Střet zájmů jako Agrofert. Domácí problémy Andreje Babiše došly po pěti letech do Bruselu
ANALÝZA. Série problémů kolem střetů zájmů předsedy vlády Andreje Babiše pokračuje „bruselskou“ epizodou. HlídacíPes.org na tyto konflikty související s dotacemi pro holding Agrofert opakovaně upozorňuje od roku 2014. Shrnuty byly i v naší publikaci Babiš. Vůdce pro 21. století. Podívejte se, kolik se toho kolem osoby nynějšího předsedy vlády za poslední roky urodilo.
Právníci Evropské komise podezírají českého premiéra ze střetu zájmů a z porušení unijních pravidel. Předmětem vyšetřování jsou dotace udělené firmám holdingu Agrofert letos, ale i v uplynulých letech.
Související články
Aleš Rozehnal: Trik jménem svěřenské fondy a nefunkční lex Babiš
Brusel vidí u Babiše střet zájmů kvůli eurodotacím pro Agrofert. Česko může vracet stamiliony
Úředníci Evropské komise totiž údajně vyšetřují i desítky milionů dalších dotací udělených Agrofertu, a to už od roku 2013.
Právě od té doby HlídacíPes.org na střet předsedy vlády opakovaně upozorňuje.
Když ráno otevřu oči…
„Samozřejmě, že jsem ve střetu zájmů. To všichni věděli. Já jsem ve střetu zájmů, už když ráno otevřu oči.“ To jsou slova Andreje Babiše z jara roku 2015.
Teď mluví jinak: „V žádném střetu zájmu nejsem, chovám se přesně podle zákona, tak jak jej přijal parlament a po mně český právní systém na základě lex Babiš vyžadoval. Svěřenské fondy neřídím ani neovládám.“
Zákulisí byznysu českého premiéra mapuje unikátní publikace HlídacíPes.org Babiš. Vůdce pro 21. století. Přečtěte si ji také.
Jenže o český zákon o střetu zájmů nejde. Jde o unijní pravidla, na což upozorňují protikorupční aktivisté, kteří podnět proti Babišovi podali. Babiš je podle nich nadále vlastníkem Agrofertu a příjemcem souvisejících výhod.
Podnikatelské tabu
Než se ministrem dopravy v tehdejší vládě Mirka Topolánka stal 4. září 2006 Aleš Řebíček, musel prodat svůj přibližně třetinový podíl ve firmě Viamont. Bez toho by do ministerského křesla nikdy neusedl. I tak okolo jeho podnikání byla spousta vzrušení. Obzvláště, když se během jeho úřadování začalo Viamontu díky státním zakázkám nadmíru dařit.
Když se ministrem financí stal v roce 2014 Andrej Babiš, nikterak se netajil tím, že svůj Agrofert s ročními příjmy na úrovni 230 miliard korun rozhodně prodávat nebude, a odmítl i výzvy, aby se po dobu vládního angažmá odřízl od řízení svých podniků, což je běžný způsob v západních demokraciích.
To se změnilo až v únoru 2017, kdy Andrej Babiš kvůli zákonu o střetu zájmů vložil akcie svých firem Agrofert a SynBiol do svěřenských fondů, které ovládají jeho blízcí spolupracovníci. Nikdo však nepochybuje, že má nadále ve svých podnicích hlavní slovo.
Takto jsme o situaci, která vyvrcholila nynějšími problémy s Evropskou komisí, referovali v textu 10 tabu, která prolomil Andrej Babiš.
Babišovo dotační kolečko
Už o dva roky později bylo zřejmé, jak celý byznys funguje.
Evropské dotace pro firmy skupiny Agrofert se dostaly v Bruselu do hledáčku úředníků Evropské komise i poslanců Evropského parlamentu v roce 2016. Jako velký problém se už tehdy jevil především v Česku dlouho bagatelizovaný fakt, že Babiš (či jeho lidé) vystupují v trojjediné roli – jako příjemce dotací, jako jejich administrátor a jako kontrolor.
Podívejte se na článek Babišovo eurodotační kolečko: Agrofert žádá, politici ANO schvalují, ministr financí kontroluje.
Babišovo eurodotační kolečko: Agrofert žádá, politici ANO schvalují, ministr financí kontroluje
Strana jsem já
Situací se bude zabývat i česká vláda.
Premiér Andrej Babiš (ANO) řekl, že ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO) před měsícem požádala ministra spravedlnosti Jana Kněžínka (ANO) o právní analýzu k otázkám jeho údajného střetu zájmů. „Je připravená a v pondělí ji projedná vláda,“ řekl Babiš.
Otázka je, jak Babišovi straničtí kolegové dokážou být nestranní. „Strana jsem já,“ svěřil se už před dvěma lety Andrej Babiš britskému novináři z Financial Times. Neřekl nic překvapivého, ani nic, co by se za dobu existence hnutí ANO jakkoli změnilo.
Co se ale mění, jsou lidé kolem Andreje Babiše.
Tváře, které si vedle sebe vytahoval na billboardy, Babišovo hnutí opouštějí v množství větším než malém. Zůstávají jen ti nejbližší, spojení s Babišovým podnikáním v Agroferu – především Jaroslav Faltýnek a Richard Brabec, plus přicházejí noví loajální muži a ženy.
Mimochodem – aktuální problémy kolem Andreje Babiše živí lidé, kteří rovněž patřili do jeho nejbližšího okolí. Ať už jde o bývalou šéfredaktorku Mladé fronty DNES Sabinu Slonkovou nebo někdejšího náměstka na financích, dnešního senátora Lukáše Wagenknechta.
Podívejte se, jak funguje Babišova strana jednoho muže bez vnitřní opozice.
Babišovo ANO, strana jednoho muže bez vnitřní opozice. Kdo nesouhlasí, odchází
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
17 komentářů
Až někdo zveřejní, co konkrétně ta skupina právníků Ježibabišovi vytýká, bude mít cenu se s tím zabývat. Ale takhle…
Máme na to zákon 159/2006 Sb., § 4c :
Je zakázáno poskytnout dotaci podle právního předpisu upravujícího rozpočtová pravidla14) nebo investiční pobídku podle právního předpisu upravujícího investiční pobídky15) obchodní společnosti, ve které veřejný funkcionář uvedený v § 2 odst. 1 písm. c) nebo jím ovládaná osoba vlastní podíl představující alespoň 25 % účasti společníka v obchodní společnosti.
A dále na to máme i zákon 164/2013 Sb., § 13d :
(2) Ovládající osobou se rozumí v případě
a) právnické osoby skutečný majitel podle zákona upravujícího opatření proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu,
b) svěřenského fondu zakladatel, svěřenský správce, osoba vykonávající dohled nad správou fondu, obmyšlený nebo jiná fyzická osoba mající nejvyšší faktickou kontrolu nad svěřenským fondem,
c) jiné jednotky bez právní osobnosti než svěřenského fondu osoba v rovnocenném nebo obdobném postavení jako ovládající osoba svěřenského fondu.
K tomu se moc dodávat nemusí, snad jen to, že i na tak jasnou formulaci mohou dva právníci mít 5 rozdílných názorů a o všech tvrdit, že jsou správné.
Dobrou poznámku k tomu měla ministryně financí Schillerová (za ANO 2011) v ČT24 před chvílí : „…zatím není na stole nic …“.
Takze ve finale to dopadne nasledovne. Protoze doslo k poruseni pravidel EU, bude EU penize vymahat po CR. Ta je nakonec bude muset vratit. Protoze podle (bezzubeho lex Babis) k poruseni pravidel CR nedoslo, nebudou urady dotace vymahat po Babisovi/Agrofertu. Jinymi slovy – na dotace Babisovym firmam jsme se slozili vsichni ze svych dani. Ikdyby se nakonec zjistilo, ze k poruseni pravidel doslo i v CR, nebude se dit nic. Staci si pripomenout, jak „aktivne konaly“ dotacni urady po zverejneni zpravy OLAF v kauze Capi hnizdo. A neni divu – i na techto uradech uz Babis rozmistil sve lidi. Nejspis nezbude, nez se stat „full-time“ demonstrantem a s transparentem v ruce vymahat ty miliardy po Babisovi (a jeho kamarile). Zadne klikani na Facebooku nebo preposilani „odhodlanych“ mailu nepomuze.
Vy jste spadl z višně či hrušky, nebo něčeho podobného a to snad i na hlavu. V tomto Česku plném koblihyžeroucích hlupáků být „„full-time“ demonstrantem a s transparentem v ruce vymahat ty miliardy po Babisovi (a jeho kamarile)“? To není ani námět na sci-fi. Ty miliardy pokud se budou vracet (a nejspíš budou, jako u Čapáku) tak tentokrát zaplatí všichni Češi rovným dílem a nejspíš za to Babišovi ještě ve volbách poděkují. Že nějaký národ tak zblbne během pouhých 29 let, to nečekal nikdo v širém okolí.
Ano pane Kaminsky, cuasa Babiš jen potvrdila, že v těch ulicích s transparenty jsme měli být permanentně již po jeho nástupu před 5 lety. On se nám Čehúnům směje do očí a myslí si jak jsme „blbí“.
Ale to se asi pletete, ne? Skutečně stačí si – ale pravdivě připomenout že dotační úřady konaly nepochybně dobře, protože dotace na Čapí hnízdo už byla státu v létě vrácena..
Zatímco, pokud hovoříte o „full-time“ demonstrantech – a ony se ty demonstrace proti Zemanovi a Babišovi konají poměrně často -tak požadavek na vracení těch peněz jsem tam u nich neviděl. Většině demonstrantů by úplně stačilo, kdyby Babiš odstoupil a ještě radši kdyby skončil v base.. :))))
Je ostuda všech obyvatel ČR, že tohle musí řešit EU. Jak se pak mají všichni slušní občané cítit, když si neumíme udělat sami pořádek s jedním zlodějem a jak nesvéprávné nás na to musí upozorňovat orgány EU?
Nesnáším tuto demokracii, kdy neustále menšina ovládá většinu. V tomto případě 30% menšina, která je prokazatlně podplacená chrání svého Vůdce aby nebyl vyšetřován podle zákona. Není náhodou ten, kdo schvaluje zločit spolupachatel?
Česko je národ udavačú,ty dotace dostal kdyš podnikal, než byl podnikatel,pak následně dal do svěženeckého fondu fyrmy a aj veškeré podniky,ti mají nárok dostat dotaci,poněvač dále existují,mají zaměstnance,živí pulku republiky,tudíš lze se domnívat,že v kapitalizmu je ryzikem uspěch,Úspěch je v polityce zlo,Česky udavačsky lobing v Bruselu funguje,Blahopšeju ODS,Top a Lidovcúm dali si vlastní branku.pripravili vlastní stát o miliardy,Řecko dyndá miliardy eur a nevadí to nikomu,a ti blázni udavačský mají sami máslo na hlavě,MLČETI ZLATO-MLUVITI STŘÍBRO,
Blahoslavení … Ale měli by být jen v příslušných, pro ně zřízených ústavech, že je to tak „Jirko“? Vy jste toho školským příkladem. Ale, aspoň ten pravopis (kde jaké i/y) Vás mohli v té praktické škole naučit.
Bohužel, je to sice hrozivé, leč poučení je někde jinde. Totiž pokud je toto v rozporu s direktivami EU pro přidělování dotací, tak už celých 5 let, protože pan Babiš byl předtím ve vládě pana Sobotky ministrem financí – čili rozpor mnohem větší
.O čemž ale náhle hovoří až tato úplně čerstvá citovaná zpráva právníků Evropské komise vypracovaná urychleně a navíc (kdo to neví) až a pouze na základě udání Transparenty International před pár měsíci.. Tedy toto vše – se zpožděním přibližně 5 let, o stavu o kterém věděla od začátku.
Nabízí se otázka zda takto může změnit svůj názor instituce která se zove právní..A jestli toto není spíše neobolševický přístup „my to na soudruha víme dlouho, leč využijeme to proti němu až se nám to bude hodit“.
Tím spíše že ono nejde jen o Babiše, jak se dá dohledat v tisku, „nějaké pochybení“ se dá najít zpětně na každého kdo si nějakou dotaci EU vzal, ať jde třeba o malou obec, nebo domov důchodců – a prachy musí vrácet stejně..
Ale na ten střet zájmů je poukazováno od počátku politického angažmá Andreje Babiše a právní servis EK nemá na starosti asi jen ČR – v EU je dnes 27 států (bylo 28) a každý úřad, či orgán, má jen omezenou kapacitu; jako na př. české soudy.
Otázka se tudíž nenabízí! A to, že se dá najít pochybení i jinde to přece není omluva pro podvodění, když navíc existuje už dávno : zákon 159/2006Sb. , § 4c : Je zakázáno poskytnout dotaci podle právního předpisu upravujícího rozpočtová pravidla14) nebo investiční pobídku podle právního předpisu upravujícího investiční pobídky15) obchodní společnosti, ve které veřejný funkcionář uvedený v § 2 odst. 1 písm. c) nebo jím ovládaná osoba vlastní podíl představující alespoň 25 % účasti společníka v obchodní společnosti.
A dále : zákon 164/2013 Sb., § 13d : (2) Ovládající osobou se rozumí v případě
a) právnické osoby skutečný majitel podle zákona upravujícího opatření proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu,
b) svěřenského fondu zakladatel, svěřenský správce, osoba vykonávající dohled nad správou fondu, obmyšlený nebo jiná fyzická osoba mající nejvyšší faktickou kontrolu nad svěřenským fondem,
c) jiné jednotky bez právní osobnosti než svěřenského fondu osoba v rovnocenném nebo obdobném postavení jako ovládající osoba svěřenského fondu.
Tohle když člověk čte, tak z toho mrazí:
Babiš(ANO) se sešel z ministrem spravedlnosti(ANO), ministryní financí(ANO) a ministryní za místní rozvoj(ANO) a oznamili nám, že si všichni „protivníci“ vymýšlení a je to jen od EU rozdílný právní názor. Ještě, že všichni z ANO mají názor stejný s A. Babišem.
Opravdu tu někdo z hloubi srdce ještě věří v nezávislé vyšetřování?
Jardo, zeptejte se třeba pana Kalouska, ten na to jistě bude mít jiný názor. Problém je v tom, že pan Kalousek už není ministrem.
Pane „Broku“, nevím proč do tohoto zatahujete Kalouska a co s tím má společného. Tedy mimo to, že někomu slouží jako univerzální „nepřítel“ pro odvedení pozornosti od tématu.
Tak jsem se z tiskovky po jednání vlády dozvěděl od minstra spravedlnosti za ANo a od ministryně místního rozvoje za ANO, že premiér za ANO je vlastně nějaká dost nevýznamná figurka ve vládě, která o ničem nerozhoduje a nic neovlivňuje, dokonce ani Úřad vlády neřídí a proto nemůže být ve střetu zájmů!
Jásejte, hlupáci, jásejte nad svou inteligencí vypnuté ledničky, když tohle sežerete i s navijákem…
Také mě to pobavilo. Jednu chvíli jedná s premiéry, prezidenty a králi pomalu z celého světa, vyjednává v EU do roztrhání těla naše dobro a za pár dní je to úředníček, který nemá na nic vliv a nic nerozhoduje.
Dříve hlásal, že je ve střetu zájmů jen co se probudí a že to nevadí, když to teda všichni vědí a zvolili ho.
Teď to prý jsou vše jen lži a v žádném střetu nebyl a není.
To bude příprava na posudek od doktorky Protopopové, řekl bych……
Premiér Babiš nemá žádný problém. Sestavil „výkonný“ mančaft z Dragouna, Bradáčové a dalších bezpáteřních a vydíratelných.