,

Pražská pouliční fotografie Zdeňka Velena. Čeho si na ulici nevšimnete

Napsal/a -pes- 2. ledna 2016

Autor fotografií, Zdeněk Velen, je profesionální herec, ale i vyznavač takzvané pouliční fotografie.

První angažmá získal v Horáckém divadle v Jihlavě, v roce 2000 dokončil studium pražské DAMU, v současné době spolupracuje nejvíce s Komorní činohrou a MDP (Městská divadla pražská).

„Fotografování se pro mě stalo nezbytnou součástí každého dne a pouliční fotografie mi doslova učarovala. Pohybovat se svobodně městem, beze spěchu a konkrétního cíle, je pro mě meditací a příležitostí pobývat naplno v přítomném okamžiku,“ vysvětluje okolnosti, za nichž jeho fotografie vznikají.

Jak říká, objevil pro sebe druhou vrstvu města – pitoreskní svět lidských vztahů a nečekaných souvislostí.

„Když jim dám možnost a nepospíchám jejich přirozenosti příliš naproti, začínají mluvit,“ říká o lidech, které v ulicích měst fotografuje.

„Kombinace odstupu při technické práci s fotoaparátem a lidské účasti s fotografovaným dějem je úžasnou a překvapující možností jak poznávat lidské společenství i sebe sama,“ vysvětluje.

Pro pouliční fotografie je zásadní právě autentičnost. „Jakákoli snaha o vylepšení je pro mě signálem netrpělivosti a touhy po senzačním záběru a ve výsledku může vzbudit spíše rozpaky a mizí i radost z takového výsledku. Tedy nejen samotná fotografie, ale i proces jejího vzniku, její příběh a momentální prožitek jsou důvodem, proč vyrážím do ulic města, kdykoli je to možné,“ říká Zdeněk Velen.

Pro HlídacíPes.org vybral tyto fotografie:

Čtěte též

Nebyl vložen žádný komentář
Přidávání komentářů není povoleno
Vážený uživateli, tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. Více informací o cookies