Policie má nový argument, proč tají informace: kvůli autorskému zákonu
Policejní prezidium si osvojilo novou výmluvu, proč nemůže poskytovat informace. Tvrdí, že jde o autorská díla a autoři, tedy policisté ve služebním poměru, nedali se zveřejněním souhlas.
Nejmenším celkem, ke kterému policie sděluje statistiky o takzvaném nápadu a objasněnosti kriminality, je jedna služebna. V menších obcích je taková služebna jedna, Praha jich má desítky. Každé ze služeben pak přísluší okrsek, do kterého se čísla o počtu trestných činů sčítají. Pokud tedy chcete analyzovat v Česku kriminalitu, potřebujete tabulku s čísly a odpovídající mapu.
A zatímco od jisté doby policie čísla poskytuje a najdete je například v dobrovolníky spravované Mapě kriminality (pokud se ptáte, co za mapu používají oni, jde o překreslené obrázky z PDF, při větším přiblížení pak uvidíte značné zjednodušení a tedy i nepřesnosti), po požadavku o onu přesnou policejní mapu jsem narazil.
Policisté jsou ochotni zaslat odvozené mapky v PDF, jednoduše řečeno, jde o zjednodušené obrázky okrsků – není ale možné je nijak propojit s daty o kriminalitě a například analyzovat, jestli v místech s vyšším množstvím heren roste (či neroste) i určitý druh kriminality.
O samotných mapových podkladech ve vektorovém formátu pak prezidium tvrdí, že jde o autorské dílo a jeho autoři, tedy policisté, nedali souhlas se zveřejněním. Přitom dle autorského zákona je dílo jedinečným výsledkem autorova snažení. Jistě by policie nechtěla tvrdit, že kdyby mapy okrsků zpracovával jiný zaměstnanec, jejich hranice by vedly jinudy.
Zmíněné mapové podklady vznikly v rámci činnosti policie, kompletně za veřejné peníze a oni „autoři“ nemohou nijak se svým dílem nakládat. Zjevně jde jen o snahu informace před veřejností utajit. (Viz právní analýza Aleše Rozehnala.)
Nad samotnými důvody možno spekulovat, ale jeden se nabízí: Česká policie zaostává, co se analytické činnosti týče, před veřejností to pak zachraňuje sliby o „predikci kriminality“. Logicky se tak brání kontrole, která by mohla odhalit další problémy.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
5 komentářů
Neplatí snad, že autorské dílo vytvořené v pracovně-právním poměru patří zaměstnavateli, a ne zaměstnanci? A tedy v tomto případě PČR a nikoliv jednotlivým policistům?
Dobrý deň,
na Slovensku riešime podobný problém (hoc nie s mapami) pred Najvyšším súdom SR – ak by ste chceli pomôcť, resp. konzultovať, ozvite sa.
Martin Husovec
Příjemný den na Slovensko. Děkujeme, rádi nabídku využijeme. Předám váš vzkaz kolegovi Cibulkovi. A držíme palce! Ondřej Neumann
Čí jsou autorská práva? Opravdu řekl zástupce PČR, že jejích zaměstnanců?
Nejsou spíše společnosti, která vytvořila podkladovou mapovou vrstvu?
Pravděpodobně ji PČR jen pronajala a pravděpodobně ji v jiném formátu komerčně prodává.
Možná se pletu a PČR zaměstnává armádu geodetů 😉
Tím se PČR nechci zastávat a o její analytické činnosti si, při jejím IT výbavě, myslím své .-)
Radek Tomsa: Nikoli, tu mapu vytvořili přímo dva příslušníci PČR, sama policie to přiznává v tom rozhodnutí. Vámi popisovaný model je v české státní správě velmi častý, ale tohle není ten případ.
Jinak armádu geodetů nemají, na tohle stačí gis operátoři (fyzicky to nezaměřují, jen to zakreslují podle specifikací okrsků do mapy), přičemž takové oddělení u PČR funguje.