V obchodním rejstříku chybějí nová data o firmách. Stát slibuje nápravu už půl roku

Napsal/a Robert Břešťan 4. února 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Klíčový informační systém ARES shromažďující informace o firmách podnikajících v České republice je už od loňského září ochromený. Neaktualizují se v něm důležitá data z Obchodního rejstříku. Stát slibuje nápravu – už téměř půl roku.

Na fakt, že data z českého obchodního rejstříku „nejsou dodávána pravidelně a nejsou aktualizovaná“ upozorňuje i Globální open data index za rok 2014.

„Je v zájmu státu data dávat k dispozici a v aktuální podobě a podporovat informovanost veřejného sektoru. V EU je zvykem se s firmami, jako jsme my, normálně bavit. Nás ale stát odbyl s tím, že data k dispozici máme a že je přeci jedno, že se od září neaktualizují,“ říká ředitel pro ”Data & Operations” společnosti Bisnode Pavel Král.

„Je s podivem, že stát sám neví, že se v systému dělají změny, jejichž důsledkem pak je, že nefunguje systém ARES,“ dodává.

Taková chyba v registru…

ARES je zkratka pro „Administrativní registr ekonomických subjektů“, informační systém, který umožňuje vyhledávání informací o ekonomických subjektech registrovaných v České republice.

Problém mají i další podnikatelé. Například plátci DPH nemají šanci ověřit si u nových firem IČ ani DIČ, jež potřebují pro fakturaci.

Orientačně si lidé mohou aktuální data z obchodního rejstříku ověřit na webové stránce justice.cz. Pro účely analytické práce s daty však tento přístup nepřichází v úvahu. „Justice.cz sice aktuální data má, u ní jsou ale restrikce na množství dotazů. Při větších požadavcích na databázi vás odpojí,“ vysvětluje za společnost Bisnode Pavel Král.

Podle ministerstva financí problém vznikl v září 2014 v souvislosti s přechodem původního počítačového programu na novou aplikaci. Ministerstvo ale zodpovědnost za problémy odmítá. „Je nutné říct, že systém ARES pouze zpřístupňuje veřejné údaje z obchodního rejstříku, který má v kompetenci ministerstvo spravedlnosti,“ říká mluvčí ministerstva financí Radek Ležatka.

Snad za pár dní, snad za měsíc

„Dle našich informací byly zásadní chyby ve fungování veřejných rejstříků odstraněny a dále se pracuje na doladění. Vedeme intenzivní jednání s dodavatelem, firmou Corpus Solution. V této chvíli nemůžeme jakkoliv jednání komentovat.  Nechceme tím ohrozit jejich výsledek,“ osdpověděla na dotaz HlídacíPes.org mluvčí ministerstva spravedlnosti Kateřina Hrochová.

Podle optimistických scénářů by aktuální data z Obchodního rejstříku měla být v systému ARES být zveřejněna ve dvou fázích. „K 6.2.2015 by měla být aktualizována informace o názvech, obchodních jménech a sídle podnikání ekonomických subjektů a k 31.3.2015 by mělo dojít k úplné aktualizaci ekonomických subjektů,“ doplňuje  mluvčí ministerstva financí Radek Ležatka.

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)