Stížnost na kandidaturu Topolánka, Hilšera, Hynka, Kulhánka a Hanniga sepsal advokát Jan Kalvoda. Jasno má být do 14. prosince

Napsal/a Robert Břešťan 29. listopadu 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

AKTUALIZOVÁNO Boj o prezidentský post získává nový rozměr. Nejvyšší správní soud se bude zabývat žalobou na zrušení kandidátních listin u pěti z kandidátů, kteří svou nominaci opírají o podpisy poslanců či senátorů.

Informaci HlídacíPes.org potvrdil předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa. „Ano, žaloba na zrušení kandidatury těchto pěti kandidátů dorazila,“ řekl Baxa.

Jak jako první informoval HlídacíPes.org, žalobu prostřednictvím právního zástupce podala Terezie Holovská, bývalá místostarostka Prahy 8, která se o kandidaturu původně také ucházela. Z vyjádření soudu plyne, že právním zástupcem Holovské je advokát Jan Kalvoda.

Nejpozději do 14. prosince

Jádrem argumentace je fakt, že se někteří zákonodárci podepsali více kandidátům a „porušení § 21 odst. 2 zákona o volbě prezidenta republiky“. (Text návrhu „na zrušení registrace kandidátní listiny je k dispozici ZDE a text doplnění návrhu, které mimo jiné vysvětluje, proč stížnost nesměřuje i na Pavla Fischera ZDE.)

Sama Holovská poslala dopis všem nově zvoleným poslankyním, aby jí v kandidatuře podpořily. Potřebný počet podpisů (dvacet poslanců nebo deset senátorů) však nezískala.

Lhůta na stížnost k soudu skončila ve středu 29.11. 2017 v 16.00. Ze zákona má pak lhůtu na rozhodnutí patnáct dní.

„Sedmičlenný volební senát Nejvyššího správního soudu v čele s předsedou senátu Tomášem Langáškem se sešel již dnes bezprostředně po vypršení lhůty k podávání návrhů. Volební senát začne bezodkladně činit nezbytné procesní úkony (tzn. obeslání účastníků řízení a vyžádání spisových materiálů Ministerstva vnitra) tak, aby podle zákona v jednotlivých věcech rozhodl usnesením do patnácti dnů, tzn. nejpozději ve čtvrtek 14. prosince 2017. S ohledem na krátkou lhůtu pro rozhodnutí stanovil senát účastníkům řízení lhůtu k vyjádření do středy 6. prosince 2017 včetně,“ konstatuje Nejvyšší správní soud.

Ministerstvo vnitra rozhodlo o registraci celkem devíti prezidentských kandidátů. Ti podle mínění vnitra splnili všechny zákonné podmínky nominace, ať již prostřednictvím nasbíraných podpisů občanů, či díky podpisům zákonodárců.

Ministerstvo vnitra trvá na tom, že poslanec či senátor může podpořit víc prezidentských kandidátů. „Ústava ani zákon o volbě prezidenta to nezakazují,“ řekl už dříve náměstek ministra vnitra Petr Mlsna.

Podpořily jsme jiné

Navrhovatelka Terezie Holovská se prostřednictvím právníka Jana Kalvody ohrazuje mimo jiné proti tomu, že „stanovisko Ministerstva vnitra je protikladné s týmž, na jehož základě ministerstvo postupovalo při předchozí prezidentské volbě“ a že toto stanovisko bylo zveřejněno až po ukončení lhůty k podávání kandidátních listin, „čímž bylo zasaženo do ustáleného pravidla fair politické soutěže na základě předem stanovených pravidel“.

Argumentuje i tím, že například poslankyně Valachová a Válková odmítly podat návrh v její prospěch výslovně proto, že již dříve podpořily jiného kandidáta“.

O post prezidenta usiluje nyní devět kandidátů: Miloš Zeman, Jiří Drahoš, Michal Horáček, Pavel Fischer, Petr Hannig, Marek Hilšer, Jiří Hynek, Vratislav Kulhánek a Mirek Topolánek.

Pokud by žaloba k Nejvyššímu správnímu soudu byla úspěšná, souboj by se zúžil jen na první čtyři jmenované.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)