Podezřelé miliardy čínské CEFC v Česku. Rozhodnutí ČNB vrhá další stín na Zemanova čínského poradce

Napsal/a Robert Břešťan 16. ledna 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

Čínská CEFC v České republice dosud ve velkém stylu nakupovala a část politického spektra v čele s prezidentem Milošem Zemanem tomu hlasitě tleskala.

Šlo sice prakticky vesměs o nákupy bez další přidané hodnoty pro tuzemskou ekonomiku, ale přeci jen – aspoň někde byla ta slibovaná záplava čínských investic trochu vidět: ve fotbale, v nemovitostech, v pivovaru…

Pod dojmem toho, jak a proč ve věci žádosti CEFC o navýšení podílu ve společnosti J&T rozhodla Česká národní banka, se ale nutně vnucuje otázka – jaké a čí peníze to do Česka vlastně připluly? A s kým se to naši politici – vysloužilí i stále sloužící – tak nadšeně kamarádí?

Pro připomenutí: důvěryhodná, respektovaná a ve věcech finančních dobře informovaná instituce – Česká národní banka – otevřeně pochybuje o původu a čistotě významné části peněz, jimiž CEFC disponuje.

Měšec peněz CEFC

Sice „jen“ v případě zamýšlené investice do J&T (navýšení podílu ze současných 9,9 % až na 50 %), ale je zcela na místě se ptát, jaký byl tedy původ peněz, za něž už Číňané v Česku ve velkém nakupovali?

Tu kus vydavatelství (Empresa Media), tu fotbalový klub (Slavia Praha), pivovary (Lobkowicz), strojírnu (Žďas) či miliardové nemovitosti jako je pražské Florentinum, případně hodnotný obraz slavného umělce v londýnské aukční síni Sotheby´s… 

Odpověď samozřejmě nepřijde, můžeme si ji jen domýšlet. Pravděpodobně to ale nebude jiný měšec než ten, do něhož chtěla CEFC sáhnout při snaze o výraznější vstup do J&T.

Zde ČNB dala najevo, že nejasný původ peněz je vážný problém. Může jít kupříkladu i o porušení zákona o praní špinavých peněz. Slovy ČNB: „Nedostatečné prokázání původu a nezávadnosti podstatné části finanční zdrojů žadatelů.“ Konkrétně má jít o pochybných zhruba 728 milionů eur.

Právě fakt, že jde o J&T, firmu s velkými ambicemi, řadou dceřiných firem v zemích Evropské unie a s bankou, jež sice nepatří mezi ty největší v Česku, ale jejíž význam stále roste, vede ČNB k značné opatrnosti.

Možná i proto, že už jednou se ČNB spálila v případě udělení licence ruské ERB bance podnikatele Romana Popova. Ten v Česku bankovní licenci získával dlouho, těžko a na několik pokusů, ale nakonec uspěl, nepochybně i za pomoci mocného proruského lobbingu. Později banka čelila podezřením z praní špinavých peněz, rozdávala nezvykle výhodné úvěry, až nakonec na podzim 2016 zkrachovala.

Takový osud J&T asi nehrozí, nicméně jedno bude společné: i v tomto případě teď bude ČNB zažívat politický tlak. Vždyť spolumajitel CEFC Jie Ťien-ming je od roku 2015 „čestným poradcem“ českého prezidenta Miloše Zemana. Na Hrad se sice obtěžovat nemusí, jde hlavně o politicko-byznysové gesto, ale obě strany se tím nadšeně chlubí. A přátelé si musí pomáhat…

Záhlavec i pro Zemana

Je to každopádně další škraloup na pověsti CEFC. V oficiálním životopisu Jie Ťien-minga (ex post samotnou firmu zpochybněném, staženém a opraveném) se skví jeho působení v propagandistické platformě politického oddělení Čínské lidové armády, Čínské asociaci pro přátelské styky se zahraničím (CAIFC). 

Ukázkou čínské strategie, sebevědomí a snahy převálcovat ostatní silou peněz (a nejen jich) je fakt, že se CEFC proti nepravomocnému rozhodnutí ČNB odvolala – všechny požadované dokumenty prý řádně dodá.

Z bankovních kruhů lze přitom slyšet názor, že pro firmu, která chce vystupovat seriózně a dlouhodobě důvěryhodně, tohle není ideální cesta; vhodnější by bylo žádost stáhnout a podat ji později poté, co firma bude schopna věrohodně doložit čistotu svých peněz.

Zpochybněná suma ostatně není na čínské poměry nijak gigantická. CEFC může kupříkladu vydat dluhopisy nebo si půjčit u konsorcia bank a dokázat, že za takovou půjčku dala adekvátní zástavu. Takové peníze by pak pravděpodobně ČNB uznala za transparentní.

CEFC je nejen v Česku, ale i v zahraničí a v samotné Číně považována za zvláštní firmu, o původu jejího bohatství se vedou spekulace a udělený záhlavec od ČNB jí na pověsti rozhodně nepřidal. Je to však i řádný a zasloužený záhlavec pro všechny tuzemské apologety rostoucího čínského vlivu v Česku – Jaroslavem Tvrdíkem počínaje a Milošem Zemanem konče.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)