Pokud čínští turisté v Praze ubudou, turismus tím neutrpí. Pocítí to hlavně čínské firmy
Hlavní město Praha má přímé letecké spojení hned s několika čínskými městy, čínských turistů zde znatelně přibylo i kvůli politicky a byznysově motivovanému oteplení česko-čínských vztahů posledních let. Teď ovšem stejní politici i zástupci byznysu varují, že kvůli posledním krokům vedení Prahy i výrokům Miloše Zemana utrpí nejen byznys s Čínou, ale i turismus. Není to tak.
Počet čínských turistů v Česku se i díky zavedení hned několika přímých leteckých spojení (z Pekingu, Šanghaje, Čcheng-tu a ze Si-anu) za pět let téměř ztrojnásobil, vloni jich dorazilo bezmála 620 tisíc.
Jenže do ČR v roce 2018 přijelo celkově 21,3 milionu hostů, nejvíce tradičně z Německa, ze Slovenska a Polska. Číňané jsou co do počtu až na čtvrtém místě. Cíl, který před několika lety deklaroval hlavní tuzemský pročínský lobbista Jaroslav Tvrdík, tedy milion Číňanů, se ani zdaleka nenaplnil.
Čínský turista v Česku průměrně stráví statisticky pouze 1,6 dne. Jde o vůbec nejkratší dobu ze všech zahraničních návštěvníků. Průměr navíc zvyšují ti Číňané, kteří přilétají za byznysem, a v ČR zůstávají výrazně déle.
Vachrlatý základ vztahů
„Narůstající počty této klientely jsou přínosné, ovšem ne tak, jak je často prezentováno. Hoteliéři mají u čínské klientely například vyšší náklady než u návštěvníků z jiných zemí. Z naší strany je největším mínusem velmi krátká doba, kterou návštěvníci z Číny v Praze stráví,“ řekl už dříve pro HlídacíPes.org statutární zástupce Prague City Tourism Petr Slepička.
Pokud čínští turisté uposlechnou měnící se stranickou linii, která Prahu řadí na index ne zrovna přátelsky nakloněných měst, je docela dobře možné, že čínští turisté při svých cestách do Evropy budou Prahu vynechávat.
To předpokládá s ohledem na vypovězení styků ze strany čínské Šanghaje například i místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež. A „neblahé dopady na byznys“ zdůraznil i člen vedení čínské firmy CITIC Group Jaroslav Tvrdík.
Jeho slova o tom, že „spolupráce mezi oběma zeměmi stojí výhradně na osobním přátelství mezi prezidentem Milošem Zemanem a čínským prezidentem Si Ťin-pchingem“ však možná nechtěně vykreslují to, na jak nezdravém a chatrném základě jsou česko-čínské vztahy postaveny.
Tvrdík tím zároveň do značné míry mluví o sobě a o lidech na něj navázaných, kteří v posledních pěti letech ze zájmu Číny o Česko byznysově i osobně těží. Jak už totiž HlídacíPes.org upozornil dříve, z čínských turistů v Česku mají příjmy do značné míry opět čínské (či na Čínu navázané) firmy.
Podle expertů na cestovní ruch Číňané například nevyhledávají služby místních průvodců, vozí si vlastní a na místě se o ně starají převážně firmy s čínským kapitálem.
Propojený čínský servis
Do portfolia státní agentury CITIC (předtím Hradem protežovanou, později zkrachovalou čínskou společnost CEFC) patří kupříkladu významná tuzemská cestovní agentura Invia. Ještě v době, kdy byla CEFC považována za průkopníka čínských investic v Česku, přiznávali její zástupci, že chtějí propojit své investice právě v oblasti cestovního ruchu.
„Prahu s Čínou propojí tři pravidelné letecké linky. A my zde čínské turisty budeme umět ubytovat, máme v Praze hotel, pomocí Travel Service je rozvést dál po Evropě a Invia to celé prováže. Už nyní pro ni hledáme obchodní partnery v Číně. Navíc máme zájem o další hotely nejen v České republice,“ popisovala v roce 2016 propojený systém někdejší šéfka České pošty, v té době již ve službách CEFC, Marcela Hrdá.
V prosinci 2016 také CEFC, spolu s investiční skupinou Rockaway, koupily německou on-line cestovní agenturu AIDU a přední letenkový portál Fluege.
V Praze má čínská CITIC několik luxusních hotelů. Zástupci CITIC Europe se již nechali slyšet, že plánují rozvíjet nové projekty především v oblastech výroby, potravinářství a právě cestovního ruchu.
I když je v zájmu každé země, aby ji navštěvovali zahraniční turisté a utráceli v ní své peníze, čínský turista je podle odborníků v oboru hodně specifický. A to přesto, že statisticky vzato utrácí velmi nadprůměrně a v posledních letech si Čína drží pozici jako země s absolutně nejvyššími výdaji na cestovní ruch na světě (v roce 2017 celosvětově dosáhly hodnoty 258 miliard amerických dolarů).
Na skok do Pařížské
„Památky je nezajímají, když už, tak jdou tam, kde je to zdarma. Gastronomii upřednostňují vlastní. Často se chovají neurvale, jsou to velmi neohleduplní návštěvníci. Nadprůměrně nakupují luxusní zboží, to je pravda. Nevím ale, zda je pro nás přínosem, že Číňan utratí v Pařížské dvojnásobnou sumu než třeba občan USA,“ řekla pro HlídacíPes.org Naděžda Wellerová ze Sdružení průvodců ČR.
Pokud jde o zájem o luxus, tomu tradičně vévodí Pařížská ulice. Tři domy s obchody zde vlastní mimochodem i skupina PPF Petra Kellnera, jíž zejména s ohledem na podnikání Home Credit v Číně na dobrých vztazích s Pekingem velmi záleží.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Na Číně jsme si vypěstovali závislost. Sami ani pořádně nevíme, jak velkou
Strach z „očipování lidstva“ vystřídaly obavy z čínského vlivu
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
11 komentářů
Takze kdyz sem prestanou Cinane jezdit uplne, nestane se vubec nic? Dobra zprava.
Naši součastní vrcholoví představitelé moci se chovají jak malé děti, kterým kamarád slíbil dáreček. Takhle vnímám Česko-Čínské vztahy. Obchodní bilance, cestovní ruch, investice, pošlapávání lidských práv, nerespektování státní suverenity a pohrdání Českého občana! Takhle se nechová kamarád!
Jak ještě dlouho to musíme snášet, kvůli jedné Holandské firmě?
V Číně žijí Číňané, tedy lidé podobní nám, vnitřně asi uspořádáni trochu odlišně než my, tedy Češi a Moravané, ale to nebrání tomu abychom vzájemně nerozvíjeli prosté lidské přátelství. Je tu ale zásadní problém, v Číně vládnou komunisté pevnou rukou a vůlí a komunisté kdykoliv a kdekoliv si neodpustili do čehokoli aplikovat komunistickou ideologii, tedy software jejich moci, ať to stojí třeba ztrátu milionů životů. Proto si myslím, že zatím si hrát na jakési přátelství s Číňany je zbytečné, neboť té komunistické „soldatesce“ na nás vůbec nezáleží, vidno z jejího pohrdavého a nabubřelého jednání s těmi, kdo jim nevychází vstříc. Že to jejich jednání okecávají někteří naši politici je věc spíše trapná, než chytrá. Nemají totiž žádnou hrdost.
No, nejsem si jistý zda jsou v tomto čínští turisté příliš odlišní od turistů z jiných zemích. Jak tak pozoruji, tak i ti ostatní si vozí své vlastní průvodce (ostatně, kolik pražských průvodců umí čínsky?), nebo nepotřebují průvodce žádné. Že pochopitelně preferují spíše levnější služby (střed Prahy už je předražen hrozně).
Ta představa o jakési vyjímečné Praze, kam by se ve velkém slétávali movití turisté se zlatými kartami z celého světa a utráceli tu dlouho na jejich službách majlant je asi klamná, to si asi někdo plete s Las Vegas. Spíš si přiznat že Praha je v tom jakési béčko, kam jezdí spíše ti méněpříjmoví turisté, aby si za své peníze užili trochu méně kvalitní lidové a lihové zábavy…
Nebylo by nejlépe zakázat Číňanům vstup do ČR, když nám Čechům tak „ubližují“?
Měli bychom poprosit Američany, aby trochu víc utráceli a tak ty nekamarádské, až odporné, Číňany nahradili, abychom „to“ nemuseli snášet vůbec..
No nejlíp by bylo, kdyby naši hoteliéři použili stejnou taktiku jako hoteliér Krčmář z Ostravy. tedy nutit čínské hosty aby jim podepsali že protestují proti čínské okupaci Tibetu, jinak je neubytují, nebo ani nic nenalejí..A rázem by od nich byl klid.. Ale řekl bych, že tohle by si nenechal líbit žádný slušný host,i kdyby byl třeba z USA,..
ně by si měli retardovaní a naivní obdivovatelé čínského „zázraku“ (i oportunističtí západní politici) uvědomit, že komunistická Čína je nadále totalitní stát a pro Západ de facto nadále NEPŘÁTELSKOU MOCNOSTÍ, byť se již navenek neohání Mao Ce-tungovými hesly o „zničení přežitků kapitalismu pomocí permanentní revoluce a neustálé mobilizace širokých mas“ ⎼ „Naším cílem je kapitalismus zničit a vymazat ho z povrchu zemského, aby se stal záležitostí minulosti“ [1:341]; „Patriotismus, komunistický národ a internacionální sympatie pro boj v jiných státech si v žádném případě neprotiřečí. Naopak, komunismus musí být intenzivně rozšiřován do jiných států, napříč celým světem.“; „Případná jaderná válka může být šancí pro světový socialismus a zhoubou pro kapitalistické zřízení. Když se stane vůbec to nejhorší a polovina lidstva zemře, druhá polovina zůstane, imperialismus bude vymýcen a celý svět se stane socialistickým“ (ačkoliv ovšem portrét Velkého kormidelníka nadále dominuje průčelí Maova mauzolea na náměstí Tchien-an-men, kancelářím soudruhů z ÚV KS Číny i čínským bankovkám!).
A přesto, že čínské válečné lodi a letectvo zatím brázdí jen vody Jihočínského moře a oblohu nad ním (tedy kromě vojenských základen ve východoafrickém Džibutsku nebo v Afghánistánu), Západ je fakticky ve válce s Čínou již několik desetiletí. Ve válce ekonomické, která stále více připomíná spíše diverzi.
Díky špinavým obchodním praktikám, dumpingovým cenám, špionáži, krádeži patentů, využívání otrocké práce a ignorování dopadů průmyslové výroby na životní prostředí (přesahujících hranice ČLR) a státnímu protekcionismu (i hlouposti převážné části spotřebitelů) čínské firmy postupně vytlačují ze světového trhu renomované západní firmy a zaplavují jej nekvalitními a nezřídka i zdravotně závadnými šunty, přičemž své zisky investují do ovládnutí klíčových segmentů západních ekonomik. Ekonomická diverze jako vyšitá. A to i bez toho, že bychom vzali v potaz výše uvedená bezpečnostní rizika, spočívající v závislosti západních komunikačních systémů na technologiích čínské provenience.
—————————————————————-
Zajímavé je, že naši obránci „nezávislosti / apolitičnosti ekonomiky“ elegantně přehlíží skutečnost, že čínský komunistický režim se nepřetržitě dopouští flagrantního zasahování do ekonomických aktivit západních firem, které bez jakékoliv diskuze nutí podřídit se na čínském trhu ideologicky motivovaným restrikcím – viz snahy o infiltraci, kontrolu a cenzurování činnosti Googlu, Facebooku, Skypu, WhatsAppu atd. – zároveň mají drzost ohrazovat se vůči západním restrikcím motivovaným bezpečnostními riziky produktů Huawei 🙂 .
Hlavně, aby i naše „kapitány průmyslu“ a prognostiky za pár let (nebo i měsíců) Čína nevyvedla krutě z iluzí (jako se to nedávno podařilo Rusku), až nás za pomoci politických oportunistů (přeškolených svazáků a estébáků) implantují až po krk do rudého rekta … Jak zde nedávno napsal jeden kolega: „Z jedné rudé pr-ele jsme se sotva vyškrabali …. a už se do druhé rudé pr-ele vehementně cpeme.“
A propos:
Vzpomínám na závěrečná Bohušova slova v komedii K u r v a , hoši atd…. …“Tak a teďka si vás všechny koupím….!“
S „novou“ Čínou to je asi jako s „novým“ Ruskem …. duch globalizace se prostě potlačit v 21. století nedá, ovšem Rusko ani Čína nebudou nikdy svou podstatou ničím více než „orientálním hybridem“ kapitalismu či demokracie…. zkreslené dojmy „z rychlíku“, resp. z pohledu povrchního návštěvníka či evropským prizmatem mají i naši politici … doporučoval bych, aby se aspoň zamysleli a trochu krotili ve svém nadšení nad „čínským hospodářským zázrakem“!! 🙂
Viz: Pochybný ČÍNSKÝ ZÁZRAK aneb Schizofrenní Říše středu: http://ferohrabal.blogspot.co.id/2017/04/pochybny-cinsky-zazrak.html
Je načase přirazit čínským komoušům dveře i kdyby to Západ stálo milardy. Kšefty s ďáblem se totiž nikdy nevyplatí! 🙁 Však Třetí říše byla do r. 1940 také důležitým obchodním partnerem Británie a Japonsko zase americkým, přesto proti nim demokratické země zavedly embargo za napadení spojeneckých států nebo Číny. A jak končí „výhodný kšeft“ s diktátorskými režimy vidíme na příkladu SSSR, který nejprve vyzbrojil Hitlera, aby mu tento následně málem vykroutil krk.
Fakt, že komouši a oportunističtí klausovci stojí vždy pevně po boku pekingských (i kremelských) soudruhů, nepřekvapí (a zároveň je varováním!). Však naše rudé šváby, kremloboty a maoisty spojuje hlavně nenávist vůči liberální parlamentní demokracii, idei občanské společnosti a „americkému imperialismu“ (vnucujícímu národům světa trojského koně humanitární pomoci a princip individualismu)
Pokud čínští turisté v Praze ubudou, turismus tím neutrpí. Pocítí to hlavně čínské firmy.
Krásný to nadpis,jak z nouze udělat cnost.Když nepřijede ani jeden turista do Prahy ,tak se také Praha nepodělá že.
On ten masový turismus obecně není žádná výhra. Na Západě už jsou proti němu protesty a snaží se s tím něco dělat. Masová turistika úplně mění historický ráz center měst, jeho obyvatele, služby apod. Mizí místní genius loci, historické vazby apod. A to, ať těmi turisty jsou Číňané, Němci, Dánové, Anglčani, Rusové, Japonci anebo Marťani. Ale chápu, že otřít se o Číňany je tak nějak více v kurzu než o hordy opilých Němců nebo Britů.
Bohužel, máte v tomto sice pravdu, jenže nikoliv jen „.. Masová turistika“ zvenčí, ale turistický průmysl jako takový, Jinak řečeno, těm turistům už v rámci něj není nabízeno něco co je v té lokalitě přirozené a podle jejich podmínek, ale uměle transformované pro dosažení co nejvyššího zisku z nich. Abych dal takový příklad, ne z Prahy, ale z Říma, ty ceny i občerstvení jsou v těch nej.. lokalitách šílené, ale to už nám řekl naš průvodce, že stačí zajít o tři ulice dál a tam se dá nakoupit v supermarketu za třetinu.. A že tam stejně nakupují i všichni místní . A takto je to (s nemnoha vyjímkami) asi všude…
Tento článek je směšný. Před pěti lety prakticky žádný Čech nepoznal českou zemi. Protože mezi oběma zeměmi není mnoho výměn. Měli byste vidět, jak pohodlné je české turistické středisko v Číně. Český úřad pro cestovní ruch v Číně v podstatě nemá žádné aktivity, které by představovaly, jak je Česká republika krásná. Pijí pouze kávu v kanceláři a nic víc. Proto čínští turisté v Praze nezůstávají. Protože o České republice nevědí a nikdo nechce dělat nic, aby čínští turisté věděli o České republice.