Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Voják Bundeswehru vyprazdňuje zásobník cvičné munice ze samohybné houfnice PzH 2000. Foto: HlídacíPes.org
,

Obří manévry NATO v Bavorsku. Jak bránit Alianci při napadení cvičili i Češi

FOTOGALERIE. Tři týdny nacvičovaly jednotky NATO z 19 zemí v Bavorsku, jak by se Severoatlantická aliance bránila v případě napadení některého ze svých členských států. Měřítkem toho, na co musí být NATO připravené, je z pohledu veřejnosti aktuální válka na Ukrajině a rizika ze strany Ruska. Cvičení Dynamická fronta 22 se účastnilo téměř 2400 vojáků z 19 zemí, včetně Česka a Slovenska. Na místě byl i HlídacíPes.org.

Cvičení začalo začalo 6. července a trvalo tři týdny. Divize z jednotlivých zemí trénovaly společný postup v palbě a technickou koordinaci pomocí speciálního softwaru.

Manévry vedla 56. dělostřelecká divize americké armády. Tato jednotka má svůj původ u 56. velitelství polního dělostřelectva, které naposledy sloužilo v aktivní službě v Evropě v letech 1986 až 1991 jako velitelství raket Pershing.

Bylo deaktivováno v červnu 1991 po podpisu Smlouvy o jaderných silách středního doletu. Velitelství 56. dělostřeleckého pluku sídlí v německém Mainz-Kastelu. Velitelství 56. dělostřeleckého pluku bylo slavnostně reaktivováno 8. listopadu v německém Wiesbadenu. Areál v Grafenwöhru, kde se cvičení odehrávalo, je s rozlohou 223 km² největším výcvikovým prostorem NATO v Evropě.

Průběh cvičení NATO v Bavorsku zachycují i snímky v následující fotogalerii. V následujících dnech přineseme k tématu i reportáž.

 

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

12 komentářů

 1. vlad napsal:

  Evropa se stala americkou vojenskou základnou. Její velení je v USA a náklady na její provoz se dělí mezi státy Evropy, které jsou v NATO. No, mají to amíci dobře vymyšlené, každý stát v NATO dá „dobrovolně“ 2% HDP a americký zbrojní průmysl se napakuje. Pak se divte Rusku, že se cítí ohroženo. Zkuste porovnat, kolik vojenských základen na světě má Rusko a kolik USA. Hned pochopíte, kdo je ve skutečnosti agresorem.

  • josef napsal:

   … no právě ty magické 2% k HDP, tak to je ten fetiš, ale co se do toho počítá..? Mně to připomnělo kdysi (asi 4 oky zpět) jednu „akci“ USA, která byla taková, že bombardér USA ze základny v Missouri letěl bombardovat libyjského nepřítele na jeho území, mezitím musel dotankovat na Azorech a po bombách na Libyii odletěl na Diego Garcia – celá tato „akce“ je tedy mimo geografický rozsah NATO. No a otázka zní jak se to vyúčtuje a hlavně kam a komu..? USA mají stovky základen po celém světě a měly by tedy každou základnu mít svoji evidenci, aby nám třeba do NATO „necpaly“ náklady za Kwajalein, resp. i to Diego Garcia… NATO by mělo mít jakýsi ÚKRK (účetní kontrolní a revizní komisi), která by to zodpovědně sledovala… Pak by třeba Černochová nemusela před těmi magickými 2% srážet dopředu své patky (ona spíše podpatky), prostě aby v tom byl jakýsi pořádek…

   • Pavel napsal:

    Jinými slovy rusácký fetiš josef zase blábolí. Likvidace masového vraha kaddáfího, který přivedl vlastní potenciálně velmi bohatou zemi zu grunt a vyhrožoval eu záplavou urchlíků, když nebudeme platit, proběhla v roce 2011. Takže josef neumí odčítat.

    • josef napsal:

     … tak to je stálá „ozvěna“ Pavel naprosto mimo mísu… Já tady jsem vůbec nepsal o r. 2011 (i když tehdy mj. se udála licoměrnost a farizejství ze strany Francie a VB – a pak i USA, že vyhlášená bezletová zóna RB OSN, byla ze strany těchto členů paktu hanebně zneužita, protože oni nakonec toho „kaddáfího“ a kol. bombardovali právě ze vzduchu, ačkoli měli dohlížet, aby Kaddáfí ten vzdušný prostor nevyužíval..). No a po Kaddáfím se to začalo „mlátit“ jako východ se západem (tedy jen v Libyii)… A když tedy ten USAbombárdér z toho Missouri, tu Libyii bomby bombardýroval, tak mně nebylo jasné jakou stranu (východ nebo západ), protože USA se zatím nevyjádřily komu tam fandí, zároveň mě hned napadlo kam ten náklad (možná i výnos) z Missouri až na Diego Garcia bude započten… Nic více, nic méně, ale dodnes to nevím a vrtá mi to hlavou, protože ty 2% jsou dogma… a rád bych v tom měl jasno….

     • Pavel napsal:

      Tak to bylo jasné hned že výše blábolíš o něčem co se vůbec neudálo. To nemusíš znovu potvrzovat, josef.
      Pro info, josef, „mlátit se to“ v Libyi začalo na začátku roku 2011, tedy skoro rok před legálním zásahem západu vůči masovému vraždění libyjských civilistů kaddáfím. A díky bohu za to. Nebýt toho, měla by Evropa na krku krom milionů uprchlíků ze Sýrie, které za rusácké asistence svým vražděním vyhnal masový vrah asad ještě miliony libyjců snažících se dostat přes Středozemní moře.

     • josef napsal:

      … pro ozvěna Pavel: miliony libyjců do Evropy- tak to těžko, protože ona ta Libye neměla ani 5 mil., ale možná to mohlo být i méně, A ten legální zásah ? Jaká to byla rezoluce RB OSN ..? A já jsem původně tu Libyii uváděl kvůli tomu jak se tam ty náklady rozúčtují, když se to netýká NATO ? Odpověď jsem nedostal, akorát místo toho spoustu bludů…

    • A. S. Pergill napsal:

     Likvidace masového vraha Kaddáfího situaci v Libyi zcela jednoznačně zhoršila a vedla k občanské válce, která tam dosud trvá. Je charakteristické, že USA a OSN v tom konfliktu podporují islamistické extrémisty, zatímco proti nim stojí umírnění islamisté, snažící se zachovat sekulární prvky ve státě, které tam zavedl Kaddáfí.
     Hlavní „zločin“ Kaddáfího ovšem spočíval v tom, že ropu prodával sám a finance z ní investoval do rozvoje státu a nestál o situaci, v níž by ložiska byla v rukou cizích finančníků (= zločinců) a místní lidé by z výdělků za její prodej absolutně nic neměli, jak to bylo před tím, než se dostal k moci.

   • petrph napsal:

    To se ale nebojte, ta magická 2% k HDP, si může náš stát utratit ve výdajích naší armády jak chce a za co chce. Na to ani ty americké základny u nás nejsou potřeba,..)))

  • Ondrej napsal:

   delas to aspon za ruble nebo jsi jen hloupy?

   • skeptik napsal:

    Myslím Ondřeji, že obě možnosti jsou ve hře. Je hloupý, jen nevím, jestli za ruble nebo za eura. V Bulharsku zjistila bulharská tajná služba, že bulharským hlupákům Rusové vyplácejí 2000 euro měsíčně.

  • Pavel napsal:

   Ty to dobře vymyšlené nemáš, blábolíš z cesty. Cizí Vojenské základny jsme tady měli v dobách, kdy jsme byli bezprávnými otroky rusovětska, o gigantických nákladech, která nás tato okupace stála nemluvě.

 2. Tomáš napsal:

  Zatím Pax Amerika dožívá, ale praská ve švech, turbulentni speciální operace Ruska, která probíhá na Ukrajině to je současná realita. Jen se nepřestávám divit tomu, že jsme se udrželi bez americké základny na území Ceska. Přiznám se, ze jsem byl na počátku devadesátých let, když probíhalo deleni SSSR příznivcem základny USA, to byla výjimečná situace, ale průběh byl nečekaně příznivý. Jenomže, tak dlouho se chodí se dzbanem pro vodu.., a série agresi USA vedla k odporu proti americkým základnám. Je zvláštní, že Madarsko, americkou základnu má, přesto je postoj k Ukrajině samostatný. Náš postoj je ustrasenosta a priposranost dohromady. Dejiny jsou tvrdé a slabiny odhalí, dříve nebo později, a bude z toho kocovina. Stále se placame v našem bahnaku, který smrdí zahnivanim, jde o to kdy bude muset dojít k jeho vypusteni, to bude mazec.

Přidávání komentářů není povoleno