Stavba nové jaderné elektrárny v Česku: Jednání se zájemci začínají, první je Rosatom

Napsal/a Robert Břešťan 26. ledna 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

Příprava dostavby jaderné elektrárny Dukovany míří do další fáze. Dnes na ministerstvu průmyslu začínají první rozhovory se zahraničními zájemci o stavbu nových jaderných bloků v Česku. Prvním na řadě je ruský Rosatom.

„Příští týden následuje Westinghouse a postupně vždy po dvou dnech další zájemci,“ potvrzuje vládní zmocněnec pro jadernou energii Ján Štuller.

Z devíti je šest

Česká vláda oslovila celkem devět firem. Obsáhlé dotazníky upřesňující parametry jejich nabídky zaslalo zpět šest z nich: ruská státní společnost Rosatom, francouzská EDF, americko-japonský Westinghouse Electric Company, jihokorejské KHNP, čínská China General Nuclear Power a společný projekt Arevy a Mitsubishi Atmea.

„Bavit se budeme o obchodním modelu, investorském modelu, možnostech financováním a o odpovědích, které nám dali v našich dotaznících,“ říká Štuller.

Poslední z úvodního kola rozhovorů je naplánován na 10. února. „Výstupem z těchto diskusí nemá být ještě žádné rozhodnutí,“ zdůrazňuje Štuller.

Právě způsob financování je podle ministra průmyslu Jana Mládka téma, na němž se zatím Stálý výbor pro jadernou energetiku (zahrnuje vybrané experty a členy vlády) není schopen shodnout.

„Identifikovali jsme čtyři základní body dalších jednání, jimiž jsou délka povolovacích řízení, proces výběru dodavatele, investorský model a financování. V zásadě jsme se shodli na prvních třech bodech, nicméně největší výzvou je bod čtvrtý, tedy model financování,“ řekl Mládek po jednání výboru z minulého týdne.


ČTĚTE TAKÉ: Jaderný expert František Hezoučký: Dva jaderné bloky se dají postavit za 250 miliard


Chceme stavět (už) za osm let

Součástí jednacích týmů jsou i zástupci společnosti ČEZ. „U technické stránky máme hlavní slovo, u otázek finančních si to i podle akčního plánu na sebe vzala vláda,“ říká mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

S výstavbou jednoho bloku v Dukovanech počítá Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky, který loni v červnu schválila vláda.

ČEZ podle jeho slov plní vše, co mu vláda v akčním plánu uložila. „Jsou založené a vyčleněné samostatné společnosti Nový jaderný zdroj ETE II a Nový jaderný zdroj EDU II. V loňském  roce do nich byl vložen majetek spojený s těmito projekty, především pozemky a infrastruktura,“ říká Kříž.

Už vloni v létě začalo v souvislosti se zamýšlenou dostavbou Dukovan zjišťovací řízení procesu posuzování vlivů na životní prostředí (EIA).

Pokud by výběr dodavatele postupoval podle optimálních předpokladů, jméno firmy, jež začne stavět nový reaktor v Dukovanech, by mělo být ohlášeno nejpozději za čtyři roky.

„Pokud chceme mít nový zdroj v roce 2035, musí výstavba bloku začít nejpozději v letech 2025 až 2027. Přijde na to, zda budeme mluvit o zkušebním nebo trvalém provozu. Abychom mohli začít stavět v roce 2025, s ohledem na různá povolení a posudky, musí být výběr dodavatele jasný nejpozději v roce 2020,“ říká Ján Štuller.


PSALI JSME: Český „pan Jádro“: Nový jaderný blok bychom měli spustit v roce 2035

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)