Generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral. Foto: Profimedia

Radní ČRo chtějí nového šéfa rozhlasu ještě před volbami. Zavoralovi mandát končí v lednu 2022

Napsal/a Vojtěch Berger 16. června 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Rada Českého rozhlasu se na konci června sejde na mimořádné schůzi, schválili radní na svém dnešním řádném zasedání. Podle informací HlídacíPes.org se mimořádná schůze bude týkat vypsání výběrového řízení na nového generálního ředitele rozhlasu.

Stávajícímu šéfovi ČRo René Zavoralovi sice končí mandát až v lednu příštího roku, už nějaký čas se však spekuluje o tom, že s ohledem na blížící se parlamentní volby a možnou změnu poměru sil ve sněmovně by radní výběr příštího ředitele mohli uspíšit.

Podobně v roce 2017 Rada České televize vyhlásila výběrové řízení na post generálního ředitele České televize v březnu, i když funkční období Petra Dvořáka končilo až 30. září. I zde hrál roli ohled na blížící se parlamentní volby.

Někteří radní ČRo, zejména Tomáš Kňourek a Josef Nerušil, v poslední době opakovaně kritizovali údajně nerovnoměrné zastoupení jednotlivých parlamentních stran ve zpravodajství rozhlasu. Výtky se týkaly zejména stanice ČRo Plus, vůči níž také radní v dubnu přijali kritické usnesení. Konstatovali v něm nespokojenost s tím, „jak je dbáno zásad objektivity, nestrannosti a vyváženosti ve vysílání“.

Radní se při kritice Plusu odvolávali i na údajně „přetrvávající počet stížností posluchačů zaslaných k rukám Rady a ombudsmana Českého rozhlasu“. Na následující květnové schůzi se k rukám radních sešly naopak jen samé pochvaly vysílání od posluchačů.

Rada ČRo je nyní neúplná. V následujících týdnech má sněmovna volit člena na místo uprázdněné Petrem Arenbergerem, který se funkce radního musel vzdát ze zákona kvůli svému jmenování ministrem zdravotnictví.

Kandidátů je pět, mezi nimi například i Milan Rokytka, který nedávno neúspěšně kandidoval do Rady České televize, či bývalá moderátorka ČRo Martina Kociánová.

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)