Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Foto: Profimedia
,

Seznam dezinformačních webů se rozrostl o „regionální novinky“. Jsou to mutace Prvních zpráv

Projekt NELEŽ aktualizoval k 1. červenci svůj seznam webů šířících manipulativní zprávy nebo dezinformace. A vůbec poprvé se na seznamu objevil velký balík serverů, které se tváří, že nabízejí regionální zprávy. Mezi nimi například Ústecké novinky, Jihočeské novinky a podobně. Ve skutečnosti jde o mutace „starých známých“ Prvních zpráv, serveru, který byl na jaře zablokován internetovým sdružením CZ.NIC.

Když sdružení zablokovalo osm českých prokremelských webů v reakci na ruskou agresi na Ukrajině, byla jejich reakce různá. Třeba Aeronet a Protiproud se operativně přesunuly na domény .news a .info, které pod správu CZ.NIC nespadají. A provozovatel Prvních zpráv, společnost Easy Communications, přesunula obsah na další ze svých webů, Regionální novinky.

To zohledňuje i čerstvá zpráva spolku NELEŽ. Ten poskytuje návod inzerentům, kteří nechtějí napomáhat šíření dezinformací, a umožňuje odpovědným společnostem vyřadit kontroverzní weby z příjmů z inzerce. Na seznamu aktualizovaném k 1. červenci 2022 tak najdeme třináct regionálních serverů, jmenovitě jihoceskenovinky.cz, jihomoravskenovinky.cz, karlovarskenovinky.cz, kralovehradeckenovinky.cz, moravskoslezskenovinky.cz, olomouckenovinky.cz, novinkyvysocina.cz, pardubickenovinky.cz, plzenskenovinky.cz, prazskenovinky.cz, stredoceskenovinky.cz, usteckenovinky.cz a zlinskenovinky.cz.

„Ohledně regionálních webů – jsou to deriváty webu prvnizpravy.cz, kde se obsah libovolně přelévá a překrývá. Jde o stejnou redakci i majitelskou strukturu,“ vysvětluje předseda spolku NELEŽ Roman Číhalík.

Provozovatelem webu První zprávy je firma Easy Communications s.r.o., za kterou kromě šéfredaktora Radomíra Pekárka stojí Jan Holoubek a Jan Fulín, a jejímž polovičním vlastníkem je společnost Our Media. Do jejího portfolia patří například server Parlamentní listy.

Jak to funguje?

Jak regionální weby Prvních zpráv fungují, si můžeme ilustrovat na příkladu Ústeckých novinek. Ty v sekci lokálních zpráv nenabízejí nic jiného než agregátor tiskových zpráv. Tedy obsah zadarmo bez nutnosti složité redakční práce.

Titulní strana Ústeckých novinek, 11. 7. 2022, screenshot

Otvírák o děčínské nemocnici je neupravená tisková zpráva společnosti Krajská zdravotní, podobně další články. Noční prohlídky zámku v Benešově nad Ploučnicí, prázdniny v děčínské zoo, Litvínov požádá o dotaci na sběrný dvůr. „Autorský“ obsah pak najdeme ve článcích, kterým jsou tyto regionální zprávičky obloženy. A ten už pochází přímo z Prvních zpráv nebo je sdílen z Parlamentních listů.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


 

To se týká třeba aktuálního komentáře „Jako Rudé právo. Chtějí si vydělat. Zahradil odhalil elfy, Jandu a spol.“, který z Parlamentních listů přes První zprávy „protekl“ až do regionálních novinek. Mezi kmenovými komentátory pak najdeme třeba poslance SPD Jaroslava Baštu, Tomia Okamuru, Lenku Procházkovou nebo Petra Hampla.

Jakýkoli kontakt na regionální redakce na stránkách chybí, stejně jako tiráž s uvedením vydavatele. Odkaz „Kontakt“ vede do sekce „Dotazy“, která ale nabízí jen prázdnou stránku.

Proč začaly První zprávy využívat regionální platformy, už jsme naznačili. Šlo o reakci na zablokování dezinformačních webů ze strany CZ.NIC. Může ale existovat i další důvod. Někteří regionální poskytovatelé internetového připojení totiž web První zprávy jako takový blokují i nadále – jak ukazuje třeba příklad velkého ústeckého providera Tetanet.

Reakce prohlížeče na pokus načíst prvnizpravy.cz, Tetanet Ústí nad Labem, screenshot

První zprávy se tak mohou pokoušet o prolomení zakázaného přístupu ke svým článkům právě přes jednotlivé regionální weby. Ty jsou u poskytovatelů nadále přístupné.


Projekt HlídacíPes.org – Ústí nad Labem byl podpořen základním grantem Active Citizens Fund.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

14 komentářů

 1. wenkovan napsal:

  Cenzura vždy chrání lež před pravdou, nikdy naopak.

  • Jan Šafář napsal:

   a kdo určí co je a není pravda,redaktoří,nebo kdo,mněl by soud.

   • A. S. Pergill napsal:

    Jak dlouho museli čekat Poláci, než padly zločinné lži o masakru v Katyni, vygenerované Norimberským tribunálem na příkaz Stalina? Skoro půl století.

 2. petrph napsal:

  Smutné je, že K.H.Borovský už to napsal kdysi, ale někdo jeho epigramy asi nezná..
  „Nechoď, Vašku, s pány na led, mnohý příklad známe, že pán sklouzne a sedlák si za něj nohy zláme.“..
  Jinak řečeno, a právě že vzhledem k tomu že zmíněné sdružení NIC.CZ, muselo už před měsícem a půl veřejně jako omluvu mediálně přiznat že „.. blokaci obviněných webů ukončuje , protože k ní nedostalo příkaz soudu, policie nebo jiného kompetentního úřadu.“, tak by snad mělo i dalším, svobodomyslným mediálním subjektům dojít, že ke vzájemnému udávání z proti stání činnosti nemají žádnou, ale naprosto žádnou oficiální (to slovo je důležité) státní podporu.

  A to tedy (aby se náhodou někdo neblamoval) , tak při pohledu i na tyto regionální weby, tak na nich žádné lži o ruském útoku na Ukrajinu nenajdeme.
  Ale co se tam najde často, je kritika činnosti této vlády (o EU nemluvě). Ovšem bylo by bizarní, aby právě v demokracii a právě nezávislá média kohokoliv za takovou kritiku nálepkovala, udávala a souhlasila s jakoukoliv jeho penalizací či politickým pronásledováním..

  • Richard Švehla napsal:

   Buď jste se ani nenamáhal ty lži na „Ústeckých novinkách“ přečíst, nebo lžete sám.

   • petrph napsal:

    Tak je fakt, že jsem se napřed podíval na Karlovarské, protože tam tu situaci trochu znám, a dovedu lokálně posoudit jak to je , o řadě místních lumpáren se nepíše ani tam, asi to novinářům někdo nenapráskal.,.

    No a co se týká geopolitických
    událostí, ani tam nevidím že by se v jakémkoliv článku opakovaly moskevské lži, ospravedlňující ruskou agresi na Ukrajině. To co se tam publikuje častokrát, je to že Západ vlastně neví jak by té ruské agresi účinně čelil, a to hlavně proto, že do přímé války s Ruskem jít nechce. Tak nevím, zda to je tak veliké „bruselské tajemství“, že by se muselo cenzorovat
    Ostatně, a to jste snad v posledních zprávách zaznamenal, projev velikého Fialy, že EU ani v dalších sankcích nezakáže dovoz ruského plynu – dobře ví, že by tím uškodil hlavně sám sobě… Kupodivu totéž, co se na těchto a podobných webech píše několik měsíců…

    • A. S. Pergill napsal:

     Velký Fiala na Putinův rozkaz (patrně) zakázal těžbu frakováním, jinak jsme už dávno začínali těžit vlastní zemní plyn z břidlic a někdy na přelomu podzimu a zimy jsme těmi kohoutky od ruského plynu mohli otočit my. Že ho už nepotřebujeme.
     MMCH, ten zákaz tak těsně předcházel Putinově „speciální operaci“, že vzbuzuje podezření z toho, že byl jednou z podmínek jejího zahájení.

     • petrph napsal:

      Proboha, jenom to ne, žádné frakování. To už by Fiala to energetické kšeftování ve prospěch velkých firem posvětil úplně.

      To už totiž zjistili v UeSeJ dávno, že se to chemický svinstvo z frakování může dostat do spodních vod, a pak až do zásobování a k lidem. Moc velkej průšvih, když se to stane.

      Jenomže, v USA mají alespoň ohromné rozlehlé pusté oblasti, kde to (snad) nevádí.

      Zatímco u nás, (nejen u nás,ale i v EU), kde je populace už dosti nacpaná, je to situace jiná

      Takže nechat si postavit někde kousek za vesnicí frakovací komplex s slipy manažerů a jimi uplacených politiků, že je to zcela bezpečné, je ještě něco mnohem horšího, než volit Babiše…

 3. Theo napsal:

  Jakými zákony jsou tyto praktiky podložené. Vzniká tu samovolně ministerstvo pravdy?

 4. Karel napsal:

  Padáme do totality

 5. Cina Miroslav napsal:

  Dobrý den , je to až směšné a zároven smutné, jak si někdo stvoří tak zvanou pravdu , většinou to bívají diktátoři , nebo vláda , nebo oligarchové podniatlelé bohatí to podotýkám , oni si vytvoří svuj záměr své pravdy a ten je svatý a použijí k tomu zákona – peněz a nátlaku . TOTO JSOU PRKTIKY DIKTÁTORSKÉ , JEDEN SMĚR A JEDINÁ CESTA V INFORMOVANOSTI ATD , JE TO DNES TAK DANÉ MÁME TO DNES V PŘÍMÉM PŘENOSU , I TET JE O TOM ČLÁNEK A DEBATA ,

  Ptám se o čem je debata ??
  o tom že někdo jak jsem již víše uvedl , si naství tu jedinou pravdu a směr a toto je to co se musí atd , jak jsem jíž víše též podotknul , toto je diktátorské praktikování svobody slova a projevu jen si povšiměte .
  MUJ NÁZOR , JEN AT VE SVOBODNÉM A PRÁVNÍM STÁTĚ ROZHODNE SOUD KDO BYL PODNĚČOVAČ A V ČEM , A DEZINFORMÁTOR , SOUD JE JEDINÝ KDO MÁ MOŽNOSTI SAHAT NA SVOBODU JEDNOTLICE , JAK JAKO TAKOVOU TAK I V JEHO PROJEVECH ATD. UPOZORNUJI ŽE JEDINĚ SOUD .
  To co se dnes děje je neoprávněné zasahování do svobody medii a slov a projevu a názoru . nevím jestli to nikdo nevidí ale toto bylo kdysi v  čssr , estébácké prktiky sledování lidí , a kdo co říká a jak se projevuje , říká to něco vám lidem co tu dobu zažili ? Adnes to tu máme znova spátky , ale je to rafinovanější schová se to za demokracii a svobodu slova , ovšem jak jsem jíž podotknul toto je praktika diktátoru atd. .
  JE AŽ NEUVĚŘITELNÉ KAM JE DNES SCHOPEN POLITIK , ZAJÍT CO SE TO STALO ? jaká je kultura politiky v česku , kdo jim dal právo takto se chovat a zasahovat do nejzákladnějšího ůlidského práva svobody projevu a slova a názoru , co právníci vystudovaní lidé co dělají že této zvuli si usurpátovat svobodu jednotlivce v názorech a slovech , kde jsou moudří lidé právníci aby žalovali stát z porušení pravidel a listiny práv a svobod , kde jsou ti modří hrdinové doby aby se svím vzděláním chránili občansky právo to nejcenější a to je svoboda , je mi s toho smutno , já jsem hloupí hudý muž ale rozumět tomu jak se má v tomto ohledu právnici žalovat stát a umět používat právnické litery tak by jen podával žalobu za žalobou na drzé a vlastizrádné politiky co si už ze své neomalenosti dovolí brát lidu to necenější a to je svoboda slova a právo na diskuzi svoboudnou ,
  Toto je má odpověd na dezinformace toto je realita , zastavovat weby lidem co bude násedovat kam až to zajde ? je třeba chránit ustavu a svá práva a mít na paměti jednu PRAVDA ZVÍTĚZÍ . Tak toto je má odpověd na bláboli co se šíří medii a veřejností , jen torchu používat mozek od toho ho máme , nechme lidi at si píší co chtějí a komu se to nelíbí at to zažasluje k soudu jedině on má právo zasáhnout a ne oligarchové zbohatlíci a politici a media , prosím dodržujem zákony děkuji az přečtení , a kdo má rozum tak to pochopí a kdo ne tak na to příjde třeba až bude pozdě ale také jednou procitne , přeji hezké strávené roky ve svobodě dokud ještě je . Cina Miroslav

 6. Cina Miroslav napsal:

  Dobrý den , prosím nevím jak to funguje zde , ale přidal jsem se do debaty zde , a nic , nevím jestli to schavlování co se sem zveřejní je tak zdouhavé a nebo mi to bylo zamítnuto zveřejnění ? nevím a proto se slušně pátám , děkuji za iformaci Cina Miroslav

  • petrph napsal:

   Tedy, jestli mohu rychle odpovědět,. skutečně k tomu „potvrzování“ a publikování příspěvků zde dochází až s velkým zpožděním i několika dní. Ale neberte to jako jakoukoliv injektivu vůči sobě, nebo Vašim názorům, takhle to prostě tady „technicky“ funguje..
   Dokonce se dá říct, že v tomto je redakce HP mimořádně tolerantní, takže a jen kvůli názoru Vám žádný příspěvek cenzorovat nebude. Díky za to,,,

Přidávání komentářů není povoleno