Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Demonstrace Romů proti rasismu (Praha, 2018)
Petr Horník / Právo / Profimedia,

Rasismus za veřejné peníze. Noviny z Prostějova útočí na Romy, platí jim město i kraj

Prostějovský Večerník, který skrze inzerci financuje mimo jiné i Olomoucký kraj, pořádá hon na romskou rodinu. Regionální médium publikovalo text, ve kterém útočí na konkrétní osobu, zveřejňuje její soukromé údaje a žádá čtenáře o informace o jejím aktuálním bydlišti. „Jde o jednostranný soubor nepodložených obvinění hraničící s výzvou k lynči,“ komentuje text odborník na novinářskou etiku Jan Motal z Masarykovy univerzity.

„Soňa H. se z Pěnčína přestěhovala neznámo kam,“ píše se v titulku článku, který s rasistickým podtextem pojednává o soukromí zmíněné ženy, podle textu „dcery olašského krále“. Prostějovský Večerník zveřejnil plné jméno dotyčné, redakce HlídacíPes.org však s ohledem na citlivost tématu používá pouze jeho část.

Článek regionálních novin popisuje život Soni H. – je zveřejněn její věk, rodina, předchozí místa pobytu i její finanční a pracovní situace. Závěr článku doplňuje výzva čtenářům: „Víte, kde momentálně Soňa H. žije? Napište nám.“

Samozvaný lidový soudce

Článek Prostějovského Večerníku, zdroj: http://www.vecernikpv.cz/

Článek Prostějovského Večerníku, zdroj: http://www.vecernikpv.cz/

Jde o problematický materiál z více důvodů. Věnuje se člověku, který není veřejnou osobou, a takový zásah do jeho soukromí je za hranicí žurnalistické etiky. Zároveň je článek jednostranný a tvrzení, která Soňu H. líčí pouze v negativním světle, nejsou ničím podložená.

Podle Jana Motala z Katedry mediálních studií a žurnalistiky na Masarykově univerzitě v Brně text hraničí s výzvou k lynči.

„Článek nenaplňuje kritéria žádného žurnalistického útvaru. Je to útok na konkrétní osobu, a to de facto včetně výzvy k jejímu pronásledování. Ať už by bylo jednání jakéhokoliv člověka jakkoliv nemorální či protizákonné, novináři jsou povinni ctít presumpci neviny a mimo případů nesporného veřejného zájmu nesmí dostat dotčené osoby do tísně či jim způsobit škodu,“ říká. 

Editor večerníku a autor kontroverzního textu Martin Zaoral však text za problémový nepovažuje. Hlavním sdělením je podle něj zneužívání sociálních dávek lidmi, kteří nikdy nepracovali. Soňu H. vnímá jako konkrétní příklad takového přístupu: „V této souvislosti mi přijde adekvátní otázka, jak je s penězi v těchto případech nakládáno a k čemu je tito konkrétní lidé využívají nebo jak fungují v rámci společnosti, která jejich živobytí dotuje,“ hájí se Zaoral.

 

 

Poukazovat na záležitosti sociálního charakteru a reflektovat problémy lidí je sice legitimní, ovšem s využítím adekvátní formy a stylu psaní, hodnotí zmíněný text Karel Páral, mediální expert z Katedry mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky na olomoucké Univerzitě Palackého:

„Textu zásadně chybí zdrojování a ověřování informaci. Formou to připomíná spíše jakousi výzvu, které se dnes zhusta šíří sociálními sítěmi nebo řetězovými e-maily, což ale do zpravodajství naprosto nepatří.“ To, co napsal Prostějovský Večerník, má podle něj se seriózní žurnalistikou pramálo společného. 

Autor textu se navíc staví do pozice samozvaného lidového soudce a neplní roli novináře, myslí si další mediální expert Jan Motal. „Novináři nikdy nesmí přenášet zodpovědnost za systém na strádající sociální třídy a slabé členy společnosti, nesmí být xenofobní, rasističtí a nesmí lidi, o kterých píšou, dostávat do osobní tísně, mimo osob na nichž je veřejný zájem.“

Text z Prostějova podle Motala není ani dostatečně ověřený, ani ozdrojovaný a vyvážený.

Dlouhá historie přešlapů

Prostějovský Večerník na sebe článkem o Soně H., pěstounce čtyř dětí, neupoutal pozornost poprvé. Již v roce 2015 o ní totiž stejný autor napsal článek s titulkem: „Cikánka dostává od státu přes 50 tisíc.“ Na tento text tehdy upozornila organizace Romea, která zveřejněné informace uváděla na pravou míru. Publikovala tabulku informací Ministerstva práce a sociálních věcí, ze kterých vyplývá, že Soňa H. dostávala od státu jako pěstounské běžnou sumu – 24 tisíc jako odměna za péči o čtyři děti a zbytek jako výše příspěvku na jejich potřeby. Večerníku a jeho kontroverznímu textu se tehdy věnoval také týdeník Respekt ve své reportáži. 

Jan Motal upozořnuje, že rasistické příspěvky nejsou v těchto prostějovských novinách nic neobvyklého. „Řemeslná úroveň tohoto média je mizerná, a to i nad rámec běžně nízké úrovně lokálního tisku. Večerník dlouhodobě razí rasistickou tematiku, útočící především na Romy a usilující o vyvolávání morální paniky. To je zcela v rozporu s novinářskými standardy a přímo tím porušují mezinárodní etické normy i český Kodex Syndikátu novinářů ČR,“ shrnuje. 

Právě Etická komise Syndikátu novinářů ČR Prostějovský Večerník už v roce 2013 upozornila, že jeho tehdejší práce byla v rozporu s ustanoveními trestního zákona, která postihují hanobení národa a rasy a podněcování nenávisti vůči skupině osob. V té době šlo o článek „Cikánské útoky se množí“, ve kterém byly využity obraty jako „vrozené násilí romských spoluobčanů“ a připojená fotografie, na které byla hlava čínského fotbalového fanouška ničícího automobil zaměněna za obličej Roma.

Organizace Nesehnutí pak na Prostějovský Večerník podala trestní oznámení za text z ledna roku 2014 s názvem „Cikánské hyeny okradly ženu o berlích!“

„Tento článek na několika místech hanobí etnickou skupinu osob, konkrétně Romů, a podněcuje k nenávisti vůči ní. Zejména se jedná o sousloví „cikánské hyeny“ použité v názvu článku, které zcela zjevně hanobí etnickou skupinu jako celek, dává do souvislosti údajné činy pachatelů s jejich etnicitou a záměrně a cíleně se snaží navodit dojem, že etnická skupina jako celek jsou bezcharakterní násilníci,“ píše se v oznámení.

Rasismus za veřejné peníze 

Prostějovský Večerník i přes veškeré zmíněné kontroverze finančně podporuje Olomoucký kraj i město Prostějov. Kraj si u vydavatele večerníku Haná Press objednal na rok 2020 „zveřejňování informací o dění v Olomouckém kraji“ v hodnotě 188 tisíc korun včetně DPH. 

Podle krajské mluvčí Evy Knajblové jde o inzerci a propagaci informací o dění v krajské samosprávě a upozorňování na důležité události v regionu v souladu se zákonem o krajích. „Negarantujeme obsah celého vydání,“ říká s tím, že ve vydání, kde byl článek o Soně H. zveřejněn, kraj neměl žádnou inzerci. „Pro vyjádření se tak obraťte na vydavatele večerníku,“ dodává.

Smlouvy na inzerci v médiu má také město Prostějov. Podle rejstříku smluv jde o kontrakty za více než 300 tisíc korun včetně DPH na inzerci a přílohy Prostějovského Večerníku. Město však na dotazy HlídacíPes.org do vydání tohoto textu neodpovědělo. „Váš dotaz jsem postoupila členům vedení magistrátu,“ napsala pouze tisková mluvčí (a členka Rady ČTK) Jana Gáborová.

Večerník je s prostějovskou radnicí ale propojen i jinak. Primátor města František Jura má v novinách exkluzivní prostor v podobě vlastní rubriky „Primátor komentuje“. Vydavatelství Haná Press pak radnici dodává Prostějovské radniční listy v hodnotě téměř jeden milion korun s DPH.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

28 komentářů

 1. Tom Klíčník napsal:

  Je to v podstatě stejný lynč, jaký je už dlouhou dobu běžný na Facebooku nebo Twitteru už dávno. Jediný rozdíl je, že zde je to vytištěné na papíře.

 2. A. S. Pergill napsal:

  Je otázka, zda útoky na konkrétního člověka lze označit za rasismus. Druhou věcí je, zda GDPR je opravdu to správné ořechové. Já ještě pamatuji doby, kdy lékaři měli možnost, byť užívanou naprosto výjimečně (ale perfektně to fungovalo jako hrozba) nechat na pracovišti a v okolí bydliště zveřejnit informace, že pacient ten a ten (jméno a fotka) je pohlavně nemocný, nakažlivý a odmítá dodržovat karanténní režim. Prostě určitá sociální ostrakizace asi má svůj smysl, konec konců, proto ji vynalezli Řekové jako součást demokracie.

 3. Tonda Bouda napsal:

  No jo lepšolidi ví všechno nejlíp. Ale mě stejně NIKDY nedonutíte myslet si to co by se vám líbilo. Já si budu myslet co já budu chtít a také se podle svých myšlenek zařídit a konat.

 4. ttt napsal:

  Cikánka dostává od státu přes 50 tisíc.“ Na tento text tehdy upozornila organizace Romea, která zveřejněné informace uváděla na pravou míru.
  … ano, to původní informace byl úplně špatně. Paní nedostává přes 50 tisíc. Dostává 24+27 tisíc.

 5. Jiří napsal:

  Vážený pane Žabka. V okolí našeho domu bydlí stovky romských spoluobčanů a velmi často je to super zážitek. Hory odpadků přestože je u jejich domů 2x více kontejnerů na odpad,děti devastujicí lavičky a hřiště, se slovníkem dlaždiče. Okopaná auta ,když se posilněni alkoholem vrací domů a noční zpěv nás seznamuje s jejich kulturou. Vykradené sklepy.Ignorace společenských pravidel a nemožnost vynutit jejich dodržování. Zkuste anonymně léto v na některém sídlišti a zjistíte kde se bere podhoubí pro tyto projevy a kde se rekrutují příznivci populistů. Já jsem žil poklidný život než si pan podnikatel udělal ze sídliště místo kam přestěhoval Romy z bohatších měst. Rasismus se my příčí, ale je třeba jít ke kořenům problémů a znemožnit trvalý život z dávek. Možnost je posílit zasluhovost to jest rozdělit výpočet dávky na základní a dle odpracovaných či odpodnikaných let . A ušetřené peníze přesměrovat do školství na asistenční systém pro dosažení vzdělání, které umožní získat dobré zaměstnání ( asistent co pomůže z domácími úkoly a doučit nepochopené a zameškané,motivační programy pro děti formou odměny- letní tábory,noťas apod.) . Věřím, že v horizontu let by to přineslo pozitivní výsledky,ale chápu, že politiky zajímá pouze horizont volebních období.

 6. Martin Straka napsal:

  Dobrý den,
  článek jsem četl, byl bych však rád, kdybyste více specifikovali vaše obvinění z rasizmu.
  Děkuji, MS

 7. Tomáš Marný napsal:

  Existuje podobný článek i o dezinformačním webu ROMEA a jeho financování? Ten je předpokládám také placený z veřejných peněz a informuje čistě jednostranně a bez objektivity. Často pracuje s vymyšlenými a vyvrácenými informacemi. Mohu si o tom u vás něco přečíst?

 8. Carlos napsal:

  Bydlel jsem v Prostějově 30 let. Cigánů jsou tam stovky. Znal jsem jen jednoho, který pracoval a žil jako my, bílí. Všichni ostatní jenom čekali na dávky od státu. Že je nikdo nezaměstná? Divíte se? Jednou přijdou do práce, pak 3x ne. A jejich pracovní výkony se s výkony a iniciativou nás bílých nedají vůbec srovnávat.

 9. Láďa Bořekovsky napsal:

  Obdivuji policii v Americe a kdybych napsal co si myslím o zneužívání veřejných peněz a sociálních dávek těch chudacku romaku tak by mě zavřeli.

  • TONAS napsal:

   Láďa Bořekovský, přesně moje řeč. Jsme pokrytci, zajímavé je, že lidi, kteří se jich zastávají jsou v anonymitě. Čeho se bojí…?

 10. viola napsal:

  Ano za pravdu se kazdy certi ,ma mamka pracovala 43 let a jeji duchod nebyl tak velky ,jako soc.davky soc.neprizpusobivych,navic jen jednou jsem po odpracovanych 26 let ,chtela od statu pomoc a nic nemam narok -tak tak se tady u na zije hruza ,je lepsi delat v cizine ,kde se o vas lepe postaraji ,nez tady tento stad je pro bohace,nebo pro soc.vyloucene hihihi-to jsme dopadli-

 11. Jan Vávra- napsal:

  Fotografie bílého občana i se jménem může,a je,prezentována kdekoliv. Cikánský kriminálník,kriminálnice nikoliv? Uvádím název tohoto etnika v původnim znění,překlad na roma neni v žádném slovníku a rom(róm) neexistuje.

 12. virus napsal:

  Proč jste se nezastali Zemana a Babiše , když je magor chtěl zabít ?

 13. Vlk napsal:

  Já bych jim dal rasismus !
  V první řadě by mě zajímalo jestli někdo z nich chodí do práce
  a z čeho žijou. Pokud nikdo z nich nepracuje a nepracoval, nedostal by nikdo z nich ani korunu, ani stravenku zkrátka nic ! Já bych jim ukázal rasismus…..nepracuješ, nejíš ! Jak je možné že si vesele v klidu žijí, nechodí do práce a STÁT jim dá MOJE vydělané peníze ?

 14. Martin napsal:

  Takže princ Harry taky není veřejná osoba a ty další výdaje jsou kolik?

 15. Ferdinand Mravenec napsal:

  Chybí ozdrojování? Informace, které uvěřejnila sama Romea nejsou relevantní? Informace starosty obce o tom, co vyvádí rodina v místě bydliště také ne? Pokud je Prostějovský večerník rasistický, potom je tento článek a názory v něm uvedené zase tendenční…

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   článek je nejen tendenční, je to rasizmus naruby. Podle autora jsme se zřejmě provinili tím, že nejsme příslušníky etnika zvaného, podle slovníků cizích slov, cikáni.

 16. Petr napsal:

  Pane Motal, odstěhujte se do Prostějova a začněte se živit prací. Pak Vás to přejde

 17. Helena Zemanová napsal:

  Je to pravdivý článek.

 18. frantisek chladek napsal:

  Nechápu proč když v 21.století se v novinách objeví pravda(zejména u nás je potřeba si toho vážit)mají s tím někteří lidé problém.
  Sláva Vydavateli

 19. Maruna napsal:

  Kdyby napsaly bílé hyeny, to by nikoho nezajímalo. Ten článek byl napsán zřejmě z důvodu, aby před touto ženou varoval. Z mého pohledu se o rasismus nejedná. Nikdo ji nenapadl kvůli barvě pleti. Příčinou bylo její chování a chování její rodiny. Takže za mė : Prostějovský Večerník za 1.

 20. Nováková napsal:

  No já jen zírám, tak ono je normální brát na péči o jedno dítě celkem 6 000.- Kč měsíčně !!! To je neuvěřitelné, rozvedené ženy berou alimenty měsíčně podstatně nižší a nikdo se neobtěžuje je informovat, že mohou požadovat víc a za jakých podmínek. Naopak, žena maximálně dostane vynadáno, že nežádala průběžně o zvýšení alimentů, aniž by ji o této možnosti někdo na sociálním odboru informoval. Prý : „To přece ví každá !“ Je mi líto, ale informace fungují jen pro Romky, které si tak mohou zjistit jaké sociální dávky a za co mohou čerpat. Já v tom vidím rasismus naruby.

  • Václav Čech napsal:

   Máte pravdu pí. Nováková. Znám spoustu rozvedených žen, které mají víc jak jedno zaměstnání, aby uživily sebe a své děti. Mnohdy ještě platí dluhy za své bývalé manžele. Občané státu mají mít všichni stejná práva a povinnosti, bez ohledu na národnost a barvu pleti, což u nás neplatí a to je právě rasismus.

 21. Maruna napsal:

  Stále žádný komentář, to je divnè 🤔

 22. A. S. Pergill napsal:

  ROMEA v podstatě nastartovala vůči této kauze syndrom Barbry Streissandové.

 23. Rasismus?? napsal:

  Je zde ještě v této kultuře nějaká svoboda slova? To nás může opravdu kdejaký nýmand beztrestně obvinit z rasismu? Pokud spáchá zločin nějaký pravicový extremista, neprodleně visí jeho fotka, jméno a bydliště. Ti ostatní jsou chránění. Problém vidím v tom, že jednou pracující lidé, platící daně této zemi řeknou „a dost“ a budou se dít věci…

  • A. S. Pergill napsal:

   Dnes na Neviditelném Psovi: „Až se lidi dostatečně naštvou, nezvolí populistu, ale diktátora.“ Bohužel, velmi realistický názor. Šílenosti, které někteří aktivisté předvádějí (ROMEA je názorný příklad), jsou doslova hra s ohněm.

 24. oponent napsal:

  Pokud chcete vědět co je skutečný lynč, doporučuji film the ox bow incident , Scénář: Lamar Trotti, Režisér: William A. Wellman. Mimochodem recenze : 89 % lidí se tento film líbil

Přidávání komentářů není povoleno