Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
EUscreen / Foter / CC BY-NC,

Product placement ČT zatím přinesl 58 miliónů korun. A hokejovou ostudu s McDonald´s

Product placement, takzvané „umístění produktu do pořadu za úplatu nebo jinou protihodnotu“ mezi lety 2010 – 2014 České televizi zatím přinesl 58 miliónů korun. Příjmy z tohoto druhu propagace televizi stále rostou.

Informace o zastoupení product placementu na příjmech České televize si vyžádal HlídacíPes.org na základě zákona o svobodném přístupu k informacím.

Původní novinářský dotaz zástupci ČT odmítli konkrétně zodpovědět. „Obchodní výsledky jen za product placement by nebyly vypovídající, neboť tento obchodní formát je většinou klienty poptáván v kombinaci s jinými formáty, jako je sponzoring pořadu, nebo sponzoring programu,“ vysvětlil Michal Prokeš, manažer PR a barterové agendy České televize.

HlídacíPes.org poté České televizi zaslal sérii otázek týkající se využívání product placementu dle zákona o svobodném přístupu k informacím.

Česká televize vyhledání, shromáždění a přípravu požadovaných informací označila za časově náročnou činnost, jež určenému zaměstnanci zabrala deset hodin intenzivní práce. „Výše úhrady za každou jednu hodinu vyhledávání jedním zaměstnancem je 400 Kč. Celková úhrada tak činí 4000 korun,“ oznámila (v souladu se zákon 106) Markéta Havlová, vedoucí úseku mediálního práva ČT.

V jednotlivých letech byly příjmy ČT z product placementu tyto:

(ceny bez DPH)

2010: 0

2011: 7 miliónů Kč

2012: 11 miliónů Kč

2013: 18 miliónů Kč

2014: 22 miliónů Kč

Product placement umožnila novela zákona o rozhlasovém a televizním vysílání účinná od 1. června 2010. Platí, že umístění produktu musí být provedeno tak, aby:

a) nedocházelo k přímému nabádání k nákupu nebo pronájmu zboží nebo služeb, zejména zvláštním zmiňováním tohoto zboží nebo služeb za účelem jejich propagace,

b) nedocházelo k nepatřičnému zdůrazňování umístěného produktu

Letos v květnu se v rámci vysílání z mistrovství světa v hokeji téma product placement veřejně řešilo v souvislosti s tímto videem.

České televizi za tento konkrétní product placement hrozí pokuta. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání zahájila s ČT už v červnu správní řízení, kdy televizi hrozí postih až ve výši 2,5 miliónu korun.

„Správní řízení stále vedeme. Již proběhlo dokazování, Česká televize bude mít ještě lhůtu pro vyjádření. Očekáváme, že věc by měla být uzavřena zhruba do měsíce,“ řekla pro HlídacíPes.org vedoucí oddělení analýz televizního vysílání RRTV Vilma Hušková.


V tématu product placementu bude HlídacíPes.org pokračovat. Mimo jiné se dozvíte, v jakých konkrétních pořadech se product placement objevoval nejčastěji, kdo jsou hlavní zadavatelé této propagace a jak se k product placementu staví Rada České televize.

 

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

2 komentáře

 1. Petr Homoláč napsal:

  To je tak senzační, když ČT může podnikat s penězi veřejných poplatníků a pokud něco zprasí, tak dostane od státu pokutu, kterou zase de facto zaplatí veřejnost.
  Přitom samozřejmě za činnost těch státních manažerů jsou stejné či spíše vyšší odměny než v soukromém sektoru, kde ti chudáci na své chyby skutečně tvrdě doplácí. Mzdy v česku jsou totiž vyšší ve státní sféře, jako v každém správném orientálním byzantinském hospodaření.
  Je snem každého inteligentního mladého nadějného doktora práv či inženýra pracovat v takové státní správě jakou má česká republika.

  • petrph napsal:

   „Zase “ defacto veřejnost nic nezaplatí, ČT má rozpočet danej z povinných poplatků občanů, to máte pravdu. Ale když z toho zaplatí pokutu, tak podruhý už jí nikdo ty peníze nedá, a stát její dluhy hradit nebude.
   Ono je to ještě horší,generální manažer ČT je pod přímou kontrolou politiků, když něco zvoře, tak klidně stovky tisíc z  očekáváné odměny dolů.. A kdyby udělal opravdu velkou botu, tak ho můžou vykopnout tak rychle, že by se lecjakej komerční manager (s kvalitní smlouvou)divil…

Přidávání komentářů není povoleno