Nicolas Maxim, zdroj

Rozdávání mléka a ovoce do škol: Brusel opět v bodě nula

Program „Ovoce do škol“ a „Mléko do škol“ obestírají mnohé záhady. To, že děti (a jejich rodiče) například obvykle vůbec netuší, kdy tohle drobné přilepšení ve škole dostanou, je jen jednou z nich.

Distribuce mléka ve školách funguje v EU od roku 1977 a v každém z posledních let se dotkla asi 20 milionů školáků. Program pro ovoce přibyl v roce 2007 a je do něj zapojeno skoro devět milionů dětí.

Zdravé doplňování dětských jídelníčků se na školách řídí podle pravidel, která spadají do Společné zemědělské politiky EU. Pro „ovocný“ a „mléčný“ program ovšem platí rozdílná pravidla a tato pravidla se navíc liší země od země, což také kritizovali evropští auditoři.

Ještě Barrosova Komise proto přichystala nařízení, které mělo obě schémata vylepšit a převést je pod společný systém financování. Slibovala si od toho, že Evropě se podaří lépe bojovat s obezitou a nezdravým stravováním.

Vyšší spotřeba ovoce, zeleniny a mléka ve školách by navíc měla být i příspěvkem evropskému zemědělství. Ovoce, zelenina a mléko představuje asi 15 % zemědělské produkce EU. V obou programech eurokomisaři chtěli posílit i „vyšší cíl“ a podpořit lepší vztah malých Evropanů k potravinám a zemědělství.

Nová Junckerova Komise teď ale rozhodla, že práci na předělávání celého systému zastaví.

Alespoň do té doby, než úředníci přezkoumají, jestli je potřeba celý mechanismus opravdu řídit z evropské úrovně a jestli by regulace nemohla být jednodušší.

Autorka je redaktorka EurActiv.cz

Nebyl vložen žádný komentář
Přidávání komentářů není povoleno