Policisté pracují ve svém volnu. Aby se nemuseli zpovídat veřejnosti

Napsal/a Jan Cibulka 26. března 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Ministerstvo vnitra potvrdilo sporný postup policejního prezidia v kauze map policejních služeben: Zákresy hranic policejních okrsků jsou autorské dílo jednoho z policistů a ten tedy může rozhodnout, že žadateli mapu neposkytne. Což se také – podle očekávání – stalo.

Nejdříve, proč jsou mapy služeben důležité: Nejmenším celkem, ke kterému policie sděluje statistiky o takzvaném nápadu a objasněnosti kriminality, je jedna služebna. V menších obcích je taková služebna jedna, Praha jich má desítky. Každé ze služeben pak přísluší okrsek, do kterého se čísla o počtu trestných činů sčítají. Pokud tedy chcete analyzovat v Česku kriminalitu, potřebujete tabulku s čísly a odpovídající mapu.

Žaloba na vnitro

„Ze služební náplně autora autorského díla je sice zřejmé, že správa tohoto díla mezi jeho služební povinnosti, avšak nikoliv již jeho samotné vytvoření. Taktéž ze spisové dokumentace nevyplývá, že by byl autorovi v rámci plnění služebních povinností takový příkaz byl dán. Naopak z prohlášení autora ze dne 16. 2. 2015 vyplývá, že příkaz k vypracování tohoto díla mu dán nebyl a toto dílo vypracoval nad rámec svých služebních povinností,“ napsalo bez uzardění  ministerstvo vnitra.

Za zmínku stojí i fakt, že ono prohlášení je jediným písemným záznamem, který policejní historku potvrzuje. A vzniklo více jak týden po tom, co na vnitro přišlo odvolání.

Tak či onak, ministerstvo vnitra bude muset všechno dopodrobna vysvětlit. Podání již leží u Městského spoudu v Praze. Mimo jiné by se mělo řešit i to, zda si onen snaživý policista koupil licenci na software, ve kterém zmíněnou mapu ve svém volném čase vyrobil.

Obrázek vám dáme

Nabízí se otázka, proč policie vektorové mapy služeben tak brání, když jejich obrázkovou verzi poskytuje bez problémů. Ze spisu skutečný důvod neplyne (jasně, autorské dílo…), ale jeden se nabízí: Statistiky kriminality se ve své nejpodrobnější verzi zveřejňují na úroveň služeben.

Bez vektorového rozhraničení pak nejdou dělat jakékoli prostorové analýzy, což policie pochopitelně ví. V lepším případě si tak chce udržet monopol na informace o trestné činnosti. V horším pak brání kontrole činnosti své.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)