Radní ČT Hana Lipovská a Lubomír Veselý

Radní ČT Veselý, Matocha a Lipovská hvězdami alternativních médií. Řediteli Dvořákovi vadí, že televizi „ostřelují“

Napsal/a Vojtěch Berger 19. listopadu 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

Noví členové Rady České televize Hana Lipovská, Lubomír Veselý a Pavel Matocha od svého květnového zvolení budí emoce. Své kroky v Radě obhajují na první pohled racionálně: nejčastěji zájmem o zdravé finance ČT či právem občanů na kontrolu veřejnoprávní televize. Bližší pohled na jejich výroky ale ukazuje, že angažmá radních berou o dost emotivněji, jako „boj, který je třeba dovést do konce“. A v tomto duchu žhaví i své fanoušky. Na to, že noví radní hledají spíše překážky a záminky k ostřelování ČT, si stěžuje ředitel televize Petr Dvořák.

„Já ráda ruším a ráda škrtám to, co je zbytečné,“ prohlásila Hana Lipovská v podcastu Kupředu do minulosti, který se vysílal na konci prázdnin. A i když tehdy mluvila o ekonomice státu, s podobnou logikou si i o několik měsíců později zatím počíná i v Radě České televize.

Na svém Facebooku průběžně kritizuje údajnou nehospodárnost ČT i Rady samotné – například náklady na cestovné a reprezentaci v době pandemie, či výdaje na občerstvení radních během zasedání.

Internetový pořad Kupředu do minulosti uváděný někdejší moderátorkou Českého rozhlasu Martinou Kociánovou věnoval Lipovské hned pět dílů, od května do srpna. Připomeňme, že Kociánová měla svůj stejnojmenný pořad i v rozhlase, odkud ale musela před časem odejít. Kvůli „pavědeckým dílům“ v pořadu dostala dokonce Rada ČRo anticenu Bludný balvan. Sama Kociánová odchod vysvětlovala tím, že se jí „přihodil vlastní názor“.

V jednom z dílů jejího podcastu Lipovská shrnula svůj pohled na ČT takto: „Česká televize není dnes veřejnoprávní v pravém slova smyslu. Když se na to podíváme, tak všechna ta nenávist, všechny ty emoce, které budí, jsou právě v těch místech, kdy se televize reálně odchyluje od toho, co jí ukládá zákon.“

Svobodně, i s Kotlebou

Není to zdaleka jediný případ, kdy se noví radní stávají vděčnými hosty alternativních médií, v nichž naopak patří k dobrému tónu útočit na média veřejnoprávní.

Příkladem je internetové rádio Slobodný vysielač. Vysílá sice primárně z Banské Bystrice, ale pravidelný prostor v něm mají i některé tváře české dezinformační scény – mezi nimi jsou i někteří radní českých veřejnoprávních médií. Pravidelně v tomto rádiu vystupuje například radní ČTK Petr Žantovský.

Slobodný vysielač měl kromě blízkosti k dezinformačním kruhům blízko i k extremismu, v minulosti dával bez oponentury prostor třeba i lídrovi krajně pravicové Lidové strany naše Slovensko Marianu Kotlebovi.

 

 

Pokud jde o radní České televize, ti se letos vystřídali na Slobodném vysielači už dva. V pořadu Na prahu změn, který uvádí šéf Asociace nezávislých médií Stanislav Novotný, byl hostem nejprve Lubomír „Xaver“ Veselý (ten ještě před zvolením, během kandidatury) a po něm Pavel Matocha (ten nedávno, už v době podzimních vyostřených poměrů v Radě).

Pro kontext dodejme, že Novotného asociace v Česku uděluje Krameriovy novinářské ceny, a to zpravidla alternativním médiím. Mezi nositeli ceny je i zmíněná Martina Kociánová či hlavní tvář Slobodného vysielače Boris Koróni.

Můj postoj je, že je potřeba ČT posunout dopředu, vylepšit její fungování, a ne se snažit ji zlikvidovat, zrušit koncesionářský poplatek nebo tu televizi zprivatizovat,“ řekl mimo jiné ve dvouhodinovém rozhovoru radní Pavel Matocha a odmítl, že by společně s Lipovskou a Veselým tvořili v Radě „nějaké tři disidenty“.

Kavčí hory však Matocha v jiné části rozhovoru kritizoval, ČT například označil za místy „spíše bruselskou než českou“ televizi, která obhajuje rozhodnutí Evropské komise spíš než kroky české vlády.

„Národ s vámi počítá“

Jak velké naděje do zmíněné trojice radních vkládají příznivci alternativní mediální scény, naopak neskrýval moderátor Novotný.

Hlavně, že jsi dostál všem svým slibům a opravdu se snažíš ten dlouho neřešený problém, který se jmenuje Česká televize, nějakým způsobem začít řešit. Že jsi našel cestu k těm ostatním a oni k tobě a my jsme od začátku věřili, že ty jsi jeden z těch lidí, kteří, když se tady licitovalo, koho ten parlament vybere nakonec, tak jsme byli přesvědčeni, že ty jsi ten správný člověk, takže já ti za to děkuju, děkuju ti za to, že plníš své předvolební sliby bych řekl,“ loučil se s Matochou.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Podobně emotivně uzavíral letos v únoru i rozhovor s Lubomírem Veselým, tehdy ještě jen kandidátem do Rady ČT: „Doufám, že s vámi můžeme počítat. Tedy myslím jako národ,“ říkal Novotný. A Veselý odpověděl: „O tom vás mohu ubezpečit. Pokud budu pociťovat tu podporu lidí, kteří mi píšou a jsou to desítky, stovky, tisíce mailů, a zpráv všeho druhu. To cítím jako závazek.“

Jak tento slib vypadá pět měsíců po zvolení? Veselý, alias Xaver, který je kromě členství v Radě ČT zároveň moderátorem Českého rozhlasu a také ústřední tváří internetové televize XTV, své dojmy z Rady publikuje na youtubovém kanále a své fanoušky stále ujišťuje, že ho mají brát jako „spojku“ směrem k Radě.

Xaver: Honorář zveřejním. Někdy

Kvůli poměrům v Radě včera na mimořádném zasedání Rady ČT oznámili svou rezignaci předseda René Kühn a místopředseda Jaroslav Dědič. Situací v Radě se dnes má zabývat sněmovní volební výbor i Senát.

Generální ředitel ČT Petr Dvořák označil situaci v Radě za znepokojivou právě s odkazem na její nové členy: „Po jejich příchodu se mění způsob projednávání jednotlivých agend, namísto hledání věcných řešení, která by byla nejlepší pro Českou televizi, dochází k hledání překážek a záminek k jejímu ostřelování,“ uvedl šéf ČT s tím, že přístup Rady je „spíše destruktivní než konstruktivní“.

Radní Veselý tento týden mobilizoval své fanoušky i na podporu dalších radních, kteří podle něj „bojují za dobrou věc“.

„Podpořte třeba lajkem nebo komentářem to, co dělá paní Lipovská, ta toho dělá nejvíc a je to ženská, které se dá věřit. Mám pocit, že kolegové z Rady, u řady z nich jsem přesvědčen, že bojují za dobrou věc, u pana Kysilky, u pana Bradáče, u pana Matochy, nechci tady dělat nějaké seznamy, aby to nevypadalo, že je tam někdo, ke komu úplně důvěru nemám. Ale jsou tací. Já jsem rád, že jste tady a že pokud bude možnost, tak tuto káru nějakým způsobem budeme tlačit dál,“ shrnul Veselý tento týden na svém youtubovém streamu.

Na jiném místě stejného videa Veselý vysvětluje, proč řediteli ČT Petru Dvořákovi „fatálně nevěří“. Argumentuje začerňováním údajů ve zveřejněných smlouvách ČT a také tím, že televize nechce zveřejnit platy svých moderátorů. K tomuto tématu se Veselý vrací opakovaně, sám ostatně řekl, že zveřejní svůj plat v Českém rozhlase, pokud mu to ČRo dovolí.

„Já svoji smlouvu určitě zveřejním. Až to bude, dám vám vědět,“ řekl ke svému vlastnímu angažmá v ČRo. To bylo před dvěma měsíci. Jenže i když s tím rozhlas podle Veselého šéfa, ředitele regionálních studií Jana Mengera, nemá problém, moderátor si výši platu stále nechává pro sebe. Po zaměstnancích televize by ale stejný krok požadoval.

„Bylo by to fér, byl bych za to rád. Nástroj, jak to prosadit, nemám,“ řekl Veselý v září na téma zveřejnění platů v ČT na dotaz HlídacíPes.org.

Hledá se další kandidát

Z vyjádření zmíněných radních, zejména Veselého s Matochou, celkem jasně vyplývá snaha vzájemně koordinovat postup v Radě. Netají se také nedůvěrou vůči managementu ČT nebo ho otevřeně kritizují. Radní Lipovská zase naznačuje, že se zasadí o to, aby stejně smýšlejících radních v Radě ČT ještě přibylo.

Vyplývá to z facebookového vyjádření Institutu svobody a demokracie, v němž Lipovská působí spolu s Janou Bobošíkovou. Chtějí prý aktivně promluvit do volby dalších pěti členů Rady, které sněmovna bude vybírat příští rok.

„ISDe Jako vzdělávací organizace může navrhovat kandidáty na členy Rady,“ píše spolek Lipovské s Bobošíkovou s dovětkem, že je připraven „k této volbě přispět nejen personálně a odborně, ale i podporou dalších vhodných kandidátů“.

Podobně bojovně vidí svou misi i Lubomír Veselý, alias Xaver: „Možná budeme potřebovat nějak pomoct. Ještě nevím jak, zkusím o tom s někým mluvit. Já na to peníze nemám, abych teď šel do boje, nemám ani žádný Milion chvilek, abych někde vybíral peníze a za to někde platil nějaké akce, ale úplně bez povšimnutí to nenechám,“ reagoval moderátor a radní ČT na to, že se na Kavčích horách konal protest za nezávislost veřejnoprávní televize.

„Ale já jsem se dal na vojnu a já ji dobojuju,“ slíbil fanouškům svého kanálu (kteří mu přímo během vysílání posílají také finanční příspěvky) Lubomír Veselý.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)