Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Facebook Rosse Hedvíčka,

Skandál v Kojetíně. Čeští veteráni z Afghánistánu dostali falešná vojenská vyznamenání

Vypadalo to jako velká sláva. Hudba, slavnostní bohoslužba, americká hymna, záštita arcibiskupa a americká vojenská vyznamenání pro české veterány za službu v Afghánistánu. Ve skutečnosti šlo spíše o trapas. 

Vybraní čeští veteráni z Afghánistánu dostali počátkem října za své válečné nasazení v Afghánistánu coby údajný originál jen repliky amerických vyznamenání. Z rukou lidí, kteří k jejich udělení neměli a ani nemají oprávnění.

medaileusa

„Při návštěvě pana Rosse Hedvíčka v jeho rodném Kojetíně udělila vláda Spojených států amerických několika novodobým válečným veteránům v aktivní i záložní službě, kteří jsou rodištěm nebo bydlištěm z Kojetína, medaili za jejich službu v zahraničí po boku amerických vojáků,“ stojí na internetových stránkách On war/ On Peace zabývajících se mezinárodní bezpečností.

Vojákům medaile – bez vědomí jak amerických, tak českých úřadů či zástupců armády – v kojetínské restauraci Na hrázi u Tondy předávalo „Centrum válečných veteránů armády USA, prostřednictvím Rosse Hedvíčka“.

Ross Hedvíček je český emigrant žijící v USA (podle některých zdrojů je kanadským občanem) a je poměrně aktivní v internetových diskusích a na sociálních sítích.

fotokojetin2

Akci spojenou s bohoslužbou v kojetínském kostele zaštítilo olomoucké arcibiskupství a osobním dopisem arcibiskup Jan Graubner (viz dokument níže). Americkou hymnu zahrál písničkář Pepa Nos. graubner

Na kritiku v diskusi pod článkem na stránkách On war/ On Peace reagoval i hlavní aktér kauzy – Ross Hedvíček. Kritiku diskutujících, často bývalých či současných českých profesionálních vojáků, odmítl. Medaile jsou podle něj „zcela legální a legitimní“.

S tím ovšem nesouhlasí americká ambasáda v Praze. Ta na dotaz HlídacíPes.org potvrdila, že o předávání medailí v Kojetíně nic neví.

„Americká vyznamenání lze na území České republiky předávat a také se tak ve vztahu k českým vojákům, kteří sloužili vedle těch amerických, děje. Nicméně o téhle akci nic nevíme. Ocenění musí být vždy schváleno americkým ministerstvem obrany,“ odepsal tiskový odbor americké ambasády s tím, že „osobu Ross Hedvíček nezná“.

Podle manuálů americké armády navíc konkrétní „udělenou“ medaili ACM (Afghanistan Campaign Medal), jež byla předávána v Kojetíně, nelze dekorovat příslušníky zahraničních vojsk, ale pouze Američany.

Podle amerických zákonů je neoprávněné předávání medailí, vyznamenání či certifikátů americké armády nezákonné.

České Sdružení válečných veteránů se o akci v Kojetíně dozvědělo až na základě dotazu HlídacíPes.org. „Informace, že šlo o vyznamenání udělované americkou vládou, je samozřejmě nesmyslná,“ říká jeho předseda Ladislav Sornas. Jinak je ale k akci relativně smířlivý.

„Mělo jít o iniciativu některého ze sdružení válečných veteránů v USA. Je nám líto, že se nespojili s námi, dali bychom tomu správný rámec. Ocenění jinak byli skuteční vojáci původem z Kojetína a okolí, kteří dobře sloužili své vlasti,“ říká Sornas a doplňuje:

„Obecně vzato vítáme všechny aktivity, které poukazují na české válečné veterány. Mělo by to být ale ryze vojenské a důstojné.“

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

50 komentářů

 1. Petr napsal:

  Navzdory článku na On war/ On Peace, respektive hlavně objasňující diskuzi pod ním, si nechal přesto jeden z hlavních aktérů, L. Chaloupský otisknout tento článek:
  http://jdem.cz/cksfv3

 2. Jarda napsal:

  „České Sdružení válečných veteránů“ lže stejně jako Hedvíček.

  Už dávno mají spoustu zpráv a emailů o této akci.

  Navíc jak by tomu chtěli dávat „správný rámec“, když tyto medaile jsou pouze pro vojáky USA, navíc to byly repliky zakoupené na internetu, a předávat je zcela určitě nemůže bez schválení US ministerstva obrany nějaký civilista.

 3. Jirka napsal:

  Tady je dobré shrnutí: http://www.onwar.eu/2016/10/20/hosi-dekujem/#page-7

  – došlo k podvodu s replikami amerických vojenských medailí, které byly vydávány za originál

  – došlo k podvodu, že tyto medaile byly v ČR vůbec předávány, protože tyto medaile jsou určeny pouze pro členy armády USA, ne pro příslušníky cizích vojsk

  – došlo k podvodu v osobě předávajících, tyto medaile může předávat pouze člen americké armády

  – došlo k podvodu se samotným zdrojem kdo měl tyto medaile udělit: vláda USA, armáda USA (nebo veteráni USA)

  – došlo k zneužití (amerických) státních symbolů

  – byla snížena vážnost církve, která se na tom spolupodílela a dovolila evidetnímu podvodníkovi kázat v římskokatolickém kostele

 4. Jindřich Hrabec napsal:

  Kdo posoudí kolik falešných medaili a klíčů dostal poctivý strejda Brady.Podvod na podvod. Zdá se že se svět obráci v dámské přirození .Nikdo se předem nemohl na ambasádě informovat?Nač tu ten Šapir vlastně sedí?

 5. J.M. napsal:

  Už jen to jméno: Ross Hedvíček! 😀 A Pepa Nos zahraje hymnu! 😀 Chyběla už jen Vlasta Parkanová a „Dobrý den, Radare Gagarine, wolkam!“ 😀

  Tady pořád je nadkritické množství naivních lidí, kteří když slyší USA, tak přestanou myslet.

 6. Karel Novotný napsal:

  Docela mě překvapuje, že nikoho ze zúčastněných netrklo jméno Ross Hedviček. Rozhodně nejsem fanoušek různých internetových flame wars a diskusí, ale pokud se na wikipedii píše, že „první český článek na necyklopedii (satirické encyklopedii) byl věnovaný Rossovi Hedvíčkovi“, tak to dost vypovídá …

 7. Josef napsal:

  Autor článku by se měl na americké ambasádě zeptat, zda má Ross Hedvicek (http://jdem.cz/ck79d2) vůbec americké občanství. To je v této kauze také velmi důležité, protože o tom panují nejasnosti.

 8. Lukáš Novotný napsal:

  Tak tomu nějak nerozumím..

  České Sdružení válečných veteránů o tom údajně nic nevědělo, ale zároveň tvrdí že „Mělo jít o iniciativu některého ze sdružení válečných veteránů v USA. “

  I to je nesmysl. „ Některé ze sdružení válečných veteránů v USA. “ by si muselo být přeci dobře vědomo, že by se jednalo o nezákonný akt, že tyto medaile nelze předávat zahraničním vojákům, navíc neschválené americkým ministerstvem obrany a předávané nekompetentními osobami.

 9. petrph napsal:

  To že se tohle moho stát jen podtrhuje propagandistický chaos, který v téhle zemi vládne. Lidi prostě věřej každý hlouposti, kterou jim někdo nakecá,když se zaštítí nějakou autoritou. A sami jsou líný si cokoliv ověřit Aspoň u těch vojenskejch veteránů z Afghanistánu by člověk předpokládal že budou vědět že tohle americký vyznamenání nemůžou dostat ani v Afghanistánu, ani doma. Natož aby jim ho mohl předávat nějakej usmolenej civil

 10. Eda napsal:

  Doporučuji si pročíst diskuzi u původního článku na On war/On Peace, jsou tam zajímavá fakta, a třeba i příspěvky přímo od amerického vojáka.

  O „Rossu“ Hedvíčkovi se můžete dozvědět více zde: http://hedvicek.unas.cz/

 11. Josef napsal:

  Re: Jindřich Hrabec napsal

  On pan Brady dostal nějaké neoficiální repliky navíc od nějakých nekompetentních osob, předané v nějaké hospodě „U kulaté báby“?

 12. Eda napsal:

  Doporučuji si pročíst diskuzi u původního článku na On war/ On Peace, jsou tam zajímavá fakta, a třeba i příspěvky přímo od amerického vojáka.

  O „Rossu“ Hedvíčkovi se můžete dozvědět více zde: http://hedvicek.unas.cz/

 13. O celé záležitosti i o tom, kdo stojí za touto, řekněme trapnou událostí, se můžete dočíst zde:

  http://dvoranahlouposti.blogspot.cz/2016/10/ross-hedvicek-ma-z-ostudy-kabat.html

  V článku jsou i další odkazy a v komentářích běží zajímavá diskuze.

 14. Cape napsal:

  Svěcení praporu katolického spolku

  Byl to izraelita Moritz Friedmann, a tak mohou se v místě chlubit, že čestným kmotrem při svěcení praporu katolického spolku byl bláznivý žid.

 15. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Nepřipomíná to všechno Kocourkov a to přímo klasický? A zase v Česku!

 16. Josef napsal:

  To, že R. Hedvíček je opravdu psychopat, dokazuje jeho reakce, kde ŽÁDÁ OMLUVU! Dokonce od občanů Kojetína. :-)))
  Viz: http://hedvicek.blog.cz/1610/filipika-on-war-on-peace

 17. Němec napsal:

  Při vší úctě k vojenským veteránům by bylo dobré napsat o které veterány jde. Zda to jsou ti, kteří na NATO vystrkují holý zadek, případně dělají radost Rusku. Nebo ti co dodržují spojenecké závazky.

 18. Pavel Novák napsal:

  Dobrý den.

  Vysvětlení Českého Sdružení válečných veteránů je velmi podivuhodné..

  Jak může nějaké sdružení válečných veteránů v USA udělovat medaile?

  Jak může udělovat medaile do zahraničí?
  Jak může udělovat medaile zahraničním vojákům, které jsou určené pouze pro americké vojáky?
  Jak může udělovat (nepovedené) repliky medailí?

  • Robert Břešťan napsal:

   Děkuji, jsem poctěn, český, kanadský, americký či jaký občane. Zajímavé je, že na americké ambasádě o vámi předávaných medailích „udělených americkou vládou“ nic nevědí (jak jste si mohl přečíst v článku). Skutečně záhada. Ale možná to bude podobné jako s nepřítomnosti pana velvyslance na Hradě 28. října!

   • A proc by o tom americka ambasada mela vedet, vy cesky obcane?

    • Robert Břešťan napsal:

     Protože tady zastupuje USA, jestli jste si nevšiml. Na rozdíl od vás.

     • A co mela americka ambasada spolecneho s temi medailemi, ktere udelila organizace veteranu? Prestante uz uvazovat jako za komunistu!!!!

     • Robert Břešťan napsal:

      Právě že nic, to jen vy jste se tvářil, že jde o skutečné medaile udělené vládou USA.

 19. oskar popolnik napsal:

  budem velmi strucny a riskujem kludne, ze filozof l. wittgenstein je vam neznamy. nevadi. l. wittgenstein odporuca v diskusiach vseobecne platne pravidlo: o čom nemožno hovoriť, o tom sa musí mlčať. pako!

 20. Ludvik Dedick napsal:

  Hedvicek byl svazak, zamestnanec svazarmu a emigroval 1986. Americke obcanstvi, nejdriv se musel naturalizovat coby kanadan a v USA lhal ze pochazi z JAR, obdrzel davno po roce 2000. Je to obycejny psychotik.

 21. Ja jsem se netvaril jako ze jde o mediale udelene VLADOU. To napsal kdo v prvnim clanku a ty novinarske pice to opisovaly jeden od druheho. Medaile byly udeleny organizaci veteranu, coz je zcela legitimni. Vy bazirujete na blbostech, detatko sladke. Ja jsem ani nepsal ten seznam s napisem Stars and Stripes – PROC SI KURVA VSECHNO NEOVERITE NEZ ZACNETE PSAt lzi????

  • Robert Břešťan napsal:

   Jasně, ten nápis se napsal sám a ta podobnost s originální medailí je taky čistě náhodná. Jestli tu někdo lže, jste to vy. A tím debatu končím.

   • Jirka napsal:

    Pane Brestan, jen chci dodat ze PR mluvci organizace „Stars and Stripes“ potvrdila (Via e-mail)ze zakonem chraneny tiskopis teto organizace byl zneuzit pro tuto akci o ktere nic nevi.
    VFW je zkratka pro „Veterans of Foreign Wars“ coz je podle certifikatu zverejnenym p.Hedvickem organizace udelujici medaile (Award Center VFW, CC DAV). Tato organizace neudeluje vojenske vyznamenani za zluzbu v AFGHANISTANU!!!

    Pan Hedvicek na svem blogu umyslne vynechal cast odpovedi US Embassy „Nicméně o téhle akci nic nevíme. Ocenění musí být vždy schváleno americkým ministerstvem obrany“.

    Coz odpovida tomuto narizeni:
    US Army Regulation 600–8–22
    Headquarters
    Department of the Army
    Washington, DC
    25 June 2015
    UNCLASSIFIED

    1–38. United States awards to foreign military personnel
    b. U.S. campaign and service medals will not be awarded to members of foreign military establishments.
    Cesky:
    b. US kampaně a servisní medaile nebude udělena členům zahraničních vojenských zařízení.
    Snazim se porozumet motivaci pana Hedvicka ale nezbyva nez konstatovat ze vse je falsifikat.
    Je si treba uvedomit ze medaile se daji koupit kdekoliv na internetu s poznamkou ze jde o „commemorative“ vzpominkove predmety a jejich zneuziti za prave vyznamenani je trestne podle US zakonu! Have a nice day!

  • Jan Kafourek napsal:

   1) nějaká organizace veteránů nemůže tyto medaile sama od sebe udělit

   2) ocenění musí být vždy schváleno americkým ministerstvem obrany, jak ostatně uvádí americká ambasáda

   3) tyto medaile jsou určeny pouze pro americké vojáky, ne pro příslušníky cizích vojsk (US Department of Defense MANUAL NUMBER 1348.33, zcela jasně říká, že toto vyznamenáni je pouze pro cleny US Military)

   4) ale nebyly to originály, ale repliky (zakoupené na internetu)

   5) originály může předávat pouze zástupce americké armády (ano, repliky může předávat třeba i p. Hedvíček komu chce)

   • Ivo Pokorný napsal:

    2) ocenění musí být vždy schváleno americkým ministerstvem obrany

    Toto je stěžejní bod. Já bych ještě dodal BEZPODMÍNEČNĚ.

    A nyní otázka na pana Hedvíčka: existuje prosím ono schválení americkým ministerstvem obrany, na vyznamenání které předával v Kojetíně?
    Pokud ano, může to nějak doložit?

    předem děkuji

 22. Jirka napsal:

  Neni pochyb ze Hedvicek vyrobil seznam „Star and Stripes“. Logo si stahnul z internetu zde:http://jdem.cz/cjqhu5 pak tam pridal „Confidential“ ktere si stahnul zde:http://jdem.cz/cjqjb5

  Dal to na jednu stranku papiru ve formatu „Word“ a pak tam dopsal jmena vyznamenanych s ceskou diaktritikou. To Diakritické znaménko by tam zadny club veteranu v USA nepridal. Kdo je „Stars & Stripes“ je zde: http://www.stripes.com/ Posudte sami zda davaji medaile!

  Ten napis „Confidential“ je 100% stejny dokonce si ani nedal praci zmenit uhel napisu. Lajdacka prace!

 23. Lossos napsal:

  „Takze Hedvicek mel uz zase pravdu :-)“
  http://hedvicek.blog.cz/1611/cesti-novinari-jsou-pohunci-moskvy

  Onu pravdu „dokazuje“ R.H. tímto: „napred byla zpochybnovana i mnou uverejnena situace, ze jsem vyzval mesto Kojetin, aby vojaky vyznamenali sami (a oni to odmitli). Ze pry to neni pravda a ja jsem lhar a pomlouvam Kojetin.“

  Asi jen nedopatřením zapomněl uvést zdroj, kde se údajně zpochybňovalo a kde kdo tvrdil že to není pravda.

 24. Jirka napsal:

  Hedvicek lze! Misto toho aby ukazal ktery urad v US ho poveril k predani vyznamenani tak napada redaktora vymyslenou pomluvou. Jediny kdo tady nema zadnou kredibility je HEDVICEK.

  Co mne prekvapuje ze zadny z jeho pravidelnych ctenaru nenasel odvahu rici co je ocividne: HEDVICEK LZE!

 25. Lossos napsal:

  VÝVRTKA SE ROZTÁČÍ DO NEUVĚŘITELNÝCH OTÁČEK! 😀

  http://hedvicek.blog.cz/1611/vyjadreni-k-ostude-v-kojetine

 26. napsal:

  Hedvíček umí manipulovat. Důkazem jest jeho sekta.

  Na první, primitivní, pohled by se mohlo zdá jeho vysvětlení pravdivé, podložené.

  Ale má stejnou hodnotu jako „…Obycejny low level security check objevil…“
  http://jdem.cz/cmugv6

 27. Jirka napsal:

  Hedvicek se odvolava na „Executive Order 13363—Establishing the Afghanistan and Iraq Campaign Medals“ s tim ze je to legalni. http://hedvicek.blog.cz/1611/vyjadreni-k-ostude-v-kojetine
  Asi se jeste nenaucil anglicky, neb narizeni se vztahuje exclusivne jen na cleny Americkych sil v uniforme. Cituji:

  ….the Afghanistan Campaign Medal shall be awarded to members of the uniformed services of the United States who serve or have served in Afghanistan….

  ….afghánská kampaň medaile se uděluje členům uniformovaných služeb Spojených států, kteří slouží nebo sloužili v Afghánistánu….

  Ktere casti komunisto Hedvicku nerozumite?

 28. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Na celé kauze je snad nejzajímavější nejpoučnější to, že přesvěčivě dokumentuje dávné zjištění, které zní: „Čím bezvýznamější záležitost a čím hloupější, tím více pozornosti vzbudí“. Viz počet příspěvků ke kocourkovské akci Rosse Hedvíčka.

 29. Bodie napsal:

  Docela ty kluky lituju, jaké šašky z nich udělali.A ještě tomu dal korunu samolibý Graubner, kterému jde jen o církevní kariéru.

 30. Jarda napsal:

  Veteráni, historie – vykupujem-tvrdokov.cz
  http://www.vykupujem-tvrdokov.cz/bazar/auto/veterani-historie
  Veteráni, historie Přidat záznam ZDE ++. Nebyl nalezen … Kurník prodej Kojetín, kurník pro slepice s výběhem Kojetín, kurník pro drůbež Kojetín Kurník prodej … Co takhle nejaka medajle by nebyla…..?

 31. Martina H. napsal:

  ROSTISLAV HEDVÍČEK – AGENT STB?
  Почему буквы? Все ясно.
  Jak to bylo s „medailovým hochštaplerem“ před jeho „emigrací“ na Západ?

  http://dvoranahlouposti.blogspot.cz/2016/11/rostislav-hedvicek-agent-stb.html

 32. Lossos napsal:

  Píše-li R. Hedvíček ve svém nejnovějším vyjádření, že „medaile jsou pravé a originální“ (http://hedvicek.blog.cz/1611/vyjadreni-k-ostude-v-kojetine), pak zajisté musí existovat doklad KDE a pro KOHO byly vyrobeny.

 33. Jarda napsal:

  Ross Hedvicek: …za poslednich 100 let NIKDO NEZVIDITELNIL KOJETIN (v pozitivnim smyslu) v zahranici vic nez ja.

  http://hedvicek.blog.cz/1509/kojecak-zviditelnuje-kojetin

 34. napsal:

  http://hedvicek.unas.cz/onwar/muckova.jpg

  Pokud někdo získáte nafocenou nebo naskenovanou kopii toho „certifikátu“, pošlete ji prosím na: hedvicekunas@seznam.cz

 35. René, Já a Rudolf napsal:

  Exklusivně na HEDVICEK.UNAS.cz!

  „Certifikát“ je zde: http://hedvicek.unas.cz/onwar/hedvicek-medaile.html

  • Jirka napsal:

   Ten na „Fhotobucket“ je lepsi rezoluce, a nema tam mimo jmena nic vymazane. Prd na tom zalezi ale jak je videt tak to bylo vystavene na web strance „102 pruzkumny prapor“ a posleze stahnuto. Asi si hosi uvedomili ze je to nepravdive!

   Jak toho Hedvicka muze nekdo brat seriozne po tom co sam pise jako hulvat o Kojetinskych!

Přidávání komentářů není povoleno