Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Tim Davie, nový generální ředitel BBC
Profimedia,

Nestrannost na sítích a evidence výdělků. BBC zveřejnila nová pravidla pro své zaměstnance

Když se počátkem září ujímal funkce nový ředitel britské veřejnoprávní BBC Tim Davie, oznámil, že vytvoří nová pravidla pro „pohyb“ jejích novinářů na sociálních sítích. Ta jsou teď na stole. Základním pravidlem je přísná nestrannost. Bude také vytvořen rejstřík, kde budou novináři evidovat své vedlejší příjmy.

Britská vysílací společnost patří k tvůrcům standardů, co se novinařiny obecně týče. I její pravidla pro vyjadřování na sociálních sítích se stala standardem, nyní dochází k jejich zpřesnění a zpřísnění.

Důvodem bylo několik incidentů z nedávné doby, kdy se například moderátor Andrew Neil na Twittru vyjádřil, že „brexit bez dohody bude nejhorší noční můrou EU“.

Ke „zlobivým dětem“ patří i oblíbený moderátor sportovních pořadů, bývalý špičkový fotbalista Gary Lineker. Ten na svém Twittru s oblibou komentuje i nefotbalové dění, často k nelibosti vedení stanice i svých kolegů. Před dvěma lety ho kriketový zpravodaj BBC Jonathan Agnew vyzval, aby dodržoval redakční pokyny BBC a své názory na politiku si nechal pro sebe.

Bobby Friction, moderátor asijské sítě BBC, zase nedávno odstranil tweet, který kritizoval vládu. Vyzvalo ho k tomu vedení BBC.

Komentujte, ale ne v BBC

Vytvoření nových pravidel oznámil Tim Davie v polovině září, krátce poté, co se ujal vedení BBC.

„Pokud chcete na sociálních médiích vystupovat jako názorově vyhraněný komentátor nebo partyzánský agitátor, je to oprávněná volba, ale neměli byste pracovat v BBC,“ uvedl tehdy Davie.

Teď BBC vydala nové pokyny, které zaměstnance vyzývají, aby nevyjadřovali osobní názory na otázky veřejné politiky a zdrželi se kontroverzních témat. Pravidla se týkají všech zaměstnanců v situacích, kdy sociální sítě využívají jak k pracovním účelům, tak soukromě. Jejich součástí je i pravidlo, že se nemají novináři vzájemně napadat nebo veřejně kritizovat.

Nejde přitom jen o samotné texty, tedy třeba tweety nebo posty na Facebooku, ale i následování, lajky, retweety nebo jiné formy sdílení. I to může být podle nových pravidel považováno za formu vyjádření názoru.

BBC dále uvedla, že budou existovat přísnější pokyny pro některé zaměstnance ve zpravodajství, publicistice, faktické žurnalistice, vyšších patrech vedení a malém počtu moderátorů, kteří mají „významný veřejný profil“. Na ty budou kladeny vyšší nároky.

Novinkou je ohlášený registr externích zakázek. Ten vedení stanice zavádí po kritice některých vysoce postavených zaměstnanců BBC za externí přivýdělky mimo stanici. Tim Davie k tomu řekl, že moderátoři a novináři riskovali svou nestrannost a zároveň vydělávali velké sumy peněz. Dosud zaměstnanci BBC museli o povolení k externí práci požádat, neexistovala ale žádná centrální databáze takových zakázek a nemuseli veřejně zveřejňovat, kolik vydělali.

Nyní bude BBC zveřejňovat informace o externích zakázkách a platbách čtvrtletně, počínaje dubnem 2021 za první čtvrtletí příštího roku.

11 let od „arogantní báby“

I v Česku je BBC vzorem při vytváření standardů ve veřejnoprávních médiích. Ta největší a nejvíce sledovaná, tedy Česká televize a Český rozhlas, mají pravidla pro vystupování novinářů na sociálních sítích stanovena.

„Jednou ze základních pouček je, že každý soukromý profil by měl být označen tak, že nevyjadřuje stanovisko Českého rozhlasu. Zaměstnanci i spolupracovníci by si měli uvědomit, že sociální sítě stírají rozdíl mezi veřejným a soukromým prostorem a že každé jejich vyjádření by mohlo být bráno jako oficiální stanovisko Českého rozhlasu,“ popsal nedávno základní pravidla mluvčí Českého rozhlasu Jiří Hošna pro pořad Newsroom ČT24.

ČTK má zase ve svém Etickém kodexu následující větu: „Zaměstnanci ČTK nevyvíjejí politickou činnost a další aktivity, které by mohly ohrozit pověst nestrannosti agentury. To se týká i zveřejňování názorů a postojů na internetu, včetně sociálních sítí.“

Debatu o vystupování na sítích rozvířil v českém prostředí tuto debatu rozvířil post Jindřicha Šídla z roku 2009. Tehdy, ještě jako vedoucí domácí redakce České televize, na Facebooku tituloval čínskou velvyslankyni jako „arogantní bábu“. Následoval mail ředitele zpravodajství Milana Fridricha všem zaměstnancům, který je možné považovat za první pokus o regulaci.

„Pokud Vám to činí problém, měli jste si kdysi rozmyslet, zda chcete být veřejnou osobou, která dobrovolně přijímá určitá omezení a principy kvůli poslání práce, kterou zastává, nebo být jen ,Pepou Novákem‘. Pokud to nechápete, není práce v ČT pro Vás vhodná,“ napsal tehdy Fridrich.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

11 komentářů

 1. Petr Kaminsky napsal:

  No, potes koste. Uz slysim vykriky luzy, ze to musime mit taky. A Zabky, ze to prece davno rikal. Vitejte v krasnem, novem, sterilnim svete.

  • Pavel Liška napsal:

   Skutečně si myslím, že takováto pravidla jsou u veřejnoprávního média logická a za lůzu se nepovažuji. Pravda, to nebrání tomu, abyste mne za lůzu považoval Vy. Hloubíte podobnými výlevy příkopy mezi slušnými lidmi, Petře Kaminsky.

 2. petrph napsal:

  Tedy, možná že dělám v úvaze nějakou chybu, a samotní novináři to budou vědět líp a vysvětlí v čem. Protože se obávám, že pokud toto pan nový ředitel BBC vyhlašuje a zavádí, tak tím taky popírá důvod, proč své mediální celebrity přeplácí tučnými gážemi. Ale pokud už to dělá (a bude dělat dál) z důvodu zájmu diváků, tak potom musí počítat s tím, že lidé budou chtít od nich slyšet jejich osobní názory..
  Na to aby jen suše předali divákům předpřipravená fakta a nic víc, stačí nějaký sotva průměrný hlasatel, co je přečte z papíru. „Dnešní fotbalové výsledky, „1:0, 3:3, 5:0 a taky “ ve večerních hodinách se bude na některých úsecích vozovky tvořit tma“ . Nebo jinak „ptejte se na to chcete, jenom se moc neptejte“, jak to říkali v 70.letech v Ypsilonce..

  • Pavel Liška napsal:

   Není zpráva jako komentář (neřku-li politický) a moderátor diskuzi moderuje, není jejím účastníkem.

 3. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Mnohe více o kulturní a etické úrovni společnosti ve Spojeném království Velké Británie a Severního Irska titulek, který jsem před chvílí zahlédl na obrazovce a který zní: „Britští senioři nad 80 let se nedostali na JIP, i když bylo místo.“ Myslím, že komentáře netřeba.

 4. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  O mlouvám se za nepozornost, opravený text zde: Mnohem více o kulturní a etické úrovni společnosti ve Spojeném království Velké Británie a Severního Irska vypovídá titulek, který jsem před chvílí zahlédl na obrazovce a který zní: „Britští senioři nad 80 let se nedostali na JIP, i když bylo místo.“ Myslím, že komentáře netřeba.

 5. A. S. Pergill napsal:

  Jinými slovy: Fašizující vedení BBC zavádí cenzuru k obrazu svému a zbavuje zaměstnance jejich ústavou daných občanských práv.

  • Pavel Liška napsal:

   Takže můžu být členem sparťanských ultras, jezdit výjezdy, psát na fans fórum….. a pak jako hlavní rozhodčí řídit derby Sparta-Slávia? Sorry, to mi hlava nebere.

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Ano, Britové ostatně k fašizmu neměli nikdy daleko. Koncentrační tábory byl jejich „vynález ů k řešení poslušnosti v koloniích,vzor si annglosasští dobyvatelé vzali z USA, kde se tomu dodnes říká „indiánská reservace“ (oproti minulosti ne příliš dávné, se dnes už ti, z původních obyvatel kontinentu, co se snaží z reservace odstěhovat, nestřílí).

 6. Pavel Liška napsal:

  Takže můžu být členem sparťanských ultras, jezdit výjezdy, psát na fans fórum….. a pak jako hlavní rozhodčí řídit derby Sparta-Slávia? Sorry, to mi hlava nebere.

  • Pavel Liška napsal:

   Problém s odesláním. Když už to redakce čte a schvaluje, tak by taky mohla takovéto duplicity odstranit… Ať nevypadám jako ještě větší ignorant než jsem…. Děkuji

Přidávání komentářů není povoleno