné evidence tržeb (EET)

Návrh na zavedení povinné evidence tržeb patří mezi nejkontroverznější legislativní změny, o nichž se nyní rozhoduje. Přišel s ním ministr financí Andrej Babiš a nyní je ve Sněmovně ve druhém čtení.

Vizualizace níže ukazuje výsledek hlasování o zamítnutí návrhu v prvním čtení. Poslanci, kteří hlasovali proti zamítnutí nebo se zdrželi, tedy podpořili zavedení evidence (zdržení se je totožné s hlasováním proti, protože zvyšuje kvorum hlasování, ale nepomáhá k jeho překonání).


Vizualizace je interaktivní – při najetí myší na ikonu poslance se zobrazí jeho jméno, příslušnost ke klubu v době hlasování, volební kraj a zvolená hlasovací možnost.
Výsledek hlasování, informace o sněmovním tisku na webu Sněmovny

Babišův návrh ukládám osobám a firmám vydávajícím účtenky (např. živnostníkům) povinnost odesílat elektronické údaje o každé transakci veřejné správě. Podle zastánců návrh zvýší příjmy státního rozpočtu a pomůže v boji proti šedé ekonomice. Podle odpůrců zvýší náklady firem a živnostníků a vytvoří možnost pro zneužití zasílaných dat.

 

  • 2. Omezení povinného očkování

Tento návrh patří mezi ty, které ve Sněmovně neprošly, i přesto je ale zásadní, a to pro zastánce i odpůrce povinného očkování. Podle dosavadní úpravy nesmí do školky docházet neočkované dítě (pokud není imunní nebo mu očkování škodí).

Během projednávání novely zákona o veřejném zdraví byl nicméně v Poslanecké sněmovně a následně i v Senátu podán pozměňovací návrh, který měl tento zákaz zrušit. Rodiče by místo toho pouze museli školku informovat, jaká očkování dítě absolvovalo. Reálně tedy šlo o snahu povinné očkování omezit. Podle zastánců povinné očkování chrání zdraví dětí, podle odpůrců jde o zásah do svobody rodičů.


Výsledek hlasování, informace o sněmovním tisku na webu Sněmovny

V Poslanecké sněmovně byl pozměňovák zamítnut, v Senátu byl ale schválen. Vizualizace výše ukazuje následné hlasování o novele zákona ve Sněmovně, kdy poslanci zamítli pozměněnou senátní verzi obsahující oslabení povinnosti očkovat a setrvali na té původní sněmovní, která očkování jako podmínku přijetí do školky zachovává.

 

  • 3. Zaměstnávání učitelů na celý rok

Novela zákona o pedagogických pracovnících z dílny ministerstva školství zakazuje zaměstnávat učitele jen na deset měsíců v roce, tzn. před prázdninami je propustit a opět je přijmout až na začátku školního roku. Podle zastánců návrh zlepší životní podmínky učitelů, podle odpůrců zvýší výdaje škol.


Výsledek hlasování, informace o sněmovním tisku na webu Sněmovny

 

  • 4. Zvýšení důchodu o 600 Kč

Jednorázové zvýšení starobních důchodů navrhla ministryně práce a sociálních věcí a i přes kritiku opozice měl nakonec podporu napříč celým politickým spektrem. Mediánový starobní důchod nyní činí asi 10 700 korun (tzn. že polovina důchodců pobírá nižší částku).


Výsledek hlasování, informace o sněmovním tisku na webu Sněmovny

Návrh podle zastánců pomůže zvýšit životní úroveň starobních důchodů, podle odpůrců je nesystémový a zvyšuje výdaje státního rozpočtu.

 

  • 5. Zavedení povinného zveřejňování smluv

Příslušný návrh ukládá většině organizací veřejné správy povinnost uveřejňovat plné znění všech smluv v elektronickém registru. Na smlouvy nezveřejněné v určené lhůtě se pohlíží jako na neplatné. Podle zastánců zvyšuje návrh transparentnost a pomáhá v boji proti korupci. Podle odpůrců povede ke zvýšení byrokracie.


Výsledek hlasování, informace o sněmovním tisku na webu Sněmovny

Zavedení povinnosti zveřejňování smluv v registru bylo navrženo už v minulém volebním období, překazily ho ale předčasné volby. Po nich byl návrh téměř okamžitě podán znovu skupinou předkladatelů napříč politickým spektrem vedenou poslancem Janem Farským z TOP 09. Prosazení zákona bylo oslavováno jako velký úspěch protikorupční iniciativy Rekonstrukce státu.

 

  • 6. Schválení asociační dohody EU s Ukrajinou

Zákonodárci v roce 2015 rovněž schválili znění asociační dohody EU s Ukrajinou, jež mimo jiné sbližuje legislativu Ukrajiny a EU, stanovuje pravidla pro výměnu informací v oblasti justice, umožňuje Ukrajině přístup k financím Evropské investiční banky či zakládá zónu volného obchodu.


Výsledek hlasování, informace o sněmovním tisku na webu Sněmovny

Podle zastánců dohoda pomůže modernizovat zemi, podle odpůrců zhorší vztahy EU s Ruskem. V každém případě je zásadní zejména vzhledem k pokračující povstalecké válce na východě země, kterou Rusko vojensky podporuje. Asociační dohoda může být předstupněm členství v EU, nemusí tomu ale nutně tak být.

 

  • 7. Zdražení cigaret

Nejen pro kuřáky je jistě důležitý návrh zákona o spotřebních daních z dílny ministra financí. Příslušný návrh zvyšuje spotřební daň tabákových výrobků, což může podle odhadů zdražit cigarety o tři až čtyři koruny za krabičku.


Výsledek hlasování, informace o sněmovním tisku na webu Sněmovny

Na spotřebních daních se ročně vybere asi 140-150 miliard korun, přičemž návrh má zvýšit výběr v roce 2016 o 3-4 miliardy. Podle zastánců vyšší ceny cigaret zvyšují příjmy státního rozpočtu, podle odpůrců snižují životní úroveň lidí, kteří jsou na cigaretách závislí.

 

  • 8. Zvýšení transparentnosti financování stran

Mezi další protikorupční návrhy patří novela zákona o sdružování v politických stranách a hnutích. Mimo jiné zřizuje nový úřad, který má mít na starosti kontrolu hospodaření stran, a ukládá stranám limity na výši hotovostních transakcí či povinnost používat transparentní účty. Návrh prošel v prvním čtení a nyní je ve výborech.

Vizualizace níže ukazuje hlasování o zamítnutí návrhu v prvním čtení. Podobně jako u hlasování o elektronické evidenci tržeb (nahoře) tedy platí, že poslanci, kteří hlasovali pro zamítnutí, byli proti návrhu.


Výsledek hlasování, informace o sněmovním tisku na webu Sněmovny

Podle zastánců pomůže omezit korupci, podle odpůrců zvyšuje byrokracii a výdaje státního rozpočtu. I tento tisk je podporován iniciativou Rekonstrukce státu, jež sdružuje protikorupční neziskové organizace v Česku.

 

  • 9. Zvýšení pravomocí zpravodajských služeb

Naopak korupci může potenciálně rozšířit novela zákona o zpravodajských službách. Ty by podle ní nově měly mít možnost např. zjistit majitele telefonního čísla. Omezí se rovněž ochrana údajů bankovním tajemstvím.


Výsledek hlasování, informace o sněmovním tisku na webu Sněmovny

Podle zastánců návrh pomůže v boji proti kriminalitě, podle odpůrců povede k omezení soukromí občanů.

 

  • 10. Snížení limitů pro pojišťovací provize

Poslední vybranou změnou legislativy je pozměňovací návrh k novele zákona o pojišťovnictví, který snižuje maximální možné provize, jež získávají zprostředkovatelé při prodeji finančních produktů, např. životního pojištění.


Výsledek hlasování, informace o sněmovním tisku na webu Sněmovny

Podle zastánců návrhu jsou provize, které platí klient, příliš vysoké. Podle odpůrců návrh omezuje svobodu podnikání. Nutno podotknout, že tento pozměňovák neprošel, což nakonec vedlo k rozkolu ve vládě, kdy ČSSD odmítla podpořit příslušnou novelu jako takovou.


 Čtětě též:

Datová analýza: Úsvit ve sněmovně hlasuje s pravicí, vláda nabrala přeběhlíky


 

Autor je datový analytik a politolog, působí v občanském sdružení KohoVolit.eu a na Katedře politologie Masarykovy univerzity v Brně.

Pokud se vám tento článek líbí, podpořte nás pomocí DMS na číslo 87777 s textem: DMS ROK KOHOVOLIT (cena 30 Kč, z toho 27 Kč pro KohoVolit.eu).

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Nebyl vložen žádný komentář
Přidávání komentářů není povoleno