Národní galerie nabízí Veletržní palác. Nechtěl ho UNICEF, nechce ho ani NKÚ…

Napsal/a Robert Břešťan 1. dubna 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Na Nejvyšší kontrolní úřad, který sídlí v pronajaté budově v Holešovicích, přišla nedávno překvapivá nabídka: zrekonstruujte si Veletržní palác a nastěhujete se tam.

„Napsal mi kvůli tomu už i ministr financí Andrej Babiš, ale připadá mi to padlé na hlavu. Na kolik by asi vyšla rekonstrukce, abych tam mohl sedět s úředníky?“ ptá se prezident NKÚ Miloslav Kala.

Nová budova: pro galerii nebo NKÚ?

Ministerstvo kultury a Národní galerie už podle Miloslava Kaly nechtějí Veletržní palác, protože je příliš drahý na provoz. „Dvacet let to moc neudržovali, podle toho to vypadá a chtějí se toho zbavit. Tak mají představu, že by tam mohli nastěhovat nás a sami by si na našem pozemku postavili novou budovu,“ říká Kala.

Ministerstvo kultury na dotaz HlídacíPes.org potvrdilo, že vládní dislokační komise „zadala NKÚ úkol prověřit možnost využití Veletržního paláce pro potřeby sídla NKÚ“. „Žádné rozhodnutí o tom, že by Národní galerie měla přestat využívat Veletržní palác ale nepadlo,“ říká mluvčí ministerstva Simona Cigánková.

Ředitel Národní galerie Jiří Fajt se ovšem nijak netají tím, že by chtěl pro Národní galerii novou stavbu šitou na míru potřebám vystavování výtvarného umění. Památkově chráněné funkcionalistické budovu, v níž je nyní sbírka moderního a současného umění, Národní galerie nabídla k jinému využití už vloni. Tehdy ji vláda navrhla za možné sídlo celosvětové centrály dětského fondu OSN UNICEF.

„Hlavní důvod je nevhodnost celého objektu pro vystavování výtvarného umění. Ten palác byl postaven pro jiné účely, pro administrativní a veletržní využití. Vnitřní dislokace prostor, v kterých my vystavujeme výtvarné umění, neodpovídá dnešnímu standardu,“ vysvětloval tehdy ředitel Národní galerie Jiří Fajt.

UNICEF dal ale nakonec před Českou republikou přednost Maďarsku. A do Veletržního paláce se nehodlají stěhovat ani úředníci Nejvyššího kontrolního úřadu. NKÚ dává přednost stavbě nové administrativní budovy.

Dva roky s Radovanem Vítkem

„Více méně se blížíme k rozhodnutí, že bychom měli stavět novou vlastní budovu na našem pozemku na Ortenově náměstí, protože žádná jiná rozumná varianta se nenašla,“ řekl serveru HlídacíPes.org Miloslav Kala.

Podle jeho slov by mělo jít o společnou investici NKÚ a Poslanecké sněmovny, jež by si ve společné budově zřídila mimo jiné archiv. „Náklady NKÚ odhadujeme na 500 milionů korun. Všem při tom říkám – je to nejen příležitost, aby ústavní instituce měla svůj barák, ale aby ukázala i to, že jde stavět bez problémů. Že se dá vyhnout té nehospodárnosti, kterou pořád kritizujeme,“ konstatuje Kala.

Nyní NKÚ sídlí v pronajaté budově Tokovo v Holešovicích patřící realitnímu magnátovi Radovanu Vítkovi. Smlouvu má uzavřenu do roku 2017. Čistý roční nájem bez služeb činí zhruba 17 milionů korun


Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)