Poslankyně Eva Fialová je zároveň ústeckou zastupitelkou.

Schizofrenní role poslanců-zastupitelů. Ve sněmovně sebrali svým městům a krajům stamiliony

Napsal/a Robert Malecký 26. listopadu 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

Až přijde ústecká zastupitelka a poslankyně hnutí ANO Eva Fialová mezi své stranické kolegy, kteří vládnou Ústí nad Labem, může se jim mezi řečí pokusit vysvětlit, kde vezmou minimálně 150 milionů korun ročně. Právě o tolik město podle předběžných kalkulací přijde kvůli dopadu daňového balíčku, pro který Fialová ve sněmovně hlasovala.

Poslankyně hnutí ANO v tom není sama. Mezi těmi, kdo pro změny daňových zákonů zvedli ruku, byli v rolích poslanců i zastupitel Ústeckého kraje Jaroslav Foldyna (SPD) nebo mostecká zastupitelka Hana Aulická Jírovcová (KSČM).

„Říkám upřímně, že to je docela rána,“ prohlásila hned po hlasování ministryně financí Alena Schillerová (za ANO 2011).

Rána je to nejen pro státní rozpočet, dopadne i na kraje, města a obce. Celkový dopad byl zatím vyčíslen na částku kolem 130 miliard, z toho na státní rozpočet připadá 87 miliard, na rozpočty obcí a měst 31 miliard a na rozpočty krajů 12 miliard. Z celkových 130 miliard způsobí výpadek cca 85 miliard korun zrušení superhrubé mzdy a nové sazby daně ve výši 15 a 23 procent, dalších zhruba 30 miliard způsobí zvýšení základní slevy na poplatníka z 24 840 korun na průměrnou hrubou mzdu za předminulý rok. Tento návrh do sněmovny přinesli a úspěšně prohlasovali Piráti.

 

 

Pro města a kraje to znamená ve schválené podobě razantní omezení investic i některých veřejných služeb. O návrhu se nyní jedná v Senátu, výsledek je zatím nejistý.

HlídacíPes.org přináší přehled, jak silně by tato změna dopadla na rozpočet Ústeckého kraje a dvou největších severočeských měst – Ústí nad Labem a Mostu. Tedy právě těch celků, které mají shodou okolností ve sněmovně své zástupce, kteří hlasovali pro. Ve všech případech jde o stamiliony korun.

Jak ukazují následující tabulky, u Ústeckého kraje se to týká zastupitele Jaroslava Foldyny, který zvedl ruku pro oba návrhy, tedy pro zrušení superhrubé mzdy jako celku i pro návrh Pirátů na zvýšení slevy na poplatníka. Eva Fialová a Hana Aulická Jírovcová hlasovaly jen pro část týkající se superhrubé mzdy.

Zdroj: hlasování o návrhu poslance Mikuláše Ferjenčíka (Piráti) o zvýšení slevy na poplatníka

 

Zdroj: hlasování o návrhu na zrušení superhrubé mzdy

 

Kolečka u omluvených poslanců souvisejí s jejich absencí na základě dohody, že se jednání sněmovny vždy střídavě účastní jen poloviční počet poslanců v souvislosti s koronavirovou krizí.

Dopady na Ústecký kraj

(s využitím kalkulačky Sdružení místních samospráv)

Poznámka: Vyčíslit možné daňové příjmy pro rok 2021 je podle Sdružení místních samospráv v tuto chvíli prakticky nereálné. Na konci roku, tedy v době, kdy se většina obcí a krajů snaží připravit a následně schválit rozpočet na příští rok, dostalo roky zažité financování obcí tolik ran, že reálně hrozí zborcení systému veřejného financování.

Dopady na město Ústí nad Labem

Jak číst tabulku – poznámky Sdružení místních samospráv: Ve druhém sloupci, který má pouze srovnávací funkci, vidíte daňové příjmy vaší obce, které by k vám doputovaly, pokud by inkaso sdílených daní bylo stejné jako v roce 2019, současně byl stejný i způsob přerozdělení a vaše obec by měla stejná kritéria jako letos.

Třetí sloupec zobrazuje daňové příjmy obce pro rok 2021 dle predikce Ministerstva financí (MF), která již zahrnuje dopady daňového balíčku, který byl nad ránem v pátek 20.11.2020 schválen v Poslanecké sněmovně PČR. SMS ČR považuje tuto predikci za hodně optimistickou.

Ve čtvrtém sloupci jsme zapracovali do predikce analýzu ČMKOS, která komplexně zpracovává odhady dopadů na veřejné rozpočty.

Ve čtvrtém a pátém sloupci jsou zobrazeny dopady dvou schválených pozměňovacích návrhů, které nejvíce zasáhnou do rozpočtů obcí a krajů (tedy „zrušení superhrubé mzdy“ a zvýšení slevy na poplatníka). Pro výpočet jsou použita data z odůvodnění daných pozměňovacích návrhů. Především o tato čísla se bude bojovat v Senátu ČR.

Kromě výše uvedených dopadů „zrušení superhrubé mzdy“ a zvýšení slevy na poplatníka nejsou v kalkulaci samostatně specifikované dopady rovněž schváleného tzv. stravenkového paušálu, zrušení zastropování daňového bonusu ze slevy na děti a zvýšení minimální mzdy z 14 600 Kč na 15 200 Kč.

V předposledním řádku je zapracován dopad kompenzačního bonusu dle návrhu nového zákona (viz. návrh zákona o kompenzačním bonusu). Pro výpočet jsou použita data z MF obsažená v důvodové zprávě k návrhu zákona. Tato data vycházejí z předpokladu, že se o kompenzační bonus přihlásí 250 000 subjektů a bonusové období, které se dle návrhu zákona automaticky prodlužuje do ukončení nouzového stavu, skončí 12. 12. 2020.

V posledním řádku je zapracován vliv nového kompenzačního bonusu v případě, že dopad do sdílených daní bude stejný, jako při tzv. první vlně pandemie koronaviru. Tato částka by se naplnila, pokud se o kompenzační bonus přihlásí zhruba dvojnásobný počet žadatelů a bonusové období by se prodloužilo do druhé poloviny prosince letošního roku.

Dopady na město Most


Projekt HlídacíPes.org – Ústí nad Labem byl podpořen základním grantem Active Citizens Fund.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)