Demonstrace Romů proti rasismu (Praha, 2018)

Rasismus za veřejné peníze. Noviny z Prostějova útočí na Romy, platí jim město i kraj

Napsal/a Jan Žabka 14. září 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

Prostějovský Večerník, který skrze inzerci financuje mimo jiné i Olomoucký kraj, pořádá hon na romskou rodinu. Regionální médium publikovalo text, ve kterém útočí na konkrétní osobu, zveřejňuje její soukromé údaje a žádá čtenáře o informace o jejím aktuálním bydlišti. „Jde o jednostranný soubor nepodložených obvinění hraničící s výzvou k lynči,“ komentuje text odborník na novinářskou etiku Jan Motal z Masarykovy univerzity.

„Soňa H. se z Pěnčína přestěhovala neznámo kam,“ píše se v titulku článku, který s rasistickým podtextem pojednává o soukromí zmíněné ženy, podle textu „dcery olašského krále“. Prostějovský Večerník zveřejnil plné jméno dotyčné, redakce HlídacíPes.org však s ohledem na citlivost tématu používá pouze jeho část.

Článek regionálních novin popisuje život Soni H. – je zveřejněn její věk, rodina, předchozí místa pobytu i její finanční a pracovní situace. Závěr článku doplňuje výzva čtenářům: „Víte, kde momentálně Soňa H. žije? Napište nám.“

Samozvaný lidový soudce

Článek Prostějovského Večerníku, zdroj: http://www.vecernikpv.cz/

Článek Prostějovského Večerníku, zdroj: http://www.vecernikpv.cz/

Jde o problematický materiál z více důvodů. Věnuje se člověku, který není veřejnou osobou, a takový zásah do jeho soukromí je za hranicí žurnalistické etiky. Zároveň je článek jednostranný a tvrzení, která Soňu H. líčí pouze v negativním světle, nejsou ničím podložená.

Podle Jana Motala z Katedry mediálních studií a žurnalistiky na Masarykově univerzitě v Brně text hraničí s výzvou k lynči.

„Článek nenaplňuje kritéria žádného žurnalistického útvaru. Je to útok na konkrétní osobu, a to de facto včetně výzvy k jejímu pronásledování. Ať už by bylo jednání jakéhokoliv člověka jakkoliv nemorální či protizákonné, novináři jsou povinni ctít presumpci neviny a mimo případů nesporného veřejného zájmu nesmí dostat dotčené osoby do tísně či jim způsobit škodu,“ říká. 

Editor večerníku a autor kontroverzního textu Martin Zaoral však text za problémový nepovažuje. Hlavním sdělením je podle něj zneužívání sociálních dávek lidmi, kteří nikdy nepracovali. Soňu H. vnímá jako konkrétní příklad takového přístupu: „V této souvislosti mi přijde adekvátní otázka, jak je s penězi v těchto případech nakládáno a k čemu je tito konkrétní lidé využívají nebo jak fungují v rámci společnosti, která jejich živobytí dotuje,“ hájí se Zaoral.

 

 

Poukazovat na záležitosti sociálního charakteru a reflektovat problémy lidí je sice legitimní, ovšem s využítím adekvátní formy a stylu psaní, hodnotí zmíněný text Karel Páral, mediální expert z Katedry mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky na olomoucké Univerzitě Palackého:

„Textu zásadně chybí zdrojování a ověřování informaci. Formou to připomíná spíše jakousi výzvu, které se dnes zhusta šíří sociálními sítěmi nebo řetězovými e-maily, což ale do zpravodajství naprosto nepatří.“ To, co napsal Prostějovský Večerník, má podle něj se seriózní žurnalistikou pramálo společného. 

Autor textu se navíc staví do pozice samozvaného lidového soudce a neplní roli novináře, myslí si další mediální expert Jan Motal. „Novináři nikdy nesmí přenášet zodpovědnost za systém na strádající sociální třídy a slabé členy společnosti, nesmí být xenofobní, rasističtí a nesmí lidi, o kterých píšou, dostávat do osobní tísně, mimo osob na nichž je veřejný zájem.“

Text z Prostějova podle Motala není ani dostatečně ověřený, ani ozdrojovaný a vyvážený.

Dlouhá historie přešlapů

Prostějovský Večerník na sebe článkem o Soně H., pěstounce čtyř dětí, neupoutal pozornost poprvé. Již v roce 2015 o ní totiž stejný autor napsal článek s titulkem: „Cikánka dostává od státu přes 50 tisíc.“ Na tento text tehdy upozornila organizace Romea, která zveřejněné informace uváděla na pravou míru. Publikovala tabulku informací Ministerstva práce a sociálních věcí, ze kterých vyplývá, že Soňa H. dostávala od státu jako pěstounské běžnou sumu – 24 tisíc jako odměna za péči o čtyři děti a zbytek jako výše příspěvku na jejich potřeby. Večerníku a jeho kontroverznímu textu se tehdy věnoval také týdeník Respekt ve své reportáži. 

Jan Motal upozořnuje, že rasistické příspěvky nejsou v těchto prostějovských novinách nic neobvyklého. „Řemeslná úroveň tohoto média je mizerná, a to i nad rámec běžně nízké úrovně lokálního tisku. Večerník dlouhodobě razí rasistickou tematiku, útočící především na Romy a usilující o vyvolávání morální paniky. To je zcela v rozporu s novinářskými standardy a přímo tím porušují mezinárodní etické normy i český Kodex Syndikátu novinářů ČR,“ shrnuje. 

Právě Etická komise Syndikátu novinářů ČR Prostějovský Večerník už v roce 2013 upozornila, že jeho tehdejší práce byla v rozporu s ustanoveními trestního zákona, která postihují hanobení národa a rasy a podněcování nenávisti vůči skupině osob. V té době šlo o článek „Cikánské útoky se množí“, ve kterém byly využity obraty jako „vrozené násilí romských spoluobčanů“ a připojená fotografie, na které byla hlava čínského fotbalového fanouška ničícího automobil zaměněna za obličej Roma.

Organizace Nesehnutí pak na Prostějovský Večerník podala trestní oznámení za text z ledna roku 2014 s názvem „Cikánské hyeny okradly ženu o berlích!“

„Tento článek na několika místech hanobí etnickou skupinu osob, konkrétně Romů, a podněcuje k nenávisti vůči ní. Zejména se jedná o sousloví „cikánské hyeny“ použité v názvu článku, které zcela zjevně hanobí etnickou skupinu jako celek, dává do souvislosti údajné činy pachatelů s jejich etnicitou a záměrně a cíleně se snaží navodit dojem, že etnická skupina jako celek jsou bezcharakterní násilníci,“ píše se v oznámení.

Rasismus za veřejné peníze 

Prostějovský Večerník i přes veškeré zmíněné kontroverze finančně podporuje Olomoucký kraj i město Prostějov. Kraj si u vydavatele večerníku Haná Press objednal na rok 2020 „zveřejňování informací o dění v Olomouckém kraji“ v hodnotě 188 tisíc korun včetně DPH. 

Podle krajské mluvčí Evy Knajblové jde o inzerci a propagaci informací o dění v krajské samosprávě a upozorňování na důležité události v regionu v souladu se zákonem o krajích. „Negarantujeme obsah celého vydání,“ říká s tím, že ve vydání, kde byl článek o Soně H. zveřejněn, kraj neměl žádnou inzerci. „Pro vyjádření se tak obraťte na vydavatele večerníku,“ dodává.

Smlouvy na inzerci v médiu má také město Prostějov. Podle rejstříku smluv jde o kontrakty za více než 300 tisíc korun včetně DPH na inzerci a přílohy Prostějovského Večerníku. Město však na dotazy HlídacíPes.org do vydání tohoto textu neodpovědělo. „Váš dotaz jsem postoupila členům vedení magistrátu,“ napsala pouze tisková mluvčí (a členka Rady ČTK) Jana Gáborová.

Večerník je s prostějovskou radnicí ale propojen i jinak. Primátor města František Jura má v novinách exkluzivní prostor v podobě vlastní rubriky „Primátor komentuje“. Vydavatelství Haná Press pak radnici dodává Prostějovské radniční listy v hodnotě téměř jeden milion korun s DPH.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)