Od Dobrého rána po Vraždy v kruhu. Product placement v České televizi

Napsal/a Robert Břešťan 18. září 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

HlídacíPes.org získal přehled pořadů České televize, v nichž se v roce 2014 objevil product placement.

Když na začátku televizního pořadu probliknou na obrazovce písmena PP, ne všichni přesně vědí, co to znamená. Jde o zkratku pro product placement, z definice „umístění konkrétního produktu do filmu, seriálu nebo televizního pořadu za účelem jeho zviditelnění a propagace zboží či služeb“.

Od Korunní Vladimíra Železného

Je to tedy forma skryté reklamy, kterou za stanovených pravidel oficiálně ve vysílání povolila až novela zákona o rozhlasovém a televizním vysílání účinná od června 2010.

Už o deset let dříve však pirátský product placement ve svém pořadu Volejte řediteli zavedl tehdejší ředitel TV Nova Vladimír Železný. Ten měl celkem ve čtrnácti pokračováních své one-man-show na stolku před sebou lahev minerální vody Korunní otočenou etiketou na kameru.

Nyní už product placement jako formu komerčního sdělení legálně používají všechny tuzemské televize.

HlídacíPes.org se na základě kritizované neúměrné propagace McDonald´s v rámci vysílání z hokejového MS v hokeji, zajímal o to, jak s product placementem nakládá Česká televize, kde jej nasazuje a kolik peněz na něm dosud vydělala.

58 miliónů pro ČT

„Product placement v pořadech České televize je regulován zákonem a Kodexem České televize. Obecně je zařazován do pořadů magazínového, „life style“ formátu, jakými jsou například Hobby naší doby, Sama doma, Herbář, Polopatě, apod. Product placement ve zpravodajských pořadech není možný,“ odepsal na dotazy Michal Prokeš, manažer PR a barterové agendy České televize.

O kompletní seznam pořadů s umístěným produktem za rok 2014 proto redakce zažádala na základě zákona o svobodném přístupu k informacím.

Od roku 2010 do roku 2014 podle oficiálních údajů poskytnutých Českou televizí na této formě propagace ČT vydělala 58 miliónů korun.

„Obecně vzato se mně osobně product placement moc nelíbí. Podstatné ale je, aby hranice byla jasná a Česká televize zbytečně neškodila své reputaci,“ říká předseda Rady ČT Jan Bednář.

Škála produktů, firem a jejich služeb, které se formou product placementu v České televizi propagují, je široká.

Česká televize podle seznamu pořadů a propagovaných produktů pracuje jak s aktivním product placementem (zapojení produktu nebo služby přímo do scénáře pořadu, kdy vybraná postava například s produktem pracuje či se kolem něj odvíjí nějaký příběh), i s jeho pasivní formou (obvykle formou dekorace ve vysíláném pořadu).

Výběr z pořadů a propagovaných produktů (za rok 2014):

AAA auto Praha, Sherlog či Kooperativa v pořadu Auto moto revue

Hospodářské noviny, časopis Sluníčko nebo Heineken v pořadu Dobré ráno

ETA , Danone či Dorty Marlenka v Hobby naší doby

Plzeňský prazdroj, iDnes, MF Dnes a Metro v krimiseriálu Případy 1. oddělení

HC Sparta Praha v seriálu Vraždy v kruhu

Celkem byl produkt či služby formou product placementu vloni propagován ve vysílání ČT ve 164 případech.


Kompletní seznam pořadů a produktů propagovaných v rámci product placementu v České televizi v roce 2014 přineseme v neděli.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)