Psí týden: Zemanova královská blamáž, triliony v ráji, Jurečka versus ZOO
Miloš Zeman si ještě užíval dozvuky návštěvy z komunistické Číny, když HlídacíPes.org zveřejnil informaci, že jeho pozvání na oslavy výročí Karla IV. hromadně odmítli představitelé evropských královských rodů.
- Kauza Panama Papers: čím to, že nedošlo na Američany? Jde o největší únik dat v historii. K novinářům se dostalo 11,5 milionů souborů s údaji o ukrývaní peněz některých politiků a podnikatelů přes offshorové společnosti. Navzdory tak obrovskému objemu dat se ale v databázi neobjevilo žádné významné jméno z USA. Záhada? Spiknutí amerických tajných služeb?
Vysvětlení je překvapivě jednoduché. Daňové ráje to není jen Panama, ale také vyspělé země typu Lichtenštejnsko, Velká Británie nebo Nizozemí, které lákají propracovanou legislativou týkající se investic. Příkladem mohou být firmy jako NWR, Linet nebo PPF, které si zde založily mateřské společnosti. Daňovým rájem může být za určitých podmínek ale také Česko. V textu pro HlídacíPes.org to tvrdí daňový expert Petr Frisch, partner společnosti Pro Factum Consulting.
- Panamská společnost Mossack Fonseca, která pomáhá svým klientům vyhnout se placení daní či legalizovat zisky, figurovala mimo jiné ve firmě, od které koupil současný ministr průmyslu Jan Mládek v roce 2006 mezonetový byt s terasou na pražském Žižkově. O angažmá kontroverzní firmy prý Mládek nevěděl. Mládek s manželkou pořídil mezonetový byt s terasou o rozloze 121,5 m2 a pozemkem 349 m2 ve vnitrobloku pod parkem Parukářka za 7,9 milionů korun od společnosti Leonardo Investment. Půl roku před transakcí získala v této firmě 90% podíl společnost z britského daňového ráje Hurley Management Limited, jejíž vlastník je nedohledatelný. Jejím jednatelem byla právě panamská právní firma Mossack Fonseca…
Kauza úniku dat o offshorových společnostech zvaná Panama Papers iniciovala vznik speciální skupiny investigativních novinářů, kteří prozkoumají údaje vztahující se k České republice.Na data uniklá z panamské právní společnosti Mossack Fonseca se nově zaměří devět českých investigativních novinářů společně s ředitelkou Českého centra pro investigativní žurnalistiku Pavlou Holcovou a jejím týmem. Členem skupiny je i reportérka HlídacíPes.org Eliška Hradilková Bártová. Sdružení novinářů nazvané Panama Tým – vytvořené pro tento účel – vzniklo tento čtvrtek. Ať již dopadne kauza Panama Papers, jedno je jisté: Obliba daňových rájů hned tak neskončí. V přepočtu jsou v nich totiž triliony korun. Počet českých firem, které mají vlastníka se sídlem v daňovém ráji, ke konci roku 2015 dosáhl 13 419 a meziročně mírně vzrostl.
- Měla to být velkolepá akce. Z bezpečnostního hlediska srovnatelná možná i s návštěvou čínského prezidenta v Praze. Miloš Zeman pozval do Prahy desítky zástupců šlechtických a panovnických rodů z celé Evropy. Ale ze zamýšleného lesku s nejvyšší pravděpodobností mnoho nezbude. Prezident Miloš Zeman hodlá na Pražském hradě uspořádat velkolepou oslavu 700 let, jež uplynou od narození českého krále Karla IV. Na 14. květen proto do Prahy pozval zástupce všech evropských panovnických rodů. Podle zjištění HlídacíPes.org však vesměs dostal košem.
- Honíme čudly, ale velké ryby nám unikají, řekl v pondělním rozhovoru pro HlídacíPes.org prezident NKÚ Miloslav Kala. Z rozhovoru neměl radost především ministr financí Andrej Babiš.
- “Předseda představenstva čínské CEFC Ye Jianming (Jie Ťien-ming) nikdy nepůsobil v jakékoli pozici v Čínské asociaci pro mezinárodní přátelské kontakty (CAIFC), a neexistuje tak žádný důvod spojovat CEFC s čínskou armádou nebo rozvědkou,” trvá na svém čínská společnost. Reaguje tak i na text HlídacíPes.org, který upozornil na výroční zprávu CEFC International z roku 2012, podle níž Ye Jianming pracoval v CAIFC jako zástupce generálního tajemníka v letech 2003 až 2005. Podle CEFC se však tato informace dostala do výroční zprávy omylem. “CEFC v současné době na základě Vašeho upozornění prověřuje, jak se mohla tato nepochopitelná informace dostat do Vámi uváděného dokumentu,” napsal redakci HlídacíPes.org mluvčí CEFC Group (Europe) Company Tomáš Buzek. HlídacíPes.org v zahraničních zdrojích ale objevil nový dokument, v němž se informace o působení Ye Jianminga v CAIFC také objevuje, a časově přechází textu z výroční zprávy CEFC International. Konkrétně jde o dokument vycházející z oficiálního hlášení pro singapurskou burzu cenných papírů (podrobněji níže).
- Kotleba neuspěl s trestním oznámení na Post Bellum.
Narazil na historická fakta. Lidová strany Naše Slovensko slovenského politika Mariána Kotleby podala vloni na podzim trestní oznámení „na neznámého pachatele“ za propagaci sionismu na výstavě společnosti Post Bellum. Policie trestní oznámení odmítla. Kotlebovcům se nelíbila výstava k 70. výročí konce 2. světové války, kterou v Banské Bystrici pořádala slovenská „odnož“ společnosti Post Bellum. Ta v Česku i na Slovensku dlouhodobě mapuje životní příběhy obětí diktatur 20. století – komunismu a nacismu.
- Lesk a bída finančních dinosaurů aneb Hledá se banka budoucnosti. Tradiční finanční instituce, dlouho nezpochybnitelný středobod dominantního hospodářsko-politického systému, se otřásají v základech. Z jedné strany na ně totiž útočí ultranízké sazby a obecněji abnormální ekonomické prostředí, z druhé pak nová konkurence využívající moderních technologií. Takzvaný FinTech by přitom podle Goldman Sachs mohl ze stávajícího koláče bank, pojišťoven a spol. ukrojit zisky ve výši 470 miliard dolarů. Podrobnosti diskutovali analytik PPF banky Luboš Mokráš a hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.
Nový myslivecký zákon znemožní návrat ohrožených druhů zvířat do přírody, varují zoologické zahrady. Ministerstvo zemědělství, které návrh zpracovalo, se kritice brání. Mimo jiné rozporuje, že by přednostní rolí zoologických zahrad byla záchrana zvěře.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
2 komentáře
Vážení novináři, naučte se už konečně všichni, co je to ČESKY trilion.
Pro srovnání, GWP (Gross world product) je cca 100 bilionů dolarů. 1 trilion korun je tedy asi 400x víc (nevím, koli stojí dolar); taková částka se opravdu může nacházet jen v ráji…
Česky English num.
_____________________
milion milion 10^6
milidarda bilion 10^9
bilion trilion 10^12
biliarda quadrilion 10^15
trilion quintilion 10^18
Jenže v případě daňových rájů se skutečně v součtu odhadují až triliony (v češtině). Viz např. (a zdaleka nejen) v loňské prezentaci luďka Niedermayera, jehož těžko může podezírat, že nerozumí penězům: Předseda Evropské rady Herman Van Rompuy: „Vzhledem k daňovým únikům a obcházení daní se každý rok ztratí v členských státech EU 1 trilion EUR“. (Zdroj: Murphyho zpráva)