Tvrdíkova CEFC v londýnské aukci v tichosti vydražila obraz za 300 milionů korun

Napsal/a Robert Břešťan 18. listopadu 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

Čínská společnost  CEFC tento týden sečetla své dosavadní investice v Česku a došla k sumě 22,8 miliard korun. V portfoliu má ale i nákupy, o nichž tak aktivně neinformuje. Čerstvě například nakupovala v aukci moderního umění – za stovky miliónů korun.  

CEFC, která z Prahy řídí své evropské aktivity, si na říjnové aukci moderního umění v Londýně vyhlédla obraz německého malíře Gerharda Richtera. Získala jej nakonec v přepočtu za více než 300 miliónů korun.

Richterův obraz Zahrada (Garten) z roku 1982 dražila londýnská aukční síň Sotheby’s.  CEFC za něj zaplatila 10 miliónů a 299 tisíc liber (jde o cenu včetně aukční přirážky).

Sama aukční síň prodejní cenu obrazu původně odhadovala výrazně níže – v rozmezí tří až čtyř miliónů liber.

grcefc

Autor: Screenshot z webu aukční síně Sotheby’s

Sotheby’s jména vítězů v aukci ze zásady nesděluje, pokud si to sami nepřejí. V tomto případě zůstává nový majitel neveřejný. „Nemůžeme poskytnout žádné informace nad rámec toho, že kupujícím je soukromá osoba z Evropy,“ říká za londýnskou Sotheby’s Matthew Floris.

lotsothebys

HlídacíPes.org má však informaci o tom, že kupujícím byla právě tuzemská pobočka CEFC, potvrzenu z několika na sobě nezávislých zdrojů.

„Ta koupě byla ušlechtilý zájem. Otázka, zda je cena 10 miliónů liber příliš vysoká, není na místě. Běžná cena u Gerharda Richtera se pohybuje od dvou miliónů eur až po třicet. Richter je velký umělec a náleží mu velké ceny,“ podotýká pražský galerista, který si přál zůstat v anonymitě.

Sama CEFC svůj nákup v londýnské aukci nijak nemedializovala, jakkoli jinak o svých českých akvizicích a investicích běžně informuje. „Privátní transakce není důvod jakkoliv komentovat,“ omezil se na strohé prohlášení ředitel komunikace CEFC Group (Europe) Company Pavel Bednář.

Není tak jasné, zda obraz stamiliónové hodnoty skončí v trezoru, bude zdobit některé z reprezentačních prostor CEFC v Praze nebo zda má sloužit jiným účelům. Nebo – zda poputuje do Číny. V takovém případě by se však na vývoz uměleckého díla vztahovala povinnost uhradit daň a clo.


Projekt Pavučiny byznysu podpořil Karel Janeček.

Janecek-logo

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)