Štěňátka, James Bond a křupavé kuře. Jak „influencer“ Babiš loví voliče na sítích
Veřejná prezentace Andreje Babiše začíná čím dál víc připomínat chování influencerů. Mezi kritikou vlády se na sociálních profilech šéfa hnutí ANO nápadně často objevují také fotky se štěňátky či výzvy k soutěžím o lístky do kina nebo reklama na Babišovu vlastní restauraci. Dříve mu podobnou image „miliardáře z lidu“ pěstovaly i volnočasové magazíny jeho vydavatelství Mafra. Toho se však v létě zbavil.
„To nevyšel prezident, tak je další na řadě v pokusech influencer?“ zeptal se Andreje Babiše jeden z jeho sledujících na Instagramu, když tam v březnu publikoval video, jak přijíždí ve svém Mercedesu na inauguraci prezidenta Petra Pavla a v pozadí hraje hudba z filmové série James Bond.
Předseda hnutí ANO na dotaz neodpověděl, jeho profil se však od té doby začal proměňovat, jako by se skutečně na influencerskou dráhu vydal. Jeho sítě zaplnila krátká, několikavteřinová videa, na kterých Babiš kopíruje trendy ze sociálních sítí, mluví o oblíbených jídlech či glosuje kroky současné vlády Petra Fialy.
Dokonce si založil účet na platformě TikTok, před kterou v březnu varoval Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost kvůli jejímu čínskému vlastnictví a tak i možnému vlivu totalitní země. Na TikToku má přes sto tisíc sledujících, obdobně jako na Instagramu.
Kino se od Babiše distancuje
Na fotografii z tohoto pondělí sedí Babiš v restauraci KFC a před ním leží menu s kuřecími stripsy. „Odměna v KFC po dnešním vyříznutí podezřelého znaménka. Chodíte si kontrolovat znaménka a pihy? Je to strašně důležité!“ napsal k příspěvku, který podobně jako řada dalších na jeho profilu připomíná marketingové spolupráce influencerů s různými značkami a firmami.
Babišův profil zaplnil umělý product placement – forma reklamy, při níž je konkrétní výrobek nebo služba umístěna do filmu, pořadu či na fotografii, který sám o sobě nemá reklamní charakter. Přestože podle mluvčího ANO Martina Vodičky „Babiš pochopitelně nespolupracuje s žádnou značkou či společností“, snímky takový dojem mohou vzbuzovat.
KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG
Na jednom z videí nechává papouška otvírat plechovku značky Birell. Jindy zase kritizuje Evropskou unii za víčka připevněná na plastových lahvích od Coca-Coly, ukazuje boty Nike nebo pije kávu z kavárenského řetězce Costa Coffee. Za takové spolupráce by se nemuseli stydět ani nejúspěšnější čeští influenceři.
Vedle toho pravidelně dělá reklamu na restauraci v čerpací stanici Pumpa. Tu vlastní přes společnost Imoba ze svého svěřenského fondu. Babiš také na Pumpě pravidelně natáčí svá videa, ve kterých komentuje současnou tuzemskou i mezinárodní politiku, jindy jen upozorňuje na existenci samotného podniku u dálnice na kraji Prahy.
A stejně jako influenceři, i Babiš pořádá pro své fanoušky soutěže. „Soutěž! Zajdeme zase do kina? Napište mi do komentářů, CO DĚLÁTE RÁDI VE VOLNÉM ČASE, a dejte mi FOLLOW. Za týden vyberu PATNÁCT z vás a půjdeme,“ píše k fotografii z multikina Cinema City a s popcornem a Pepsi Colou v ruce.
I v tomto případě ale jde o jeho soukromou iniciativu. Na dotaz HlídacíPes.org se společnost Cinema City od jakékoli spolupráce s Babišem v tomto případě distancovala: „Z naší strany se nejedná o spolupráci s panem Babišem ani hnutím ANO. Jde o individuální aktivitu, která nebyla přes naši společnost oficiálně komunikována.“
„Jsme apolitická společnost, proto si nepřejeme být spojováni s žádnou politickou stranou či jejich aktivitami. Použitá fotografie v příspěvku pana Babiše je pouze ilustrační a nikde není zmíněno nebo komunikováno, že se jedná o oficiální spolupráci ani žádné jiné podobné označení,“ dodala firma.
„Pokud jde lístky do kin, soutěže a další podobné akce, tak ty si samozřejmě hradí sám,“ potvrzuje Vodička.
Lidový miliardář
Babiš se při své vlastní veřejné prezentaci do pozice člověka z lidu staví dlouhodobě. A to přesto, že je majitelem největšího zemědělského koncernu v Česku a jedním z nejbohatších Čechů s majetkem okolo 300 miliard.
Ukazuje to i další namátkový výběr z jeho příspěvků na sociálních sítích: Adoptoval si psa z útulku, hledá lenochoda či drbe prase koštětem. Peče bublaninu, jí řízek přes celý talíř, chodí do barber shopu, na hudební festivaly nebo na zápasy MMA. Během toho hubne a sportuje. A jindy zase umývá auto v ruční myčce.
Na dřívějším snímku se opírá o strom a na sobě má černou oversized mikinu s nápisem „Chaos?“. To doplnil emotikonem se srdci místo očí a komentářem: „Víkend mimo město.“
Babišovy pestré volnočasové aktivity, kterými se chlubí na sítích, ostře kontrastují s jeho absencemi při hlasováních v Poslanecké sněmovně. Celkově se podle dostupných dat zúčastnil 43 % hlasování.
Image „obyčejného miliardáře“ posledních pět let pomáhala Babišovi zejména před volbami budovat také jeho média, hlavně volnočasové tituly z vydavatelství Mafra. HlídacíPes.org opakovaně popsal, jak především v předvolebních obdobích publikovaly tyto převážně ženské magazíny texty, které se sice tvářily jako redakční obsah, ve skutečnosti však dělaly reklamu právě svému majiteli.
Babiše články vykreslovaly jako vzorného otce milujícího svou rodinu, milovníka tradiční české kuchyně, nadšeného účastníka letních festivalů nebo sympatického „hříšníka“, který na Vánoce doma krade cukroví. Tato neplacená reklama byla součástí i Babišovy letošní prezidentské kampaně. V té příští parlamentní už se však na Mafru spoléhat nemůže. Vydavatelství v létě prodal miliardáři Karlu Pražákovi.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
Čtěte též
Jan Urban: Promočený chlap v hasičském mundúru. Je jedno, koho volí
Zátah na dealery kokainu v Plzni. Měli docházet i na adresu radního pro bezpečnost
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
16 komentářů
Stačí muži se s postupujícím věkem stávají dětinskými. Věříme, že tento vývoj bude pokračovat dále vstříc všem budoucí volbám. Děti z tiktoku naštěstí nemají volební právo.
V podstatě geniální strategie. Dnešní 16ky, co na tyhle influencerské kejkle velice letí, budou za dva roky volit. Dojde k rozštěpení mladších voličů, což mu může pomoci nahradit přirozený úbytek těch jeho starších.
Ostatně, Michal Dasvid, podle některých odepsaný komunistický zombík, zacílil na tuhle věkovou skupinu a má pool fanynek, co mu asi vydrží,až do smrti, i kdyby měl žít déle než Gott.
Fenomén Babiš, dokázal mnohé , ale také má mnoho nepřátel, kteří mu dělají nebezpečné zaseky, přesto se zmítá, jak ta lodička v erbu Paříže. Je za zenitem, životní jubileum se blizi, měl by kandidovat do EP, domácí scénu nechat souputnikum jeho hnuti ANO. To není porážka, ale milníky na životní cestě, „nikdy se nevzdam‘, ano, tak to chodí.
Ano, mnohé dokázal rozkrást a mnohé dokázal zkorumpovat.
Nekradl a nekorumpoval tolik jako ODS a, na rozdíl od ní, udělal mnoho pozitivního.
Babiš je jedním z těch, kterým ODS v devadesátých letech krást a zázračně zbohatnout umožnila. Sám měl tehdy s ODS velmi dobré vztahy, zvláště s Ivanem Langerem. Zlodějny podporované a umožňované politikou ODS mu vůbec nevadili, naopak jich tehdy bohatě využíval. Proti ODS začal pokrytecky vystupovat až okolo let 2010-2011, kdy už věděl, že ODS nepotřebuje. Údaje získány z knihy: Tomáš Lemešani, Z Bureše Babišem, vydal Independent Media Publishing 2017.
Kradla ODS, ta samá, co nám tu dnes vládne (pokud ta současná není ještě horší). Babiš jen využil příležitost a dobře udělal. Kdyby ty podniky, co je sdružil do Agrofertu dostal zahraniční kapitál, už by byly dávno vytunelované a zrušené.
Ano, kradla ODS pod vedením Václava Klause. Ta ODS pod vedením Václava Klause, kterou jste ve svých dřívějších příspěvcích tolik velebil a vzpomínal na tu dobu snad dokonce se slzou v oku Pergille/Šimůnku. Inu člověk se mění. A Pergill/Šimůnek také. Počkejme si až Pergill/Šimůnek opět změní názor a začne opět nostalgicky vzpomínat na ODS pod vedením Václava Klause.
To, že kradlo Klausovo vedení, je levičácký narativ. Kradlo se za Topolánka i za Nečase, problémová je i dnešní ODS a její spojenci (viz šifrovaný telefon soudruha ministra Rakušana).
Privatizace po revoluci neproběhla zcela jistě stoprocentně čistě, ale to se v tak krátkém čase a při tak obrovském množství privatizovaného snad ani nedalo. Všude jinde po EU by to patrně dopadlo daleko hůř.
Aha, tak Pergill/Šimůnek už názor na ODS pod vedením Václava Klause opět změnil. Čekal jsem to, ne však tak brzy. Za Topolánka a za Nečase se svinstva děla, ale ODS v té době už byla v tomto ohledu za zenitem. Na Václava Klause ti dva žabaři nemají. Ministr Rakušan není z ODS, ale ze STAN vy politický odborníku. Kromě toho jsem nikde nikdy neslyšel, že by ministr Rakušan ten šifrovaný telefon ukradl. A mít takový telefon trestné není. Nedivil bych se ani trochu, kdybyste vy Pergille/Šimůnku, Andrej Babiš a Tomio Okamura takový telefon měli také.
STAN je v koalici s ODS.
Ten telefon prokazatelně dostal od mafiánů.
Klaus privatizaci v zásadě zvládl, problémům zabránit dost dobře nemohl. Vyčítat se mu dá něco stylem „po bitve každý vojín generálem“. Jeho následovníci už byli v trochu jiném postavení.
STAN je v současné době v koalici s ODS. No a co? Znamená to, že Rakušanův telefon má nějakou souvislost s ODS jak se tu snažíte ve svém 1. 10. 2023 (13:49) tvrdit? A kteří že to mafiáni darovali ministru Rakušanovi ten šifrovaný telefon? Vy je znáte? Tak je tedy konkrétně jmenujte a dokažte to! Pan Klaus nám před začátkem privatizace tvrdil, jak po privatizaci budou úspěšné podniky prosperovat, budou se rozvíjet, budou zaměstnávat více lidí, budou státu odevzdávat daně a budou přispívat ke všeobecnému blahu, zatím co ty špatné a neúspěšné podniky budou krachovat a budou zanikat. Jenže to dopadlo zcela jinak. Ty úspěšné a prosperující podniky byly vykradeny a vytunelovány jako první a ty špatné a neúspěšné podniky, které už tehdy balancovaly na hraně, si na té hraně balancovaly dále a zanikaly až v době, kdy už Václav Klaus ve vládě nebyl. Vzpomínám si na tu dobu velmi dobře. Za generála se tehdy považoval Václav Klaus a tu privatizační bitvu prohrál. Následky té jeho prohry jsme všichni pociťovali ještě velmi dlouho Pergille/Šimůnku.
Řada neúspěšných podniků skutečně zkrachovala a řada úspěšných šla nahoru. Chybou byla privatizace do rukou západních konkurentů, kteří některé naše podniky vytunelovali a přivedli do krachu (zejména Němci).
Např. Italové si v takto získaných textilkách počínají naprosto opačně, přivedli je k rozkvětu a otevřeli jim cestu na západní trhy.
Obrovský problém bylo ovšem „přidružování se“ k EU, která už tehdy systematicky likvidovala úspěšné podniky, od oceláren přes cukrovary až po pivovary. Dost poškozeno bylo i naše vinařství, protože některé ročníky našich vín jsou lepší než vína z Francie, Itálie nebo Španělska.
Ještě že máte toho Babiše😁
A bude ještě lépe, až toho Babiše mít nebudeme.
Autore, sledujete taky něco jiného, než Andreje Babiše?