Obří transparent PRO Plzeň na budově patřící plzeňskému podnikateli. Foto: Lucie Sýkorová

„Tohle jsme ještě nezažili!“ Proč odvolání radní prvního plzeňského obvodu způsobilo pozdvižení

Napsal/a Lucie Sýkorová 15. května 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

Z vedení největšího plzeňského obvodu byla na konci dubna za podivných okolností odvolána členka Rady. Zástupci ANO, PRO Plzeň a Pirátů vyloučili ji i celé hnutí STAN z koalice, která na obvodě vládne od roku 2022. Údajně kvůli názorovým neshodám. Radní se ale měla znelíbit spíše tím, že chtěla například otevřeně diskutovat o přidělování dotací.

Po komunálních volbách v roce 2022 vyhlásilo plzeňské hnutí ANO, že odmítá hrát se zákulisními hráči a chce je z politiky odstranit. Poslední události z největšího plzeňského obvodu ale ukazují spíše na to, že s těmito osobami plzeňští politici ANO čile spolupracují. A Piráti, kteří šli v roce 2017 do voleb s výrazným heslem „Pusťtě nás na ně“, jim při tom přinejmenším kryjí záda.

Hned po volbách v roce 2022 uzavřelo ANO v Plzni koaliční smlouvu vedle Pirátů a STAN také s uskupením PRO Plzeň. To vedou dlouhodobí spolupracovníci podnikatele a bývalého vlivného člena ODS Petra Štrunce, který v plzeňské politice tahá za nitky už od 90. let.

V Radě největšího plzeňského obvodu MO Plzeň 1, který vedla až do poslední schůze zastupitelstva koalice ve stejném složení jako na „velké“ radnici, sedí nyní dva z nich – Jiří Winkelhöfer a Jiří Uhlík. Oba jsou bývalí souputníci Petra Štrunce ještě z doby, kdy vedl buňku ODS v prvním plzeňském obvodě.

ODS opustili všichni tři v letech 2013 a 2014. A všichni jsou dodnes propojeni minimálně přes Vyšší odbornou školu zdravotnickou, kterou většinově vlastní Štruncova manželka. Jiří Winkelhöfer je společníkem a jednatelem, Jiří Uhlík předsedou školské rady. Štrunc dnes v Plzni vlastní obchodní dům, spoluvlastní jeden z největších hotelů a provozuje také například síť posiloven.

V Plzni se mluví o tom, že za hnutím PRO Plzeň stojí ve skutečnosti právě Petr Štrunc, na jehož nemovitostech visí nejen před volbami obří transparenty PRO Plzeň. Štrunc v hnutí oficiálně nijak nefiguruje, není ani veřejně dohledatelné, zda a jakým způsobem hnutí finančně podporuje.

„Odvolání paní Zuzany Buriánové bylo velmi nestandardním krokem. Byla porušena koaliční smlouva.“

Předsedou PRO Plzeň je nicméně Štruncův dlouholetý spolupracovník a jednatel jeho firem Radek Mráz, který byl v roce 2013 obviněn v plzeňském případu daňových úniků při dovozu LTO. V tzv. kauze Jantar pachatelé zneužívali jako bílé koně nájemce z ubytoven, které provozovaly Štruncovy firmy.

Jeden z těchto údajných bílých koní, bezdomovec Václav Škroud, tehdy v průběhu vyšetřování zemřel. Škoda na neodvedených daních v této kauze měla být podle vyšetřovatelů až půl miliardy korun, peníze se ale nikdy nenašly.

Sám Štrunc před více než 15 lety také seděl v plzeňském zastupitelstvu a zastával významné pozice v městských firmách. Jakožto předseda představenstva Plzeňských městských dopravních podniků sklidil kritiku například za převod revizorů pod soukromou firmu AB Finanční servis, s níž byl spojován.

Až úsměvně diletantské

Jiří Uhlík se e funkcích na městském obvodě Plzeň 1 drží nepřetržitě dvacet let, byl i starostou a místostarostou obvodu. Po svém odchodu z ODS kandidoval od roku 2014 za hnutí Občané patrioti (OPAT), od roku 2018 pak už za hnutí PRO Plzeň.

Uhlík je nyní opět místostarostou MO Plzeň 1, starostkou je Ivana Bubeníčková (ANO). V Radě vedle Uhlíka a Winkelhöfera (PRO Plzeň)dále zasedají čtyři členové ANO a dva Piráti. Do dubna byla členkou Rady také Zuzana Buriánová (STAN), která ale byla na posledním zastupitelstvu těsnou většinou odvolána.

Její odvolání proběhlo způsobem, který byl překvapivý nejen pro pozorovatele, ale i pro opoziční zastupitele. „Odvolání paní Zuzany Buriánové bylo velmi nestandardním krokem. Byla porušena koaliční smlouva. Odvolání bylo připraveno jako usnesení takzvaně na stůl a zda bylo projednáno Radou Městského obvodu Plzeň 1 vlastně nevím, mám za to, že nikoli. V důvodové zprávě žádný důvod uveden nebyl a v následné rozpravě koaliční diskutující uváděli pouze názorové neshody. Víc jsme se jako opozice nestihli dozvědět, protože po několika dotazech tohoto typu byla na návrh koalice diskuse předčasně ukončena,“ popsala pro web HlídacíPes.org bývalá starostka obvodu Helena Řežábová (ODS).

„Celkově mi takový postup připadá, kdyby to nebyla tak vážná věc, která se přímo dotýká osudů lidí, až úsměvně diletantský. Ještě dodám, že se ZMO Plzeň 1 zúčastňuji od března 1990 a s takovým jednáním jsem se nikdy nesetkala.“

Řežábová během schůze zastupitelstva upozornila, že pravým důvodem odvolání Zuzany Buriánové mohlo být to, že odmítla jakožto předsedkyně Komise pro školství, kulturu a občanské a sociální záležitosti schválit bez projednání balík dotací. Komise měla žádosti o dotace obdržet již s předem daným rozhodnutím vedení obvodu a s požadavkem, aby jednotlivé žádosti nebyly komisí vůbec projednány a celý balík byl jen formálně schválen.

To potvrdila webu HlídacíPes.org i samotná Zuzana Buriánová. „Ptala jsem se paní starostky, zda budou pro rozdělení dotací nějaká doporučení vedení obvodu, jako tomu bylo loni. Nakonec mi bylo zprostředkovaně řečeno, že máme schválit celý balík dotací tak, jak byl navržen vedením obvodu, a nemáme jednotlivé žádosti projednávat. Já jsem s tím nesouhlasila a projednali jsme žádosti jednotlivě. Pokusila jsem se dát i nějaké protinávrhy, rozhodnutí vedení obvodu mi přišlo zvláštní a neodborné,“ popsala Buriánová.

„Způsob jednání některých koaličních partnerů jsem vnímala jako aroganci moci, chyběla mi konstruktivní debata. S touto politickou kulturou jsem nedokázala být ve shodě a myslím si, že to byl ten problém.“

Že „se to bude řešit“, bylo Buriánové oznámeno údajně již poté, co jakožto členka Komise pro sport a mládež Rady města Plzně podpořila připomínky dalšího člena komise Davida Soukupa (TOP09). Ten upozornil na to, že žádost hokejového klubu HC Pilsen Wolves na Hokejovou akademii nesplňovala formální podmínky dotačního řízení. Klub, který trénuje v hale, jejímž majitelem je firma Anpesi rent Petra Štrunce, přesto dotaci obdržel.

Že bude odvolána z Rady, se Zuzana Buriánová dozvěděla od vedení obvodu dva dny před schůzí zastupitelstva. „Den před zastupitelstvem, tedy 23. dubna, nám byla nabídnuta možnost setrvat v koalici za podmínky, že se vzdám svého mandátu zastupitelky a přepustím ho dalšímu v pořadí na naší kandidátce hnutí STAN. Naše oblastní organizace tento návrh jednoznačně odmítla s tím, že zasahuje do naší personální politiky a popírá vůli voličů,“ doplnila Buriánová.

Starostka Ivana Bubeníčková (ANO) na dotaz webu HlidaciPes.org neodpověděla. Na schůzi Zastupitelstva pouze stručně uvedla: „Za mě a za celé vedení bych řekla, že se jedná o dlouhodobější názorovou neshodu v rámci koalice.“

Hlavně žádné diskuse

Samotné odvolání Zuzany Buriánové proběhlo na schůzi zastupitelstva poměrně chaoticky a doprovázel jej údiv opozičních zastupitelů. Po šesti minutách poněkud rozpačité rozpravy se přihlásil místostarosta Jiří Uhlík (PRO Plzeň) a požadoval okamžité ukončení debaty. „Jedná se čistě o dohodu, nebo nedohodu, politických stran, které jsou v koalici,“ řekl s tím, že mělo jít o ukončení spolupráce v koalici s hnutím STAN.

„Prostě s vámi byla špatná spolupráce, tak to takhle dopadlo, hotovo.“

Starostka rozpravu překotně ukončila, aniž by si všimla, že jsou přihlášeni další řečníci. Ti se ale nedali odbýt. „Já nevycházím z úžasu… Není mi jasné, jestli je to odvolání paní Buriánové osobně ze strany koalice, nebo je to rozpad koalice, kdy se zbavujete celého hnutí STAN? Bylo by dobré občanům vysvětlit, proč je odvolávána jedna z radních, ale místo toho se dozvíme, že by bylo dobré tento bod vůbec neprobírat a odhlasujete si konec rozpravy. Tento způsob procedury k tomuto bodu považuji za absolutně neuvěřitelný,“ konstatoval Martin Leška (TOP09).

„Já jsem v zastupitelstvu 14 let, ale toto jsem ještě nezažila,“ podotkla Ilona Jehličková (TOP09).

„Mně to připomíná politické čistky s oponenty, kteří s vámi nesouhlasí. Rád bych apeloval na všechny členy zastupitelstva, aby hlasovali podle svého nejlepšího svědomí a ne na politické bázi. Jsme tady pro občany a ne pro vaše politické zájmy,“ vyzval Jan Peterka (SPD).

K odvolání Zuzany Buriánové nicméně došlo, pro bylo všech přítomných 15 koaličních zastupitelů. Proti hlasovala celá opozice kromě dvou zastupitelů za KDÚ-ČSL, kteří se zdrželi.

V dalším bodu zastupitelé volili nového člena Rady za odvolanou Zuzanu Buriánovou. Nejprve padl opět velmi překotný návrh na ukončení diskuse, a to dokonce ještě předtím, než bylo vůbec vysloveno jméno nového radního. Návrh podal místostarosta Miroslav Šuma (ANO), vzápětí jej ale po další vlně údivu v sále stáhnul s tím, že se přehlédnul.

Náhradou Pirát a synové radních

V dokumentu, který obdrželi zastupitelé rovněž tzv. na stůl, byl navržen na pozici nového radního pirátský zastupitel a předseda majetkové komise Martin Holzman. Ani on sám údajně o své nominaci předem nevěděl, jak naznačil ve svém velmi stručném příspěvku. V něm pouze zmínil, že bude naplňovat vize své předchůdkyně, ale nebude názorově „tak radikální jako hnutí STAN“, a že s hnutím PRO Plzeň a ANO se mu dosud pracovalo dobře.

Spolupráci s Piráty pochválila následně i starostka obvodu. „Pan Holzman je proto pro nás dobrá persona pro nahrazení do Rady MO1,“ konstatovala. Na dotaz opozičního zastupitele Martina Lešky (TOP09) navíc prohlásila, že Zuzana Buriánová vykonávala svoji práci v oblasti školství a sociálních věci, které měla v gesci, velmi dobře.

„Rozcházeli jsme se v zásadních věcech týkajících se koaličních názorů, ale její práce si vážím a nemám problém jí za její práci poděkovat,“ řekla.

Poté si vzal slovo radní Jiří Winkelhöfer (PRO Plzeň), kterému zjevně docházela trpělivost. „Koalice se rozhodla, že s paní Buriánovou nechce spolupracovat. Další detaily vás nemusí zajímat, prostě s ní nebyla shoda,“ prohlásil. „Takto jsem byl (kdysi) já odstraněn z ODS,“ otočil se na bývalou starostku obvodu a stále členku ODS Helenu Řežábovou.

Na námitku Zuzany Buriánové, že občany bude zajímat spíše přítomnost než staré křivdy, dodal: „Prostě s vámi byla špatná spolupráce, tak to takhle dopadlo, hotovo.“

Zastupitelstvo po odvolání Zuzany Buriánové odvolalo také Martinu Gabrielovou (STAN) z Finančního výboru. Na její místo byl zvolen Josef Bubeníček, syn starostky obvodu. Z Komise pro sport a mládež byl odvolán skateboardista Michal Šubrt, vítěz mj. Mistrovství Evropy a Mistrovství světa, a místo něj se stal členem Jiří Uhlík ml., syn radního Uhlíka. Ten je zároveň již členem Komise životního prostředí a dopravy.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)