Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Radní ČT Hana Lipovská a Lubomír Veselý
'PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia,

Radní ČT Veselý, Matocha a Lipovská hvězdami alternativních médií. Řediteli Dvořákovi vadí, že televizi „ostřelují“

Noví členové Rady České televize Hana Lipovská, Lubomír Veselý a Pavel Matocha od svého květnového zvolení budí emoce. Své kroky v Radě obhajují na první pohled racionálně: nejčastěji zájmem o zdravé finance ČT či právem občanů na kontrolu veřejnoprávní televize. Bližší pohled na jejich výroky ale ukazuje, že angažmá radních berou o dost emotivněji, jako „boj, který je třeba dovést do konce“. A v tomto duchu žhaví i své fanoušky. Na to, že noví radní hledají spíše překážky a záminky k ostřelování ČT, si stěžuje ředitel televize Petr Dvořák.

„Já ráda ruším a ráda škrtám to, co je zbytečné,“ prohlásila Hana Lipovská v podcastu Kupředu do minulosti, který se vysílal na konci prázdnin. A i když tehdy mluvila o ekonomice státu, s podobnou logikou si i o několik měsíců později zatím počíná i v Radě České televize.

Na svém Facebooku průběžně kritizuje údajnou nehospodárnost ČT i Rady samotné – například náklady na cestovné a reprezentaci v době pandemie, či výdaje na občerstvení radních během zasedání.

Internetový pořad Kupředu do minulosti uváděný někdejší moderátorkou Českého rozhlasu Martinou Kociánovou věnoval Lipovské hned pět dílů, od května do srpna. Připomeňme, že Kociánová měla svůj stejnojmenný pořad i v rozhlase, odkud ale musela před časem odejít. Kvůli „pavědeckým dílům“ v pořadu dostala dokonce Rada ČRo anticenu Bludný balvan. Sama Kociánová odchod vysvětlovala tím, že se jí „přihodil vlastní názor“.

V jednom z dílů jejího podcastu Lipovská shrnula svůj pohled na ČT takto: „Česká televize není dnes veřejnoprávní v pravém slova smyslu. Když se na to podíváme, tak všechna ta nenávist, všechny ty emoce, které budí, jsou právě v těch místech, kdy se televize reálně odchyluje od toho, co jí ukládá zákon.“

Svobodně, i s Kotlebou

Není to zdaleka jediný případ, kdy se noví radní stávají vděčnými hosty alternativních médií, v nichž naopak patří k dobrému tónu útočit na média veřejnoprávní.

Příkladem je internetové rádio Slobodný vysielač. Vysílá sice primárně z Banské Bystrice, ale pravidelný prostor v něm mají i některé tváře české dezinformační scény – mezi nimi jsou i někteří radní českých veřejnoprávních médií. Pravidelně v tomto rádiu vystupuje například radní ČTK Petr Žantovský.

Slobodný vysielač měl kromě blízkosti k dezinformačním kruhům blízko i k extremismu, v minulosti dával bez oponentury prostor třeba i lídrovi krajně pravicové Lidové strany naše Slovensko Marianu Kotlebovi.

 

 

Pokud jde o radní České televize, ti se letos vystřídali na Slobodném vysielači už dva. V pořadu Na prahu změn, který uvádí šéf Asociace nezávislých médií Stanislav Novotný, byl hostem nejprve Lubomír „Xaver“ Veselý (ten ještě před zvolením, během kandidatury) a po něm Pavel Matocha (ten nedávno, už v době podzimních vyostřených poměrů v Radě).

Pro kontext dodejme, že Novotného asociace v Česku uděluje Krameriovy novinářské ceny, a to zpravidla alternativním médiím. Mezi nositeli ceny je i zmíněná Martina Kociánová či hlavní tvář Slobodného vysielače Boris Koróni.

Můj postoj je, že je potřeba ČT posunout dopředu, vylepšit její fungování, a ne se snažit ji zlikvidovat, zrušit koncesionářský poplatek nebo tu televizi zprivatizovat,“ řekl mimo jiné ve dvouhodinovém rozhovoru radní Pavel Matocha a odmítl, že by společně s Lipovskou a Veselým tvořili v Radě „nějaké tři disidenty“.

Kavčí hory však Matocha v jiné části rozhovoru kritizoval, ČT například označil za místy „spíše bruselskou než českou“ televizi, která obhajuje rozhodnutí Evropské komise spíš než kroky české vlády.

„Národ s vámi počítá“

Jak velké naděje do zmíněné trojice radních vkládají příznivci alternativní mediální scény, naopak neskrýval moderátor Novotný.

Hlavně, že jsi dostál všem svým slibům a opravdu se snažíš ten dlouho neřešený problém, který se jmenuje Česká televize, nějakým způsobem začít řešit. Že jsi našel cestu k těm ostatním a oni k tobě a my jsme od začátku věřili, že ty jsi jeden z těch lidí, kteří, když se tady licitovalo, koho ten parlament vybere nakonec, tak jsme byli přesvědčeni, že ty jsi ten správný člověk, takže já ti za to děkuju, děkuju ti za to, že plníš své předvolební sliby bych řekl,“ loučil se s Matochou.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Podobně emotivně uzavíral letos v únoru i rozhovor s Lubomírem Veselým, tehdy ještě jen kandidátem do Rady ČT: „Doufám, že s vámi můžeme počítat. Tedy myslím jako národ,“ říkal Novotný. A Veselý odpověděl: „O tom vás mohu ubezpečit. Pokud budu pociťovat tu podporu lidí, kteří mi píšou a jsou to desítky, stovky, tisíce mailů, a zpráv všeho druhu. To cítím jako závazek.“

Jak tento slib vypadá pět měsíců po zvolení? Veselý, alias Xaver, který je kromě členství v Radě ČT zároveň moderátorem Českého rozhlasu a také ústřední tváří internetové televize XTV, své dojmy z Rady publikuje na youtubovém kanále a své fanoušky stále ujišťuje, že ho mají brát jako „spojku“ směrem k Radě.

Xaver: Honorář zveřejním. Někdy

Kvůli poměrům v Radě včera na mimořádném zasedání Rady ČT oznámili svou rezignaci předseda René Kühn a místopředseda Jaroslav Dědič. Situací v Radě se dnes má zabývat sněmovní volební výbor i Senát.

Generální ředitel ČT Petr Dvořák označil situaci v Radě za znepokojivou právě s odkazem na její nové členy: „Po jejich příchodu se mění způsob projednávání jednotlivých agend, namísto hledání věcných řešení, která by byla nejlepší pro Českou televizi, dochází k hledání překážek a záminek k jejímu ostřelování,“ uvedl šéf ČT s tím, že přístup Rady je „spíše destruktivní než konstruktivní“.

Radní Veselý tento týden mobilizoval své fanoušky i na podporu dalších radních, kteří podle něj „bojují za dobrou věc“.

„Podpořte třeba lajkem nebo komentářem to, co dělá paní Lipovská, ta toho dělá nejvíc a je to ženská, které se dá věřit. Mám pocit, že kolegové z Rady, u řady z nich jsem přesvědčen, že bojují za dobrou věc, u pana Kysilky, u pana Bradáče, u pana Matochy, nechci tady dělat nějaké seznamy, aby to nevypadalo, že je tam někdo, ke komu úplně důvěru nemám. Ale jsou tací. Já jsem rád, že jste tady a že pokud bude možnost, tak tuto káru nějakým způsobem budeme tlačit dál,“ shrnul Veselý tento týden na svém youtubovém streamu.

Na jiném místě stejného videa Veselý vysvětluje, proč řediteli ČT Petru Dvořákovi „fatálně nevěří“. Argumentuje začerňováním údajů ve zveřejněných smlouvách ČT a také tím, že televize nechce zveřejnit platy svých moderátorů. K tomuto tématu se Veselý vrací opakovaně, sám ostatně řekl, že zveřejní svůj plat v Českém rozhlase, pokud mu to ČRo dovolí.

„Já svoji smlouvu určitě zveřejním. Až to bude, dám vám vědět,“ řekl ke svému vlastnímu angažmá v ČRo. To bylo před dvěma měsíci. Jenže i když s tím rozhlas podle Veselého šéfa, ředitele regionálních studií Jana Mengera, nemá problém, moderátor si výši platu stále nechává pro sebe. Po zaměstnancích televize by ale stejný krok požadoval.

„Bylo by to fér, byl bych za to rád. Nástroj, jak to prosadit, nemám,“ řekl Veselý v září na téma zveřejnění platů v ČT na dotaz HlídacíPes.org.

Hledá se další kandidát

Z vyjádření zmíněných radních, zejména Veselého s Matochou, celkem jasně vyplývá snaha vzájemně koordinovat postup v Radě. Netají se také nedůvěrou vůči managementu ČT nebo ho otevřeně kritizují. Radní Lipovská zase naznačuje, že se zasadí o to, aby stejně smýšlejících radních v Radě ČT ještě přibylo.

Vyplývá to z facebookového vyjádření Institutu svobody a demokracie, v němž Lipovská působí spolu s Janou Bobošíkovou. Chtějí prý aktivně promluvit do volby dalších pěti členů Rady, které sněmovna bude vybírat příští rok.

„ISDe Jako vzdělávací organizace může navrhovat kandidáty na členy Rady,“ píše spolek Lipovské s Bobošíkovou s dovětkem, že je připraven „k této volbě přispět nejen personálně a odborně, ale i podporou dalších vhodných kandidátů“.

Podobně bojovně vidí svou misi i Lubomír Veselý, alias Xaver: „Možná budeme potřebovat nějak pomoct. Ještě nevím jak, zkusím o tom s někým mluvit. Já na to peníze nemám, abych teď šel do boje, nemám ani žádný Milion chvilek, abych někde vybíral peníze a za to někde platil nějaké akce, ale úplně bez povšimnutí to nenechám,“ reagoval moderátor a radní ČT na to, že se na Kavčích horách konal protest za nezávislost veřejnoprávní televize.

„Ale já jsem se dal na vojnu a já ji dobojuju,“ slíbil fanouškům svého kanálu (kteří mu přímo během vysílání posílají také finanční příspěvky) Lubomír Veselý.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

47 komentářů

 1. Jan Bárta napsal:

  Veřejnoprávní televize a rozhlas pracují dobře a plní své informační úlohy dostatečně. Zkoušet je rozvrátit např. pod záminkou nehospodárnosti je obyčejný podraz. Na odbornosti nebo plnění poslání to holt nejde. A v pozadí paní Bobošíková – ta naděje na pomstu za minulou „televizní krizi“ musí být opojná.

  • danny napsal:

   Jestli veřejná ČT pracuje objektivně a dobře

   • A. S. Pergill napsal:

    To jste si měl schovat na Silvestra nebo na Apríl.

  • organista napsal:

   Přesně tak, nesmírně zaludná Lipovská se dala dohromady s bezskrupulozni Bobošíkovou a to je opravdu nebezpečné..

  • Vladimír Vojcík napsal:

   …pane Bárta,přesně jak píšete.Situace v naší zemi začíná „smrdět“.Už jenom to,když si člověk představí,kdo kritizuje ČT mluví za vše.Darební Zeman,Babiš,Okamura,Filip největší zlo a ohrožení demokracie v současné době v ČR.ČT si totiž dovolí tyto darebné lidi kritizovat a to se dle výš jmenovaných nemá a nesmí.Tento národ ovšem tento pozvolný návrat k „totalismu“ určitě nedovolí!!!!!!!!!!!!!!!!

  • Krkowitz fon Milowitz napsal:

   Malá technická pokad veřejnoprávní televize a rozhlas pracují tak dobře a plní své informační úlohy dostatečně proč vzniklo tolik tzv. NEzávislích projektů ALTERNATIVních nazývané MAPULÁTORy DEZINFORMÁTORy a KONSPIRÁTORy CZ. coby DEZ-informačníc kde mezi Kospirační teorijín a REALitou max 14 dní

  • Milan Š. napsal:

   Naprosto s Vámi souhlasím. To co předvádí Lipovská se svýma „letitýma“ zkušenostma spolu s Xaverem (kterému jsem doposud fandil, ale nyní mne obrovsky zklamal) je neuvěřitelné. Jsem zvědav, komu zase sdělí nedostatečné manažerské schopnosti…

  • Miloš napsal:

   Kauza Bobovize byl první polistopadový pokus, jak ČT cenzurovat. V pozadí byl Klaus. H. Lipovská, s poradkyní Bobošíkovou je spolupracovnice Institutu VK – kruh se uzavírá. VK nemá rád žádná nevítěztví, ani ta dávno minulá, sice méně, ale podobně jako Zeman.
   (O snaze V. Klause cenzurovat ČT píše ve svých pamětech i B. Obama)

  • Ajka napsal:

   Nevím, zda je paní Bobošīková pomstychtivá osoba nebo ne a ani mne to nezajímá. Faktem ovšem je, že bez kontroly je hospodaření jakékoliv organizace značně problematické a nevěrohodné . Zvláště pokud jde o částky se kterými hospodaří Čt.

   • Tondach napsal:

    Kontrola hospodaření České televize probíhá legálně ve sněmovně a ne u Bobošíkové!

 2. Pavel Liška napsal:

  Tak ona ta ČT skutečně JE spíše bruselskou než českou. Pokud chce dostávat koncesionářské poplatky, tak dokonce takovou být musí.
  Jak svého času bezelstně přiznal radní Rady ČT pan Jankovec.

  • Karel Novotný napsal:

   Co to znamená, že je bruselská? O koncesionářských poplatcích se rozhoduje v Bruselu? Od kdy?

   • Pavel Liška napsal:

    Veřejnoprávní TV může, na základě doporučení Evropské komise, fungovat z koncesionářských poplatků, pouze, pokud bude prosazovat a obhajovat hodnoty humanismu a kritického myšlení. Něco si o tom zjistěte.

    • A. S. Pergill napsal:

     Ne. Pokud bude prosazovat to, co za „humanismus a kritické myšlení“ prohlašují bruselští ideologové. A co v reálu s obojím nemá nic společného.

     • Pavel Liška napsal:

      Tak určitě…. Definice těchto pojmů je velmi fádní a ponechává vykladačům velký prostor k vlastní interpretaci. O tom žádná !
      A…. vo tom to je !

    • Admirál napsal:

     Hmm. Humanismu a kritické myšlení.

     To by ty poplatky už dávno neměli brát.

     Zvlášť to kritické myšlení dostává v podání ČT na prdel.

  • Ajka napsal:

   To je docela smutné konstatování skutečnosti.

 3. liberal shark napsal:

  Stručně řečeno – Rada ČT konečně začala plnit své poslání. A měla by být důsledně chráněna před nemístným politickým nátlakem ze strany Hilšera, Smoljaka a Drahoše.

  • Rada ČT konečně začala plnit své poslání napsal:

   Velmi přesná poznámka pane liberal shark. Pokud se konečně hnou ledy, bude to jen k lepšímu. Ten teplý smrádeček už bylo potřeba provětrat. A ne nějakou revolucí, jenom konečně takovou prací, která tu měla být od začátku a nikdy nebyla, tedy kontrolou.

  • Ajka napsal:

   Naprosto souhlasím

 4. dostali vlastní medicinu napsal:

  Vojta to popsal poměrně bez emocí. Možná sám za sebe připouští, že existuje nějaké množství lidí, kteří to prostě vidí jinak než pan Dvořák a jeho věrný souputník Šarapatka.

 5. frhk napsal:

  Pokud jde o Lipovskou, stačil mi její idiotský výrok o nepotřebnosti veřejnoprávních médií…se kterým jistě souhlasí i Putin s Erdoganem

 6. Bacil napsal:

  ČT je černá díra ve které mizí poplatky.

 7. Pavel Liška napsal:

  A pan Dvořák se může ( i kriticky ) vyjadřovat k Radě ČT a jejím členům a činnosti ??
  To není nikomu ani trochu divné ?
  To už zavání voláváním po protestech a akcích na podporu ČT ( rozuměj : – hlavně ? – i na podporu jeho v křesle ředitele ČT ).

  • Tondach napsal:

   Rada není nedotknutelná!

   • Pavel Liška napsal:

    Ano souhlasím , ale aby ředitel evokoval tlaky na odvolání těch, co jej mohou odvolat, je prostě eticky nepřijatelné a je to ukázkové chucpe.

 8. vojta napsal:

  ČT opravdu potřebuje změnu ve vedení . Politické zaměření redaktorů čiší na dálku a to u nezávislé televize nesmí být .Ozve se řev a objeví se demonstrace závislých na penězovodu z ČT okamžitě , jakmile se objeví snaha kontroly hospodaření s penězi
  daňových poplatníků . Slovo demokracie je z úst těchto lidí znehodnoceno .

 9. Radní ČT Veselý, Matocha a Lipovská hvězdami alternativních médií. Řediteli Dvořákovi vadí, že televizi „ostřelují“ napsal:

  Od „spacákové revoluce v ČT“ si ti správní rozparcelovali rozpočet tak,aby se veřejnost nemohla dostat k informacím o hospodaření. Demokracie je vždy ohrožena,když se někdo zeptá na tok financí ve veřejnoprávních médiích. To jsou nedotknutelní. Celá léta rada ČT byla hradbou vedení Čtv, před veřejnou kontrolou. Kdo nevíce ječí? Ti,kteří jsou přisáti na penězovodech a politickému zaštítění.
  Agiášův chlév byl, proti ČT vzorem čistoty.

  • Tondach napsal:

   Každý rok se hospodaření ČT projednává ve sněmovně, co to tady píšete za blbosti?

 10. Držím palce České televizi napsal:

  Je mi 70 let, zažil jsem normalizaci, jsem šťastný, že patříme opět do Evropy. Nikdo není dokonalý, ani Evropská unie, ale víte někdo o něčem lepším? Takže paní Lipovská a její sen ( czexit) jí v mých očích diskvalifikují a z její zarputilosti mi běhá mráz po zádech.

 11. Petr Kaminsky napsal:

  1) Ten duraz na hospodarnost je takove „siditko“ pro slabomyslne jedince. Kdyz to dotahneme do extremu tak „cerna“ nula, kdy tu nebude zadna CT, je vlastne skvely vysledek. Ty vydaje na obcerstveni radnich jsou prilis velke nebo prilis male? A v porovnani s cim? Mimochodem – kdy se naposledy zvysoval televizni poplatek? 2) Nad Lipovskou se nema smysl moc pozastavovat. Je to psychopat zaslepeny svou jedine moznou ideologii ekonomismu. Ta se bude nesmyslne hadat o kazdy petnik a miliony se budou ztracet tim, ze brzy paralyzuji celou CT. 3) Co je vlastne roli radnich? Je v zakone vubec nekde napsano, ze se maji vyjadrovat k vysilanemu obsahu? Nebo dokonce k personaliim? 4) A o cem jinem ma CT informovat nez hlavne o EU? Je to nase posledni pouto s normalni budoucnosti. O deni u nas informovat poradne nejde – byly by to informace o rozkradani statu Babisem a jeho mafii, upozornovani na lhani clenu vlady nebo prezidenta. Zajimalo by me, jestli by se odhodlali k „vypnuti“ Emana nebo Babise. 5) Novi radni presne splnuji spolecenskou poptavku. Luza uz nam vladne. Tak ted uz chybi jen, aby skrz CT vystavovala na odiv svou hloupost a nevzdelanost.

  • A. S. Pergill napsal:

   K tomu bodu 5: Obávám se, že lůza je spíš to, co dělalo „spacákovou revoluci“, a co nyní v ČT vládne.

 12. Marek Doudleva napsal:

  Ale my JSME součástí a členy Evropské unie. Chodíme k volbám do Evropského parlamentu (dost málo), máme tam své volené zástupce, prolobujeme si tam klidně i stříkání polí glyfosátem, ale pak s oblibou tvrdíme, že ONI nám něco nařizují.

  • A. S. Pergill napsal:

   Za komunistů jsme také chodili k volbám a „byli jsme součástí“. A přesto všem duševně normálním lidem bylo jasné, že jsou „my“ a „oni“ a mezi jejich zájmy je v podstatě nulový průnik.

 13. JiMi napsal:

  Stále slyším je proti „Babišovské hemzy“ a pž´ředevším jen opoziční pravičácké plky tak jak by se patřilo, žádná vyváženost a nestrannost. Samy tvoří politiku, to je v pořádku? Tomu se říká veřejnoprávní televize. za kterou se vybírají koncesionářské poplatky od všech televizních divákú? A ředitel Dvořák si přinesl manýry z Novy, která po jeho odchodu sama s těmi politickými „plky“ přestala. Je v pořádku, že se tam přivádí nový vítr, jež to usměrní dle zákona.

 14. skeptik napsal:

  Mám už nějaký ten rok a mám ještě v živé paměti dobu asi rok po sovětské okupaci Českoslovcenska, kdy se rozbíhala „normalizace“. Doba se sice posunula, metody postupu radních Lipovské, Matochy a Veselého však metody tehdejšího konzervativního křídla KSČ až nápadně připomínají. Konzervativci v KSČ si tehdy také jako jeden z prvních cílů zvolili právě televizi. Konzervativci v KSČ tehdy uspěli, měli za sebou sovětskou okupační armádu. Doufám, že podpora ruské ambasády a lidí s ní spolupracujících v současné době Liipovské, Matochovi a Veselému stačit nebude a neuspějí.

 15. Vysílačka ČT napsal:

  Extremismus na alternativní straně spočívá v tom, že pravda své zastánce čím dál tím více do tohoto ranku odsunuje. Naproti tomu korektní spořádanost v prostoru eschatologických morálních zákonů své zastánce čím dál tím více odsunuje do zmatku lží. ČT jak může vidět jen trochu vnímavý a pozorný člověk je sionistickou vysílačkou, kterou je třeba přeorganizovat a tak jak je, zadupat do země. Její současný stav je nejen výsměchem těm, kteří jí nuceně platí ale je i nebezpečím pro nás všechny, kteří jsme se nestali lokaji a není nám lhostejná pravda a svoboda.

 16. Tondach napsal:

  Kde se v některých z vás ta hysterická nenávist k České televizi bere? Především k ČT24? Páte plný huby, jak lžou, jak jsou jednostranní, dokonce je prý řídí TOP09, ale kdybste měli napsat jednu konkrétní lež, tak ji nikdo napsat nedokážete! Jen obecný kecy a žvásty!
  Kdysi se mi nelíbilo, že pan Dvořák byl „dosazen“ až po čtyřhodinovém koberečku u Nečase, ale jsem rád, že jsem se mýlil!
  Česká televize se dostala z červených čísel za ředitelování Janečka a od té doby je její hospodaření v pořádku! Ostatně kontroly jejího hospodaření ve sněmovně to dokazují! Nemelte tady takový pitomosti o neprůhlednosti a tak! Jsou to jen Babišovy a Okamurovy žvásty!

  • skeptik napsal:

   Není co dodat. Máte pravdu, pane Tondachu. Snad bych jen doplnil, že ty žvásty nevypouští z úst pouze Babiš a Okamura, ale i například Zeman a Filip.

  • A. S. Pergill napsal:

   Co Janeček nahospodařil, to už Dvořák stačil skoro všechno rozfofrovat. Desítky miliard, aby bylo jasno. A to je účetnictví, to se moc ošidit nedá. Co se týká kvality zpravodajství a umělecké činnosti, do závisí na subjektu hodnotitele. „Má dáti“ a „dal“ je jasně definované a jednoznačně kontrolovatelné.

  • Pametnik napsal:

   Necítím hysterickou nenávist k ČT, spíše naopak. Její podíl na různých seriálech nebo filmech je vzhledem k našim poplatkům sympatický. Něco jiného jsou ale publicistické pořady a hlavně diskuse k politickým seriálům. ČT se brání mazáním pro ni nepřijatelných příspěvků. A to je přece cenzura. Proto změna v tomto případě je pro všechny svobodně smýšlející nutná.

 17. To stačí... napsal:

  Xaver? 🙁

Přidávání komentářů není povoleno