Skandál v Kojetíně. Čeští veteráni z Afghánistánu dostali falešná vojenská vyznamenání

Napsal/a Robert Břešťan 10. listopadu 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

Vypadalo to jako velká sláva. Hudba, slavnostní bohoslužba, americká hymna, záštita arcibiskupa a americká vojenská vyznamenání pro české veterány za službu v Afghánistánu. Ve skutečnosti šlo spíše o trapas. 

Vybraní čeští veteráni z Afghánistánu dostali počátkem října za své válečné nasazení v Afghánistánu coby údajný originál jen repliky amerických vyznamenání. Z rukou lidí, kteří k jejich udělení neměli a ani nemají oprávnění.

medaileusa

„Při návštěvě pana Rosse Hedvíčka v jeho rodném Kojetíně udělila vláda Spojených států amerických několika novodobým válečným veteránům v aktivní i záložní službě, kteří jsou rodištěm nebo bydlištěm z Kojetína, medaili za jejich službu v zahraničí po boku amerických vojáků,“ stojí na internetových stránkách On war/ On Peace zabývajících se mezinárodní bezpečností.

Vojákům medaile – bez vědomí jak amerických, tak českých úřadů či zástupců armády – v kojetínské restauraci Na hrázi u Tondy předávalo „Centrum válečných veteránů armády USA, prostřednictvím Rosse Hedvíčka“.

Ross Hedvíček je český emigrant žijící v USA (podle některých zdrojů je kanadským občanem) a je poměrně aktivní v internetových diskusích a na sociálních sítích.

fotokojetin2

Akci spojenou s bohoslužbou v kojetínském kostele zaštítilo olomoucké arcibiskupství a osobním dopisem arcibiskup Jan Graubner (viz dokument níže). Americkou hymnu zahrál písničkář Pepa Nos. graubner

Na kritiku v diskusi pod článkem na stránkách On war/ On Peace reagoval i hlavní aktér kauzy – Ross Hedvíček. Kritiku diskutujících, často bývalých či současných českých profesionálních vojáků, odmítl. Medaile jsou podle něj „zcela legální a legitimní“.

S tím ovšem nesouhlasí americká ambasáda v Praze. Ta na dotaz HlídacíPes.org potvrdila, že o předávání medailí v Kojetíně nic neví.

„Americká vyznamenání lze na území České republiky předávat a také se tak ve vztahu k českým vojákům, kteří sloužili vedle těch amerických, děje. Nicméně o téhle akci nic nevíme. Ocenění musí být vždy schváleno americkým ministerstvem obrany,“ odepsal tiskový odbor americké ambasády s tím, že „osobu Ross Hedvíček nezná“.

Podle manuálů americké armády navíc konkrétní „udělenou“ medaili ACM (Afghanistan Campaign Medal), jež byla předávána v Kojetíně, nelze dekorovat příslušníky zahraničních vojsk, ale pouze Američany.

Podle amerických zákonů je neoprávněné předávání medailí, vyznamenání či certifikátů americké armády nezákonné.

České Sdružení válečných veteránů se o akci v Kojetíně dozvědělo až na základě dotazu HlídacíPes.org. „Informace, že šlo o vyznamenání udělované americkou vládou, je samozřejmě nesmyslná,“ říká jeho předseda Ladislav Sornas. Jinak je ale k akci relativně smířlivý.

„Mělo jít o iniciativu některého ze sdružení válečných veteránů v USA. Je nám líto, že se nespojili s námi, dali bychom tomu správný rámec. Ocenění jinak byli skuteční vojáci původem z Kojetína a okolí, kteří dobře sloužili své vlasti,“ říká Sornas a doplňuje:

„Obecně vzato vítáme všechny aktivity, které poukazují na české válečné veterány. Mělo by to být ale ryze vojenské a důstojné.“

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)