Práce, StB, šikana. Jeden neobyčejný život ve zcela obyčejné nesvobodné zemi
Boženiny půtky s režimem neskončily odchodem ze školy do zaměstnání. Předpověď na další roky pro ni zněla takto: oblačno, přeháňky; očekávejte i poryvy větru a bouřky. V tu samou dobu měli někteří občané Československa předpověď zcela jinou: spolupracuj, mlč a budeš se mít. Dnes leckdo vyvyšuje ty druhé nad Boženu, prý se ti druzí chovali správně a byli to oni, kdo „svrhli“ systém. Zatímco Božena prý byla naivní a její nekompromisnost vůči režimu byla zbytečná. Přinášíme další ukázku z knihy „Bolest přetrvává“, která vyšla v březnu 2022 a zpracovává téma dětí politických vězňů komunistického režimu.
Po dokončení jedenáctiletky Boženu poslali tahat těžké plechy do fabriky. Kdepak práce na úrovni jejího vzdělání! Jen ať se lopotí se železem! Když se pak vracela utahaná ze směn, v hlavě jí zněla myšlenka: „To jsou celí oni. Udatně se mstít na ženách a dětech. Bez slitování drtit, drtit a pak znovu a zas.“
V továrně na ni civěla spousta silných chlapů, nezastali se jí. Mohli si na místě Boženy představit své dcery, ale ne. Místo toho se našli ti, co se jí škodolibě posmívali: „Má maturitu a maká rukama. Dobře jí tak!“ „Pozná život dělníků.“ „Měli by ji zavřít k fotrovi.“ Přihlouplé zlobné poznámky Božena chladně přehlížela.
Božena a StB
Na Boženu hned v jejím prvním zaměstnání nasadili estébáka. Bylo jí sedmnáct let, rok 1959. Kdyby byla propuštěným protřelým odbojářem, kdyby u ní hrozilo riziko špionážních kontaktů se Západem, kdyby se angažovala proti režimu, pak by zájem StB o ni nepostrádal logiku. Ale v jejím případě?
Chlapa, jenž se kolem ní začal ochomýtat, znala již z jedenáctiletky – připravoval tam přednášky o požární ochraně. Ji a další studenty z režimem pronásledovaných rodin rád u testů dusil.
Ukázky pocházejí z knihy „Bolest přetrvává“, která vyšla v březnu 2022 a zpracovává téma dětí politických vězňů komunistického režimu. Objednat je ji možné ZDE. Navazuje na knihy „Nezhojené rány národa“ a „Jizvy zůstávají„. Autor se s velkým porozuměním dotýká vnitřních světů pamětníků a popisuje jejich ostrakizaci, kterou zažívali desítky let a která v případě potomků politických vězňů do značné míry pokračovala i po roce 1989. Předchozí texty ze série si můžete přečíst ZDE, ZDE a ZDE.
Božena netušila nic o jeho spolupráci s StB. Pracoval ve vedlejší dílně, dojížděl stejným vlakem. Velmi často se objevoval přesně tam, kde ona s někým chvilku postála a povídala. Táta ji po návratu z lágru upozornil na jeho špinavosti a napojení na policii, Božena tedy zpozorněla a dávala si od té doby pozor na pusu.
I v dalším místě, v drahách, Božena spolupracovníky StB potkala, s jedním dokonce sdílela kancelář. O jeho skutečné práci nepochybovala. Neměla sice přímý důkaz, avšak aniž si brával dovolenou, jezdíval na hony s vysokými papaláši. Vozil je v lese terénním autem, oni stříleli zvěř přímo ze sedadla. Sám to v práci nejednou vyprávěl.
Za stolem téměř nic nevytvořil, vedení se k němu přesto chovalo uctivě. Musel být spjatý s režimem hlouběji, žádný řadový člen KSČ. Po honu se jí vždy snažil podstrčit kus zvěřiny, což Božena zásadně odmítala. Se soudruhy nechtěla mít nic společného. Vše dohromady dávalo Boženě jedinou výslednici: estébák.
Estébák neestébák, Božena si i tak chladnokrevně opisovala jen kousek od něj na psacím stroji samizdaty.
K výročí VŘSR vždy kvílely sirény. Božena jednou prohodila: „To ta VŘSR byla tak velká, že musí tak dlouho houkat?“ První kolega zahuhlal: „Nech toho, ty provokatérko,“ a raději odešel. Druhý, ten „od zvěřiny“, vzápětí odhalil karty a s úsměvem prohlásil: „Kdybych teď zvedl telefon a oznámil, co jste řekla, dostanu pětistovku. Ale neudělám to, vážím si vás. Nikdy jsem na vás nic nedonesl.“
Intuice tedy Boženu nezklamala. Zároveň mu věřila, že mluví pravdu a že od bonzování jsou jiní. Suše odvětila: „Neříkáte mi nic nového, vždycky jsem měla čuch na fízly.“ Přešel i tuto troufalou poznámku.
Proč se dekonspiroval? Snad se nechal unést chlubením. Podle Boženy se též styděl, už svou roli nemohl unést. Vždyť ji vnímal jako čestnou, nejspíš k ní cítil i něco jako úctu. Což dokázal další větou: „Vím, že to neřeknete.“ Božena dokázala zářit do svého okolí, i nepřátelé leckdy bezděky couvli.
Příklad odjinud
Dcera politického vězně, Anežka, ve své razanci nikoli nepodobná Boženě, měla s estébáky patálie také.
Jednoho dne zavítala do kanceláře ekonomky Magdy, toho času na dovolené. Potřebovala vyřešit nějaké výkazy. Záhy se ozvalo rázné zaklepání. „Dále,“ ozvala se. Dveře se otevírají, v nich mladý odměřený chlap. Vchází, ukazuje placku příslušníka StB a povídá: „Kolega je na dovolené, jdu místo něj pro zprávy o tý vaší kolegyni.“ A řekl Anežčino jméno.
Okamžitě se dovtípila, která bije: Magda spolupracuje s StB, tenhle si jde pro písemný elaborát. Protože nezná ani Magdu, ani mě, celé to popletl a netuší, že má před sebou objekt zájmu StB.
Uštěpačně z ní tedy nahlas vyhrklo: „Nemám nic připraveného, ale můžu vám o ní říct všechno, úplně všechno, i co měla včera k večeři.“ Důstojník dost divně koukal. Radši hodila zpátečku, nechtěla ho příliš provokovat. Nikoli kvůli sobě, ale kvůli Magdě. Jen dodala: „Víte, to jsem já, na koho se ptáte. Magda je na dovolené.“
Estébák se vyděsil a úpěnlivě Anežku prosil, aby to nikomu neříkala. On má děti a nechce mít malér. Rozešli se v dobrém.
Dohra s Magdou? Anežka s ní o té věci hovořila, Magda brečela. Dušovala se, že na ni nedonášela, pustila jim jen neškodné informace. Vysvětlila, proč ona a StB. Byla původem Němka, kvůli své národnosti si po válce dost vytrpěla. Posměšky, nadávky, opovržení. Skřípli ji časem i estébáci, k tomu se s ní dost zle rozváděl manžel. Tlak StB nevydržela a upsala se jim. Anežka byla vždy hodná a vstřícná, dokázala velkoryse odpouštět. S Magdou se nerozkmotřila.
Podepiš souhlas se vstupem vojsk!
Každoročně strana hodnotila všechny zaměstnance, zejména administrativu. Začátkem sedmdesátých let před Boženu hodili předem vypracovaný posudek a požadovali: „Podepište to.“ Božena čte, čte, a náhle na ni křičí věta: „Soudružka souhlasí se vstupem sovětských vojsk.“
Zavrtěla hlavou: „Nepodepíšu, leda byste škrtli větu o vstupu vojsk. Máte tam i další nepravdy.“ A ještě dodala: „Nejsem v KSČ, tak proč mě vy, komunisti, hodnotíte coby nestraničku po politické stránce? Do politiky jsem nikdy nezasahovala. Ať mě posuzuje vedoucí, a to výhradně po stránce pracovní.“ Soudruzi ten cár papíru nezměnili a vyžadovali dál její parafu, jinak že se se zlou potáže. Neuspěli.
Kvůli posudku si Boženu zvali skoro každý rok. Vícekrát jim v různých variantách bez rozpaků odsekla: „Je vás tu pět. Kdybyste tady neseděli a neničili lidi, kteří nic nezavinili, a dělali užitečnější práci, tak byste za tu dobu vyčistili docela dost vagónů.“
Soudruzi věděli, s kým mají tu čest. Předseda ZO KSČ často burácel: „Vyřídím si to s váma a postarám se o váš vyhazov!“ Výhrůžku myslel smrtelně vážně, nicméně ji nikdy nedotáhl do konce. Náčelník, ať tu funkci dělal kdokoli, i ten, který Boženu nesnášel, totiž vždy prohlásil: „Musím tu mít někoho, kdo umí makat, a ona umí.“ Čímž nepřímo potvrdil Boženina slova na téma „kdybyste dělali užitečnější práci“.
Tenhle bezpáteřní předseda KSČ Boženu oslovoval zásadně pouze paní. Ptávali se ho straníci: „Proč jí neříkáš soudružko?“ Odpovídal: „Není toho hodna!“ Božena tu hlášku považovala za velkou čest. On byl opravdu zabedněný.
Ještě jednou předseda…
Předseda ZO KSČ Boženu nesnášel zarputile. Ještě na začátku prosince 1989, nějaké dva týdny po sedmnáctém listopadu, ji strašil: „Však ještě uvidíte, vyhodím vás!“ Božena se totiž v práci při revoluci silně angažovala.
Hned další den si všiml trikolory připíchnuté v její kanceláři na kalendáři. Zasyčel: „Co to tady máte?“ Božena na to: „To nepoznáte?“ Zrudl a vyštěkl: „To si s váma vyřídím! Už jsem vám to říkal jednou a říkám znova, ještě uvidíte! Vyhodím vás!“ Myslel to smrtelně vážně, byl si jist silou režimu a těšil se na odvetu. Neuměl si představit rozpad moci KSČ, pro něj znamenal komunismus ideologii a výtah k postavení a pohodlí.
Na jaře 1990 se jednalo o jeho odchodu. Tehdy se hájil: „Nechal jsem ji na pracovišti, pomáhal jsem jí.“ Lhal. Což mu Božena řekla do očí. Musel odejít, neuměl nic než vést ZO KSČ. Záhy vstoupil předseda do ODS. Vždy věděl, kam natočit plachtu.
Jednou s komunisty, podruhé s demokraty. Jindy by šel s Číňany, Rusy anebo s Čapkovými mloky. Nebyl sám, kdo z komunistů po roce 1990 přeběhl na druhou stranu. Vždy vypočítaví… No, a ODS je přijala.
Po pádu KSČ se Božena dostala k materiálům vedeným o ní v práci. Pořádný štos. Přitom bylo zřejmé, že značná část dokumentů zmizela. Kolegové – donašeči – je včas stihli vyhodit, zlikvidovat.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Ve stínu Ježkovy smrti. Milovaní komici v Americe
Svět chceme pro lidi, ne pro roboty. Počítejme s blahem i s katastrofou
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
15 komentářů
Dnes, když spolupracuješ, chválíš a podporuješ Brusela a USA, dá ti BIS pokoj.
Běda tobě, když budeš říkat že USA zavinila spolu s Ukrajinou denacifikaci oblastí Ukrajiny, že ve skutečnosti je to geopolitický konflikt mezi USA a Ruskem a Ukrajina na to doplatí, tak si nepípneš, půjdeš na Policii vysvětlit své názory a už Tě má Bis v hledáčku a prokurátor si leští paragraf aby Tě zavřel.
Nic se od socialismu nezměnilo. Jen STB se dnes jmenuje BIS a není filiálkou KGB ale filiálkou CIA. Jinak fungují naprosto stejně.
Tak stejný komentář, samozřejmě s opačným znaménkem, byste před r.1989 neměl kde uveřejnit (pokud jste nebyl zapojen do „nelegálních“ iniciativ) a pokud byste to pronesl v hospodě, mohl jste se dostat na výslech k StB – vím o čem mluvím, sám jsem takový výslech ze stejného důvodu zažil.
Takže se ptám: už Vás policie vyslýchala? Ne? Aha, Vy jen tak bezrizikově blábolíte.
no to je narez..StBacke a bolsevicke svine nemely limit a nicili zivoty lidi jak jen mohli, na nektere ale byli nastesti kratci. a tohoto odporneho sentimentu jsme se doted uplne nezbavili, viz stBak Bures ktery chce byt prezidentem, aby nemusel do kriminalu..to je upadek. snad mu to nevyjde, agent Ciny a donedavna i Kremlu se snad odebere uz brzy z mist, kde nema co delat. a taky doufam, ze uz se nebudeme moc mazat s otevrenymi kolaboranty a vlastizradci, kteri tu stale podporuji zlocince putina a jeho vrazdeni a loupeni a niceni vseho na Ukrajine a to z naprosto absurdnich a vylhanych duvodu. ano, je to sice porad nejaky postoj, nebo mozna i nazor, ale je naprosto obludny a ve slusne spolecnosti by nemel byt akceptovan a ti nejviditlenejsi prokremelsti zdejsi agenti by meli byt potrestani, protoze jsou nasi nepratele..snad uz se schyluje k lepsim casum v tomto smeru, uz davno je na case!!
Jenze no prave.Pokud by jste venoval jen setinu to casu co nadavate na komunisty, studiu soucasneho pravniho systemu, tak budete vedet, ze tomu stbakovi Buresovi, navrhuje statni zastupce akurat podminku.Ale i kdyby mu nejaky zly pan soudce chtel nasolit par let kriminalu tak to nebude hned, tech aspon 5-6 let se bude Babis uspesne odvolavat.
co mu navrhuje jeho podrztazka Saroch neni vubec podstatne..Saroch by to byl nejradsi zametl, ale nemohl, protoze by mu nejspis hrozil konec ve funkci a to po zasluze, nebo minimalne karne rizeni..podstatne je co rekne soud a tam je to jen o tom, jestli budou dukazy naprosto neprustrelne..nekdy se stane ze i naprosto zjevny podvod nakonec neni potrestan, proste zlocinci, co vedi jak na to a maji na nejlepsi pravniky a dost penez, coz Bures bezesporu je, nehlede na jeho medialni a politicky vliv, maji tady vyhodu, ale treba mu to bude nakonec houby platne, zaslouzil by si to uz za ten dalsi podvod s fiktivni reklamou, ktery je zatim naprosto nevysvetlitelne zameten..ale treba i na ten jeste dojde!
Šaroch to má těžký, stejně jako každej státní zástupce, když dlouhou řadu let pracně sestavuje velkej případ, a pak mu to pak může shodit každej soudce co to bude soudit, protože má jinej právní názor.
A pak se média i politici pak vrhnou na toho st.zástupce, a ž on je ten lump, kterej měl vědět, co si ten soudce o pár let později zrovna vymyslí.
V čem je problém v případě Čapí hnízdo, že existuje řada důkazů (to nesporně), o tom že probíhaly nějaké podnikatelské aktivity – ale až soudce může říct, jestli byly – ve svém celém souběhu trestné, a navíc, tedy jak závažné. Nikdo jiný, jen ten soudce. Takže sice může napařit „až vosum let“, jak si přečetli amatéři v tr. zákoníku, ale taky mu může dát jen podmínku (jak navrhuje Šaroch), ale taky to může celý zrušit a vrátit na MF, ať mu daj nějakou pokutu, nebo co..
Připomínám, nejen tento soudce v první instanci, co to bude teď na podzim soudit, ale i ti další, v odvoláních, až k NS a ÚS, kam se určitě Babiš odvolá, pokud by ho chtěli fakt zavřít..
kulovy to mel tezky, Saroch je bud totalne neschopnej, nebo podmazanej..takze mel davno skoncit, je to ostuda, trvalo mu to neumerne dlouho, podezrele pak otocil, kdyz to pozastavil a nebyt zasahu Pavla Zemana, tak to nejspis uz bylo zameteno a neslo to ani k soudu, coz by bylo mimoradne ostudne u takto zavazne kauzy ktera je ostre sledovana, takovou moc totiz SZ maji – mohou v podstate „omilostnit“ cloveka, ktery s velkou pravdepodobnosti spachal trestny cin. u Capaku je az prilis moc indicii, ze to bylo za hranou, takze je to u soudu naprosto opravnene, jestli to bude odsouzeno, tak s velmi vysokou pravdepodobnosti nepodminenym trestem, ale samozrejme je porad moznost, ze to odsouzeno nebude kvuli dukazni nouzi, ale to povazuju za mene pravdepodobne. u soudu se totiz pri vypovedich odhali velmi casto nektere nove skutecnosti, ktere predtim znamy nebyly, prece jen pri vypovedi pod prisahou si jen tak nekdo uz lhat nedovoli..takze tady jste hodne mimo a Saroch je opravdu totalni nymand a takovy clovek uz tam davno nemel byt a to ani pokud nebyl podmazany
Koukám, že polovina národa byla příslušníkem StB. Jinak miluji vzpomínky psané 30 + let po převratu, tedy až když pamětníků je málo a nejde skoro nic ověřit
Koukám, že Vy jste naopak patřil do té druhé poloviny, která měla klapky na očích, špunty v uších, nic neviděla, neslyšela a klapky a špunty odhazovala jen na stranických schůzích a při prvomájovém průvodu drže v rukou mávátka a budovatelské transparenty. Chápu, že těmto lidem je dnes nepříjemné připomínat, že kdysi existovali i jiní lidé. Čest Vaší práci, soudruhu. 🙂
… no právě tímto připomínáním jim to pomůže od účtů za elektřinu, plyn,exekuce, inflaci, atd. atd. a další reálné výdobytky této doby, protože je to přece musí na duši povzbudit… No zářná budoucnost…
Tak tos měl říct hned, že jsi v exekuci josef a nemáš na placení účtu. To bychom ti připoměli, že tvoji soudruzi zabavovali majetky starým lidem, na kterých oni a jejich předci generace hospoařili a že těm starým lidem za ty ukradené majetky vyměřili důchod 100 korun měsíčně. To aby sis tu exekuci pořádně užil.
… no tak to o mně neplatí, že bych měl náznak exekuce… Ale dokážu se vcítit do role „korunových“ dlužníků, kteří pak mají platit tisíce, ne-li i desetitisíce a i větší… Sám jsem byl svědkem, že „dluhu“ 30,-Kč (julínkovských a cikrtovských) bylo ve finále skoro 6300,- Kč – tedy před asi 12 ti lety. Na těch skoro 6300 dostane zdr.zařízení svých 30 korun, soud poplatek 300,-Kč a zhruba na těch necelých 600O,-Kč se dělí mezi advokáta a exekutora a nepřímo i stát, který chce svých 21% DPH – to je +- 1036,-Kč… To je tedy slušné, že z 30,-Kč „osobního dluhu“ má stát jako neúčastník kauzy více než 3000 násobek původní částky a mlaskají všichni (a roste HDP) – kromě toho chudáka dlužníka, který to musí sakumprdum zaplatit – jinak ho čeká exekuce… No a takovéto příběhy tento Vejražka nepíše, protože to raději půjde až k husitům, protože ti přece také brali (demokratické) církvi a panstvu, že ???
Důležité je josef, abys svoje hospodské dluhy nezaměňoval s regulačními poplatky. Jinak chápu, že po konzumaci levného alkoholu můžeš mít různé vidiny například na téma jak (ne)máš žádné exekuce. Každopádně platí, že lidi, kterým zločinecký komunistický režim zabavil majetek na kterém hospodařili celé generace jejich předků a místo toho vyměřil žebráckou almužnu mohli velmi snadno zemřít hlady kdyby se museli spoléhat jen na tu komunistickou almužnu a nepomáhala jim rodina a přátelé.
Tedy, a děkuji za neradostnou vzpomínku, ono to tak skutečně bylo.
Co je nutno dodat, že většina rodin měla mezi sebou nebo známými, nějakého proskribovaného ať z 50, nebo konce 60.let let ), takže, kádrováci se činili a posudky se psali, na každého.
No a pak záleželo na řediteli podniku , jestli nutně chtěl ty ideologické nepřátele trestat, a nebo byl rád , když pod nim pořádně a poctivě pracovali
Protože – a zase pro připomínku, ti ředitelé státních podniků byli straně a vládě zodpovědni za dobré ekonomické výsledky té fabriky, a nikoliv kolik podvratných živlů tam odhalí, Něco se sice okecat dalo, jenže i kariéra neschopného komunistického managera mohla mít sestupnou tendenci.
To je George Uhl na té fotce, ne?