Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Facebook: Andrej Babiš, zdroj

Aleš Rozehnal: Trik jménem svěřenské fondy a nefunkční lex Babiš

KOMENTÁŘ. Právní analýza Evropské komise, která unikla do několika evropských médií, vidí střet zájmů u premiéra Andreje Babiše kvůli eurodotacím pro jeho holding Agrofert. Komise zpochybňuje Babišovo tvrzení, že se díky převedení majetku do svěřenských fondů odstřihl od svého podnikání. Premiér si svůj vliv na Agrofert zachoval, píše pro HlídacíPes.org advokát Aleš Rozehnal.

Andrej Babiš formálně není vlastníkem akcií Agrofertu, ale prostřednictvím možnosti jmenovat a odvolat svěřenské správce svých fondů má na podniky soustředěné v holdingu Agrofert stejný vliv jako před vznikem fondů. Navíc mu náleží veškeré plnění z obou svěřenských fondů, tedy v daném případě zejména dividendy.

Novela zákona o střetu zájmů stanovila, že korporace, v nichž má veřejný funkcionář alespoň 25% podíl, se nesmí účastnit zadávacích řízení podle zákona o veřejných zakázkách a je zakázáno jí poskytnout dotaci nebo investiční pobídku.

Cui bono?

Vzhledem k tomu, že obchodování se státem a přijímání dotací představuje značnou část podnikání Babišova Agrofertu, převedl Andrej Babiš akcie Agrofertu na dva svěřenské fondy. Andrej Babiš tedy formálně svěřil podstatnou část svého majetku do správy svěřenského správce, který mu musí tento majetek držet a spravovat.


Zákulisí byznysu českého premiéra mapuje unikátní publikace HlídacíPes.org Babiš. Vůdce pro 21. století. Přečtěte si ji také.


Vznikl tak v českém právním prostředí dosud nezvyklý konstrukt, kdy vlastnická práva k akciím Agrofertu vykonávají zmiňovaní svěřenští správci, ale akcie Agrofertu nejsou ani vlastnictvím těchto správců, ani vlastnictvím Andreje Babiše.

Podle tiskové zprávy Agrofertu slouží oba svěřenské fondy k prospěchu Andreje Babiše. Tím jsou však veškeré veřejné údaje o svěřenských fondech Andreje Babiše vyčerpány, protože nebyly zveřejněny statuty fondu, které Andrej Babiš vydal.

Lex Babiš selhal

Je nicméně vysoce pravděpodobné, že podle statutů fondů má Andrej Babiš pravomoc kdykoli odvolat oba svěřenské správce a jmenovat na místo nich jiné osoby a že ve statutu neurčil jiný způsob jmenování nebo odvolání svěřenského správce.

Andrej Babiš také ze zákona vykonává dohled nad správou svěřenských fondů, tedy de facto nad správou akcií Agrofertu.

Je zřejmé, že tzv. Lex Babiš zcela selhal v otázce naplnění svého účelu. Nepostihuje případy, kdy veřejný funkcionář sice sám není společníkem korporace, ale přesto má na tuto korporaci vliv.

Nepostihuje širokou paletu případů, kdy může veřejný funkcionář rozhodujícím významným způsobem ovlivnit chování někoho jiného, tedy například pokud převede své akcie na trust (svěřenský fond), na svého manžela či manželku nebo na své spolupracovníky, kteří jsou mu loajální a zavázaní.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

37 komentářů

 1. Petr Kaminsky napsal:

  1) Tyhle pravni finesy mi nic nerikaji. Pokud budu vlastnit firmu a jejim rizenim poverim (dejme tomu) pravni kancelar, je uplne jedno, jakou to bude mit formu. Stale budu prijemcem celeho zisku ja, ne advokati. 2) Lex Babis byl od zacatku blbost. Muze za to Sobotka, ktery se aby mohl mit levicovou vladu, klidne sprahnul s dablem (Babisem). Doufam, ze se oba jednou budou smazit v pekle.

  • petrph napsal:

   Když ono jde právě o to, že ten zákon je špatně formulovanej .. Totiž, vůbec není nic špatnýho na tom, jestli jako politik máte firmu tu řídí advokátní kancelář a Vy z ní dostáváte zisky.
   Špatný je to, pokud jako politik ovlivňujete státní správu aby z toho ta Vaše firma měla větší zisky. Což se dá snadno prokázat (a zakázat), když to děláte přímo , leč těžko, když děláte ve státní politice něco úplně jinýho (jako poslanec, ministr na jiným rezortu, apod..) – leč nějaký vazby tam bejt můžou-

   • kosmonaut napsal:

    Ale ten zákon nemá s Babišem nic společného,protože,jak správně píšete nemá jasnnou formulaci.Babiš své firmy převedl do Svěřeneckého fondu,který je u nás jediný možný.Na jeho vzniku se Babiš nepodílel,aby ho mohl ovlivnit.Ale tzv.demokratické strany se spojily a stále tvrdí,že toho zneužívá.Nemyslím si,že by Babiš obíhal stát.úředníky a nařizoval jim kolik dotací mu mají přidělit.Vždyť i Jurečka čerpal dotace a měl k nim blíž jako ministr.Kalousek přiděloval dotace evropské i státní knížeti a to nevadilo!

    • Brok napsal:

     Jasná zpráva. Poslanci (I opozičních stran) ve sněmovně schvalují zákony ale pak jednotně křičí, že ten či onen zákon je špatný. To svědčí o jejich nekompetentnosti a měli by být vyměněni. A pokud kdokoliv koná dle platných zákonů tak nečiní nic v rozporu s těmito zákony. Tak to vnímám já, občan České republiky.

    • anobudelíp napsal:

     Jurečka, milý Máro Prchale, pobíral stejné dotace před svým ministrováním i při něm. Babišovy dotace narostly ze 400 mega na 2400 mega ročně. Voják se stará, voják má (dotácie). Všetci kradú, iba Andrejko čerpá dotácie…..
     Ano bude líp, někomu až o 400%…….

  • Tondach napsal:

   Nemůže za to Sobotka, ale Zeman, kterému přestalo vadit pozitivní lustrační osvědčení u ministrů a tím dostal Babiše do vlády….a nemyslící voliči, kteří nacpali Babišovu ANO tolik hlasů! nesvádějte to na Sobotku, je to ubohé, laciné a nesmslné!

   • Oskar (hanák z Hané) napsal:

    Sobotka je Babišova oběť a to proto, že byl a je slušný člověk. Odešel z politiky, když viděl co způsobil a nemohl to napravit (i když se o to pokoušel několikrát).

    • míla napsal:

     Oskar Hanák z hané-Jestli je Sobotka -Babišova obět tak já jsem asi Ježíšek. Nevím jestli jste taková naivka a věříte tomu .A raději nikde neříkejte že Sobotka je slušný člověk,mohli by se Vám lidé smát a pak by jste mohl mít trauma,tak s tím chválením toho dacana Sobotky opatrně.Ostatně až pojedete někdy přes Slavkov skuste se lidí zeptat na mladého Sobotku ,a když Vám nenaplivou do očí tak vam jistě nakopou do zadní části. Míla

   • Suchec napsal:

    Na funkci ministra není lustrační osvědčení podmínkou nutnou. Není totiž vůbec potřebné. Ministr není státní úředník.

 2. Lonská napsal:

  Myslím,že pan premiér není v politice jediný,kdo převedl majetek do fondů,Jen pan premiér „někomu“ moc vadí (ODS,vítači migrantů a práskači Piráti,TOP,KDU-kámoši sudet’áků,STAN),protože přestřihává penězovody pro jejich strany a také ze strachu,že se začnou projednávat privatizační kauzy z 90,let.

  • Andrej Hrabis napsal:

   kobliha promluvila. Kez by se privatizacni kauzy probraly poradne, protoze babis ten tu prece nic neprivatizoval. vsechno nabyl uplne cestne, nejspis vyhral ve sportce a pak si sel koupit agrofert… Lol

  • Maxmilián napsal:

   Plácáš nesmysly.

  • Tondach napsal:

   To je ale blábol….je to kampáááň, je to spiknutí a je za tím Kalousééék, že ano! Bože, bože, ženská!

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Blahoslavení …

  • Wanda napsal:

   Velký souhlas!!!!

  • Franta napsal:

   Máte pravdu

 3. Masák napsal:

  Nezapomeňme, že po skonšení mandátu Agrofert převezme znova jeho původní majitel.Tentokráte to bude i s eurodotacemí.Takže i kdyby dnes skutečně nic neřídil přesto vydělá na dotacích.
  Až se dostane do tepláků, měl by být odsouzen i ke strátě části majetku.

  • Lafata napsal:

   Ano. Je to stejné jako když si odložím dítě na den do jeslí a pak si ho zas vyzvednu.
   A to mu můžu poslat jednu „malou domů“ např. lepší obídek, aby byl až si ho vezmu zpátky pěkně napapaný a vypasený!!
   Takže velký podvod a nechápu, že to vidí jen málo lidí.

 4. FMach napsal:

  Jak zlé, ona unikla ta informace, jak divné.

  • Tondis napsal:

   Ano, budeme zase řešit únik informací, ne podstatu.

 5. petrph napsal:

  Bohužel, tedy, když se ptáme Cui Bono, pokud byl ten zákon od začátku myšlen jako Lex Babiš, tak svou úlohu nesplnil.
  Jenže, co horšího, pokud od něj abstrahujeme pana Babiše, znamenal by tento zákon vytlačení podnikatelů z politiky. Buď by do ní nemohli vstupovat vůbec – nebo by se jejich podniky (ani ponechané ve svěřeneckých fondech) nemohly po celou tu dobu ani účastnit státních zakazek, ani žádat o dotace. Což by jim nepochybně přinášelo ohromné ztráty.Tedy – vůbec nemohly, nemluvím o nějakém politickém zvýhodnění…

  V tom případě je pak asi nutná otázka – kdo má být v té vládní politice když se z ní vyžene podnikatelská pravice.¨
  Dělnická třída? Státní zaměstnanci? Nebo snad profesionální životní celoživotní politici, co sedí na různých funkcích už od sametu?

  Nebo ještě jinak, abych se neblamoval, jak to prosím řeší jinde v Evropské unii?

  • Andrej Hrabis napsal:

   to co pisete je nesmysl. podnikatel politik byt muze, jen nesmi brat dotace, protoze ma ne ne jako politik vliv a tak by si proste prihraval ze spolecneho do sveho. a to nejde. jinak samozrejme podnikat muze. to ze babis je na dotacich zavisly, znaci akorat to, ze to neni podnikatel ale pijavice. to je tak vsechno

   • petrph napsal:

    O tom jsem přece psal, „..– nebo by se jejich podniky (ani ponechané ve svěřeneckých fondech) nemohly po celou tu dobu ani účastnit státních zakázek, ani žádat o dotace-„.

    Jenže, stav je dnes bohužel takový, že
    a) dotace tvoří v některých odvětvích – třeba zemědělství, trvalou část příjmu těch podniků
    Vzdát se jich by znamenalo, že ten podnik v naší /i EU/ konkurenci brzo zkrachuje
    b) veřejné zakázky tvoří taky podstatnou část zakázek v celostátní ekonomice. Stačí když se podíváte na poměr výdajů státního rozpočtu a HDP…1:3

    Ergo, takového s prominutím podnikatele dobroděje který by šel do politiky a tím se okradl o většinu zisků ze svého podnikání, nebo by dokonce jeho podnik mezitím zkrachoval, bych chtěl vidět.
    Proto jsem se taky ptal, jak toto řeší jinde v EU.
    Ale když si vzpomenu jenom na to jak v Itálii podnikal i v politicie pan Berlusconi, tak je to o něčem jiném, že ?????

    • anobudelíp napsal:

     Ber.luscioni měl svý potíže, taky tahal peníze ze státního, ale neměl to drzopst nschválit si nárůst dotací o 300% – ze 400 mega na 2400 mega.

  • Dom napsal:

   Nemáte pravdu, je tu X podnikatelů, kteří nejsou ve střetu zájmů… Tedy podnikatel, který nepobírá dotace, či neobchoduje se státem a pod. přeci nemá problém…

  • Tondach napsal:

   Jinde v Evropské unii nejsou tak hloupí voliči a tak zabedněný prezident….

 6. Jirina napsal:

  Chyba je jinde. Evropské dotace na zemědělskou půdu nesmí být dávány těm vlastníkům zemědělské půdy, kteří na ní pěstují řepku, pak ji odvezou do podniků pro zparcování oleje a ten prodávají. Evropské dotace jsou dotacemi pro zemědělce a farmáře na horách, tam, kde mají ztíženou práci, tam, kde se vyrábí potraviny. Babišův Agrofert nejen že ničí půdu pesticidy, ale ještě na řepkovém podnikání vydělává miliardy a ještě k tomu na toto podnikání bere dotace. Jak zrůdné. Na silně profitové řepkové podnikání nesmí EU dávat dotace. Babiš ty dotace nepotřebuje a skupuje za výnosy další podniky v ČR a jinde. V Choustníkově Hradišti za dotace postavil pekárnu. Co dělá? Dampinguje ceny a malé likviduje, právě v době, kdy se zdražuje plyn a el. Babiš má nyní vliv v ČEZ. Jaképak asi ceny plynu a el. bude mít jeho Agrofert? Kdo umí to, aby se v EU zařídilo, nedávat dotace na půdu, kde se pěstuje profitová řepka?

  • Tondach napsal:

   Byl jsem vloni ve Švédsku a zíral jsem, jaké jsou tam nekonečné lány řepky….a není tam Babiš!

  • petrph napsal:

   Ale právě naopak,právě naopak. Ty dotace na pěstování řepky olejky jsou přece dávány ne proto – aby se ta produkce jakkoliv potravinově zužitkovala (i v olejích), leč protože se přidává jako biosložka do motorové nafty. Nikoliv zemědělské, leč politicko – ekologické rozhodnutí EU. A pan Babiš se svým Agrofertem by měl být pochválen za to jak svým přístupem a dotovanou megaprodukcí to ustanovení EU plní a přispívá tím k ochraně ovzduší klimatu a vůbec :)))):))))))
   Tedy, ve skutečnosti, je to celé ohromný ekobyzmys na kterém nevydělává jen náš Babiš..

 7. Bohumil Poulíček napsal:

  Podívejte se do USA, byl by prezident ten, kdo nepodniká a nemá miliony? Většina politiků se stane, jen když mají peníze. Jen u nás to nechce nikdo pochopit, opravím se nepochopí to neschopný, který umí jen pomlouvat a udávat, poukazovat na chyby jiných. Na své chyby to nejde, kdo nic nedělá, nic nepokazí. To je naše elita dneška Zapomínáme na Báči, konta v bankách a jiné kroky ODS a velení armády za KDU ČSL, Majetky všech útvarů sublimovaly, o prodeji nikdo neví, spíše nikdo neviděl peníze. Co tak sestavit výbor ve sněmovně a začít páterat.

 8. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Pořád mně vrtá hlavou, proč ani Antonín, ani Jan Baťové neusilovali o to, stát se premiérem ČSR. Že by to bylo tím, že nikdy nebyli v KSČ (či KSS) a neplatilo je StB?

  • Suchec napsal:

   Vy asi ani netušíte, jak byla firma Baťa navázána na státní zakázky a jak z nich celých 30 let žila, co?

   Netušíte, jaké tunely v průběhu 30tých let proběhlo přes firmu Baťa. 🙂
   Ani netušíte, jak é tunely proběhly ještě za R-U a jak Baťa dojil Mocnářství (to byl odboj jak prase). 🙂

 9. PM napsal:

  Nemám už sílu se k Babišovi nadále vyjadřovat.
  Střet zájmů má naprosto ve všem a to tak obrovský, že to už vlastně ani nevadí. TV Nova, Prima a Barrandov, udělali z nemalé části lidí v této zemi nemyslící stádo neschopné vlastní racionální úvahy.
  Chyba, ale není, v nemorálním prolhaném Estébákovi, chyba je v každém, kdo není schopen rozpoznat co je účelovka a co pravda, chyba je v každém kdo nechápe tu, zrůdnost kterou Bureš zosobňuje. Neodstoupí a to si pamatujte. Nikdy neodstoupí.
  Jak by také mohl odstoupit, na výběr už nemá, v ten okamžik by přestal být obávanou osobou, která lusknutím prstu vyměňuje lidi na klíčových místech.
  Tento vůdcovský postoj, jeho voliče ovšem fascinuje stejně tak, jak fascinoval své voliče Hitler.
  Omlouvám se za toto srovnání, ale já to tak vnímám. Mějte tedy svého vůdce až do hořkého konce.
  Nebo pro urychlení zkázy navolte si rovnou Okamuru. To bude přímá cesta.
  Hlavně pro vás jeho voliče, to bude opravdu výhra.
  Přímá demokracie zajistí, komukoli rozhodovat o věcech, o kterých nemá ani ponětí, hlavní bude rozpoutat strach a emoce.
  Já jsem technik, a když někdy vidím, jakým pitomostem a naprostým bludům lidi věří i v  jednoznačných, fyzikálními zákony podepřených skutečnostech.
  Tak si nedělám, iluze že v referendu například o vystoupeni z EU nebo NATO,
  rozhodnou o budoucnosti nás všech tito „erudovaní odborníci“, bez emocí a racionálně.

  • PP napsal:

   Za to srovnání s Hitlerem se neomlouvejte. Kdo ví něco o historii a nástupu Hitlera k moci, vidí spoustu paralel s Babišem…

   • Suchec napsal:

    Nesmysl a demagogie.

    • PM napsal:

     A čím konkrétně vás, Agent StB Babiš tak okouzlil.
     Hovořil jsem s několika lidmi, kteří ho volili, ale nikdy jsem se nedozvěděl, rozumný důvod, bez projevů zaslepené důvěry hraničící až s láskou. Zkuste mě tedy něčím přesvědčit vy, třeba změním názor 🙂
     Vynechte prosím: „Všichni kradou“, například já nekradu a uráží mne to.

 10. Jirina Koudelkova napsal:

  ano mate pravdu,souhlasim s Vasim nazorem

Přidávání komentářů není povoleno