Psí týden: Babišovy volební jistoty, co čtou voliči ANO 2011 a proč je třeba zastat se doktora Bartáka
Koho volí lidé v místech, kde sídlí a působí firmy z koncernu Agrofert místopředsedy vlády Andreje Babiše? Ne, není to velké překvapení. Které noviny čtou voliči ANO 2011? Ani zde byste asi neprohádali. To je ukázka z vlastních témat, které HlídacíPes.org v uplynulém týdnu přinesl. A bylo toho jako obvykle mnohem víc.
- Týden jsme zahájili vlastní analýzou, která se ještě vrátila k říjnovým krajským volbám. Místopředseda vlády Andrej Babiš vlastní v Česku – ať už přímo či nepřímo – na 160 společností. A při pohledu na vybraný vzorek jeho firem je patrné, že mezi jeho zaměstnanci je i řada voličů Babišova hnutí ANO 2011. Ukazují to výsledky v konkrétních oblastech a regionech v podzimních krajských volbách. Ve čtrnácti ze šestnácti vybraných míst, kde sídlí významné Babišovy podniky (či výrazné značky, jež si veřejnost s Babišem spojuje), s naprostou převahou zvítězilo hnutí ANO 2011.
Volby v sídlech Babišových firem: drtivý úspěch ANO v okolí chemiček i výkrmny vepřů - A k volbám ještě jednou, tentokrát z pohledu mediálního: Voliči ANO dávají přednost četbě deníku MF Dnes ve vlastnictví lídra strany Andreje Babiše. Voliči TOP 09 zase více inklinují ke zpravodajským týdeníkům, především k Respektu a Reflexu. „Kdybych dělal kampaň pro KDU-ČSL, hodně bych se zaměřil na týdeník 5+2. Ten oslovuje lidi na vesnicích bez silné pravo-levé ideologie,“ říká k tomu Daniel Prokop, vedoucí společenského a politického výzkumu agentury Median. Průzkum mediálního chování voličů na vzorku pěti tisíc respondentů starších 18 let Prokop představil v rámci debaty Nadace Open Society Fund o mediálním pokrytí podzimních krajských a senátních voleb v českých denících.
Co čteme a koho volíme? Voliči ANO fandí MF Dnes a bulváru, voliči ODS jezdí metrem… - Ekonomické problémy na obzoru? Evropské banky potřebují nutně vyřešit problémy, jež mají kvůli špatným úvěrům a v některých případech i kvůli nevhodným modelům podnikání, varoval ve své nedávné zprávě o finanční stabilitě Mezinárodní měnový fond. „Obávám se, že těmi nevhodnými obchodními modely je míněno to, že klasický bankovní systém je založen na vkladech střadatelů, krátkých penězích, z nichž banky vytvářejí dlouhodobé úvěry. Vzhledem k tomu, že v současné době máme úrokové míry ve vyspělém světě prakticky na nule a v některých zemích jsou dokonce negativní, tak banky nejsou de facto schopny generovat zisk,“ říká hlavní ekonomka České bankovní asociace Eva Zamrazilová v rozhovoru pro ČRo Plus a HlídacíPes.org.
Banky ve světě mají problém, mohly by se chtít hojit na klientech, říká ekonomka Zamrazilová - Bývalá studentka, které Střední zdravotnickou školu v Praze 10 zakázala nosit hidžáb, zažalovala školu u soudu. Podle cizinky, která je muslimského vyznání, škola porušila zásadu rovného zacházení. Dívka se domáhá omluvy. Ve středu začal Obvodní soud pro Prahu 10 žalobu projednávat. Kvůli zákazu hidžábu ze školy odešly dvě muslimské dívky. Podle ombudsmanky Anny Šabatové se dívky staly obětí nepřímé diskriminace, protože muslimský šátek je projevem jejich náboženství navenek. Veřejná ochránkyně práv také uvedla, že řád školy odporuje ústavnímu pořádku České republiky, školskému i antidiskriminačnímu zákonu. Takové pojetí ústavního pořádku však není v souladu s naším chápáním svobody náboženského vyznání, oponuje Šabotové v textu pro HlídacíPes.org právník Aleš Rozehnal.
Hidžáb před českým soudem. Co všechno symbolizuje muslimský šátek - Pokud se o někom dá říct, že je chodící pamětí české jaderné energetiky, je to bývalý ředitel JE Temelín František Hezoučký. České firmy jsou podle něho natolik schopné, že by stále ještě uměly postavit jadernou elektrárnu vlastními prostředky. „Stačí si koupit projekt jaderné části, zbytek si umíme vyprojektovat sami,“ říká v rozhovoru pro HlídacíPes.org.
Nejsem jaderný fanatik. Kdyby se šlo bez jádra obejít, budu jen pro, říká exředitel Temelína
Jaderný expert František Hezoučký: Dva jaderné bloky se dají postavit za 250 miliard Vrchní soud v Praze v úterý snížil trest lékaři Jaroslavu Bartákovi za přípravy vražd z 15 let na osm. Barták prý plánoval násilnou smrt bývalého šéfa vojenské tajné služby Andora Šándora, advokáta Oldřicha Choděry, pravoslavného kněze Eugena Freimanna a dalších tří lidí, kteří se podle jeho názoru podíleli na jeho dřívějším odsouzení za znásilňování asistentek. Celý případ je pozoruhodnou vizitkou zdejší justice, píše v komentáři Robert Malecký.
Kauza doktora Bartáka: Z 18 let na osm. Vážně? To je předvídatelnost práva?
A ještě telegraficky další témata:
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
2 komentáře
Panu Tejcovi fandím a Hermanovi ne.
Jsem té zásady,že bohatý politik neokradne stát.Proto byli bohatí politici za první republiky preferováni.Dnes je to vada.Pokud jde o hidžáb,upřednostňoval bych nebezpečí ukrývání výbušnin v takovém hábitu.Pokud jde o Bartáka,jde o sexuálního devianta.Míru nebezpečnosti by měl stanovit soudní posudek.Radši bych ho ale viděl pod zámkem.