Ředitel ČRo René Zavoral a současná moderátorka rozhlasu Alexandra Mynářová (archivní foto z pořadu Vlivní na TV Barrandov)

Talkshow Mynářové v ČRo kopíruje již existující pořad: stejný je námět, stopáž i jména hostů

Napsal/a Vojtěch Berger 24. listopadu 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

Pořad Slavné dvojice, který bude v Českém rozhlase moderovat manželka hradního kancléře Alexandra Mynářová, nápadně připomíná jiný formát, který už ČRo vysílá. U obou pořadů se dokonce shoduje i řada pozvaných hostů. Na dotazy, proč připravuje v zásadě identickou show vyráběnou odděleně pro dvě různé stanice, rozhlas nereagoval. Podobnost obou pořadů nechtěla komentovat ani Mynářová.

Jsou to dva různé vysílací okruhy, ale stále tentýž Český rozhlas, jehož stanice si mohou předávat natočené pořady mezi sebou. Zvlášť, když se tematicky i svou stopáží shodují. To je i případ pořadu My dva a čas moderovaného hercem Janem Čenským na ČRo Dvojka a chystaného pořadu Slavné dvojice pro regionální stanice Českého rozhlasu, kterým má od prosince provázet Alexandra Mynářová, manželka hradního kancléře.

„Český rozhlas nemůže a nechce diskriminovat nikoho tím, že by jako podmínku pro spolupráci s ní vyhodnocoval její osobní vztahy a rodinné příslušníky. Paní Mynářová nemůže být diskriminována pro svůj rodinný poměr,“ napsal generální ředitel ČRo René Zavoral. Za podrobnější pohled však stojí i pořad samotný. Na první pohled totiž kopíruje formát, který už v rozhlase dávno funguje.

Stejný nápad, stopáž i hosté

Od března 2019 se na celoplošné stanici Dvojka vysílá pořad My dva a čas. Moderuje ho Jan Čenský a rozhlas ho uvedl loni na jaře v rámci přeformátování Dvojky tak, aby stanice dokázala oslovit mladší publikum.

Čenského pořad rozhlas na svém webu prezentuje následovně: „Jan Čenský si zve dvojice, které spolu prožily kus života. Ať už jako partneři, kolegové či přátelé.“

Téměř stejně nyní láká na nové rozhovory s dvojicí hostů moderované Alexandrou Mynářovou: „Půjde o zábavnou talk show, jejímiž hosty budou dvojice spjaté rodinnými nebo pracovními vazbami.“

 

 

Shoduje se i stopáž obou pořadů, u Čenského i Mynářové je to zhruba 55 minut. Tím však překryv nekončí – výraznou shodu lze najít i ve jménech pozvaných hostů.

ČRo avizuje, že mezi prvními hosty u Alexandry Mynářové budou i následující dvojice: Dalibor Janda a Jiřina Jandová (otec a dcera, zpěváci) či Jan Přeučil a Eva Hrušková (manželé, herci). Jak napsal Deník N, jedním z hostů v již natočených dílech má být i moderátor Aleš Cibulka.

Hosté v pořadu Jana Čenského, na které láká i show Alexandry Mynářové

Všechna zmíněná jména se již objevila v pořadu Jana Čenského, rovněž hned v jeho prvních týdnech loni na jaře. Další dvojice hostů avizované pro nejbližší týdny u Mynářové, sestry Martha a Tena Elefteriadu, či bratři Václav a Jan Neckářovi, se u Čenského objevily také, pouze s odstupem několika měsíců až jednoho roku od začátku vysílání. Vyplývá to z internetového archivu pořadu na stránkách ČRo.

Pohovoříme a jdeme…

HlídacíPes.org oslovil Český rozhlas s dotazy, zda neuvažoval o reprízování formátu z ČRo Dvojky na regionálních stanicích, namísto jeho duplicitní výroby a tedy i nákladů, či zda se neobává o udržitelnost formátu, když oba pořady na stanicích ČRo cílí na stejné dvojice hostů, kterých není neomezený počet. Mluvčí Jiří Hošna na otázky neodpověděl.

Překryv obou pořadů nekomentovala ani Alexandra Mynářová, odkázala pouze na mluvčího rozhlasu.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


„Až konečně pořad paní Mynářové uslyšíme, tak se uvidí, ale rámcově v tom velký rozdíl nebude. Moderátor nebo moderátorka a dvojice populární v českém showbyznysu,“ komentuje oba formáty bývalý šéfredaktor Českého rozhlasu Dvojka Martin Groman.

„Sám jsem jedno podobné rozhlasové povídání nad kafem svého času rušil. Mimochodem, hosté i tam byli velmi podobní nebo stejní. Ale to obecně souvisí s přesyceností rozhovory, kterých je teď všude tolik,“ dodává Groman s tím, že veřejnoprávní i komerční rozhovorové formáty postrádají přidanou hodnotu: „Pohovoříme, odvysíláme a jdeme. Trochu tu mizí novinářská práce, editace, výběr, zůstává jen to povídání si.“

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)