Foto: Profimedia

Robert Břešťan: Zeman v teráriu. Fascinace budoucích ministrů prezidentskou kobrou

Napsal/a Robert Břešťan 7. prosince 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Bartoš na potítko, připraví se Jurečka, Kupka, Hubáčková… Miloš Zeman i přes svůj bídný zdravotní stav dokazuje, že je zkušený praktik tuzemské politiky. Zdržuje jmenování nové vlády a staví se do role arbitra, na němž záleží, kdo bude ve vládě a kdo ne. Budoucím ministryním a ministrům bychom, nejen vůči Zemanovi, přáli mnohem vyšší míru sebevědomí.

Orloj budoucích členů vlády točících se kolem zasklené prezidentovy covidové budky ještě není u konce a nové výroky, sliby a závazky panu prezidentovi tedy ještě přibudou. Už teď je jich ale až příliš velká sbírka.

Pan prezident mne pochválil

Začal to Ivan Bartoš, který šel na kobereček jako první. Když z lánské univerzity třetího věku odešel, prohlásil, že „prezident nechválí, ale asi jsem uspěl“. Pokud to byl pokus o humor, moc se nepovedl.

Šlo spíše o ukázku mentálního nastavení a o zbytečný respekt před politickým mastodontem, za nímž jako by si posluchač šel pro zápis do indexu. Bartoš, a po něm i všichni ostatní, se navíc rozhodl hrát dál Zemanovu hru na to, že personálie (rozuměj Zemanovy „tajemné“ výhrady k některému z nominovaných) „nebude komentovat, dokud se prezident nesejde se všemi kandidáty“. Řekl mu někdo, že je to téma, do něhož prezident nemá co mluvit? Asi ne.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Hlavu státu si nechali pod kůži – navzdory bariéře – vlézt i další budoucí ministři. Martin Kupka „prezidentovi slíbil“ 40 kilometrů dálnic a zabředl do debaty o (zcela zbytečném) propojení vodních cest kanálem Dunaj–Odra–Labe. Podobně i kandidátka na ministryni životního prostředí Anna Hubáčková. Ta si zase pochvalovala, že se s panem prezidentem shodli na podpoře jaderné energetiky.

Petr Gazdík po sezení (na příliš nízkém křesle) také prohlásil, že se s prezidentem na většině věcí shodli… Jako by na tom vůbec záleželo. Prezident mu také popřál hodně štěstí, protože „školství je náročné“.

Pavel Blažek byl rád, že mu prezident „Zemanovsky poradil, ať se nenechám v žádném případě udolat českými novináři“. „Já mu slíbil, že nenechám.“ To je samozřejmě skvělá zpráva.

Helenu Langšádlovou Zeman prozkoušel ze vztahů s Izraelem a Jana Černochová si setkání s prezidentem vyloženě užila: s prezidentem jsou prý v zásadních otázkách zajedno. Takže asi taky prošla.

Za tři. Ale o prsa

Působí to všechno jako nekonečná scéna z filmu Jak básníci přicházejí o iluze – jeden za druhým vylézají medici od těžké zkoušky z anatomie a na chodbě hned hlásí, jak dopadli. Někdo za jedna, jiný za dvě, další za tři – ale o prsa. A někdo samozřejmě i rupne.

Miloš Zeman není žádný profesor. Je inženýr. A ano – prezident. Ten, který jmenuje vládu na návrh premiéra. Ať si kádruje, jak chce, jména k diskusi nejsou. Do programu vlády taky nemá co mluvit, možná jen tak pod vousy. Vláda se mu nijak nezodpovídá, naopak rozhoduje například o rozpočtu jeho kanceláře. Což je nástroj, s nímž se rozhodně dá pracovat.

Prezident pochopitelně s kandidáty na ministry pohovořit může. Na jeho stylizaci do zkoušejícího za prosklenou katedrou však nastupující vláda vůbec neměla přistoupit. A když už ano, tak sebevědomě. S vědomím rozdělení rolí a síly jasné parlamentní většiny. Ne se z covidového kabinetu v Lánech trousit jako studenti, co jsou rádi, že to už mají za sebou. Už teď je únavné to celé sledovat – a ono to pořád nekončí. 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)