Tlaky na ČT: Babišovi píše Evropská vysílací unie

„Evropská vysílací unie si všímá rostoucí míry kritiky a konfrontačního jednání Rady ČT směrem k České televizi a zaznamenala rovněž pokus Rady ČT prosadit usnesení, které by později mohlo vést k odvolání generálního ředitele z důvodu údajného střetu zájmů,“ stojí v dopise, který dnes EBU odeslala premiéru Babišovi a ministrovi kultury Zaorálkovi.

EBU, která sídlí v Ženevě a sdružuje veřejnoprávní vysilatele a jejímž viceprezidentem je právě generální ředitel České televize Petr Dvořák, varuje před politizací kontrolního orgánu ČT a „zpochybnění nejvyššího vedení televize“. Mohl by to podle ní být „první krok k oslabení politické nezávislosti České televize.“

„Apelujeme na Parlament České republiky, aby zajistil nezávislost České televize tak, aby i nadále mohla být vzorem veřejnoprávního vysílání nejen v České republice, ale i v Evropě,“ píše EBU.

Pod dopisem jsou podepsáni například ředitelé italských, německých nebo rakouských veřejnoprávních médií i ředitel zpravodajství a publicistiky britské BBC.

S podobným apelem zastat se nezávislých médií se dnes na české osobnosti z byznysové, mediální i kulturní sféry obrátila i Globální akční skupina pro veřejnoprávní média (Global Task Force for public media), která kromě evropských médií sdružuje i ta z Kanady, Nového Zélandu, Koreje nebo Austrálie.

EBU

300znaku.cz

Vše podstatné v glosách redaktorů HlídacíPes.org