Paralelní světy Bad Schandau a Hřenska. Lázeňská pohoda vs. blázinec sádrových trpaslíků

Napsal/a Marek Douša 3. dubna 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

ZÁPISKY Z ČESKÉHO KARABACHU. Jednou jsem to udělat musel a padlo to na apríla, tedy na první duben roku 2023, na den, který byl v rozhlase označen jako den, kdy je zahájena letošní turistická sezóna. Měl jsem tento plán: Kouknu se do Bad Schandau v Sasku, do městečka, kudy často projíždím, ale skoro nikdy nezastavím, protože to mám domů už jenom skok, a kouknu i do Hřenska, které je odtud sotva osm kilometrů. Tudy také často projíždím a myslel jsem, že nezastavím nikdy, protože se bojím.

Pro jistotu a pro čtenáře, kteří to tu neznají, přidávám první odstavec z wikipedie, kde se dočteme, že:

Bad Schandau (česky zastarale Žandov, Žandava či Šandov) je malé lázeňské město v německé spolkové zemi Sasko. Nachází se v oblasti Saského Švýcarska na pravém břehu Labe nedaleko česko-německé státní hranice zhruba 35 km jihovýchodně od Drážďan. Město má přibližně 3 400 obyvatel.

Hřensko (německy Herrnskretschen) je obec v okrese Děčín v Ústeckém kraji, která je vstupní branou do Národního parku České Švýcarsko. Obec na dolním toku Kamenice se zcela soustředí na cestovní ruch. S nadmořskou výškou 115 metrů je nejníže položenou obcí České republiky. Žije v ní 267 obyvatel.

Překvapil mě, pravda, poměr obyvatel, netušil jsem, že v Bad Schandau je jich o víc o tři tisíce. Ale Bad Schandau má několik městských částí (čtyři), Schmilka s Hřenskem vyloženě sousedí, a Krippen je dokonce na druhé straně Labe. Jinak ovšem obě sídla vykazují některé nepřehlédnutelné společné znaky a dnes bude řeč o rozdílech, které nejsou nijak skryté, ale naopak, jsou vidět pouhým okem.

Obě městečka leží na břehu Labe:

Bad Schandau. Foto: Marek Douša

Hřensko. Foto: Marek Douša

Obě městečka míří zejména na turisty a nabízejí jim různé služby:

Hřensko. Foto: Marek Douša

Bad Schandau. Foto: Marek Douša

V centru si můžete odpočinout nebo se občerstvit:

Hřensko. Foto: Marek Douša

Bad Schandau. Foto: Marek Douša

A usednout ve stínu letitých stromů:

Hřensko. Foto: Marek Douša

Bad Schandau. Foto: Marek Douša

A také si zakoupit něco, co budete potřebovat na své další turistické cestě:

Bad Schandau. Foto: Marek Douša

Hřensko. Foto: Marek Douša

A tak dále.

Může se zdát, že jsem proti Hřensku nějak zaujatej – a je to tak, jsem. Městečko, které má k dispozici všechno, aby bylo jednou z nejkrásnějších českých obcí, prokaučovalo úplně všechno. Všechno na něm je nejenom české, ale i asijské v tom nejhorším slova smyslu, který vás napadne. Jediné, co sem zpoza hranice ze Saska proniklo, je slovíčko schmutzig.

Hledal jsem něco, co je srovnatelné a co by mi dalo nějakou naději, že i v Hřensku umějí navodit příjemnou jarní a turistickou, teď dokonce předvelikonoční náladu. A nakonec jsem našel. Ovšem zatímco za hranicí tuhle výzdobu najdete v každém okně, v Hřensku musíte hledat velice pozorně…

Bad Schandau. Foto: Marek Douša

Hřensko. Foto: Marek Douša

 

 


Autor textu, Marek Douša, je publicista a kreslíř. Jeho obrázky znají čtenáři časopisu Reflex nebo magazínu Sorry. Žije ve Velkém Šenově ve Šluknovském výběžku, odkud podniká výpady po severních Čechách, převážně za kulturou. Jím spravované weby naseveru.net a vybezek.eu mapují dění ve výběžku, kterému kvůli jeho odlehlosti či zapomenutosti místní občas přezdívají Náhorní Karabach.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)