facebookový profil Michala Haška, Hejtman Michal Hašek a krajská tisková mluvčí Eliška Windová

Selhání médií, jaké tu dlouho nebylo. „Neexistující mluvčí“ ukázala díry v redakčních kontrolních mechanismech

Napsal/a Robert Malecký 20. července 2016

Varování: Tento text se nezabývá odpovědností jihomoravského hejtmana Michala Haška za „neexistující“ mluvčí, která jeho jménem rozesílala do médií vyjádření. Zkoumání této části příběhu, který zveřejnil deník MF Dnes, přenecháme jiným. Zaměříme se na skutečnost, že minimálně pět let v českém mediálním prostoru byla taková praxe vůbec možná, aniž to editorské kontrolní mechanismy odhalily. Jde o mimořádné selhání těch, kdo „Lucii Proutníkové“, ať už se za mailovou schránkou skrývá kdokoli, naletěli.

„Střet levicí ovládaných krajů s vládou premiéra Petra Nečase (ODS) je nevyhnutelný, myslí si předseda Asociace krajů ČR a statutární místopředseda ČSSD Michal Hašek. Jeho vyjádření dnes poskytla ČTK mluvčí Lucie Proutníková.“ Tak citoval veřejnoprávní Českou tiskovou kancelář 1. srpna 2011 server ceska-media.cz.

Z citace je zřejmé, že na seznamu těch, kdo neověřovali totožnost zdroje, jsou i velké mediální domy, v tomto případě ČTK. „Máslo na hlavě“ ale mají hlavně menší regionální jihomoravská média – citace Lucie Proutníkové najdeme v Brněnském a Vyškovském deníku, Krajských novinách, na serverech jihomoravskenovinky.cz nebo prvnizpravy.cz. Před svým zánikem ovšem naletěla i další velká agentura – Mediafax.

Zprávy bez podpisu? Nevadí

Přímé citace Lucie Proutníkové jsou ale jen viditelnou částí toho, co lze označit jako dlouhodobé selhání autorů i editorů. A jde spíš o mediální nešikovnost menších redakcí.

Jiná média totiž z mailů, které ze schránky Lucie Proutníkové do redakcí chodily, mohla citovat přímo hejtmana Michala Haška. A nejspíš tak i činila – jen takové případy už není možné zpětně dohledat.

proutníková1

Pro pochopení je třeba se podívat na to, jak takové maily vypadaly. Jak je patrné z ukázky z jednoho takového z roku 2012, zásadně nebyly nikým podepsané. Jméno Lucie Proutníkové figurovalo pouze v záhlaví odesilatele, a to ještě ne vždy. V některých případech byla viditelná jen adresa lproutnikova@seznam.cz.

Autory a editory mohl zarazit i fakt, že jsou oficiální stanoviska Michala Haška, ať už v roli hejtmana, předsedy Asociace krajů nebo poslance, rozesílána z freemailové schránky na Seznamu. Naprosto varovným příznakem ovšem měl být fakt, že e-maily byly nepodepsané a neobsahovaly žádný kontaktní údaj – například telefonní číslo.

Jak se všechno provalilo?

Redakce HlídacíPes.org se rozhovory s několika brněnskými regionálními novináři pokusila zrekonstruovat, v jakých případech byla e-mailová adresa Lucie Proutníkové využívána a jak se na celou věc přišlo. Pro korektnost je třeba uvést, že s rozhovory souhlasili výměnou za slib zachování anonymity.

O tom, že se jménem Lucie Proutníková není vše v pořádku, běžela po Brně „šuškanda“ už zhruba tři roky. Nikdo se ale do zkoumání podrobností nepustil.

Hlavní důvod: informace z mailů vždy seděly, proti jejich přebírání se Michal Hašek po léta neohradil. A druhý faktor: pohodlnost, rutina. Co vyšlo jednou, se rychle stalo normou.

Redakce jsou zvyklé řešit případy, kdy je napadena pravdivost zveřejněné informace – a redakční editorská pravidla jsou nastavena tak, aby toto riziko eliminovala. Případ, kdy jsou informace pravdivé, ale nesedí osoba mluvčího, se ale zcela vymyká.

Zhruba před měsícem se Haškův úřad přece jen proti jedné zprávě ČTK ohradil. Agentura jméno Lucie Proutníkové opravila na skutečnou Haškovu mluvčí Elišku Windovou.

Historka o tom, jak mluvčí Windová volá do ČTK, aby upozornila na neexistující kolegyni, začala v mediálních kruzích kolovat Brnem. Byla to tak paradoxně nejspíš právě Windová, kdo nechtíc na celou věc upozornila.

Oslovení novináři se shodují na tom, že ze strany Elišky Windové nešlo o záměr, ale o „nešťastnou“ náhodu. Nikdo ji zřejmě za dobu zhruba ročního působení v Haškově blízkosti neupozornil na roli (a vůbec existenci) lobbistky Jany Mrencové, která podle MF Dnes ve skutečnosti za e-mailovou schránkou stojí.

Svou roli sehrál i fakt, že témata, která měla Mrencová pro Haška obhospodařovávat, se často lišila od běžné krajské agendy nebo přicházela v době, kdy měla média reagovat rychle a nebyl čas na reakci skutečné krajské mluvčí.

 

8 komentářů

 1. petrph napsal:

  Bohužel..Jenže zásadní průšvih už je v téhle větě „..Tak citoval veřejnoprávní Českou tiskovou kancelář ..“ Jestli zprávy takzvané tiskové mluvčí přebírala a předávala i veřejnoprávní ČTK, tak proti tomu redakce médií nemají prakticky obranu. K tomu aby prověřovala pravdivost zpráv vydaných veřejnoprávní tiskovou agenturou skutečně nemají ani potřebné prostředky ani potřebný čas.
  Takže, v tom aby si stát udělal pořádek v první řadě. Aby jeho vlastní zákony vytvářená veřejnoprávní média říkala jen a jen prověřená fakta. K čemuž tedy mají hrozně daleko

 2. teufel3424 napsal:

  Jsem hlavně zvědavá, kolik jihomoravských oslíků bude zase Haška volit. Práce paní Mercové musela stát hromadu VEŘEJNÝCH peněz, z jaké kapitoly je asi šikovný hejtman odloupl? Četla jsem ten článek v MF a on sám existenci tajného tiskového centra nijak vysvětlovat nemíní. Místní novináři možná něco tušili, ale bez důkazů to třeba nechtěli zveřejnit. Ne že by se Haška báli, ale jsou prostě slušní a drby netisknou.

 3. Yossarian napsal:

  … no prostě Hašek o tom vědět musel, jinak by to řešil. …. zase lhal

 4. sony napsal:

  Nakonec dáme ač neradi za pravdu Zemanovi, že úroveň českých médií (až na výjimky) je žalostná. On sice většině novinářů sprostě nadával už v době, kdy ještě v médiích skoro všechno fungovalo jak má, ale teď už skutečná mentální úroveň padá dolů a redakce by se měly těch nejhorších lidí zbavovat. Pokud se některé redakce neuživí vlastními silami, pak to bude jen dobře. Ani vlastníci nakladatelství z řad politiků by neměli mít snadný život, problém by měl mít zejména Babiš a ne(jen) Česká televize.

 5. Heda napsal:

  Vážení diskutující, paní Nytrovou jsem slyšela diskutovat poprvé v životě. Tomu také přičítám to, že její diskuzní příspěvek byl trochu zmatečný a neučesaný, ale podstata věci je úplně v normě. Protože se tu skutečně dějí věci s homo…… a navíc s dětmi, že to je k nevíře. Nejen u nás, ale všude jinde na světě, ale byla a je to především moderní zvrhlost už od dob jak se říká „za krále klacka“. Nebo snad chtete někdo tvrdit, že nic neví o zneužívaných dětech u nás, event. dokonce dětí z toho důvodu zabitých? A nějaká norská skupina, která odebírá rodičům děti, je dle vyjádření jednoho českého právníka prý především dobrý byznys, tudíž děkujme paní Nytrové, že svým trochu neohrabaným příspěvkem na tuto zvrhlost upozornila. A páni poslanci,ev. paní poslankyně to svým pohoršením nad příspěvkem paní Nytrové nezmění, ale alespoň se snad nad tím zamyslí a taky si občas něco přečtou v denním tisku, ev. si shlédnou tv, kde se leccos dozví.

 6. Karel Richter napsal:

  Vážený pane Malecký,
  autore článku, ke kterému se vyjadřuji:
  Váš článek mne zaujal a začnu sledovat web hlidacipes.org častěji, protože přes prvotní dojem při čtení Vašeho článku, jsem jej pro jistotu četl znovu a znovu, včetně komentářů a i odpovědi ČTK, atc, atc,.. . Přiznám se, že můj první dojem byl takový, že hrajete na hřišti a straně hřiště hejtmana pana Haška. Další dojem byl, že se opravdu snažíte o srovnání faktu. Nakonec jsem dospěl k názoru, že ani Vy nemáte podložené informace. V čem jste tedy nezávislý? Víte kdo Vás skutečně platí? Víte to? Děkuji, Karel Richter

  • Ondřej Neumann napsal:

   Informace o našich podporovatelích a hospodaření Ústavu nezávislé žurnalistiky jsou k dohledání v sekci O nás.

Přidávání komentářů není povoleno
Vážený uživateli, tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. Více informací o cookies