Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral. Foto: Profimedia
,

Rozhovor u Xavera? Na všechny se nedostalo. Některé strany pozvánku odmítly, jiné nedostaly

Český rozhlas se po delší pauze vrátil k odlehčeným rozhovorům s politiky. Třeba Andrej Babiš tak nedávno čelil dotazům jako „Pane premiére, umíte vařit?“ V pořadu regionálních stanic Xaver a host kontroverzního moderátora Lubomíra Veselého se ale nakonec objevili jen zástupci čtyř sněmovních stran. Další pozvánku buď nedostaly, nebo odmítly.

Zhruba tři týdny před začátkem platnosti přísných předvolebních pravidel pro vysílání dal veřejnoprávní rozhlas šanci politikům, aby si přišli do studia popovídat o svém soukromí či zálibách. Rozhovorový pořad Lubomíra Veselého vysílaný na všech regionálních stanicích ČRo proto na pár dní dostal podtitul „Léto s politiky bez politiky“.

Nabídku však využily jen čtyři z devíti hlavních sněmovních stran – hosty byli postupně šéf SPD Tomio Okamura, předseda Pirátů Ivan Bartoš, místopředseda ODS Martin Kupka a premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš.

Léto bez politiky?

Lidovci a hnutí STAN pozvánku sice dostali, ale nevyužili. „Pan předseda pozvání obdržel, ale natáčení se nakonec nezúčastnil,“ potvrdila Lucie Ješátková z tiskového odboru KDU-ČSL.

„Pozvánka do mailové schránky dorazila, ale pan předseda nemá zájem se účastnit pořadu Xaver a host s podtitulem Léto s politiky bez politiky,“ odpověděla Sára Beránková za hnutí STAN. Důvody odmítnutí pozvánky strany dále nespecifikovaly.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


U ČSSD, TOP 09, ani u komunistů pozvánku do pořadu po dotazu HlídacíPes.org nenašli vůbec.

Pro Piráty, SPD, ODS i premiéra Babiše byl přitom rozhovor šancí, jak se bez obav prezentovat u zajímavého publika. Moderátor Veselý je známý svým nekonfliktním až servilním stylem vedení rozhovorů, v minulosti opakovaně vysvětloval, že takové má i zadání od Českého rozhlasu, kde je jeho pořad především „o zábavě“.

Výsledkem byly čtyři rozhovory, které si PR oddělení jednotlivých stran mohla dva měsíce před volbami zapsat do výkazů s pozitivním znaménkem.

Babišova spartánská výchova

„Nejhezčí vzpomínky na léto má premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš spojené s prázdninami u prarodičů. Možná i proto, že si tam mohl odpočinout od přísné výchovy svého otce. Sám své nejmladší děti vychovává volněji, roli autoritativního rodiče zastává spíše jeho manželka,“ stojí například na webu ČRo Region v přepisu rozhovoru s Andrejem Babišem. Toho se moderátor ptal třeba i na jeho kuchařské dovednosti.

Místopředseda ODS Martin Kupka v rozhovoru mluvil o působení ve skautu a Ivan Bartoš z Pirátů zase o svém rodinném zázemí.

„Jako mladší syn byl prý spíše maminčin, o pět let starší sestra Marie více tatínkova, výchova obou byla ale hlavně o principech,“ parafrázuje Bartoše web rozhlasu.

Tomio Okamura dostal zase prostor vysvětlit, jak se zbavil handicapu s koktáním, a řeč se znovu stočila i na jídlo: „Já rád vařím, vařím si doma každý den. Pro mě je to velké hobby a odpočinu si při něm. Vrátím se domů třeba v jedenáct hodin večer a ještě začnu vařit. Přes den jím hlavně české hotovky, ty mám strašně rád“.

To, že i podobné odlehčené politické rozhovory patří do vysílání veřejnoprávního rozhlasu, dlouhodobě hájí ředitel ČRo René Zavoral. Rozhlas ve stejném pořadu experimentoval s politickými hosty už předloni, interview Veselého s Andrejem Babišem ale kvůli nevyváženosti nakonec řešila Rada pro rozhlasové a televizní vysílání i Rada Českého rozhlasu.

V uplynulých dvou letech bylo také vedení ČRo opakovaně kritizováno veřejností i zaměstnanci za to, že Veselému trpí urážky novinářek nebo za jeho fotografii s Tomášem Vandasem z krajně pravicové Dělnické strany sociální spravedlnosti. Veselého však vedení rozhlasu vždy podrželo.

Protože pozvánku do letních rozhovorů nakonec přijali jen čtyři politici, rozhlasu nezbylo než pořad promovat jen jako rozhovory „se zástupci čtyřech nejsilnějších politických stran a hnutí zastoupených v Poslanecké sněmovně“, i když ambice byly původně evidentně větší.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

4 komentáře

 1. Tondach napsal:

  Možná, že i ty „odlehčené“ rozhovory do veřejnoprávního rozhlasu patří, ale u Babiše ani Okamury nemůžu žádnou odlehčenost především sám v sobě najít…

 2. petrph napsal:

  Bohužel, „.. odlehčené rozhovory s politiky“ sice mohou být obecně zajímavé, jenže
  a) by to měla být spíše doména bulváru
  b) dělat je (a výběrově) krátce před volbama je to skutečně obskurní nápad.
  Buď jak buď, to vypadá tak, že by někdo občanům vysvětlit co vlastně ten pojem veřejno-právní v označení toho média znamená, když už to musí povinně platit.

  • Tondach napsal:

   O tom, co vlastně znamená pojem veřejnoprávní se vedou dohady po celém světě a ZA CO se platí, je nejen u nás uvedeno zákonem! Za obsah vysílání to není!

 3. Pavel napsal:

  no je to jako když si vybíráte hosty domů někoho tam nechcete tak ho nezvete protože ho nemáte rád někdo odmítne protože nemá rád on vás tak o co vlastně jde pouze o trapnou snaho toho pisálka ukázat jak je moudrý

Přidávání komentářů není povoleno