Olomoucké „velvyslanectví“ v Číně a tajemný pan Wu. Kancelář nic nedělá, nejspíš přijde o politickou záštitu

Napsal/a Jakub Mikel 27. prosince 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

Olomoucký kraj možná zruší záštitu nad styčnou kanceláří v Číně, kterou poskytl před třemi lety. Jak se ukázalo, kancelář – jakési velvyslanectví kraje v Číně – nevykazuje žádnou činnost a kraj o jejím fungování nikdy neměl informace. Na případ v červenci upozornil HlídacíPes.org

Půl roku poté se ukazuje, že kancelář nejspíš vůbec nefunguje. „V rámci Olomouckého kraje momentálně probíhá diskuze, zda bude oficiální záštita, která byla předchozím vedením kraje poskytnuta, ukončena, vzhledem k tomu, že zastoupení vedené panem Wu nevykazuje žádnou činnost,“ uvedl pro HlídacíPes.org mluvčí Olomouckého kraje Vladimír Lichnovský.

„Je třeba zdůraznit, že kraj se na fungování zastoupení nikdy finančně nepodílel a poskytl mu pouze určitou formu záštity,“ dodává.

Je důležité, ale nevíme, co dělá

Oficiální záštitu projektu „Styčná kancelář Olomouckého kraje, Česká republika v provincii Fu-ťien, Čína“ udělil Olomoucký kraj v roce 2014. Za kanceláří stála dvojice podnikatelů – Roman Spáčil a čínský lobbista James Wu. Šlo o jakési velvyslanectví Olomouckého kraje v Číně. 

Kancelář na místě slavnostně otevíral tehdejší hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD). Po úpravách názvu se ustálilo označení „Ekonomické a obchodní koordinační centrum Olomouckého kraje v provincii Fujian“.

„Ekonomické a obchodní koordinační centrum Olomouckého kraje v provincii Fu-ťien má za cíl především efektivní podporu firem z Olomouckého kraje při uplatnění v provincii Fu-ťien a naopak. Kancelář se těší velké podpoře oficiálních představitelů provincie a její další rozvoj je důležitou prioritou,“ chválila projekt ještě v červenci tehdejší tisková mluvčí kraje Kamila Navrátilová.

Když se HlídacíPes.org začal zajímat o to, jak kancelář skutečně pracuje a k čemu slouží, ukázalo se, že to nikdo neví.

„Konkrétní údaje o skutečně zrealizovaných obchodech nemáme k dispozici, ani kolik stojí provoz či kolik lidí zde pracuje. Jedná se o soukromou aktivitu podnikatelského subjektu, kterému Olomoucký kraj poskytl záštitu, ale na činnosti centra se nijak nepodílí a nijak na něj nepřispívá,“ vysvětlovala letos v červenci mluvčí Navrátilová.

Spoluzakladatel centra Roman Spáčil navíc brzy po založení z projektu vystoupil.

Tajemný pan Wu

Kancelář tak v současné době vede James Wu. Rodilý Číňan, lobbista, který má podle informací HlídacíPes.org velmi dobré vztahy s komunistickými pohlaváry v provincii Fu-ťien. A jak se zdá, kontakty udržuje i s Olomouckým krajem.

„Zástupci Olomouckého kraje jsou s panem Wu v kontaktu, aktuálně například doprovázel delegaci Olomouckého kraje do partnerské provincie Fu-ťien,“ uvedl k roli Jamese Wu mluvčí kraje Lichnovský.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)