Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.

Populisté na vzestupu. O co jim jde, ukazuje nová kniha Obchodníci se strachem

Evropské volby potvrdily vzestup populistů. Na české domácí scéně posílilo hnutí ANO i SPD Tomia Okamury. V evropském kontextu je nástup populistických nebo nacionalistických sil ještě markantnější. Nejlepších výsledků dosáhli vládní pravicoví nacionalisté v Itálii, v Maďarsku či v Polsku. Nová kniha z dílny HlídacíPes.org tyto trendy předpověděla a analyzovala.

HlídacíPes.org pokřtil již svou čtvrtou tištěnou publikaci – Obchodníci se strachem. Kniha podrobně mapuje české a evropské populisty od Babiše přes Okamuru k Orbánovi a Le Penové a demaskuje jejich podvodné praktiky i skutečné cíle. Zároveň analyzuje selhání demokratických elit, které nástup populistů usnadnilo.

„I po evropských volbách bude publikace pořád aktuální – měsíce, možná i roky. Je to o lidech, kteří zkrátka těží z tzv. boje proti elitám, kteří vzývají masy, o politicích, kteří pochopili, že vzbuzovat v lidech strach je dobrý marketingový tah,“ říká šéfredaktor HlídacíPes.org Robert Břešťan.

Předsedkyně správní rady Ústavu nezávislé žurnalistiky Lenka Černá dodává, že vliv manipulací je vidět na obou stranách pomyslného rozděleného spektra.

„I my sami jsme trochu zmanipulovaní strachem. My máme strach z toho, že končí období svobody a demokracie, a proto děláme to, co děláme. Většinová masa je tedy bohužel též manipulovaná strachem: strachem o sebe, o své živobytí, o to, že sem k nám něco nového přichází,“ říká Lenka Černá.


Podívejte se, jak jsme křtili Obchodníky se strachem


Kniha podrobně mapuje české a evropské populisty od Babiše přes Okamuru k Orbánovi a Le Penové a demaskuje jejich podvodné praktiky i skutečné cíle. Zároveň analyzuje selhání demokratických elit, které nástup populistů usnadnilo.

Kniha vznikla díky velkorysé podpoře Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky.


Objednávejte i na webu

Pořízenímnové knihy podpoříte nezávislou žurnalistiku. Objednávat můžete zde:

 


Grafické zpracování knihy Obchodníci se strachem měla tradičně na starost Klara Hegerová. Včetně použití hodně netradiční doplňkové barvy Pantone 802 C 💚

A Tomio Okamura má i svou vůbec první bustu. Tu vytvořila sochařka Martina Chloupa, a pokud chcete vědět, proč, podívejte se na následující video.

 

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

8 komentářů

 1. Frenki Hunter napsal:

  Kdo je to prosím populista? (Podle mého každý politik před volbami, bez výjimky. Jak jinak by nalákal potenciální voliče, že?)
  Kdo je to nacionalista, populista? A co je na nich špatného? To už nechám na redakci, nebo na oponentech.
  Kdo používá strašení? Naprosto každý! Je to pouhá kritika, která se dá popsat i jako strašení. Kdo straší Ruskem? Kdo to dělá neustále a vždy? Kdo straší katastrofou, pokud by došlo k vystoupení z EU a NATO? Umíte si vůbec představit, že existuje obrovská spousta spoluobčanů, kteří nechtějí být v těchto spolcích? A umíte si představit, že to je jejich názor? A vy ten jejich názor ohýbáte a dáváte vašim spoluobčanům nálepky! V čem jste jiní-lepší? Ve strašení! Měli byste si nechat udělat své „bysty“, protože nejste v ničem lepší. Jste pouhá opozice současných, jak vy používáte, elit. A víte, co je na tom pikantní? Že lidé tu vládnoucí partičku za elity vůbec nepovažují. Lidé jsou už poučeni za těch 30 let totální devastace naší vlasti. Ekonomické, bezpečnostní, kulturní a morální. Proto volí tak, jak volí a početní účast ukazuje, jak věří systému a „elitám“. A velká část voličů jde volit ze vzdoru, to menší zlo! Vy je máte za nevzdělané hlupáky z venkova, protože pro vás je normální pouze Praha. Jenže pro ty nevzdělané hlupáky z venkova jste vy, Pražáci, ta nejhorší svoloč. Bylo tomu tak, je tomu tak a bude tomu tak. Jste zbabělci a snoby. To si o vás myslí ti „hlupáci z venkova“. Okamura a ti další jen nahlas říkají to, co si myslí ta „tichá síla“. Ta síla, která nechce vaše experimenty s tisíc let starými tradicemi, nechce tady ani Afriku, ani Asii, ani šílence s gender nesmysly a propagaci LGBT menšiny. Nechce tady ani americké vojáky, nebo jejich rakety a nechce je ani v Evropě. Nechce tady kraviny z Bruselu a nechce, aby se Brusel motal do našich věcí. Nechce tady ani Rusy ani Číňany! Ale chce s každým spolupracovat, pokud to je možné, v ekonomické činnosti. Férově, jako partneři, a ne jako podřízení. Bez válek, bez vyhrožování druhých státům kdekoli na světě, tak jak to dělají agresoři z USA. My chceme mír a klid a ne se připravovat na války a válčit kdesi v Africe a v Asii, tak jako dnes. Dokud to nepochopíte, tak budete prohrávat. A lidé vás budou nenávidět. Zatím jen tiše.

 2. Pavel Liška napsal:

  Spíše než , že : „..selhání demokratických elit, které nástup populistů usnadnilo.“ bych napsal …. které nástup populistů způsobilo. To je zákon akce a reakce. My chceme postupné rozvolnění a zánik národních států a národů a ejhle , reakcí je vznik hnutí a stran, které národní státy a národy chtějí zachovat .
  Ještě na sugestivní otázku Frenkiho výše … Kdo je nacionalista ? Podle mne je nacionalistou ten, kdo vyvyšuje svůj národ nad ostatní. ( klasicky Deutschland über Alles… ) . Ten kdo jej jen chce chránit a bránit jeho zániku , tak ten podle mne nacionalistou není . Podobně je to s vlastencem a vlastí… S tím rozdílem, že vlast mohou tvořit příslušníci více národností . To je mírný , ale dle mého názoru podstatný významový posun vlastence od národovce ( nikoliv nacionalisty ).
  Je ten, kdo je dnes ochoten položit život za a) za svoji vlast nebo alternativně za b) za svůj národ dnes vnímán pozitivně nebo negativně ? Jak se na to dívá redakce HP ? Docela by mne to zajímalo ….
  Obávám se, že ve snaze odstranit národnostní třenice ve jménu zabránění dalšího válečného konfliktu mezi národy, vede k appeasementu vůči nepřátelům zvenčí a nárustu napětí mezi členy jednoho státního útvaru.
  Což se dnes přesně děje.

 3. ing. Petr Kotek napsal:

  Pravdivě popsán stav věci od pana Huntera. Toto je názor většiny normálních lidí, kteří žijí a pokračují v práci a tradici svých předků, jež se zasloužili současnou společnost. Populisty jsou označováni hanlivě ti, kteří tlumočí názory obyčejných lidí a ne názor instantních a prefabrikovaných elit. Ať mi někdo s demobloku vysvětlí co je špatného na tom, když se dělá něco pro vlastní lidi a ne pro cizí kapitál.

  • Ondřej Neumann napsal:

   Pořiďte si publikaci. Pak pochopíte…

   • Frenki Hunter napsal:

    Pane Neumane, to snad nemyslíte vážně? To jako pořízení vaší publikace spasí nás všechny „zbloudilé“? Takže máme zapomenout na vše, co jsme doposud poznali, co jsme si vybrali a co uznáváme? Jako bych slyšel „Kupte si odpustky a bůh vám odpustí vaše hříchy“! Jen naše „odpustková“ publikace vám osvětlí cestu?! Historické události a zkušenosti lidí ukazují, že ani Bible, Korán…Kapitál, Main Kampf… apod knihy, nikdy nesplnily svůj účel. Lidé jsou tací, jací jsou-všelijací. Proč by to potom měla zvládnout vaše publikace? Řeknu vám to asi takto, Bibli, darovanou osobně mým přítelem knězem, mám založenou ve své knihovně na dosah ruky, ale přesto v Boha nevěřím. V dokonalost člověka také nevěřím a ani se o ni nesnažím. Velmi dobře si uvědomuji, že jsem jen“ obyčejný hříšný smrtelník, jeden z mnoha“. V tomto mi nepomůže žádná publikace. Nikomu, ani vám ne. Náš svět je příliš složitý na to, aby jeho pochopení vyřešila nějaká publikace. A jak znám lidi, tak ani sebedokonalejší publikace by stejně nefungovala. Konečně, už pro ten náš prvotní hřích jsme byli vyhnáni z Ráje… .

 4. petrph napsal:

  Inu nezbývá než redakci HP poděkovat za její záslužnou práci Strašením proti strašení včetně té vydané publikace.
  Protože ten výsledek se projevil právě v evropských volbách, i když se to ještě ta hlasitě nepřiznává.. Díky ohromné celoevropské mediální propagandě (které se i v HP zúčastnili) se sice podařlo odvrátit mocný nástup takzvaných populistů, leč naopak mohutně zde posílil – levicově orientovaní Zelení. (ke kterým se přidali i naši Piráti).
  „..Po týdnech pirátského mlžení konečně jasno: žádná “liberální” skupina v EP – jdou k Zeleným, krajně levicové frakci, co prosazuje federální eurostát, stop jádru a “bezuhlíkatou” Evropu do r.2050. Jen se to před volbami báli říct voličům:“
  Držte si klobouky, následující léta budou krutá, “
  Takže, děkujeme…

  • Pavel Liška napsal:

   Souhlasím. Pokud to takto půjde dál, tak to neskončí dobře.

   • Oskar (hanák z Hané) napsal:

    Ono to skončí ještě hůře, než ne dobře.

Přidávání komentářů není povoleno