Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Tomki Němec,

Tomki Němec: Knihou k výročí 80 let od narození Václava Havla chci tuhle kapitolu uzavřít

„Prohlédl jsem 67 622 kinofilmových políček, vybral jsem i nové, nikdy nepublikované fotografie, nezapomněl jsem zařadit ani „ikonické snímky”,“ říká o chystané knize svých fotografií Tomki Němec, který byl mezi lety 1989–1992 a 1997–2003 osobním fotografem prezidenta Václava Havla.

Jak sám říká, nejdůležitější fotografie udělal v rozmezí let 1989 až 1993. Do služeb Václava Havla se dostal znovu v roce 1997, kdy byl pozván, aby nafotil prezidentovu cestu do USA.

„Pamatuji si, jak v Havlově prezidentování nastal zlom v době nástupu na post českého prezidenta. V té době se z něj stal opravdu ten prezident ve smyslu politik a úřad. Do té doby to byla z pohledu fotografa jedna velká jízda. Nijak jsem fotografie necenzuroval. Fotil jsem reálný život. Fotil jsem ne “panáka”, ale člověka. A Havel byl miláček davů a na fotografiích je to vidět. Začátek devadesátek byla taková doba utržená ze řetězu,“ vzpomíná Tomki Němec v rozhovoru pro HlídacíPes.org.

animace kniha tomki

©©

Svou fotografickou knihu plánuje vydat na podzim, k říjnovému výročí 80 let od narození Václava Havla. S vydáním knihy má být spojena i výstava.

Tomki Němec připouští, že některé fotografie při zpětném pohledu překvapily i jeho coby autora:

„Potvrzuje se mi, že v mém fotografickém vnímání světa je odstup a čas velmi důležitý. Co mi v roce 1995 připadalo obrazově nezajímavé, za deset patnáct let se na stejnou věc dívám jinak a divím se, jak jsem to mohl přehlédnout.“

Tomki Němec zdůrazňuje, že kniha bude čistě fotografická. I když bude obsahovat i několik textů, nebude to „nic ve smyslu rozboru života a díla Václava Havla“.

„Měla by vypovídat něco o tom, jak jsem vnímal dobu, okolnosti a člověka Václava Havla v úřadě prezidenta. A skrze to i jak jsem dobu a jeho cítil já.“

Knihu si Tomki Němec s pomocí přátel vydává vlastním nákladem, plánuje i samostatnou verzi v angličtině.

„Dělám si tím radost, uzavírám životní kapitolu s Václavem Havlem a už se k tomu nehodlám vracet. Žádné dotisky, prostě konečná,“ konstatuje Tomki Němec.


Rozhovor s Tomki Němcem o chystané knize, o Václavu Havlovi i o tom, jak někdejší Havlův osobní fotograf  vidí současnou politiku a společnost přinese HlídacíPes.org ZÍTRA.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Nebyl vložen žádný komentář
Přidávání komentářů není povoleno