Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Facebook: Viktor Orbán
Facebook: Viktor Orbán, zdroj

Orbánova dotace pro Agrofert. Na podporu v Maďarsku máme nárok, tvrdí holding

Potravinářská společnost z holdingu Agrofert dostala v Maďarsku dotaci od vlády Viktora Orbána. Za peníze plánuje vytvořit 55 pracovních míst, detaily investice ale holding vybudovaný Andrejem Babišem nechce komentovat. S Orbánem má Babiš dlouhodobě přátelské vztahy a Agrofert vlastní v Maďarsku několik dalších firem. Sám český premiér tvrdí, že na Agrofert po převedení majetku do svěřenských fondů už nemá vliv.

Záznam o dotaci s datem 25. července ve výši zhruba 130 milionů korun se objevil na veřejném seznamu příjemců dotací na webu maďarské vlády. Mluvčí holdingu Agrofert Karel Hanzelka udělení dotace na dotaz HlídacíPes.org potvrdil.

Poskytnutá dotace je grantem maďarské vlády z národní kapitoly podporující zaměstnanost a rozvoj potravinářského průmyslu (nejde o prostředky EU),“ napsal mluvčí.

Dotaci podle něj může dostat firma, která ze zemědělských produktů vypěstovaných v Maďarsku vyrobí produkty s přidanou hodnotou, které jdou následně většinou na export.

Podle Hanzelky je to v souladu se strategií maďarské vlády vyvážet potravinářské a krmivářské výrobky s vyšší přidanou hodnotou namísto zemědělských komodit.

Dotace pro Agrofert, ne „pro Babiše“?

„Nevidíme nejmenší důvod, proč bychom se o tuto podporu nemohli ucházet. Splnili jsme pro její přidělení veškerá kritéria a podmínky,“ dodává.

Podle webových stránek Agrofertu vyrábí jeho společnost NT Élelmiszertermelő és Kereskedelmi Kft. vysoce kvalitní rafinovaný slunečnicový olej, který prodává na trzích v celé Evropě a zámoří.

 

 

Jak přesně bude vypadat investice financovaná z maďarského vládního grantu, nechtěl mluvčí Hanzelka specifikovat. Zopakoval také, že podle názoru Agrofertu již holding není „Babišovou firmou“, protože premiér převedl svůj majetek do svěřenských fondů.

„Maďarská média mylně uvádějí, že společnost NT je vlastněna českým předsedou vlády. Není tomu tak. Vlastníkem firmy NT je společnost Agrofert, a. s., která je ovládána svěřenským správcem, panem Zbyňkem Průšou,“ tvrdí mluvčí.

Opačný názor má Evropská komise, která do Česka poslala návrhy dvou auditních zpráv, podle nichž má Babiš na Agrofert stále vliv. Babišův střet zájmů se tak řeší kromě domácí úrovně i na té evropské.

Čapí hnízdo na maďarský způsob

S maďarským premiérem Viktorem Orbánen má Andrej Babiš přátelské vztahy. Podobně jako u českého předsedy vlády v kauze Čapí hnízdo i Orbánova rodina čelila v uplynulých letech vyšetřování kvůli podezření ze zneužití eurofondů.

Evropský úřad pro boj proti podvodům OLAF našel „vážné nesrovnalosti“ v čerpání unijních dotací v kauze „Elios“, nazvané podle stejnojmenné firmy Orbánova zetě Istvána Tiborcze. Ta v Maďarsku modernizovala veřejné osvětlení – za peníze EU.

Zakázky ale pomáhal na straně obcí připravit další ze spolupracovníků Orbánova zetě, který s ním v tu dobu firmu Elios spoluvlastnil. Existuje tak podezření, že je mohl Eliosu „šít na míru“.

OLAF poslal do Maďarska zprávu nabitou důkazy o možném podvodu a bylo na maďarských úřadech, aby věc prošetřily. To se ale nestalo, jak ukázal i dokument německé veřejnoprávní televize ZDF odvysílaný letos v dubnu.

Novináři v něm zařadili Orbána i Babiše do skupiny politiků, kteří si z eurofondů udělali jakýsi „bankomat“ pro sebe i své blízké:

Nepřišla policie ani státní zastupitelství, nikdo tu nevyšetřoval, nechtěli vyšetřovat,“ potvrdil v dokumentu starosta provinčního maďarského města Hódmezővásárhely u hranic s Rumunskem, kde předchozí vedení radnice také postavilo nové veřejné osvětlení za evropské peníze.

Takže je Evropská unie vlastně bezmocná?“ ptá se ve filmu redaktorka ZDF. „Ano,“ odpovídá starosta s tím, že by EU potřebovala k prosazování zákonnosti něco tak efektivního, jako je americká FBI.

Kromě kauzy Elios se stal známým i příběh Orbánova starého přítele Lörincze Meszárose, starosty vesnice Felcsút, kde Orbán vyrůstal.

Do malé obce přiteklo pod vládou místního rodáka tolik peněz, že to zdaleka neodpovídá její velikosti a významu. Ve Felcsútu vznikl honosný fotbalový stadion třeba i úzkokolejná železnice pro turisty podpořená též z unijních peněz.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

9 komentářů

 1. Jan napsal:

  Tady je vidět normální fungování státu a stát pomáhá firmám aby zaměstnávali občany a ne jako házet klacky pod nohy jako ODS piráti udavači bolševici udavačská organizace TI Ondračkou tak to má být

  • Ivana napsal:

   Prchale, ale ty se přece jmenuješ Marek, tak proč se podepisuješ Jan?

  • Anonym napsal:

   130 milionů na vytvoření 55 pracovních míst ? Tedy 2 364 000 Kč na jedno pracovní místo ? To bych také bral. Jak se dá ta dotace získat ?

  • Marek napsal:

   Honzo, to je krasna ironie. Asi je fakt nahoda, ze to davaji zrovna buresovemu Agrofertu.
   Krasa zit v takovem state, kde zamestnavatel muze „požadovat až čtyři sta hodin přesčasů ročně, uhradit je zaměstnancům je ale možné i se zpožděním,“ [1] nebo kde konfiskuje unirzitam a vyzkumnym institucim majetek, bez toho aby jim nabidl nejake financovani [2].

   1. https://plus.rozhlas.cz/v-madarsku-probiha-refeudalizace-orbanovo-vladnuti-pripomina-tyranii-pise-7729434
   2. https://www.nature.com/articles/d41586-019-02107-4

  • Niloš napsal:

   jane,jane trochu rozumu by to chtělo,to je legální krade.ní za bíleho dne…… nic víc nic mín….

  • Miloš napsal:

   Pro někoho je „normální“, když čerpají dotace miliardáři, kteří si o nich sami dokáží rozhodovat. Jan bude asi znalec, což je vidět i z jeho zaměření a hlavně pravopisu.
   Klasický volič Bureše. “ Firmy zaměstnávali“ !! Vrať se na Novinky.

 2. yyy napsal:

  Jane, Koblihu?

 3. Bill napsal:

  Je až neuvěřitelné , že má někdo tak hroší kůži a nebojí se lhát a lhát a říkat je to kampaň atˇjdou do p..i atd.
  Je to hnus a hnůj, co tento člověk tvářící se jako ekonomický spasitel nás všech a zemí Visegrádu minimálně rovněž dokáže udělat pro své osobní materiální blaho a své rodiny .

 4. Martin Horňák napsal:

  Člověk by čekal, že po těch letech už budeme morálně dál, než jen ve stavu, kdy budeme podporovat lháře a podvodníka.

Přidávání komentářů není povoleno