Orbán píše Fialovi: Spolupracujme, jsme partneři

Maďarský premiér Viktor Orbán pogratuloval Petru Fialovi ke jmenování premiérem České republiky. Maďarsko podle něj považuje Česko za strategického partnera s tím, že „výzvy posledních let, jako pandemie a rostoucí migrační tlak, zdůraznily důležitost spolupráce východoevropských zemí“. Z Orbánova dopisu Fialovi citoval vládní web About Hungary s tím, že Orbán „věří, že spolu s Fialou ještě dále posílí výborné bilaterální vztahy a rozšíří spolupráci v rámci Visegrádské skupiny“.

Jaký postoj k Visegrádské čtyřce nová česká vláda zaujme, se teprve ukáže. Jisté je, že Orbán má i uvnitř konzervativnějších frakcí ve stranách nové české koalice své příznivce. I sám Fiala Orbánovi v roce 2018 popřál k dalšímu volebnímu vítězství a vyzval Evropu k užší spolupráci s maďarským premiérem:

„Viktor Orbán vyhrál počtvrté a velmi přesvědčivě. Neobvyklé, ve středoevropských poměrech. Maďarská situace je zvláštní i v tom, že Orbánovou největší konkurencí nejsou jiné demokratické strany, ale krajně pravicový Jobbik. Bez uvědomění si této skutečnosti jsou některé věci z vnějšího pohledu těžko správně pochopitelné. Evropa by měla respektovat jasné rozhodnutí maďarské společnosti a úžeji spolupracovat s premiérem Orbánem, a ne nad ním z neznalosti a ideologické zaslepenosti ohrnovat nos.“

Příští rok na jaře v dalších parlamentních volbách bude proti Orbánovi kandidovat sjednocená opozice. Průzkumy jí dávají podobné šance jako vládní straně Fidesz.

About Hungary

300znaku.cz

Vše podstatné v glosách redaktorů HlídacíPes.org