Čínský prezident Si Ťin - pching při návštěvě ČR (2016) / Foto: Michal Růžička / MAFRA / Profimedia

Ruská i čínská vakcína jsou součástí propagandy. Zeman chce obě přivézt do Česka

Napsal/a Ondřej Neumann 6. března 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

IN MEDIAS RES. Na informační půdu „hnojenou“ dlouhé měsíce webem Sputnik a dalšími dezinformačními projekty před pár dny razantně vstoupil prezident Miloš Zeman. Oznámil, že mu ruský prezident Vladimir Putin přislíbil dodávky vakcíny Sputnik V. Prý dorazí již brzy. Vzápětí Hrad avizoval, že po dohodě s premiérem Zeman vyjednal i dodávku další vakcíny bez evropského razítka, od čínské firmy Sinopharm.

Vakcíny proti onemocnění covid-19 jsou pro výrobce skvělým byznysem. Pro autoritativní vlády Ruska a Číny navíc představují vítaný nástroj pro zvýšení jejich vlivu ve všech koutech světa. Včetně České republiky. K ovlivnění veřejného mínění se pochopitelně hodí metody osvědčené v hybridní válce. Obzvláště se v tomto směru činí místní hlásná trouba Kremlu – web Sputnik. A také Miloš Zeman.

Sputnik je ruská informační agentura, internetový portál a rozhlas provozovaný státní tiskovou agenturou Rossija segodňa (Rusko dnes). Založena byla v roce 2014 a od roku 2015 provozuje českojazyčnou verzi Sputnik Česká republika; dříve ale i v Česku dlouhá léta fungovala pod názvem Hlas Ruska.

Podle Bezpečnostní informační služby patří Sputnik mezi hlavní zdroje ruské státní propagandy a je bezpečnostní hrozbou pro Česko a Evropskou unii.

Když Sputnik vychvaluje Sputnik

A právě tuzemská verze Sputniku je mimořádně aktivní při referování o vakcínách proti covidu, popisuje minulý týden publikovaná analýza společnosti Newton Media.

Autoři se zaměřili na zdroje debat o očkování na sociálních sítích od ledna 2020 do konce ledna 2021 a došli k následujícímu zjištění:

„Za více jak rok trvání epidemie přesáhly diskuse o koronaviru hranici 11 miliónů příspěvků, desetinu komentářů přitom tvoří zmínky o očkování. O „západních“ vakcínách Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca nejvíce informují zpravodajské weby novinky.cz a lidovky.cz, čtvrtina všech příspěvků publikovaných o ruské vakcíně Sputnik V pochází ze stejnojmenného serveru Sputnik Česká republika.“

Pro zvětšení klikni.        Zdroj: Newton media

„Server cz.sputniknews.com zveřejnil téměř čtvrtinu všech příspěvků publikovaných o vakcíně Sputnik V a stejně tak na jeho facebookovém profilu nalezneme největší počet zmínek věnovaných této vakcíně. Odlišný je také způsob informování o jednotlivých preparátech. „Zatímco například veřejnoprávní ČT24 mluví o všech vakcínách víceméně neutrálně a informativně, web Sputnik jde proti Pfizeru a podporuje ruskou vakcínu,“ upřesnil analytik společnosti Newton Media Tomáš Kůst.

Pro zvětšení klikni.       Zdroj: Newton media

„Příspěvky o ruské vakcíně, které na Facebooku serveru Sputnik vyvolaly největší zájem a připsaly si nejvíce interakcí, říkají, že vakcína Sputnik vypadá velmi nadějně, že má téměř stoprocentní účinnost, a že západní média vedou proti této vakcíně kampaň. Naopak v nejvýraznějších příspěvcích o Pfizeru se dočteme především o úmrtích a vážných zdravotních komplikacích, které připisuje právě tomuto očkování. Vidíme tedy, že web není neutrální a názorově si notuje se svým publikem,“ doplňuje Kůst.

Hlásná trouba Kremlu v akci

Jakým způsobem „český“ Sputnik funguje, je zřejmé ze způsobu, kterým zpracoval informaci švýcarského úřadu pro léčiva Swissmedic. Ten informoval o dosavadních švýcarských zkušenostech s očkováním, respektive o komplikacích spojených s očkováním vakcínami od Pfizer / BioNTech a od společnosti Moderna.

Úřad posoudil 364 hlášení podezření na nežádoucí účinky vakcinace proti covidu ve Švýcarsku a výslovně konstatoval, že „zprávy potvrzují profil vedlejších účinků známý ze schvalovacích studií nebo uvedený v informacích o lécích a dosud neposkytly žádné náznaky nových bezpečnostních problémů“.

V závěru informace Swissmedic zmiňuje i skutečnost, že s různým časovým odstupem zemřelo po očkování 16 lidí. Vesměs již před očkováním těžce nemocných, s věkovým průměrem 86 let. A výslovně konstatuje, že „navzdory časové souvislosti neexistují žádné konkrétní důkazy o tom, že by očkování bylo příčinou smrti“. Swissmedic navíc dodal, že „úřady v jiných zemích a WHO dospěly k podobným výsledkům při hodnocení úmrtí ve vztahu k času s vakcínami covid-19“.

To ovšem nezabránilo Sputniku přijít s článkem s výmluvným titulkem: Nejméně 16 osob zemřelo ve Švýcarsku po očkování proti covidu-19.

Zdroj: Screenshot z článku na Sputniku. 

Aktivní proklik na článek na dezinformačním webu financovaném Kremlem k hybridní válce proti svobodným národům Západu úmyslně nedávám. Kdo chce, nechť si ho vyhledá sám.

Z přiloženého screenshotu je jasně vidět pracovní metoda Sputniku. Informaci o 16 mrtvých zopakuje hned čtyřikrát (sic!), a to v titulku, vytučněném perexu článku, v textu a vytučněném „citátu“. Teprve pak normálním písmem nabídne informaci, že neexistuje žádný důkaz, že by mělo úmrtí cokoliv společného s vakcinací.

Většina uživatelů internetu tak daleko ani nedočte. Mnozí se spokojí s titulkem, případně s opakovanou informací sugerující jasnou návaznost VAKCÍNA (samozřejmě ta „západní“) = SMRT.

Výše popsané jako by vypadlo z učebnice o mediálních manipulacích. Další dosah si Sputnik samozřejmě zajistil sdílením „informace“ na sociálních sítích. Na Facebooku příspěvek redakce uvodila – asi pro snadnější zapamatování – opět větou: „Nejméně 16 lidí zemřelo ve Švýcarsku po očkování proti nemoci covid-19“.

Žádný div, že pod článkem i facebookovým příspěvkem lze nalézt následující reakce:

– JAKÉ sračky jim píchali od amíkú .??
– Je zaujímavé, že na takzvaný neregistrovaný Sputnik V zatiaľ západ nenašiel chybu. Keby tú chybu mal rozniesli by to veľmi rýchlo.
– To jsou ty západní hodnoty, nejdřív západ rozšíří uměle vytvořený virus a pak vyvine a prodává vakcínu, která zabíjí.
– EMA nemá problém urýchlene schváliť vakcíny s ťažkými nežiaducimi účinkami, no sputnik bez vedľajších účinkov jej vadí.
– Aj na slovensku umierajú len majú zakázané o tom hovoriť. Zdravotnicky personál hrá s nimi túto špinavú hru.Kompenzuju im to štátnymi peniazmi.
– Toto očkovanie nie je očkovanie ale cielená genocida ľudstva ktorá sa objaví až keď dosť ľudí bude zaočkovaných proti covidu potom to začne !
– Ano a umiraj vsude po ockovani stare lidi hnus

Blatný a Koudelka musí z cesty

„Pokud jsem správně informován, tak této žádosti bude vyhověno. Budeme ale samozřejmě potřebovat tu certifikaci,“ řekl Zeman ohledně dodávky vakcíny Sputnik televizi CNN Prima News.

Doplnil, že osobně netrvá na schválení Sputniku Evropskou lékovou agenturou (EMA), že mu „úplně stačí certifikace Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL)“. A rovnou dodal, že SÚKL by neměl být líný a certifikaci by měl provést.

Zemanovo přání je v rozporu s názorem většiny odborníků, ale i s ministrem zdravotnictví Janem Blatným (za ANO). Ten už dříve prohlásil, že o Sputniku V je možné uvažovat právě ve chvíli, kdy ho schválí EMA.

Se Zemanem naopak souhlasí premiér Andrej Babiš. Zeman tvrdí, že jsou s Babišem na obejití EMA domluveni. Ostatní vakcíny, které se používají, přitom agentura schválila. Státní ústav pro kontrolu léčiv v reakci na Zemanův a Babišův plán prohlásil, že sám Sputnik V registrovat nemůže. Nemůže ani vydat certifikát, který by podle prezidenta stačil. Registrace vakcín proti covidu-19 je centralizovaná přes Evropskou lékovou agenturu, výjimku může vydat pouze ministerstvo zdravotnictví. To podle mluvčí ale nic takového nechystá.

Asi náhodou Zeman jedním dechem s dodávkou vakcíny Sputnik V začal hovořit i o konci ministra zdravotnictví. Na Blatném, který trvá na certifikaci jakékoliv v Česku používané vakcíny včetně Sputniku Evropskou lékovou agenturou, prý pozoruje znaky „syndromu vyhoření“.

A cestičku Sputniku prezident umetá i jinde: „Budou-li nás různí Koudelkové varovat před ruskou nebo čínskou vakcínou, tak je dobré jim říci, že vakcína nemá žádnou ideologii,“ řekl Zeman v narážce na šéfa Bezpečnostní informační služby Michala Koudelku.

Zeman práci BIS dlouhodobě kritizuje, mimo jiné kvůli jejím úspěchům v boji proti ruským agentům v Praze a Kremlem řízené hybridní válce, jejž součástí je i web Sputnik. Ředitele Koudelku opakovaně odmítl povýšit na generála.

„Já mám poměrně dobré vztahy s prezidentem Putinem a koneckonců i s čínským prezidentem. A i když mě zase nějaký blbeček bude obviňovat z toho, že jsem ruský nebo čínský agent, myslím si, že tím pomůžu své zemi,“ řekl Zeman s tím, že by se Sputnikem naočkovat nechal, protože má prý stejně jako vakcína Pfizer/BioNTech 92procentní účinnost.

Zádrhel je v tom, že Zeman na covid-19 už očkovaný je. Dvěma dávkami od Pfizer/BioNTech…

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)