Předseda Rady ČT Pavel Matocha. Foto: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Řekněte, koho zvete do vysílání. Rada ČT chce na vedení televize tlačit přes seznam hostů

Napsal/a Vojtěch Berger 9. března 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Statistika hostů zvaných do vysílání bývá oblíbeným „obuškem“ některých mediálních radních vůči vedení veřejnoprávní televize či rozhlasu. Využil toho nyní i současný šéf Rady České televize Pavel Matocha, který si u generálního ředitele ČT objednal detailní přehled hostů, včetně redakční příslušnosti zvaných novinářů.

Pavel Matocha chce statistiku probrat už zítra na uzavřeném pracovním jednání Rady. Vedení televize by však věc raději projednalo veřejně na řádné schůzi, která se přenáší na internetu. Důvod je zřejmý – případné výpady části radních, kteří jsou vůči managementu ČT dlouhodobě kritičtí, tak budou na záznamu a argumenty ČT rovněž.

„Ani generální ředitel, ani zástupci zpravodajství se neveřejného pracovního zasedání nezúčastní. Generální ředitel i ředitel zpravodajství budou k dispozici na jednání Rady od 13 hodin, kde je na programu Zpráva ČT24,“ říká mluvčí ČT Karolína Blinková.

Radní Zdeněk Šarapatka, který postup Rady pod Matochovým vedením opakovaně kritizuje, vidí v postupu předsedy zásah do redakční nezávislosti televizního zpravodajství.

Co se může zítra dít na Kavčích horách, naznačil Šarapatka na svém Facebooku. Tam také zveřejnil dopis, který poslal členům volebního výboru Poslanecké sněmovny a v kopii také eurokomisařce Věře Jourové, senátní komisi pro sdělovací prostředky či místopředsedovi europarlamentu za Piráty Marcelu Kolajovi.

Novináře seřaďte podle redakcí

„Dohlížet na plnění úkolů veřejné služby v oblasti televizního vysílání a na naplňování zásad vyplývajících z Kodexu ČT a za tím účelem vydávat stanoviska a doporučení týkající se programové nabídky totiž není totéž, jako systematicky útočit na editoriální nezávislost zpravodajství ČT podle politických preferencí nebo stranických zadání členům Rady,“ píše Šarapatka.

Vadí mu taxativnost, s jakou si předseda Rady u vedení televize vyžádal statistiku hostů ve vysílání. Kromě politiků totiž má zahrnovat třeba i výčet toho, z jakých redakcí pocházejí novináři, které ČT pozvala do vysílání k rozboru nebo komentování určitých témat.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


„Mohl byste prosím na seminář nechat kromě zvaní politiků ještě připravit dvě statistiky ke zvaní a vystupování těchto hostů (ať už do diskuzních pořadů, nebo jako komentátorů a glosátorů i jednotlivých reportáží), a) zástupci think-tanků a podobných ústavů (minimálně think-tanků politických stran), b) novinářů (shlukovat dle redakcí),“ píše šéf Rady Matocha řediteli ČT Dvořákovi v únorovém dopise, kde ho o statistiku žádá. Tato citace pochází z Dvořákova dopisu radním, který Šarapatka rovněž zveřejnil na Facebooku.

Něco podobného, byť ne v tak vypjaté atmosféře, se už nějaký čas odehrává i v Radě Českého rozhlasu. Loni zvolený radní Josef Nerušil, a před ním třeba i dlouholetý radní Tomáš Kňourek, zásobuje opakovaně vedení rozhlasu dotazy na podíl hostů z hnutí SPD Tomia Okamury.

Vztahy mezi Radou ČT a vedením veřejnoprávní televize se vyhrotily vloni, po příchodu nových členů, z nichž někteří se kritikou současného ředitele nijak netají – například svými výstupy na sociálních sítích. Kromě nového šéfa Rady Pavla Matochy jde o Lubomíra Veselého (moderátor soukromého kanálu XTV a veřejnoprávního Českého rozhlasu) či Hanu Lipovskou (spolupracovnici Jany Bobošíkové, která má s ČT řadu starých nevyřízených účtů z doby svého působení na Kavčích horách během tzv. televizní krize).

Jak sestřelit ředitele

Proti způsobu, jakým chtějí radní skrze statistiku hostů posuzovat vyváženost vysílání ČT, se ohradil i generální ředitel ČT Petr Dvořák, ve zmíněném dopise radním:

„Musím při tom upozornit, že například statistika pozvaných novinářů uspořádaná podle redakcí, tedy jejich zaměstnavatelů, není z hlediska Zákona o ČT způsobem, jak měřit, dokladovat či naopak rozporovat vyváženost ve vysílání,“ napsal s tím, že vypovídající není ani statistika, kolikrát politici pozvání do pořadů ČT odmítnou. Právě o tyto údaje žádala svým usnesením radní ČT Hana Lipovská.

„Statistiky podle počtu přijatých a odmítnutých pozvání politických hostů do diskusních pořadů, můžou sloužit k interní potřebě redakce, ale rozhodně nejsou výstupem vysílání. Úkolem zpravodajství není vedení statistik, ale zprostředkování nestranného a vyváženého vysílání,“ píše radním ředitel ČT.

 

 

Radní Zdeněk Šarapatka je vůči požadavkům Matochova vedení Rady ostřejší: „Lidé jako pan Matocha, slečna Lipovská a další nemají zákonnou pravomoc zasahovat svými nehoráznými požadavky a ultimáty do editoriální nezávislosti zpravodajství. Proč se to děje, je nasnadě: Jejich řídící důstojníci ve Sněmovně chtějí Dvořáka ‚sestřelit‘ co nejdříve, tak hledají patrony,“ říká pro HlídacíPes.org.

Je tu ještě jeden detail, kvůli kterému si zítřejší zasedání Rady ČT zasluhuje pozornost. Před dvěma týdny totiž Pavel Matocha zasedání Rady zrušil, prý s ohledem na špatnou pandemickou situaci a vládní anticovidová nařízení. Dnes, kdy jsou covidová čísla ještě horší, se ale radní sejít mají – buď osobně s podmínkou negativního testu na covid anebo přes videokonferenci. Proč to nešlo před 14 dny, Matocha tehdy na dotaz HlídacíPes.org nevysvětlil.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)