Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Krajská správa a údržba silnic Vysočiny, zdroj

Stomilionová zakázka na Vysočině nese znaky diskriminace. Cestáři mají požadavky, které jinde neuvidíte

Krajská správa a údržba silnic Vysočiny se snaží nakoupit jednadvacet vozidel v ceně přes sto milionů korun. Automobilka Tatra se oficiálně ohradila proti požadavkům na přesné rozměry čistícího válce vozidla i povinnosti předvést funkční vzorek vozidla. Cestáři k podezřelé zakázce mlčí.

Kde je problém? Krajská správa a údržba silnic Vysočiny si jako jednu z podmínek klade předvedení funkčního vzorku. Cenu takového vzorku  lze odhadnout na jednotky milionů korun. „S požadavkem předvést cestářům funkční vzorek, který do posledního detailu odpovídá požadovanému vozidlu, jsme se v České republice zatím nesetkali,“ říká mluvčí automobilky Tatra Andrej Čírtek.

Požadovaný funkční vzorek může dodat jen několik málo dodavatelů. Tento požadavek může odradit řadu možných dodavatelů od předložení nabídky ve veřejné soutěži.

Vzorek od sousedů

Námitky automobilka Tatra adresovala společnosti, která administruje nákupní zakázku vysočinských cestářů.

„Tatra je připravena prezentovat funkční vzorek vozidla, jaký je používán v sousedním pardubickém kraji. Ovšem bez vyhřívané sedačky řidiče, vyhřívaného čelního skla a několika dalších komfortních požadavků, které pro prokázání schopnosti dodat vozidlo nejsou potřebné,“ uvádí mluvčí Tatrovky Andrej Čírtek a dodává: „Pokud bychom v soutěži uspěli, pak by námi vyráběné vozidlo samozřejmě i tyto komfortní požadavky plnilo.“


Chcete podpořit HlídacíPes.org?

Udělejte to ZDE a získejte tak i unikátní publikaci ZE – MAN.


Tatrovka se chystá vysočinským cestářům předvést funkční vzorek ve standardním provedení a domáhá se zrušení diskriminačních prvků veřejné soutěže. Před nedávnem mluvčí automobilky potvrdil odeslání dopisu s upozorněním radním Kraje Vysočina.

Problém: válec

Protože ale nepůjde o přesný vzorek vozidla požadovaného vysočinskými cestáři, může vzniknout důvod pro vyřazení nabídky vozidla Tatra z veřejné soutěže na nákup vozidel. Druhým problematickým požadavkem je průměr čistícího válce, který je umístěn pod podvozkem vozidla mezi nápravami.

„Požadavek na vysoký průměr čistícího válce snižuje užitné vlastnosti vozidla, zvyšuje se riziko poškození, pokud vozidlo vjede do výtluku na vozovce. Pro čištění vozovky není takto definovaný průměr válce významný,“ říká Čírtek.

Nevládní organizace Transparency International soudí, že dodání vzorku v podobě kompletního funkčního automobilu není standardním postupem. „Navíc lze říci, že některé další prvky technické specifikace mohou omezovat soutěž a působit diskriminačně a tím pádem i zvyšovat cenu zakázky. Pokud nemá zadavatel jasně technicky podloženo, proč požaduje např. přesný rozměr zametacího válce, není důvod takovým parametrem vylučovat účast některých uchazečů,“ upozorňuje právník Transparency International Petr Leyer.

Vedení Vysočinských cestářů se k průběhu veřejné zakázky nechce prozatím veřejně vyjadřovat. „Mám povinnost mlčenlivosti,“ říká ředitel vysočinských cestářů Jan Míka.

Vyjadřovat se nechce ani vedení Kraje Vysočina. „Kraj Vysočina není administrátorem zakázky. Odpovědnost za její obsah, průběh i naplnění je na zadavateli,“ odpovídá mluvčí Kraje Vysočina Jitka Svatošová.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře
Nebyl vložen žádný komentář
Přidávání komentářů není povoleno
ReklamaMediální Gramotnost