V obchodním rejstříku chybějí nová data o firmách. Stát slibuje nápravu už půl roku

Napsal/a Robert Břešťan 4. února 2015

Klíčový informační systém ARES shromažďující informace o firmách podnikajících v České republice je už od loňského září ochromený. Neaktualizují se v něm důležitá data z Obchodního rejstříku. Stát slibuje nápravu – už téměř půl roku.

Na fakt, že data z českého obchodního rejstříku „nejsou dodávána pravidelně a nejsou aktualizovaná“ upozorňuje i Globální open data index za rok 2014.

„Je v zájmu státu data dávat k dispozici a v aktuální podobě a podporovat informovanost veřejného sektoru. V EU je zvykem se s firmami, jako jsme my, normálně bavit. Nás ale stát odbyl s tím, že data k dispozici máme a že je přeci jedno, že se od září neaktualizují,“ říká ředitel pro ”Data & Operations” společnosti Bisnode Pavel Král.

„Je s podivem, že stát sám neví, že se v systému dělají změny, jejichž důsledkem pak je, že nefunguje systém ARES,“ dodává.

Taková chyba v registru…

ARES je zkratka pro „Administrativní registr ekonomických subjektů“, informační systém, který umožňuje vyhledávání informací o ekonomických subjektech registrovaných v České republice.

Problém mají i další podnikatelé. Například plátci DPH nemají šanci ověřit si u nových firem IČ ani DIČ, jež potřebují pro fakturaci.

Orientačně si lidé mohou aktuální data z obchodního rejstříku ověřit na webové stránce justice.cz. Pro účely analytické práce s daty však tento přístup nepřichází v úvahu. „Justice.cz sice aktuální data má, u ní jsou ale restrikce na množství dotazů. Při větších požadavcích na databázi vás odpojí,“ vysvětluje za společnost Bisnode Pavel Král.

Podle ministerstva financí problém vznikl v září 2014 v souvislosti s přechodem původního počítačového programu na novou aplikaci. Ministerstvo ale zodpovědnost za problémy odmítá. „Je nutné říct, že systém ARES pouze zpřístupňuje veřejné údaje z obchodního rejstříku, který má v kompetenci ministerstvo spravedlnosti,“ říká mluvčí ministerstva financí Radek Ležatka.

Snad za pár dní, snad za měsíc

„Dle našich informací byly zásadní chyby ve fungování veřejných rejstříků odstraněny a dále se pracuje na doladění. Vedeme intenzivní jednání s dodavatelem, firmou Corpus Solution. V této chvíli nemůžeme jakkoliv jednání komentovat.  Nechceme tím ohrozit jejich výsledek,“ osdpověděla na dotaz HlídacíPes.org mluvčí ministerstva spravedlnosti Kateřina Hrochová.

Podle optimistických scénářů by aktuální data z Obchodního rejstříku měla být v systému ARES být zveřejněna ve dvou fázích. „K 6.2.2015 by měla být aktualizována informace o názvech, obchodních jménech a sídle podnikání ekonomických subjektů a k 31.3.2015 by mělo dojít k úplné aktualizaci ekonomických subjektů,“ doplňuje  mluvčí ministerstva financí Radek Ležatka.

Nebyl vložen žádný komentář
Přidávání komentářů není povoleno
Vážený uživateli, tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. Více informací o cookies