Proč Pražáci rádi chodí na plzeň, ale jezdit s ní nemohou

Napsal/a Robert Břešťan 10. května 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

GLOSA Jsou to asi tak dva měsíce, co to na sociálních sítích vypadalo, že není v Praze důležitějšího tématu, než název pro novou Opencard. Nakonec tu tedy máme Lítačku. Už deset let jsme přitom mohli v Praze jezdit na Plzeňskou kartu. Jenže byla moc levná…

Na současné – asi dočasné – kartové schizma jsme si už zvykli. Někdo mé holt starou červenou Bémkartu, někdo zelenou Lítačku a všechno to nějak funguje.

Opencard vyšla Prahu na 1,75 miliardy korun, u Lítačky se zatím mluví o deseti miliónech. Co s tím vším bude dál, to zatím neví ani kolektivní mozek pražské radnice.

Co uměla Opencard? Dohromady nic moc. Zhruba jako Lítačka – tvářit se, že je lístek na tramvaj, na metro a na autobus. Co taky chtít ve městě, kde je za radikální technologický pokrok a inovaci označován fakt, že ve dvou (!) tramvajových soupravách „hradní“ linky 22 si mohou lidé lístek zakoupit prostřednictvím přiložení bezkontaktní kartě Visa či MasterCard.

Za ukázku toho, jak by bývala mohla Opencard fungovat, kdyby o to měl někdo zájem, se bere Plzeňská karta. A skutečně. Tahle karta má být do konce roku plně kompatibilní s kartovým systémem Českých drah, expandovala do sousedního Karlovarského kraje, umí víc než kdy Opencard slibovala, že někdy možná umět bude.

Za 13 let fungování vyšla Plzeň se vším všudy a od píky na nějakých 300 miliónů korun. Jen ta Praha o ni nějak nikdy neprojevila opravdový zájem.

Ne, že by ji Plzeň matce měst nenabízela. Nabízela. Fungovat by mohla začít v horizontu měsíců, bratru a na klíč asi za 35 miliónů ročně. Nějak nebyl zájem. U Béma, u Hudečka, ani u Krnáčové.

Na otázku, zda nebyl hlavní problém v tom, že Plzeňská karta je byla na pražské poměry prostě moc levná, odpovídá generální ředitel Plzeňského dopravního podniku Michal Kraus s úsměvem: „Bez komentáře.“


Rozhovor s Michalem Krausem – nejen o rozdílech mezi pražskou Opencard a Plzeňskou kartou – nabídne HlídacíPes.org zítra.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)