Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Petr Kellner. Foto: PETR TOPIČ / iDNES.cz / Profimedia
foto: PETR TOPIČ / iDNES.cz / Profimedia,

PPF slibuje: Chceme zpravodajství postavené na novinářské profesionalitě a redakční nezávislosti

Společnost PPF, která v polovině října definitivně převzala skupinu CME a s ní i televizi Nova a další tři desítky televizních stanic ve střední východní Evropě, vydala prohlášení, v němž ujišťuje, že „si uvědomuje klíčovou roli nezávislých a objektivních médií v dnešní společnosti“ a že „vyžaduje nezávislou, objektivní a pluralitní žurnalistiku, která odpovídá nejvyšším profesionálním standardům“.

PPF tím reagovala na dopis, který k rukám majitele společnosti Petra Kellnera, nového generálního ředitel CME Didiera Stoessele a generálního ředitele CME pro Bulharsko Luboše Jetmara adresovala pětice mezinárodních novinářských organizací, mezi nimi Mezinárodní tiskový institut či Reportéři bez hranic.

Novinářské organizace vyzvaly, aby se PPF a její zástupci veřejně zavázali dodržovat svobodu slova a redakční nezávislost bez ohledu na politické nebo finanční tlaky.

V textu zdůrazňují, že akvizice PPF, 13. října definitivně schválená i Evropskou komisí, znamená převzetí tří desítek televizních stanic se zásahem až 45 milionů diváků ve střední a východní Evropě: v České republice, na Slovensku, v Bulharsku, Rumunsku a Slovinsku.

Mezinárodní sdružení novinářů vyzvala PPF, aby dodržovala zásady redakční nezávislosti, a zdůraznila to, jak konkrétní televize hrají důležitou roli ve veřejné debatě v jednotlivých zemích.

Požadují, aby se nový majitel CME vyhnul propagování svých obchodních nebo politických zájmů. Explicitně pak zmiňují podnikatelské zájmy PPF v Číně a v dopise píší, že televize patřící do skupiny CME mají mít svobodu kriticky přistupovat k tématu čínské politiky nebo investic bez toho, aby novináři čelili tlaku na to, že mají své postoje zmírnit nebo se určitým tématům vyhýbat.

Pod reakcí PPF, již má redakce HlídacíPes.org k dispozici, jsou podepsáni dva z adresátů: Didier Stoessel a Luboš Jetmar.

„PPF koupila CME s cílem dál budovat a rozvíjet síť profitabilních komerčních televizí. Chce přinášet divákům kvalitní televizi obsahující nejen zábavu, ale také původní domácí tvorbu. A samozřejmě zpravodajství, postavené na novinářské profesionalitě, redakční nezávislosti a obsahové atraktivitě,“ stojí v jejich odpovědi.

„PPF si uvědomuje klíčovou roli nezávislých a objektivních médií v dnešní společnosti a bude se proto i nadále řídit hodnotami a pravidly, díky nimž si zpravodajství a publicistika CME získaly odborný i divácký respekt,“ čteme dále.

Mezinárodní novinářské organizace PPF naopak ujišťují, že situaci v jednotlivých zemích i přístup nového majitele ke zpravodajskému obsahu a svobodě médií budou bedlivě sledovat.

Původní dopis novinářských organizací i reakci PPF si přečtěte zde:

 

 

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

13 komentářů

 1. Tom Klíčník napsal:

  Média jsou byznys, jako každý jiný. Informace jsou produkt, který je nabízen cílové skupině, která o něj má zájem. Pluralitu a nezávislost bych vyžadoval od médií veřejné služby, ale od soukromých firem ne. V tomto by si měla udělat ta sdružení novinářů jasno.
  Celé to na mě působí tak, že to loňské prohlášení Petra Kellnera, ve kterém se postavil za konzervativní hodnoty, rozčílilo určitou část spektra a toto je pouze dozvuk.
  Asi je potřeba si říct, že Kellner není blázen, který by pohřbil nejsledovanější zpravodajství nějakými hloupými změnami (pokud se bavíme pouze o ČR a zapomeneme na ostatní státy). Možná spíš hledá obchodní model ve světě, kde je lineární vysílání na ústupu a vzhledem k tomu, že má v zádech O2, má i technologické zázemí.

  • skeptik napsal:

   Média jsou byznys, v tom máte jistě pravdu. Pokud chce pan Kellner vydělávat na vysílání stupudních, ať už hollywoodských nebo brazilských či argentinských seriálů, je to jeho věc a věc diváků, kteří svojí úrovní nedosahují výše, než na úroveň zmíněných seriálů. Pokud ovšem chce pan Kellner, prosazujíce své zájmy v Rusku a v Číně prosazovat zájmy těchto zemí u nás, pak už se nejedná o byznys, ale o pátou kolonu těchto zemí u nás a je to na pováženou. Že pan Kellner něčeho takového schopen je, nám dokazuje svým ovlivňováním našeho prezidenta a to jak toho současného, tak toho předešlého. Velmi se obávám, že koupí TV Nova si chtěl pan Kellner zajistit možnost ještě lépe ovlivňovat veřejné mínění a výsledky voleb a to jak těch parlamentních, tak příštích prezidentských a přesměrovat tím směřování naší zahraniční politiky.

   • Krkowitz fon Milowitz napsal:

    Nejde o medialní ale fianční tranzakcí kterou krom nejproblematičtšjších akcionářů ale plně nefinacuje PPF ale fiančníci dosvadních vlastníků
    Takže rekapitulace Společnost PPF Group NV oznamuje, že její plně vlastněné dceřiné společnosti dokončily akvizici společnosti Central European Media Enterprises Ltd. a tak má nyní plnou kontrolu nad provozem CME v České republice, Rumunsku, na Slovensku, ve Slovinsku a Bulharsku.
    Tato transakce i tam podléhala schválení !!!!
    S okamžitou platností nastoupí Didier Stoessel na pozici výkonného ředitele CME odpovědného za český, rumunský, slovenský a slovinský trh. z  Modern Times Group, HSBC Investment Bank a Merrill Lynch International.
    Jako poradci PPF pro strukturované financování této akvizice působí BNP Paribas a Société Générale. Financování transakce ve výši 1,150 miliardy eur bylo upsáno bankami BNP Paribas, Crédit Agricole CIB, Credit Suisse, HSBC, Société Générale a UniCredit.
    Finančním poradcem PPF v rámci této transakce je J.P. Morgan Securities plc.

   • stanik napsal:

    V době minulé, zde existoval ale ulet ze socialismu v podobě Dikobrazu. Dnes ho nahradil bulvár, a je otázkou jak se tyto dvě roviny liší ! Otázka je, jak se liší novinařina ČSR a ČR pominu-li ČSSR.

    • stanik napsal:

     Žurnalistika byla vyučována na UK žurnalistika ! Jak se tedy liší odpovědní profesoři této fakulty od doby minulé po současnost. Jsou redaktoři bulvárů zoufalci studia a redaktoři i.Dnes, Lidových novin a pod. jejich úspěšnějšími kolegy ??

   • Oskar (hanák z Hané) napsal:

    Zkuste se zamyslet nad tím, jak to, že existují lidé, kteří si koupí do soukromého vlastnictví celou síť TV stanic. Soukromé vlastnictví je nedotknutelné, aspoň se to píše v Listině základních lidských práv a svobod (HLAVA DRUHÁ, Lidská práva a základní svobody, oddíl první – základní lidská práva a svobody, čl. 11, odst. (1)). Současně je třeba také připomenout že, v oddíle druhém – politická práva, čl. 17, odst. (1) až (4) je zaručena svoboda projevu a na základě čeho, kým a jak je ji možno omezit. Není tam, v této souvislosti napsáno nic o nějaké pětici mezinárodních novinářských organizací, mezi nimi Mezinárodním tiskový institut či Reportéři bez hranic.
    To, že dva ředitelé dnes Kellnerovy CME, píší, že CME „si uvědomuje klíčovou roli nezávislých a objektivních médií v dnešní společnosti“ a že „vyžaduje nezávislou, objektivní a pluralitní žurnalistiku, která odpovídá nejvyšším profesionálním standardům“, je prohlášením, které je v důsledku svého soukromého charakteru zcela nezávazné, zvláště, když se takto nevyjádřil sám soukromník, majitel CME.

 2. Tondach napsal:

  Slibem nikoho nezarmoutí….:-)

 3. Petr Kaminsky napsal:

  Pozor – nove slovni spojeni: pluralitni zurnalistika. Z takovych vyjadreni couha PR jako slama z bot vesnicana. Je videt, ze Mlynar maka jako sroub. Krome selficek v rousce vymysli manipulace na 1000 a 1 zpusob.

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Soukomník si může se svým majetkem manipulovat jak chce, pokud při tom neporušuje zákon a žádný zákon, který by zakazoval „manipulace na 1000a 1 zpúsob“, není k nalezení.

   • skeptik napsal:

    Nějak vám ušlo Oskare (hanáku z Hané), že pan Kaminsky nikomu nezakazuje manipulaci se svým majetkem, ani nikoho neobviňuje z porušení zákona. Varuje pouze před manipulacemi. Taková varování vy nejste nejspíše schopen chápat, protože vy sám patříte mezi ty, kteří manipulace na diskuzích pod články Hlídacího psa vytvářejí.

 4. nemec napsal:

  Vzhledem k tomu, že si PPF založila i politickou stranu vedenou Pány Klaus mladší a Klaus starší, tak si lehce domyslíme jak tato objektivita bude vypadat. Bude to klasika : Čí chleba jíš, tu píseň zpívej. Ani by mne nepřekvapilo, kdyby NOVU vedla paní Bobošíková.

 5. Václav Čech napsal:

  Není soukromý majetek, jako soukromý majetek. Média podléhají určitým pravidlům a zákonům, takže je nezbytné sledovat jejich objektivitu a případné lži.
  Kupříkladu svými komentáři oskar hanák porušuje obojí.

Přidávání komentářů není povoleno