Selhání médií, jaké tu dlouho nebylo. „Neexistující mluvčí“ ukázala díry v redakčních kontrolních mechanismech

Napsal/a Robert Malecký 20. července 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

Varování: Tento text se nezabývá odpovědností jihomoravského hejtmana Michala Haška za „neexistující“ mluvčí, která jeho jménem rozesílala do médií vyjádření. Zkoumání této části příběhu, který zveřejnil deník MF Dnes, přenecháme jiným. Zaměříme se na skutečnost, že minimálně pět let v českém mediálním prostoru byla taková praxe vůbec možná, aniž to editorské kontrolní mechanismy odhalily. Jde o mimořádné selhání těch, kdo „Lucii Proutníkové“, ať už se za mailovou schránkou skrývá kdokoli, naletěli.

„Střet levicí ovládaných krajů s vládou premiéra Petra Nečase (ODS) je nevyhnutelný, myslí si předseda Asociace krajů ČR a statutární místopředseda ČSSD Michal Hašek. Jeho vyjádření dnes poskytla ČTK mluvčí Lucie Proutníková.“ Tak citoval veřejnoprávní Českou tiskovou kancelář 1. srpna 2011 server ceska-media.cz.

Z citace je zřejmé, že na seznamu těch, kdo neověřovali totožnost zdroje, jsou i velké mediální domy, v tomto případě ČTK. „Máslo na hlavě“ ale mají hlavně menší regionální jihomoravská média – citace Lucie Proutníkové najdeme v Brněnském a Vyškovském deníku, Krajských novinách, na serverech jihomoravskenovinky.cz nebo prvnizpravy.cz. Před svým zánikem ovšem naletěla i další velká agentura – Mediafax.

Zprávy bez podpisu? Nevadí

Přímé citace Lucie Proutníkové jsou ale jen viditelnou částí toho, co lze označit jako dlouhodobé selhání autorů i editorů. A jde spíš o mediální nešikovnost menších redakcí.

Jiná média totiž z mailů, které ze schránky Lucie Proutníkové do redakcí chodily, mohla citovat přímo hejtmana Michala Haška. A nejspíš tak i činila – jen takové případy už není možné zpětně dohledat.

proutníková1

Pro pochopení je třeba se podívat na to, jak takové maily vypadaly. Jak je patrné z ukázky z jednoho takového z roku 2012, zásadně nebyly nikým podepsané. Jméno Lucie Proutníkové figurovalo pouze v záhlaví odesilatele, a to ještě ne vždy. V některých případech byla viditelná jen adresa [email protected].

Autory a editory mohl zarazit i fakt, že jsou oficiální stanoviska Michala Haška, ať už v roli hejtmana, předsedy Asociace krajů nebo poslance, rozesílána z freemailové schránky na Seznamu. Naprosto varovným příznakem ovšem měl být fakt, že e-maily byly nepodepsané a neobsahovaly žádný kontaktní údaj – například telefonní číslo.

Jak se všechno provalilo?

Redakce HlídacíPes.org se rozhovory s několika brněnskými regionálními novináři pokusila zrekonstruovat, v jakých případech byla e-mailová adresa Lucie Proutníkové využívána a jak se na celou věc přišlo. Pro korektnost je třeba uvést, že s rozhovory souhlasili výměnou za slib zachování anonymity.

O tom, že se jménem Lucie Proutníková není vše v pořádku, běžela po Brně „šuškanda“ už zhruba tři roky. Nikdo se ale do zkoumání podrobností nepustil.

Hlavní důvod: informace z mailů vždy seděly, proti jejich přebírání se Michal Hašek po léta neohradil. A druhý faktor: pohodlnost, rutina. Co vyšlo jednou, se rychle stalo normou.

Redakce jsou zvyklé řešit případy, kdy je napadena pravdivost zveřejněné informace – a redakční editorská pravidla jsou nastavena tak, aby toto riziko eliminovala. Případ, kdy jsou informace pravdivé, ale nesedí osoba mluvčího, se ale zcela vymyká.

Zhruba před měsícem se Haškův úřad přece jen proti jedné zprávě ČTK ohradil. Agentura jméno Lucie Proutníkové opravila na skutečnou Haškovu mluvčí Elišku Windovou.

Historka o tom, jak mluvčí Windová volá do ČTK, aby upozornila na neexistující kolegyni, začala v mediálních kruzích kolovat Brnem. Byla to tak paradoxně nejspíš právě Windová, kdo nechtíc na celou věc upozornila.

Oslovení novináři se shodují na tom, že ze strany Elišky Windové nešlo o záměr, ale o „nešťastnou“ náhodu. Nikdo ji zřejmě za dobu zhruba ročního působení v Haškově blízkosti neupozornil na roli (a vůbec existenci) lobbistky Jany Mrencové, která podle MF Dnes ve skutečnosti za e-mailovou schránkou stojí.

Svou roli sehrál i fakt, že témata, která měla Mrencová pro Haška obhospodařovávat, se často lišila od běžné krajské agendy nebo přicházela v době, kdy měla média reagovat rychle a nebyl čas na reakci skutečné krajské mluvčí.

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)