Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Prezident NKÚ Miloslav Kala. Foto: Pavel Hofman / FORUM 24 / Profimedia
Pavel Hofman / FORUM 24 / Profimedia,

Prezident NKÚ Kala: Podezřelé nákupy z nouzového stavu prověříme. Ceny se liší až dvacetinásobně

Je opravdu zvláštní, když jedno ministerstvo koupí roušku za 34 a druhé za 636 korun, říká v rozhovoru pro HlídacíPes.org prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala. Nouzový stav a situace kolem koronaviru otevírá podle něj pro kontroly NKÚ celou řadu nových témat.

„Máme přístup do informačních systémů veřejné správy a situaci pečlivě monitorujeme. Připravujeme změnu plánu kontrolní činnosti, kterou do měsíce projedná kolegium NKÚ, a předpokládám, že zařadíme aktuální kontroly, které budou reagovat na současnou situaci,“ předesílá Kala.

Můžete být konkrétní, na co pomýšlíte a koho byste rádi zkontrolovali?

Máme veřejně dostupné informace o nákupech zdravotnického materiálu, na to se chceme určitě podívat. Ale i na pandemickou situaci a na krizové plány, na vyhlášení stavu nouze. Chceme prověřit i to, jak jsou uplatňovány výjimky ze zákona o zadávání veřejných zakázek. Témat se nabízí celá řada.

Zmínil jste samotné vyhlášení stavu nouze, co byste na tom zkoumali?

Máme tam určité informace i podání. Nechci být úplně konkrétní, ale ukazuje se, že některé věci bychom prověřit mohli.

Trestní oznámení podáváme

Pokud jde o o nákup zdravotnického materiálu, už víte, na koho se chcete zaměřit? Jestli spíše na ministerstvo vnitra, nebo zdravotnictví…?

Zatím nemůžeme upřesňovat, která ta kontrolovaná osoba to bude. Jisté je, že jde o velké prostředky. Zjevné jsou ale dva hlavní směry. Jeden jsou veřejné zakázky. Nezbytnou podmínkou pro využití výjimek v zadávání zakázek, tedy možnost přímých nákupů, je to, že mají být využity jen pro urgentní případy, kdy slouží k odvracení akutního ohrožení. Na začátku taková situace asi byla, potřebné vybavení chybělo a bylo zapotřebí ho získat. Na druhé straně je nepochybné, že akutní hrozba v nějakém okamžiku pomine. Na to se chceme zaměřit. Druhý směr je to, co na NKÚ děláme dlouhodobě – srovnávání cen v mezinárodním kontextu. Máme informace ze zahraničí a získáváme další a bude nás zajímat efektivnost a ekonomika našich nákupů v mezinárodním srovnání. Ani krizová situace neopravňuje nikoho, aby se choval neúčelně, neefektivně a nehospodárně.

V obecné rovině vás tedy bude zajímat kdo, od koho a za kolik nakupoval?

V zásadě ano, i když ono „od koho“ je pro nás trochu problém. Třeba do majetkové struktury prodávajících, jak se o tom teď píše v médiích, my moc jít nemůžeme. Ale kolik se toho nakoupilo a za jakou cenu, to nám rozhodně kontrolovat přísluší.

Už teď se potvrzují velmi různorodé ceny například za jeden respirátor. Jak se na to díváte?

My to monitorujeme a už na základě naší analýzy můžu říct, že když třeba respirátor typu FFP2 nakoupí jedno ministerstvo za 34 korun a jiné za 636 korun, tak je ten můj názor jasný: děje se tu něco nesprávného. Naši kontroloři to budou muset samozřejmě detailně posoudit, třeba rozdíl v konstrukci, vybavení a podobně. Ale zjevně ty rozdíly v cenách nejsou ojedinělé. Kupříkladu ochranné obleky jedno ministerstvo koupilo za 15 korun a druhé za 371 korun. Nemůžu se nyní vyjádřit, zda jsou ty rozdíly v cenách důvodné, nebo nedůvodné, ale určitě nás to opravňuje k tomu, abychom takovou kontrolu zařadili.

Ty částky za nákupy, které jste zmínil, předpokládám nestřílíte od boku.

Ne, to jsem citoval z našich podkladů.

Může to mít výhledově i trestně-právní dohru?

K tomu se vyjadřovat nemohu. V obecné rovině mohu říct, že naše kontrolní závěry trestními oznámeními končí v průměru asi desetkrát za rok. Je to běžná součást naší práce. Neděláme to úplně rádi, ale když zjistíme, že okolnosti nasvědčují tomu, že byl spáchán trestný čin, tak trestní oznámení podáváme.

Dokážete odhadnout, jak dlouho šetření těchto konkrétních nákupů může trvat? Dá se čekat, že u veřejnosti bude po výsledku velká poptávka, kdy by to tedy mohlo být?

Máme v tom některé legislativní limity. Práva kontrolovaných osob jsou velká, musí proběhnout oficiální zahájení kontroly, seznámení s tím, co se bude kontrolovat… Urychlit se dá asi jen samotná kontrola, pak je ale ještě právo podat a uplatnit námitky a až pak je kontrolní závěr. Řádově to tedy bude v měsících. Chceme ale ty aktuální věci řešit a udělat to co nejdřív.

I Smartwings by nás zajímaly

Už jste někomu oznámili, že ho budete v souvislosti s nouzovým stavem kontrolovat?

To přijde. Bude o tom jednat kolegium NKÚ po skončení nouzového stavu.

Sám už jste řekl, že na péči řádného hospodáře nesmí stát zapomínat ani v době krize. Na druhé straně podobný nouzový stav zažíváme poprvé, nedá se tady trochu přimhouřit oko?

Oko ať si přimhouří někdo jiný. Nejvyšší kontrolní úřad má v zákoně předepsáno, co má dělat. My jsme povinni zjistit skutečný stav, doložit jej doklady a sdělit to adresátům. Přimhuřování oka není na nás.

Spadá do sféry vašeho zájmu jako NKÚ třeba i možnost, že by stát kupoval podniky v krizi, které označí za strategické, jak s o tom teď mluví v souvislosti se Smartwings?

Pokud by na to stát vynakládá nějaké prostředky, do naší působnosti by to spadalo. I tuto oblast se tedy snažíme monitorovat, ale nejsou k tomu zatím vůbec žádná data. Zatím žádný takový projekt představen nebyl.

Sám za sebe to sledujete?

Sleduji, ale je zároveň vím, že polovinu ekonomiky tvoří spíše malé a střední podniky a živnostníci. Pak jsou velké firmy, na něž krizová situace dopadá velmi negativně, jiným ale naopak pomáhá. Myslím, že vláda by měla mít jasný plán, jak hodlá na tu situaci reagovat. Výstřely typu, že budeme pomáhat ČSA, respektive Smartwings, to je snaha řešit věci, které jsou při vší úctě okrajové. Stát nemá a nemůže mít ani informace, jak se bude vyvíjet letecký průmysl za rok, zda dva, za tři… Navíc ta společnost měla nějaké potíže dříve, měla uzemněná letadla, byly tam další vlivy. Otázek k tomu je zkrátka příliš mnoho. Nicméně působnost bychom tam jako NKÚ měli. Podobně se mluví o možnosti nějakého fondu, nové Konsolidační agentury, ale ani k tomu zatím žádná data nejsou.

Celkově to zní, že vám práce spíše přibude…

My se na to těšíme.

Jak nouzový stav vlastně dopadl na provoz NKÚ?

Přijali jsme podobná opatření jako všichni, většinu zaměstnanců tedy máme na home office. Naštěstí jsme se ale stihli vybavit, fungujeme na dálku, elektronicky a i většina kontrol probíhá podle harmonogramu. Zpoždění máme jen u zahájení asi dvou nebo tří kontrol. Ale nejde jen o to, že budeme mít dost kontrolní práce, snažíme se přispět i k řešení situace. Naši lidé třeba pomáhali vykládat letadla s pomocí, měli jsme také na skladě vyřazené notebooky a některé školy se na nás obrátily s tím, jestli nějakou techniku nemáme, tak jsme jich zhruba 200 vyčistili, nachystali, a dali je školám a dětem, které je potřebují na domácí výuku.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

9 komentářů

 1. respirátory napsal:

  Pane Kalo, fandím vám a vaší snaze. Ale obávám se, že „šťourání“ do toho, bude znamanat vaše odvolání.

 2. Tondach napsal:

  Proto taky, na příkaz Babiše, musí skončit stav nouze! jeden den se profláklo, že zakázky dostávala firma jejich největšího sponzora a tak se v tom nesmí dál Hamáček angažovat, přestože to dělal skvěle…… ale holt nenakupoval „u Babiše“!

 3. Petr Kaminsky napsal:

  Naprosto presne! SmartWings/CSA mely problemy uz davno a ted ciste nahodou zjistili, ze za to muze koronavirus. Vubec bych se nedivil, kdyby tech 1200 miliard nakonec skoncilo v AgroFert-u. To (a vsechny firmy uvnitr) je predluzeny moloch, ktery bez verejnych penez zkrachuje. Mimochodem pokus o polidsteni tvare tehle STB-acke hydry pred verejnosti uz probehl. Vzpominate na tu „prilohu“, ktera vysla ve vsech vyznamnych tistenych denicich?

  • František napsal:

   A kde skoncily penize z privatizaci za dob soucasne opozice .Jen nezaplacene dluhy skryte Čka a to nekolik desitek miliard.Neokradli stat,ale nas uvedomte si ,ze stat jsme my jeho obcane.

 4. petrph napsal:

  Mimochodem, i na tom je vidět, jak je u nás systém státu nesmyslně organizován. Protože – už je etická otázka zda má smysl toto kontrolovat, za stavu nouze kdy se úřady snažily sehnat tyto ochranné prostředky pro lidi, doslova za každou cenu. Jistě – mohlo v některých případech docházet k úmyslnému předražování. Ovšem – je nutné připomenout že NKÚ je kontrolní, nikoliv vyšetřovací orgán. Tudíž – bývalo kdysi zvykem že „pouze“ podal zprávu o nedostatcích vládě, ať ta sama „na svou politickou zodpovědnost“ rozhodla zda a jak to bude řešit,
  Jenomže, vládě (která řídí stát) přece úředníci NkÚ nemohou věřit,
  takže namísto toho podají udání (trestní oznámení) na policii. Ta to bude znovu od začátku prošetřovat několik let, pak to dostane na stůl prokurátor (sorry, státní zástupce), ten se bude půl roku rozhodovat zda to dá k soudu, a soudy si to budou přehazovat dalších pár let.
  a to co by se mohlo vyřešit v řádu několika týdnů /třeba odvoláním nějakého úředníka) se potáhne takových bratru 5-6 let. A bude zcela groteskní až bude za takových 6 let posuzovat nějaký soudce Nejvyššího soudu za kolik se měly v březnu 2020 (v době světové pandemie) nakupovat roušky, a taky koho to pak bude zajímat..

  • Tondach napsal:

   Stačilo by tak málo! Číst a chápat psaný text!
   „Na začátku taková situace asi byla, potřebné vybavení chybělo a bylo zapotřebí ho získat. Na druhé straně je nepochybné, že akutní hrozba v nějakém okamžiku pomine.“

   • petrph napsal:

    No a v tom je právě to špatně. On totiž NKÚ pracuje s určitým zpožděním, takže naopak bude teprve teď prošetřovat ty případy z  března, kdy ta akutní hrozba trvala. A nedejbože aby si snad zpětně NKÚ óuředlníci stanovili zpětně nějaké datum „nebezpečí pominulo“, z doby
    kdy zdravotníci riskovali životy a padali na hubu . Nedej bože aby si snad takové datum stanovil zpětně nějaký prokurátor, nebo soudce. To by potom byla ta pravá justiční spravedlnost jako za bolševika..

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Vy jste to nepochopil, tady nejde o lidi a případně jejich životy (nikdo nevěděl co všechno může SARS-VoC-2 způsobit, ani věhlasní světoví epidemiologové, natož politici), ale jde o živobytí právníků, o prokázání jejich potřebnosti a nezbytnosti je nadstandartně živit z veřejných peněz. Samozřejmě, o totéž jde i v případě NKÚ.

 5. Dušan napsal:

  Každá válka zakrývá pravou podstatu, protože peníze jsou až na prvním místě.
  Jak je z článku vidno, sledují to i mocní!
  Držím palce pane Kalo.

Přidávání komentářů není povoleno