Od svobody k oligarchům. Nová kniha HlídacíPes.org mapuje českou žurnalistiku po roce 1989

Napsal/a -pes- 12. listopadu 2019

Česká média 30 let po listopadu 1989 nevzkvétají. Ta soukromá ovládli tuzemští miliardáři a učinili z nich nástroj na prosazování svých byznysových zájmů. Ta veřejnoprávní čelí tvrdému ataku politiků, kteří z nich touží mít pouhý nástroj na propagaci vlastních názorů a cílů. Přesto není vše ztraceno.

Redakce HlídacíPes.org o českých médiích píše již pět let, od spuštění investigativně-analytického webu v prosinci 2014. K třicátému výročí sametové revoluce jsme připravili knihu, která mapuje českou mediální krajinu. Knihu Šok! Hrůza! Média! vydalo nakladatelství Cpress a od pondělí 11. listopadu je na pultech knihkupectví.

 

Knihu si můžete objednat  ZDE.

A proč jsme se vůbec do knihy pustili? Vysvětluje zakladatel HlídacíPes.org Ondřej Neumann:

Mediální krize není jen krizí letitého byznys modelu. Je především krizí důvěry v média. Diváci, posluchači či čtenáři přestali věřit novinářům. Svůj díl viny na tom má hybridní válka totalitních režimů vedená proti svobodným národům a zpochybňování i zřejmých faktů populisty všech azimutů.

Mizení důvěry v novináře je totiž zjevně součástí obecnějšího trendu, kdy velká část společnosti ztratila víru v instituce demokratického státu obecně. Novináři jsou těmito lidmi vnímáni pouze jako aktéři hrátek „těch nahoře“, kteří „mlčící většinu“ hodili přes palubu a nechali ji napospas podomním prodejcům předražených cetek, lichvářům a následně pak exekucím a pocitu životního zmaru.

Šmejdi versus novináři

Tato situace je pak skvělou příležitostí pro politické „šmejdy“ všeho druhu i autoritářské vládce nejen na Východě. Rozklížená společnost, zpochybňování i zjevných pravd a faktů, se pro jejich cíle skvěle hodí. Popisování a analyzování těchto jevů je přitom úkolem, který na svá bedra média – „hlídací psi demokracie“ – v normálních časech automaticky berou.

Důvěra veřejnosti v média však rychle a trvale upadá. A novinářská obec je navíc – stejně jako česká společnost – hluboce rozdělená. Také jí chybí silná, respektovaná profesní organizace, která by hájila zájmy redaktorek a redaktorů proti stále agresivnějším majitelům – oligarchům. A která by poskytla tápající veřejnosti vodítko pro orientaci v tom, kdo je žurnalista a kdo svoji práci dělá dobře, a kdo nikoliv.

Nepřítel usilující o „myšlenkovou diverzi“ tu ovšem byl vždy. Stejně tak politici historicky svobodná média „nemusí“. Vždy se snažili a snaží zpochybnit důvěryhodnost těch, kteří se jim dívají pod prsty. Navíc – lidé politikům nevěří. Vysvětlovat úpadek důvěry v novinářský stav permanentními slovními útoky Donalda Trumpa, Miloše Zemana, Andreje Babiše či hybridní válkou vedenou Kremlem se nabízí, nevystihuje však podstatu.

Obsah knihy Šok! Hrůza! Média!

Pohled do srdcí i peněženek

Nedůvěra v česká média je mimo jiné důsledkem neprofesionality novinářů. Ale i jistého nepochopení ze strany veřejnosti. Konzumenti, ale i nekonzumenti médií mnohdy netuší, co práce novinářů obnáší, s čím se musí potýkat, kdo vůbec je novinář a proč je nezávislá žurnalistika pro svobodnou společnost životně nezbytná.

Kniha Šok! Hrůza! Média! Je tu pro širokou veřejnost. Nabízí otevřený a čtivý pohled do srdcí, myslí i peněženek českých novinářek a novinářů, mediálních manažerů i majitelů velkých mediálních domů.

Nahlédnete pod prsty píšícím novinářům, televizním reportérům, tvůrcům bulváru i rozhlasovým zpravodajům. A dojde i na nejdůležitější kauzy, které se s českými médii pojí.

Věříme, že po přečtení naší knihy se míra nedůvěry v tuzemská média a novináře alespoň o kousek sníží.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější. A zabere vám to maximálně jednu minutu...Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1 000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

7 komentářů

 1. Admirál napsal:

  „Od svobody k oligarchům. Soukromá ovládli tuzemští miliardáři a učinili z nich nástroj na prosazování svých byznysových zájmů.“

  Obzvláště bych vypíchl ty Bakalovo. Eklhaf co z nich leze.

  • Ondřej Neumann napsal:

   Mám trošku jiný názor. Nicméně i o Bakalově vydavatelském domě se v knize dočtete. To ostatně můžete vidět i v přiloženém obsahu…

   • Rony napsal:

    Jde o to, co se o Bakalovi dočteme. Předpokládám, že objektivní nebudete.

 2. Pavel Liška napsal:

  Rozvoj technologií umožnil, že dnes se může stát „novinářem“ kdokoliv. S tím nic nenaděláte. Stejně tak s různými majiteli a „majiteli“ médií a právě tak s rádoby seriózními novináři, kteří si hrají své hry. Orientace v tomto rybníce ( někdy spíše žumpě ) je obtížná. Co s tím ale chcete dělat ? Cenzura ? Licence ? Elektronický podpis Ministerstva Pravdy pod články ?
  Není asi jednoduché na podobné nápady rezignovat, ale podle mne jediné správné. Svoboda slova a projevu je hodnota nade vše. Je suis Charlie, Je suis Tommy Robinson. Je suis Bratříček .
  Pravda zvítězí ! ( ale dá to fušku …. )

 3. Tomáš napsal:

  Je/bude možné knihu získat i formou příspěvku jako u předchozích publikací?

  • Ondřej Neumann napsal:

   Příjemný den. Určitě. Stačí poslat dar v minimální výši 299 korun na náš účet 2600667991/2010 a do poznámku dopsat jménu a adresu, na kterou si přejete publikaci zaslat.

Přidávání komentářů není povoleno