Vydavatelství Mladá fronta z portfolia podnikatele Františka Savova. Nezaměňovat s vydavatelstvím MAFRA.

Soud potvrdil úpadek vydavatelství Mladá fronta a jmenoval insolvenční správkyni

Napsal/a Robert Břešťan 17. února 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

Z nových dokumentů zveřejněných v insolvenčním rejstříku plyne, že v pátek 14. února soudce potvrdil úpadek dlužníka a Mladé frontě majitele Františka Savova (vydává mimo jiné týdeník Euro) určil insolvenční správkyni Petru Hýskovou.

Už na sklonku minulého týdne vydavatelství Mladá fronta potvrdilo, že má zablokované účty a není schopné splácet závazky. Vedení společnosti se proto chtělo přihlásit k insolvenčnímu návrhu, kterému firma už několik měsíců čelí, a požádalo soud o reorganizace s tím, že bude hledat silného investora.

Jak popsaly Hospodářské noviny, soudce Krajského soudu v Českých Budějovicích Zdeněk Strnad však kvůli technickým nedostatkům návrhu nevyhověl. Návrh totiž podepsal pouze jeden ze dvou členů představenstva; aby byl platný, musely by být podpisy oba. „Jedná se jen o technickou chybu, která vznikla při převodu dokumentu do digitální podoby. V co nejkratší době pošleme soudu nový návrh s oběma podpisy,“ řekl HN mediální zástupce firmy Lukáš Novák.

Nápravu však Mladá fronta nestihla. V pátek 14. února soudce potvrdil úpadek dlužníka a Mladé frontě určil insolvenční správkyni.

„Věřitelé dlužníka, kteří dosud nepřihlásili své pohledávky, se vyzývají, aby tak učinili ve lhůtě dvou měsíců ode dne zveřejnění tohoto usnesení v insolvenčním rejstříku,“ stojí v dnes zveřejněném dokumentu.

Jednání k přezkoumání přihlášených pohledávek soud nařídil na 15. května 2020.

Už dříve podala návrh na insolvenci Savovovy společnosti firma Bazcom, která přihlásila pohledávku 4,3 milionu korun. Vedení Mladé fronty sice pohledávku neuznalo a návrh označilo za šikanózní, ale v lednu pohledávku přesto zaplatilo.

Ihned poté se však přihlásili se dva další věřitelé, firmy Bizpoint a Bohemia Silver, v součtu dluhem za 16 milionů. Mladá fronta odmítla i tyto nároky. Návrhu firmy Bizpoint na vyhlášení insolvence však soudce Strnad nyní vyhověl.  

Situaci Mladé frontě zkomplikoval fakt, že úvěrující banka zesplatnila vydavatelství provozní úvěr a zablokovala mu bankovní účty. „Někteří významní klienti kvůli návrhu váhají se splatností našich faktur,“ řekl HN generální ředitele Mladé fronty Jan Mašek.

Nyní už by platby měly být pod kontrolou insolvenční správkyně. „Osoby, které mají závazky vůči dlužníkovi, se vyzývají, aby napříště plnění neposkytovaly dlužníkovi, ale výhradně insolvenčnímu správci,“ stojí v usnesení soudu o insolvenci.

Jediným akcionářem Mladé fronty je podnikatel František Savov, který žije v Londýně. Česko v souvislosti s obviněními z daňových podvodů žádá o jeho vydání.

V nedávných veřejných vystoupeních Savov z útoků na jeho společnosti obviňoval skupinou Czechoslovak Group podnikatele Michala Strnada. Savov tvrdí, že ho zbrojařská firma připravila o firmu Skyport a síť autocenter vozů Hyundai a Mazda, která skrytě ovládal. Strnadova firma ale argumentuje, že firmy koupil od skutečných vlastníků.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)