Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Předseda Rady ČT Pavel Matocha. Foto: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia
'PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia',

Řekněte, koho zvete do vysílání. Rada ČT chce na vedení televize tlačit přes seznam hostů

Statistika hostů zvaných do vysílání bývá oblíbeným „obuškem“ některých mediálních radních vůči vedení veřejnoprávní televize či rozhlasu. Využil toho nyní i současný šéf Rady České televize Pavel Matocha, který si u generálního ředitele ČT objednal detailní přehled hostů, včetně redakční příslušnosti zvaných novinářů.

Pavel Matocha chce statistiku probrat už zítra na uzavřeném pracovním jednání Rady. Vedení televize by však věc raději projednalo veřejně na řádné schůzi, která se přenáší na internetu. Důvod je zřejmý – případné výpady části radních, kteří jsou vůči managementu ČT dlouhodobě kritičtí, tak budou na záznamu a argumenty ČT rovněž.

„Ani generální ředitel, ani zástupci zpravodajství se neveřejného pracovního zasedání nezúčastní. Generální ředitel i ředitel zpravodajství budou k dispozici na jednání Rady od 13 hodin, kde je na programu Zpráva ČT24,“ říká mluvčí ČT Karolína Blinková.

Radní Zdeněk Šarapatka, který postup Rady pod Matochovým vedením opakovaně kritizuje, vidí v postupu předsedy zásah do redakční nezávislosti televizního zpravodajství.

Co se může zítra dít na Kavčích horách, naznačil Šarapatka na svém Facebooku. Tam také zveřejnil dopis, který poslal členům volebního výboru Poslanecké sněmovny a v kopii také eurokomisařce Věře Jourové, senátní komisi pro sdělovací prostředky či místopředsedovi europarlamentu za Piráty Marcelu Kolajovi.

Novináře seřaďte podle redakcí

„Dohlížet na plnění úkolů veřejné služby v oblasti televizního vysílání a na naplňování zásad vyplývajících z Kodexu ČT a za tím účelem vydávat stanoviska a doporučení týkající se programové nabídky totiž není totéž, jako systematicky útočit na editoriální nezávislost zpravodajství ČT podle politických preferencí nebo stranických zadání členům Rady,“ píše Šarapatka.

Vadí mu taxativnost, s jakou si předseda Rady u vedení televize vyžádal statistiku hostů ve vysílání. Kromě politiků totiž má zahrnovat třeba i výčet toho, z jakých redakcí pocházejí novináři, které ČT pozvala do vysílání k rozboru nebo komentování určitých témat.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


„Mohl byste prosím na seminář nechat kromě zvaní politiků ještě připravit dvě statistiky ke zvaní a vystupování těchto hostů (ať už do diskuzních pořadů, nebo jako komentátorů a glosátorů i jednotlivých reportáží), a) zástupci think-tanků a podobných ústavů (minimálně think-tanků politických stran), b) novinářů (shlukovat dle redakcí),“ píše šéf Rady Matocha řediteli ČT Dvořákovi v únorovém dopise, kde ho o statistiku žádá. Tato citace pochází z Dvořákova dopisu radním, který Šarapatka rovněž zveřejnil na Facebooku.

Něco podobného, byť ne v tak vypjaté atmosféře, se už nějaký čas odehrává i v Radě Českého rozhlasu. Loni zvolený radní Josef Nerušil, a před ním třeba i dlouholetý radní Tomáš Kňourek, zásobuje opakovaně vedení rozhlasu dotazy na podíl hostů z hnutí SPD Tomia Okamury.

Vztahy mezi Radou ČT a vedením veřejnoprávní televize se vyhrotily vloni, po příchodu nových členů, z nichž někteří se kritikou současného ředitele nijak netají – například svými výstupy na sociálních sítích. Kromě nového šéfa Rady Pavla Matochy jde o Lubomíra Veselého (moderátor soukromého kanálu XTV a veřejnoprávního Českého rozhlasu) či Hanu Lipovskou (spolupracovnici Jany Bobošíkové, která má s ČT řadu starých nevyřízených účtů z doby svého působení na Kavčích horách během tzv. televizní krize).

Jak sestřelit ředitele

Proti způsobu, jakým chtějí radní skrze statistiku hostů posuzovat vyváženost vysílání ČT, se ohradil i generální ředitel ČT Petr Dvořák, ve zmíněném dopise radním:

„Musím při tom upozornit, že například statistika pozvaných novinářů uspořádaná podle redakcí, tedy jejich zaměstnavatelů, není z hlediska Zákona o ČT způsobem, jak měřit, dokladovat či naopak rozporovat vyváženost ve vysílání,“ napsal s tím, že vypovídající není ani statistika, kolikrát politici pozvání do pořadů ČT odmítnou. Právě o tyto údaje žádala svým usnesením radní ČT Hana Lipovská.

„Statistiky podle počtu přijatých a odmítnutých pozvání politických hostů do diskusních pořadů, můžou sloužit k interní potřebě redakce, ale rozhodně nejsou výstupem vysílání. Úkolem zpravodajství není vedení statistik, ale zprostředkování nestranného a vyváženého vysílání,“ píše radním ředitel ČT.

 

 

Radní Zdeněk Šarapatka je vůči požadavkům Matochova vedení Rady ostřejší: „Lidé jako pan Matocha, slečna Lipovská a další nemají zákonnou pravomoc zasahovat svými nehoráznými požadavky a ultimáty do editoriální nezávislosti zpravodajství. Proč se to děje, je nasnadě: Jejich řídící důstojníci ve Sněmovně chtějí Dvořáka ‚sestřelit‘ co nejdříve, tak hledají patrony,“ říká pro HlídacíPes.org.

Je tu ještě jeden detail, kvůli kterému si zítřejší zasedání Rady ČT zasluhuje pozornost. Před dvěma týdny totiž Pavel Matocha zasedání Rady zrušil, prý s ohledem na špatnou pandemickou situaci a vládní anticovidová nařízení. Dnes, kdy jsou covidová čísla ještě horší, se ale radní sejít mají – buď osobně s podmínkou negativního testu na covid anebo přes videokonferenci. Proč to nešlo před 14 dny, Matocha tehdy na dotaz HlídacíPes.org nevysvětlil.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

56 komentářů

 1. josef napsal:

  Nevidím na požadavku Pavla Matochy nic nenormálního. Spíše by se mělo „zkoumat“ proč je takovýto požadavek vznesen – a to pochopitelně ze samotné ČT, aby její orgány nebyly tímto úkolem překvapeny…

  • Tondach napsal:

   Proč je takový požadavek vznesen? Protože nejen pan Matocha má úkol zlikvidovat zpravodajství ČT! Od Babiše!

   • Vladimír napsal:

    Mám spíše dojem, že se rada pokouší důsledně plnit roli veřejné kontroly a vyslyšela hlasy nikoli nepodstatné části veřejnosti volající po nápravě tendenčního – pro – opozičního – zpravodajství a publicistiky ČTV a nastolit důslednou nestrannost a neutralitu. Proč chce ředitelství veřejné jednání je nasnadě. Mělo by sloužit jako munice k probíhající mediální skandalizaci nepohodlných „příliš všetečných“ radních, kteří hodlají narušit pohodlné desítky let zavedené pořádky nepříjemnými dotazy a požadavky.

    • Petr Urvalek napsal:

     Zajimave, vsichni chteji transparentnost ale ted lide nesmi vedet o cem radni mluvi???? Nevydavejte svuj osobni nazor za cseobecny, jestli jste zrovna fanda vladni garnitury tak vezte ze tam nebude vecne a pak budete jiste spokojen az budou “ti druzi” pod drobnohledem nezavisle televize.

     • A. S. Pergill napsal:

      Soud se také radí za zavřenými dveřmi a zveřejňuje se až výsledek. Dtto nejrůznější výběrové komise.

 2. Pavel Liška napsal:

  „Úkolem zpravodajství není vedení statistik, ale zprostředkování nestranného a vyváženého vysílání,“ píše radním ředitel ČT. No a já k tomu podotýkám, že takový přehled pozvaných politiků a novinářů mu může k tomu nestrannému a vyváženému vysílání dopomoci. Takže, kde je problém?!

  • petrph napsal:

   Napsal jste si to sám, takový „..přehled pozvaných politiků a novinářů ..“ k nestrannému a vyváženému vysílání pomocí nemůže, pokud jde o požadavek na jeho vypracování zpětně – jak praví slogan O2, minulost už nezměníme.
   Zatímco, pokud by to byl požadavek do budoucna -aby se jak píšete, dosahovalo „..nestranného a nevyváženého vysíláno“, tak by ten úkol byl mnohem složitější – tam už by nešlo jen o tu evidenci. Ale skutečně u každého pořadu pokaždé řešit, zda – s ohledem na dosavadní evidenci těch kterých novinářů (z té které redakce) už nebylo „dostatečně mnoho „, ale měli by se pozvat zase jiní, odjinud, kteří k tomu zase nemají co říct?

   • Pavel Liška napsal:

    No, rozkrytí stávajícího a minulého stavu budiž podkladem pro zamyšlení a možnou změnu do budoucna.
    To je přece normální. Alespoň já se snažím takto postupovat ….
    Vyvažovat do budoucna s ohledem na minulost je samozřejmě hloupost. Stejně tak, jako se striktně držet přesných procentuálních poměrů apod.
    Ale nějaká tendence by z té analýzy vyjít mohla. Aby se ukázalo, zda a nakolik je třeba zpravodajství ČT tendenční.

    • petrph napsal:

     No, když o tom tak přemýšlím, tak jako analýza by to mohla být dobrá věc. Pokud by to byla analýza – tedy u každého z těch pořadů se napsalo “ ten pořad o tom a tom tématu“, a proto tam byli /budou pozváni ti a ti hosté. A to z toho důvodu, že oni k tomu mají co říct.. To co asi napadne každého , že třeba novinář / redakce se věnují investigativně dlouhodobě nějaké kauze – a proto je zvou do pořadů aby o o ní tom mluvili. Stejně asi podobně jako ministři vlády za své kauzy ve svých rezortech. Ale i tak by to musela být nezávislá analýza – a ne by jí mohl využívat pan Matocha , resp. politici za ním, a požadovat, aby místo těchto lidí tam ČZ zvala úplně někoho jiného :)))
     Ovšem tak jak to požaduje pan Matocha, tedy pouze výčet těch hostů, to nemá naprostý smysl..
     Ovšem druhá, věc jak sám píšete „zpravodajství ČT“: Ono totiž, zpravodajství by nemělo být tendenční – to by měla být pouze neutrální fakta.. Nikoliv tedy, – jak psáno v článku pořady, kam ČT zve hosty k rozboru nebo komentování určitých témat“, tak je tím dané, že jejich projevy budou subjektivní i tendenční, ba někdy i alibisticky nepravdivé. Jenomže, kdo by o tom měl rozhodovat, šéf Rady Matocha, který tam byl jmenován politicky?

     • Petr Urvalek napsal:

      O skutecnou anylyzu nejde, je to jen hledani pseudoargumentu a paky na Dvoraka.

    • Pavel napsal:

     Ano, je potřeba udělat změny. Hlavně zlikvidovat pořad 168 a Reportéři ČT, aby měli Babiš se Zemanem a spol.,volné ruce pro svoje všivárny.

     • josef napsal:

      No teď Reportéři (8.3.) až tak důslední nebyli. Protože do správného zjištění se vůbec nechtěli pustit… Čili z mé strany hodnocení pořadu Reportéři je jako tendenční s nechutí (nezájmem, neznalostí) jít k jádru věci …

    • Pavel Liška napsal:

     Pro Petr Urválek : Takže sám si myslíte, že by ta analýza vyšla tak, že by poukázala na tendenčnost ČT. Jinak byste o ní netvrdil, že má být pákou a klackem na bití Dvořáka. Napadlo Vás taky, že naopak může tato analýza vyjít pro ČT příznivě? Ukázat, že ČT dává prostor všem názorovým proudům a její debaty či komentáře nejsou tendenční? Zejména pokud tu analýzu má předložit sama ČT? Tím by naopak přece všem rýpalům vyrazila trumfy z ruky. Tak z čeho máte strach? Sám asi té nezaujatosti ČT nevěříte, viďte….. Usvědčil jste se sám…

  • Tondach napsal:

   V hlavách je problém!

  • Třetina J. napsal:

   No a v tom je právě ten problém 😀

  • Petr Urvalek napsal:

   Protoze pokud budeme hodnotit statistiky nikoliv vystupy na obrazovce, vede to presne k alibistickemu systemu “5 minut pro Peroutku, 5 minut pro Hitlera” . Pokud nejsou radni sto posoudit jeho kvalitu tim co vidi a slysi z bedny ale chteji ji vycist z tedakcni prislusnosti nebo poctu odmitnuti pozvani politiku, tak to potes. Ale ja myslim ze umi, jenze tam tu munici holt nenajdou, ale kdyz se jeden radni se zivi internetovym bulvarem, a dalsi je mlada kantorka- ekonomicka teoreticka….. 🤷‍♂️

 3. Karel LI napsal:

  Já v té statistice nevidím nic divného a nemorálního. Určitě ukáže, jak je zpravodajství veřejnoprávní televize (minimálně politicky) vyvážené (a to nepožaduji na stolech diskutujících „šachové hodiny“). A tato statistika nehodnotí „pravdivost účastníků“, nebo taktiku moderátorů, kteří už svojí otázkou soudí a upalují dle „scénáře“. Tato statistika se neptá, kdo je tam za odborníka a kdo za „klaku“.

  • Vladimír Komárek napsal:

   Podíl komunistů (včetně takzvaně bývalých, jako např. Zeman a Babiš ; plus plejáda dalších) je enormní a už mě vážně připodělanost ČT hodně vadí. Ze samé servility k prezidentovi a premiérovi (a zřejmě i ze strachu o místa) tak je většinově v TV diskuzích samej ko*ot.

 4. petrph napsal:

  Bohužel co si pan Matocha, bud vúbec neuvědomil, a nebo uvědomil velice dobře, vůbec není povinností ČT takové „kádrové seznamy novinářů v pořadech vest“, aby mu (nebo třeba politiům, bezpečnostním službám??) mohla okamžitě předat, To už totiž zavání totalitním režimem,
  Ale jestli o to tak důrazně stojí, tak ať si to zařídí sám. Zrovna tyhle pořady jsou jistě přístupné na iVysilani.cz, tak ať si je tam poušti jeden za druhým a sám a ty novináře si vypisuje a dělá čárky.. Počítám odhadem že má tak do Vánoc co dělat..:))

  • Amper77 napsal:

   Myslím, že není problém se seznamy účastníků (ty koneckonců jsou v každoročních hodnoceních proporcionality zpracovávaných nezávislou agenturou, projednávaných radou a zveřejňovaných na webu čt) ale v seznamu těch, co odmítli. A z pohledu hodnocení vysílání skutečně nemají naprosto žádný význam.

   • Amper77 napsal:

    PS: Znovu jsem si přečetl požadavky rady a uvědomil jsem si to podstatné – jde o seznamy novinářů a komentátorů, ne o seznamy politiků, které jsou v těch hodnoceních.

    • Petr Urvalek napsal:

     Ano zjisti, ze z redakce Sputniku, PL a Dikobrazu tam nikoho nemeli, tudiz jsou nevyvazeni😂

  • Pavel napsal:

   Pan Matocha si velice dobře uvědomuje, co dělá a je to odporné.

 5. Tondach napsal:

  Pokud by radní měli výhrady vůči tomu, že na obrazovce je v poslední době „pořád“ jen Okamura a bez roušky, tak bych mu i dal za pravdu!

  • Pavel Liška napsal:

   Kdo není s námi, je proti nám. Viďte Tondach. Máte to zažrané pod kůží. Toho se už asi nezbavíte… Trocha tolerance a nadhledu by Vám neuškodila.

   • Tondach napsal:

    Nepoučujte! Nikdy jsem nebyl komunista, abych používal komunistické přiblblé heslo „Kdo není s námi, je proti nám“!
    Kdo není s námi, je za námi!

 6. brambůrel napsal:

  požadavek pana Matochx je zcele legitimní a je OK

 7. A. S. Pergill napsal:

  ČT má byt nestranná a vyvážená. Pokud není, jsou právě takovéto statistiky „tvrdými daty“, jimiž lze nestrannost a nevyváženost prokázat. Možná právě proto soudruzi tak ječí.
  Být po mém, byla by dávno „veřejnoprávní“ média zrušena a frekvence (všechny) pronajímány soukromým médiím s podmínkou, že v případě zákonem jasně definovaných mimořádných okolností umožní šíření informací pro potřebu jejich zvládnutí.

  • petrph napsal:

   Zrušit ČT jako veřejnoprávní instituci je dobrej nápad.
   Ale dělat uměle takové statistiky? Na to aby si snad nabrali spoustu dalších lidí, dalšího náměstka a zopár externích právníků, ne,:
   Jinak, ale bohužel, na to už přišli dávno v BBC, že tímhle způsobem se vyváženost dosahovat nedá.. Tak dlouho tam „vyvažovali“, až si lidi odhlasovali v referendu brexit…:))

   • Tondach napsal:

    Zrušit ČT jako veřejnoprávní instituci je blbej nápad.

   • A. S. Pergill napsal:

    A udělali s tím brexitem dobře, protože mají jednu z nejvyšších proočkovaností proti covidu a brzy budou za vodou. Na rozdíl od zbylých členských států.
    Až někdo spočte mrtvé a jejich finanční hodnotu, ztráty při lockdownech apod., tak z toho pravděpodobně vyjde, že se brexit, i přes nehorázné sankce a šikany ze strany bruselských, zaplatil už v prvním roce od svého vzniku..

  • Amper77 napsal:

   Jaká tvrdá data? Ke které politické straně přiřadíte komentátora z „Info.cz“, kde je Schmarz i Holec?
   Tvrdá tada jsou ohledně účasti politiků. Ty už dávno mají.

   • A. S. Pergill napsal:

    Pokud na to bude věnováno více času a práce, tak zcela jistě i tyhle instituce a lidi bude možné někam zařadit (alespoň na škálách demokracie versus antidemokracie, tržní ekonomika versus nějaká forma socialismu apod. A jde o vyčlenění zdrojů na vytvoření takovýchto hodnocení.

  • Petr Urvalek napsal:

   Myslim ze nevite o cem mluvite, vyvazenost , objektivita a celistvost a publicistiky zalezi na kvalite lidi z CT ale taky hostu, jedtlize chci odborniky a ne blbe tlachaly na nejake tema tak si asi nepozvu redaktora platku “ Pestry svet” ale spis seriozniho deniku, rozhlasu, weboveho portalu apod.

   • A. S. Pergill napsal:

    Pravděpodobně se neshodneme (ale neshodnete se s velkým počtem lidí, kteří to televizní monstrum musí platit) na tom, co je to „seriózní“. ČT již celá léta v podstatě presentuje jen bezcenné tlachaly.

    • Petr Urvàlek napsal:

     Tak urcite, stale je v populaci mnoho tech co chteji vse zadarmo a kdyz to neni tak kritizuji. 😉. Ovsem v r. 2020 dle mez pruzkumu ve 40 zemich ( nikoliv pruzkum objednany u nas ci snad dokonce CT) je to pokud jde o duveryhodnost/ neduveryhodnost CT ( sam ten pojem nemusim) 62% ku 19%. Nejvic ze vsech ceskych samozrejme. Nasleduji HN a iDnes…. Tak holt nezbyva temto nespokojenym koncesionarum platit jako ja platim prezidenta a vladu ktere nechci. 😊

 8. Jan napsal:

  Před časem jsem narazil na vyjádření býv. radního ČT Petra Štěpánka, shrnující, podle mého názoru, vše podstatné: „Problém České televize není v tom, že vysílá publicistiku „a la“ Fridrichová či „a la“ Wollner. Problém České televize je, že nevysílá žádnou jinou…“

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   I já si to myslím, ba jsem o tom přímo přesvědčen. Chybí „non“ Fridrichová a „non“ Wollner. Rovněž i „non“ Moravec, i když ten, tedy vlastně ta, je na Primě.

   • Petr Urvalek napsal:

    Uplne tomu nerozumim, takze to bude neco jako Vecernicek a Kontravecernicek?
    Jak by vypadal opak Morvce, Wollnera a Nory?
    Ptam se, nebo treba exradni Stepanek by vedel. Najmout vyslouzile sportovce a modelky jako na Prime? Nebo to brat neseriozne, bulvar, drby?

  • Pavel napsal:

   A to má ČT podle vás chválit třeba Babiše za ty všechny průšvihy, které má. Vždyť on se stihne pochválit sám.
   Jsem rád, že se ČT nebojí upozorňovat na ten bordel, co tady máme. Jinak by si hoši dělali úplně, co chtějí.
   Nebo chceme jen soukromá média vlasněná oligarchy? Já ne!

   • A. S. Pergill napsal:

    Stačilo by, kdyby o těchto věcech informovala objektivně a informovala i o srovnatelných průšvizích opozice.

    • Petr Urvàlek napsal:

     Ale opozice ted nevladne! Jake tedy prusvihy? Myslite ze by na Fialu meli vytahovat Bacse , tajemne sponzory, Bema, Icko …..kdyz u toho tenkrat nebyl? A co na Piraty, Okamuru ? Navic pokud z nich vypadne nejaka blbost, schytaji to v CT taky, nerikate pravdu. Ale logicky neni tolik munice kdyz njsou u vesla🤷‍♂️

     • Pavel Liška napsal:

      Chování většiny moderátorů ČT vůči hostům je více či méně odrazem jejich politických postojů a sympatií. To nevidí jen ten, kdo to vidět nechce. A propos…. Piráti. Už jste někdy v ČT viděl, že by je někdo griloval třeba na jejich postoji k členství ČR v NATO??

  • Tondach napsal:

   No, poukazovat zrovna na to, co řekl Štěpánek, to není to pravé ořechové …. to byste taky mohl operovat s tím, co řekla Bobošíková!

   • Vladimír napsal:

    – a kde vás tak důsledně vyučili diskuzi ad hominem?
    Korektnost v diskuzi není vyhýbání se ožehavým tématům, ale že záleží na tom CO se říká – a nikoli KDO to říká ….

 9. Tomas napsal:

  ČT nemůže být hlasnou troubou opozice, od toho jsou komerční televize. Jeji zpravodajství a diskuzní porady musí být vyvážené a konciliantni, to se nedá konstatovat o dr. Mo ravcovi. Začíná volební kampaň, proto nezávislost ČT je podmínka nutná, nikoliv postačující.

 10. Marek Loucký napsal:

  Tak chlebíčky a limonády jsou spočteny, zimní turnus tábora také, rada ČT se tak pouští do další epické bitvy o „čárky“ a „icetime“…Míra retardace veřejného prostoru postupuje neuvěřitelným tempem 🙁

  • Pavel napsal:

   Přesně jste popsal ubohost dozorčí rady ČT.

  • A. S. Pergill napsal:

   Jenže právě podobnými nesmysly současné vedení ČT prošustrovalo prakticky vše, co našetřila vedení předchozí. A ještě ti předchůdci byli s to produkovat kvalitní věci, což se o současném vedení ČT rozhodně říct nedá.

   • Petr Urvalek napsal:

    Ten fond ktery asi myslite vznikl za Janecka a ne jeho setrenim ale prijmem z reklamy. Postupne ho utraceli vsichni reditele. Jestlize realne primy klesly o 30% tak co cekate jineho? Kvalitu poradu necht kazdy soudi podle sveho samozrejme.

    • A. S. Pergill napsal:

     Obávám se, že odborníci na ekonomiku typu paní Lipovské to vidí dost jinak.

     • Petr Urvàlek napsal:

      Lide podobni Lipovske asi ano. Odbornici na co?

     • Petr Urvàlek napsal:

      MMCH prostudoval jste si alespon v kostce hospodareni CT za ta leta?

     • A. S. Pergill napsal:

      to Petr Urválek
      Nemám k tomu patřičné podklady a nemám ani znalosti účetnictví, které jsou na to potřebné. Nicméně paní Lipovské v tomto věřím, byť se s ní, jako ateista s věřící osobou, v mnoha věcech neshodnu.

  • Petr Urvalek napsal:

   Trefne popsano👍

Přidávání komentářů není povoleno