Rozdávání mléka a ovoce do škol: Brusel opět v bodě nula

Napsal/a Adéla Denková 29. prosince 2014
FacebookTwitterPocketE-mail

Program „Ovoce do škol“ a „Mléko do škol“ obestírají mnohé záhady. To, že děti (a jejich rodiče) například obvykle vůbec netuší, kdy tohle drobné přilepšení ve škole dostanou, je jen jednou z nich.

Distribuce mléka ve školách funguje v EU od roku 1977 a v každém z posledních let se dotkla asi 20 milionů školáků. Program pro ovoce přibyl v roce 2007 a je do něj zapojeno skoro devět milionů dětí.

Zdravé doplňování dětských jídelníčků se na školách řídí podle pravidel, která spadají do Společné zemědělské politiky EU. Pro „ovocný“ a „mléčný“ program ovšem platí rozdílná pravidla a tato pravidla se navíc liší země od země, což také kritizovali evropští auditoři.

Ještě Barrosova Komise proto přichystala nařízení, které mělo obě schémata vylepšit a převést je pod společný systém financování. Slibovala si od toho, že Evropě se podaří lépe bojovat s obezitou a nezdravým stravováním.

Vyšší spotřeba ovoce, zeleniny a mléka ve školách by navíc měla být i příspěvkem evropskému zemědělství. Ovoce, zelenina a mléko představuje asi 15 % zemědělské produkce EU. V obou programech eurokomisaři chtěli posílit i „vyšší cíl“ a podpořit lepší vztah malých Evropanů k potravinám a zemědělství.

Nová Junckerova Komise teď ale rozhodla, že práci na předělávání celého systému zastaví.

Alespoň do té doby, než úředníci přezkoumají, jestli je potřeba celý mechanismus opravdu řídit z evropské úrovně a jestli by regulace nemohla být jednodušší.

Autorka je redaktorka EurActiv.cz

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)